Mali to naše staré mamy ľahšie?

darina77
18. mar 2009

veľakrát o tom premýšľam, či to mali naše staré mamy resp.mamy ľahšie. Na jednej strane nemali stresy v zamestnaní, tá staršia generácia žien vôbec nepracovala, najprv sa starali o deti a neskôr o rodičov. Ale tých detí bolo aj sedem, osem a väčšinou si všetko dopestovali sami a ešte chovali aj zvieratá.
Taktiež neboli drogy, nebolo toľko aút, ale zas ani liekov, neboli antibiotiká mnoho detí zomrelo na choroby, ktoré by dnes samozrejme prežili.
Nemali televízor, počítač, na druhej strane sa viac zhovárali medzi sebou aj so susedmi, príbuznými.

darina77
autor
18. mar 2009

Sirinka, ja som to myslela tiež tak, že sa narobili, ale nie v klasickom zamestnaní. Ved vtedy ani obezita snáď nehrozila, toľko bolo pohybu.
Ja sa tiež prikláňal skôr k názoru, že to mali ťažšie, ale mnohí starší ľudia tvrdia, že vtedy boli ľudia šťastnejší, sa vedeli tešiť aj z mála. Tak neviem. Asi na to nejde dať jednoznačnú odpoveď. Ja som sa na to snažila pozrieť pohľadom mojej starej mamy, že vždy čakala na deti / mala ich 8 / doma s teplým obedom, upečeným koláčom ked sa vonku hralo nemuselo sa báť, že ho zrazí auto, že ho niekto zabije pre 100 korún na drogy. A moja realita je taká, že som v robote od rána do večera, prídem domov rýchlo navariť, skontrolovať úlohy a doučiť sa s dieťaťom do školy, ja sa vždy musím učiť nové veci po večeroch popri zamestnaní a nakoniec zistím, že na hlbšie rozhovory a spoločné aktivity niet času. A popritom mám neustále strach o dieťa.

karotky
18. mar 2009

O tom máku jsem taky četla,že ho používala skoro každá mamina,aby měla od dítěte klid a pak nebyla široko daleko žádna vesnice,která by něměla alespoň jednoho blázna. 😅
Naše sousedka dokonce přivazovala ročního vnuka(dcera si ho někde uhnala a pak jela dělat do Ruska)venku na řetěz,aby od něj měla pokoj a ještě se s tím chlubila. 😅
Vnukovi je teď asI 22 let. 🤐
Moje mamka měla taky svéráznou výchovu,............od narození do cca 9.měsíců pouze nakrmit,dát do kočáru,odvézt na druhou stranu zahrady(600m) a dojet si pro kočár zase v době krmení.Sama na MD nedělala skoro nic krom úklidu.Vařit nemusela. 😅

mima1
18. mar 2009

moj dedo kym zil tiez nemal vodovod napr. a chodil po vodu dole kopcom na studnicku a nemal problem zobrat 4kyble naraz. polozil si daku palicu ktora mala haky na plecia a zavesil a slapal hore kopcom asi km a pol potom si zakuril dal zohriat a potom to nasledne vylial do vane a vegetil. ale to bolo neskoro vecer kedy v podstate od rana makal. cize ta vana bola zasluzena. babka bola na poly cely den skoro a ked nebola tak si isla oddychnut domov ale to tak ze varila obed. tiez mali kravu prasata slepice a neviem co vsetko. teraz keby som si to mala predstavit tak by som asi chcipla po tyz. takze ja myslim ze rozhodne teraz je to lepsie. aj ked pridem z prace o 16 alebo 17 mam dost casu nato aby som navarila upratala vegetila alebo sla na kozmetiku a tak. aj ked zas nehovorim ze sa mam dobre. ale urcite lepsie ako nasi stary rodicia.

