Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

yade
30. mar 2011

@stanklia
Ja som nebrala HA popri Roa a ja som mala desne zhoršenú pleť 3 mesiace...a po tých 3 mesiacoch sa mi to zo dňa na deň vyčistilo...Tak sa netráp, bude to O.K...a u teba iste nastane zlepšenie skôr ako po tých 3 mesiacoch 😉

delelaa
30. mar 2011

Ted budu zacinat 4. tyden s Roaccutane /20 mg denne/, tak se chci podelit o novinky 😎 Nejdrive pro me to nejdulezitejsi - nekdy na zacatku lecby /prvni tyden/ se mi ze dne na den jakoby spalil oblicej, byla jsem ruda /hlavne nos a celo/, kuze bolela na dotek, byla natekla a zhrubla. Ufff tak tahle hruza mi po 5 dnech mazani Excipialem /diky Stanklii za tip 🙂 / zacala mizet a ted uz nemam kuzi ani zarudlou a ani zhrublou. Takze velika uleva, jelikoz jsem se opravdu bala, ze to bude jeden z vedlejsich ucinku, ktereho se po celou dobu lecby nezbavim!

Jinak momentalne lituji, ze jsem do Roaccutane nesla drive /bala jsem se vedlejsich ucinku/ byla bych usetrena mnoha jizvicek, flicku a hlavne nervu z nekolikarocni neuspesne lecby akne - masticky, vodicky, antibiotika, vnitni antibiotika. Pokud ma nekdo z teto lecby strach, tak se nebojte, stoji to za to. Pripadam si ted jako narcis 😀 ale kdyz je moznost, tak na sebe porad koukam do zrcadla a porad tomu nemuzu uverit 😅 Plet se mi vubec nemasti a ubytek akne za ty 3 tydny je tak o 80%. Pro me je to po tech letech uplny zazrak 🙂 a to mi kozni rikala, ze prvni znatelne zlepseni bude patrne az po mesici a pul.
Negativni ucinky - suchost rtu. Tu jsem prvni dva tydny zvladala v pohode - pouzivala jsem tento balzam od Avene http://www.samoleceni.cz/2509959/avene-cold-cre... Zlom nastal az 3. tyden. Behem dvou dnu se mi rty zhorsily o 100%. Praskle koutky, prasky spodni ret, plno miniaturnich puchirku a dva nevzhledne rudy pruhy na obou rtech. Balzam od Avene, ac zrovna ne nejlevnejsi, tak na tohle je uz kratky. Jak se rika - vsechno zle je k necemu dobre - v zoufalstvi jsem zacala zkouset na rty kdeco a objevila jsem doslova Ameriku. Vsem vam dporucuji na rozpraskane rty SUDOCREM (navic vzhledem k obsahu baleni je to hodne levna zalezitost proti tem ruznym tycinkam z lekarny). Nechava bily povlak, takze neni na noseni ven. Ja si ho davam na noc, udela na rtech ochrannou vrstu a oni vubec nemaji moznost jak praskat a vysusovat se. Chvili po naneseni - pokud mate rty rozpraskane do krve, tak vas budu trochu stipat, tak se toho neleknete, celkovy vysledek pak stoji za to. Rty vam da zase dohromady 😉 Po Roaccutane je to pro me takovy druhy zazrak 🙂

Takze jedine co me ted stve je obcasna bolest kloubu na rukach. Ta se objevila az v 3. tydnu. V noci to da docela zabrat - od prstu se to stehuje az do cele paze, ale neni to pravidelne kazdy den. Tak uvidim jak to bude pokracovat.

Jeste jsem se chtela zeptat - beru 20 mg na vahu 49 kg, neni to malo? Kozni rikala, ze bych snesla i 30 mg, ale za by to zatim nechala na tech 20 mg, ze cim vetsi davka, tim znatelnesji vedlejsi ucinky. Takze pokud mi bude zabirat 20 mg, tak by to tak nechala.

stanklia
30. mar 2011

@yade Dakujem, si ma ukludnila, tiez neberiem nic popri tom ja nechcem pouzivat ziadnu antiku, radse sa chranim inak 😅 No dufam, ze mas pravdu lebo stale nieco a naozaj ked pozeram do zrkadla stracam chut vobec vyjst von, ale musim koli dcerke. No stale mam pocit, ze na mna ludia cumia nastastie mam ten make-up co aspon poriadne zakryje.Podla rady isabelko si davam na noc ichtyol a no nieje to tiez kto vie co, ale mam pocit, ze o nieco lepsie ako skinoren tak v tom budem pokracovat.Tak nech uz mam za sebou ten treti mesiac nech uz vidim vysledky.Lebo tie vedlajsie ucinky aj ked ich zvladam celkom dobre zatial, az na tie chlpky tie ma dost stvu, ale ked to potom zmizne ako hovoris tak to beriem s humorom .