titkovamiriam
18. mar 2009

pridam aj ja trosku,urcite to nemali lahsie ale zilo sa ludskejsie.moja babka z maminej strany bola ceska,vydavala sa cez vojnu aby nemusela do nemecka na nutene prace,mamu mala az v 40 ako jedinu.od mala pracovala,ked uz im ako tak po vojne mohlo byt lepsie zobrali im komunisti co sa dalo-polia aj lesy,bola zo 14 deti 5 sa nedozilo dpspelosti choroby,hlad a pod.dedo bol casnik po vojne dlhe roky robil vo francuzsku ,ked mu tu zobrali kaviaren-nakoniec mu ani roky co robil vonku nezapocitali tak musel robit do 76 rokov ☹ .bol od babky o 16 rokov starsi.zomrel na porazku ked som mala 4.babicka sa dozila este pravnucatka a zomrela ako 76 r.ked mal milan 8m. a veru by dnes zavidela-papierova plienky,mikrovlnku,mobil a pod-to som si ista.

prepacte ze pisem tolko no som s nou vyrastala a obcas si pomyslim co by si pomyslela o dnesnej dobe,pretoze 89´este zazila no nastastie sa nedozila rozdelenie ceskoslovenska.

sirinka
18. mar 2009

darina hej, zivotny styl sa zmenil...len vtedy slo varenie a staranie sa o rodinu na ukor starania sa o seba samu...zase...niekedy je velmi tazke urobit si cas na vsetko, co by sme chceli stihnut a vtedy je dobre, napisat si na papier priority a podla toho ist dalej...

co sa tyka toho makoveho odvaru...iste to muselo fungovat, ked to bolo take rozsirene a oblubene...

ukana
18. mar 2009

mna teda varenie nabavi.............. 😝 a na aktivity s dietatom si cas najdem, dnes je moznosti vela, da sa pracovat na sk.prac.uvazok, na dohodu, ale niekde treba ubrat...z kariery? 😉

darina77
autor
18. mar 2009

Sirinka, však to potom v štyridsiatke vyzerali ako dnešné dôchodkyne. Moja babka napríklad v živote nemala rúž, voňavku pre ňu to boli zbytočné čačky. A čo sa týka hygieny raz do týždňa sa naplnila vaňa teplou vodou a všetkých osem detí sa po sebe okúpalo, potom babka, a nakoniec dedko. 😝 Ale zas pre nich to nebolo divné, to bol pre nich úplne normálny štandart.

zveron
18. mar 2009

ahojte, inak darinka pekna tema aj nostalgicky prispevok 😅

fakt, ze vtedy boli mensie naroky na konfort , prestiz a uspech v zmysle dnesnych poziadavok.
ide to vsetko rychlejsie.
zvysuju sa naroky na vykony v zamestnani, na vizaz cloveka a mam pocit, ze sme aj viac konfrontovane s naoko mega uspechom ostatnych.
je preto aj viac uzavretosti, frustracii, depresii, menej komunikacie.
....-.ci mam len depku z dlhej zimy? ☹

titkovamiriam
18. mar 2009

inak ja by som nevedela byt len doma-musim sa realizovat.nehovorim zeby som nebrala pracu trebars len 4 dni po 6 hodin 🙂 -no realita je ina.a moje obidve babky pracovali od 16-mali aj deti,domacnost aj pracu.50-60 roky nezavidim a urcite nie vojnu.urcite by radsej zili v sucastnosti.