yade
30. mar 2011

@stanklia
Áno, neboj, aj chĺpky zmiznú, aj vrásky, aj vyrážky samozrejme a zostane len krásna čistá, bábätkovská pleť...Viem, čo prežívaš, ja som sa cítila tiež tak isto...
Dnes som stretla jednu babu, ktorá brala Roa narovnako so mnou 🙂...som si obzerala jej tváričku...

stopaknenavzdy
30. mar 2011

nazdar ludia...mam na vas otazku...popri užívania roacc. použivate alebo natiaerate sa nejakym kremom od kožnej? alebo použivate nieco co mate už vyskušane?? 😖 lebo teraz vobec neviem co pouzivat jako mam predpisani fucidin krem....ale nezda sa mi to ako keby mi to pomahalo....a uživate nejake vitamini??..napriklad vitamin B?

delelaa
30. mar 2011

@stopaknenavzdy Ahoj, Fucidin je jediny lek od kozni, ktery pri Roaccutane pouzivam dal. Davam ho jen bodovite na hluboke bolaky. Jeste mam od kozni Skinoren a Eclaran, ale ty se neodvazujem pouzit, myslim, ze by mi plet jen zbytecne drazdily a vysusovaly. Mazu se jen hydratacnim kremem - nejlepe se mi osvedcil Physiogel - dobre hydratuje a nedrazdi 😎 Davam ho i pod oci a na vicka jako ocni krem 😎
K tem vitaminum - uzivam B-komplex forte od Zentivy, Biotin od Nature's Bounty a Cemio Omega 3 /kvuli Roaccutane a cholesteroru/. V jedne diskuzi na netu /mozna tady??/ nekdo psal, ze pry se "becka" nesmi brat s Roaccutanem, tak nevim, setkala jsem se s takovym nazorem poprve. Vim jen o vitaminu A. B-komplex beru dal, pri dalsi kontrole se na to zeptam kozni, snad me to do te doby neoddela 😅

stopaknenavzdy
30. mar 2011

@delelaa
no ja som doteraz braval B komplex.....a teraz ako som začal brat roacc. tak mi to kazala doužívať. a tiež som sa s nicim takym nestretol.no neviem este sa na to popitam u kožnej a uvidim..🙂...ale diki..🙂

penellope1
30. mar 2011

@geneo díky moc, ja som musela na ten curacné čakať,kým ho v lekárni objednajú. Aj mne sa sušia oči a aj ma pália,ale nie je to až také hrozné. Tiež robím za PC 8hod.denne, tak to nie je bohviečo. Tak snád sa mi to zlepší 🙂

geneo
30. mar 2011

@penellope1 pozor na tie oci. neviem kolko to beries ale mne to tak zacinalo a potom ma uz aj boleli. a robim 8-12 hodin denne na pc. som bol da sa povedal 7-10 dni uplne mimo a nevedel som poriadne robit.

teraz to mam uz skoro 10 dni vysadene (predcasne) a stale mam problem s ocami.

elnino9
30. mar 2011

@yade ahoj...chcem sa spytat ci popri tom avene spf20 co je hydratacny krem na normalnu plet ci mi nebudu vznikat nanovo male akne, ze ci neni lepsie nejake effaclar duo alebo bioderma AKN...a este ze si pisala ze na noc si si davala nieco ine je to nejaky rozdeil ked dam cez den nejaku prevenciu napr tu biodermu alebo la roche a na noc iba hydra aj ked sa budem mastit ? diki za rady 🙂 ide mi vlastne o to ze ked sa nejak po mesiaci dvoch zacnem nanovo trocha mastit ze odidu vedlajsie ucinky ci mi staci krem na normalnu plet alebo na akne lebo ten effaclar H mi pride az moc ze sa lesknem po nom taky ze popri roa. je akurat ale po no nwm. dik

yade
31. mar 2011

@elnino9

Na noc sa nedávajú krémiky s UV, lebo zaťažujú pleť, preto to rozdeľujem.
Ten Avene je ešte ľahší ako Effaclar H...
Okrem Avene máš ešte ale aj iné možnosti, napr. aj Eucerin Aquaporin môže byť dobrý--skús si ALE NAJPRV vypýtať vzorky-na deň majú s UV -15, na noc bez..Ty sa musíš rozhodnúť, či chceš chrániť pleť aj pred slnkom alebo nie. (ten aquaporin je len taký jemný gel)...Na noc si dávam Skinoren a to tak, že 2 dni áno, potom nie-vtedy hydratujem, lebo keď som si dávala Skinoren nonstop, tak ma vysušoval. Ten Skinoren je fajn na také udržiavanie, aby sa akné nevrátilo...