ked to takto porovnavam uz si na nic nestazujem. 🙂

zanett
18. mar 2009

dukie - mluv za sebe! Ja na pole ted nepachnu, jedine pres mou mrtvolu! jako dite jsem skoro kazdy vikend od jara do podzimu travila se segrou a nasima na babiccine obrovske zahrade, kde byly galeje 🙄 Z duse jsem to nenavidela a zavidela jsem holkam z mesta, ktery se ve volnych chvilich couraly po obchodech nebo jen tak s ostatnima po sidlisti. Mne ty zahradni galeje odrovnaly zada (zhorsily skoliozu) a co z toho? Na tuhle cast svyho detstvi teda rozhodne nevzpominam rada....Mam rada tuhle dobu a svuj hekticky zivot. Bavi me pracovat hlavou a pracovni stres si nepripoustim. Priznam se, ze jsem pohodlna a rada vyuzivam vsech vymozenosti, ktere moderni doba nabizi....nechtela bych se vratit ani o pet let zpatky, natoz o vic....Takze ja nemyslim, ze bych si nekde na poli vybila stres a vycisitla hlavu (jak ty rikas), spis bych se tam dozrala a najebala 😠 Jsem asi jedna z tech, kterym vyhovuje moderni (i kdyz chaoticky a stresovy) zivot...sice treba zijeme v horsim zivotnim prostredi, ale nase zdravi je obecne lepsi nez zdravi nasich prarodicu, kteri se 'zhuntovali' tezkou praci uz v mladi....Takze ja bych nemenila ani za nic!

slnieckova
18. mar 2009

zanett a co tak agresivne? 😕 😅

ukana
18. mar 2009

😕 😕 slnieckova, suhlas.........dukie to myslela v dobrom.....

sasiki
18. mar 2009

no, každý si vybíjame stres inak..............niekto na poli, niekto na koňovi.......
mne táto doba vyhovuje (až na predstavu zbraní hromadného ničenia) 😅

aponchie
18. mar 2009

zbrane hromadneho niceni byly i driv teda 😀 😀 muj deda nekde na zahrade zakopal kila peronitu co kdyby uderili komousi a nikdo to nemuze najit 😀 😀 😀

slunicko552
18. mar 2009

apo to nemohl raději zakopat nějaký poklad? 😀

aponchie
18. mar 2009

no prave 😀 uz tam byli i cajti a nikdo to nenasel ..buhvi kam to dal 😀 😀

darina77
autor
18. mar 2009

Aponchie, radosť pracovať na takej záhrade 😀

slunicko552
18. mar 2009

No to je dobré,tak kdyby se něco stalo,tak zryjete celou zahradu 😅

aponchie
18. mar 2009

uz se neryje nastesti a stejne se to proda az babicka nebude takze tak,ale smula no 😀

erikasadek
18. mar 2009

dukie.. 😉
urcite mali , lahsie to , ze nemuseli po deti utekat niekam stale......
zato po vojne apred vojnou sa poriadne nadreli.....

ale nebola telka a mobil pocitace a internet a ludi azabijali uplne inak cas...
skor , rodinne zalozenie..
to neznamena ze im o neislo na nervy... tak ako nam ide nasa doba..

ja neviem ako vy.. ale ked vidim dochodkyne, ako sa raduju dychovke apodobne tak si predstavte nas; ked budeme mat ich vek budeme podupkavat pri techne a rocku, s nasich cias.. 😀
roky 80 90 to bude sranda..
ja uz sa teraz smejem, ako sa na nas budu zabavat nasi vnuci...

sirinka
18. mar 2009

len taka malickost...nase zdravie je obecne lepsie ako zdravie nasich prarodicov, lebo mame od malicka ovela lepsiu zdrav. starostlivost, mnohe problemy sa podchytia uz v detskom veku a v dospelosti uz ani nevieme, ze sme niecim trpeli 😉
kdezto nasi prarodicia prezili vojnu, kedy zrejme nemali poriadne co do ust a ich zdravie sa tym dost nalomilo, nedostavalai ziadne D vitaminy od narodenia a pod....

sasiki
18. mar 2009

sirinka, zdravotníčka sa v tebe nezaprie 😀

mikike
18. mar 2009

tak predstavte si u nas v praci robi este stale moja byvala ucitelka, ktora ma uz 7O rokov, a poviem Vam ze ma vacsiu trpezlivost, ako ja. Okrem nej je este asi 10 dochodcov, ktori pracuju. Stale sa usmievaju, nikdy sa nestazuju, ze by boli unavení, takze nechapem...