Ty sám si musíš odsledovať, ako a čím sa krémovať, čo ti najviac vyhovuje. Ja myslím, že i keď máš odskúšanú tú Biodermu - hydratačnú AKN, tak aj to môžeš používať...Len nech nie sú prípravky drastické - ak zvolíš hydratačný krém pre aknóznu pleť, pleti určite neublížiš.
(ten effaclar H je na aknóznu pleť VYSUŠENÚ dôsledkom liečby akné, mne sa zdal tiež taký dosť hutný, nevyhovoval mi pravdu povediac...)

Ak chceš, kľudne mi napíš, ako a čo plánuješ používať, ja mám toho hodne odskúšané, rada ti poradím...
Aké krémiky máš napr. teraz doma-hydratačné?
...Ten prvý krok by som ale odporučila zájsť do tej lekárne pre vzorky Eucerinu Aquaporin...

Zatiaľ pá, písni čo a ako...

yade
31. mar 2011

Elnino9:
Ten AQUAPORIN samozrejme na normálnu/zmiešanú pleť.
Je pravda, že pleť už nebude teraz po Roa taká ideálne normálna, ale skôr mastnejšia, tak v tvojom prípade sa prikláňam k používaniu niečoho z tohoto:
/koľko máš rokov?/

Vypýtaj si vzorky aj týchto krémov, myslím, že budú v pohode:
http://www.docsimon.sk/tovar/bioderma-sebium-ma...
http://www.docsimon.sk/tovar/bioderma-sebium-hy... - tento neviem, či nebude tiež taký ako je ten Effaclar, nepoznám ho

http://www.docsimon.sk/tovar/eucerin-dermopurif...
http://www.docsimon.sk/tovar/avene-clean-ac-hyd...
http://www.docsimon.sk/tovar/avene-cleanance-em... - toto znie tiež celkom zaujímavo

katuska8
31. mar 2011

Ahoj, beru roa 5 týdnů a tento týden mi doktorka dělala krevní testi a zjistilo se, že mám zvýšený počet krevních destiček.. prý je to jen lehce, ale zvláštní je, že jsem to měla i před počátkem léčby... nevíte, co to může znamenat? začátkem února jsem byla nemocná, měla jsem dost silný zánět. může to nějak souviset s tím?

elnino9
31. mar 2011

@yade ja som pocas celej liecby bral Avene clen-ac to je to iste co effaclar H len od avene a terza mam 10dni po roa. a neviem ci mam pokracovat v tejto hydratacii alebo si kupit to bioderma AKN alebo nieco co je na akne aj ked ho vlastne po liecbe nemem. a vek mam 20

jankaku
31. mar 2011

Ahojte chcem sa spytat....moj muz berie Roa, ale planujeme babo. Chcela by som vediet kedy od dokoncenia uzivania sa moze otehotniet, teda kedy uz neziaduce ucinky tohoto lieku nebudu mat ziadny vplyv na plod. Dakujem za odpoved.

geneo
31. mar 2011

@jankaku http://drugsafetysite.com/medicine/accutane-bir... tu je nieco o tom.

My boyfriend takes 80 mg of accutane. if he got me pregnant would it cause birth defects? Or is it just if the women take it?
yes it could actually cause birth defects, my friend was on accutane and she had to take birthcontrol and swear to be solvent while taking it.

elnino9
31. mar 2011

caute ako to je so slnkom po dobrati ROA ? ved vonku uz je cca 15-20 stupnov mam sa nejak extra chranit ked som uz roa dobral ?

geneo
31. mar 2011

@jankaku zabudol som poznamenat pokial nevies anglicky ze muzi by s tym problem nemali mat ale je potrebne sa aj tak pre istotu poradit s dermatologom

jankaku
31. mar 2011

@geneo dakujem viem pocula som podobny nazor, ale dost ma to strasi...hlavne by som potrebovala vediet ci predsalen nie je nejaky cas pocas ktoreho po vysadeni este v tele je...viem ze po dobrati asi mesiac sa nesmie este darovat krv...mozno tu viaceri poculi od lekarov nazor na to, aj ked to bral muz nie zena...este pockam aj na ine odpovede a idem popozerat aj inde na nete. Ale dakujem ti aj tak za odpoved.

delelaa
31. mar 2011

@jankaku U muzu se to vubec neresi ! Isotretion neposkozuje spermie ani geneticky zaklad /neni mutagenni/, takze u ditete, ktere bylo zplozeno muzem, jenz tento lek uziva, nedochazi k zadnemu poskozeni. Teratogenita se na zeny neprenasi ejakulatem nebo spermiemi. Takze chlap muze behem uzivani isotretionu zplodit klidne 100 deti a vsechno v pohode. Vzdyt je to i v pribalovem letacku. Otehotnet nesmi jen zena, ktera tento lek uziva.

geneo
31. mar 2011

@jankaku mne povedala doktorka ze u muzov je liek v tele cca 2 tyzdne az mesiac. u zien je to 5 tyzdnov az 2 roky. 2 roky mi pripada ako extrem, skor sa priklanam variante 6 mesiacov.

ja predpokladam ze u muzov je to cca ten mesiac az dva.

delelaa
31. mar 2011

@geneo U zen i u muzu zustava lek v tele stejne /snad jsme vsichni z jedne planety, ne? 😉 / coz je ten mesic po uziti posledni tablety.

yade
31. mar 2011

@elnino9
myslím si, že môžeš pokračovať s tým Avene...ale na deň by som asi dala niečo s UV, keď si to dobral ešte len teraz prednedávnom...Avene má niečo nové, ja si chcem ísť kúpiť toto:

http://www.docsimon.sk/tovar/avene-haute-protec...

aknoznu teraz síce nemám, ale mastnú už viac ak porovnávam s časom, kedy som brala Roa.

geneo
31. mar 2011

@delelaa mne povedala doktorka ze u zien dlhsie 🙂 to vies, muzi maju vzdy vsetko jednoduchsie 😝

delelaa
31. mar 2011

@geneo Kdyby tomu tak bylo, tak by to bylo prece uvedeno v pribalovem letacku, kdyz se tam pise upozorneni, ze se nesmi v prubehu lecby a jeden mesic po jejim skonceni darovat krev a ted by to bylo rozdeleno na zeny a muze. Ale neni 😉 Takze logicky uz jen z toho vyplyva, ze deleni na muze a zeny je blbost. To by se pak mohlo delit jeste na pacienty do 19 let, do 25 a ty starsi. Nebo co takhle deleni na svetle a tmave typy? 😎

geneo
31. mar 2011

@delelaa ono podla veku je tam delenie 😀 nad urcity vek su trochu ine podmienky uzivania.

delelaa
31. mar 2011

@geneo Ale my se prece nebavime o podminkach uzivani, ale o tom za jak dlouhou dobu po ukonceni lecby z tela isotretionin zcela vymizi - at uz zenam, muzum nebo teenagerum....no a to plati u vsech stejne - udava se doba 14 - 21 dnu po posledni tablete a proto se obecne pristoupilo na jeden mesic jako na dostacujici obecnou jednotku /pojistku/, kdy je zakazano vsem /muzum, zenam i detem 🙂 / darovat krev + navic zeny nesmi jeden mesic po ukonceni lecby otehotnet. To je cele. Mesic je dostatecna doba pro vsechny 😎

geneo
31. mar 2011

@delelaa podla pribaloveho letaku je to tak 😎

delelaa
31. mar 2011

@geneo Ten lek byl radne a dopodrobna testovan, jeho vedlejsi ucinky a vsechno.....takze nikdo by si nelajznul uvadet lzivy fakt, ze do mesice po ukonceni lecby je z tela pryc, kdyby tomu tak nebylo. A proc by to taky delal? Vis kolik by z toho bylo zalob a problemu - uz jen kdyz si vemes to darcovstvi krve.
Nechci zpochybnovat kvality tve lekarky, ale pokud mimojine tvrdi, ze isotretionin zustava v tele zeny az dva roky, tak by me zajimalo jak k tomu prisla. Provadi nejake sve soukrome vyzkumy a testy? V tom pridade se divim, ze si takovou zasadni informaci /objev/ nechava jen pro sebe a sve pacienty 😎 Vzdyt je to zasadni zjisteni. Melo by byt jeji povinnosti informovat o tom odbornou verejnost, ze s isotretioninem je to uplne jinak nez se vsichni domnivaji. Mozna by ziskala i nejake oceneni 😎

geneo
31. mar 2011

@delelaa ono nechcem sa tu hada a vytvarat flame. sam som ho uzival a musel som prestat kedze vedlajsie ucinky boli prilis silne a nebezpecne v mojom pripade. nikto nespochybnuje ako liek ucinkuje a co sposobuje.

kazdopadne je to jeden z mala liekou ktory ma take mnozstvo vedlajsich ucinkov. nikto zatial nezistil na akom principe presne funguje jeho zakladna latka "Isotretinoin". povodne bola tato latka pouzivana na chemoterapiu pri niektorych formach rakoviny. staci si precitat wikipediu.

pri takychto liekoch je zvacsa lepsia opatrnost zo strany lekarov ako potom riesit nejake problematicke pripady ktore sa vymykaju "priemeru" a nezmestia sa do klasickych tabuliek uvadzanych v pribalovom letaku.

ja som sam na internete nasiel ze u zien to mozu byt az 2 roky kedy bude latka na 100% z tela von. oficialne vam to samozrejme nikto do oci nepovie ked je na pribalovom letaku 1 mesiac.