teodorka
18. mar 2009

ja neviem myslim si ze vsetko ma svoje pre a proti .Starym mamam nezavidim ale dnes si viem predstavit zit na dedine lebo je to nieco uplne ine ako dakedy ,funguju autobusy ,v kazdej dedine obchody ,v takych lepsich aj skola ,skolka,ihrisko.Ked sa clovek chce vyblaznit ide do mesta ked chce klud moze ho mat.Ja by som teraz chcela zit tam kde zila moja starka ale s vysavacom [nie len s metlou]sporakom plynovym [nie len s pieckou]s teplou vodou ...a to by sa mi urcite lahsie teraz staralo aj o ten statok.Vsak uz existuju aj krmitka s casovacom pre statok 😀 MM sa ma minule pytal ze ci si viem predstavit ako by sme chovali kravu ked my sme zvyknuty vstavat aj o 11 -tej.Tak mu vravim ze kravu by sme vecer drzali dlho hore a na druhy den by aj ona dospavala 😀
Nechcela by som zit v tej dobe ,chybala by mi urcite hygiena ktoru mam teraz ale zase moje detstvo pri starkej by som dopriala aj mojim detom ...to mi je luto 😒

ma_se
19. mar 2009

SIRINKA,ja ti nechcem oponovat,ale ja mam iny nazor...
STARSI LUDIA...su na tom omnoho lepsie,ako ty MLADI/MLADICH STRASNE NICI STRESS/...lebo ich nezastihol ten stress a vsetko okolo.../STAROSTI,KDE SI NAJDU PRACU...ATD./
a i ked ako pises,nemali poriadne,co do ust,stale jedli zdravsie,ako ty mladi dnes...zdravsie potraviny jedli atd.
a hovori sa...CIM MENEJ JES,TYM MENEJ OPOTREBUJES TELO E TYM DLHSIE BUDES ZIT...

ma_se
19. mar 2009

OPRAVA..STARSICH NEZASTIHOL STRESS A VSETKO OKOLO...

zveron
19. mar 2009

ved to,
bola vacsia pokora 🤐

prasiatko30
19. mar 2009

nemyslim si ze to mali lahsie - mnohe babicky drhli od mrku do svitu a nielen doma aj susedovi statkarovi na poli pripadne v tych rokoch 50tych 60tych uz bolo normalne ze zena bola zaclenena do pracovneho procesu aj vo fabrikach a inde. k tomu domacnost bez pracky, bez vysavaca a bez kadejakych novodobych vymozenosti - no nech mi len niekto povie ze sa mali lepsie tie zeny tak sa musim len pousmiat. suhlasim s tym ze bola vacsia pokora a brali to tiez tym stylom vsak boh im to tak nakladol tak ony musia vydrziat a tym sa uspokojili a neboli ani dovolenky ani relaxacne pobyty ani hoby - hoby boli nanajvys rodina a miestne drby

horallka
19. mar 2009

No tak ja by som so svojimi starými matkami teda nemenila. Pracovali od rána do večera, mali kopec detí, v kuse len varili, drhli, riadili, okopávali a starali sa o gazdovstvo - v tridsiatke vyzerali už ako strhané stareny.A nič si z tohto života neužili. A mnohé- teraz nemám na mysli tie moje- aby unikli pred ťarchou dennodenných starostí- sa dali na alkohol.

johanda
19. mar 2009

Rozhodně bych netvrdila, že staří lidé nezažili stres. Moji prarodiče prožili válku, děda byl v odboji a babička vzpomínala, že ještě 10 let po válce ho trápily noční můry. Babička se stresovala neméně, kdyby dědu chytili, postříleli by celou rodinu. V den jejich svatby poprvé bombardovali Ostravu, každého to zastihlo na jiném místě ai 2 dny netušili, zda ten druhý přežil.
Dědovi rodiče měli za komančů blbý původ, babiččin bratr bojoval v Anglii, takže stresům se nevyhli ani po válce, babička přišla o 2 děti, protože nebyly léky a dnešní lékařské vymoženosti. Měnová reforma v 50. letech je totálně ožebračila. Tak jak může někdo tvrdit, že staří lidé nezažiiy stresy? 😅