Mali to naše staré mamy ľahšie?

darina77
18. mar 2009

veľakrát o tom premýšľam, či to mali naše staré mamy resp.mamy ľahšie. Na jednej strane nemali stresy v zamestnaní, tá staršia generácia žien vôbec nepracovala, najprv sa starali o deti a neskôr o rodičov. Ale tých detí bolo aj sedem, osem a väčšinou si všetko dopestovali sami a ešte chovali aj zvieratá.
Taktiež neboli drogy, nebolo toľko aút, ale zas ani liekov, neboli antibiotiká mnoho detí zomrelo na choroby, ktoré by dnes samozrejme prežili.
Nemali televízor, počítač, na druhej strane sa viac zhovárali medzi sebou aj so susedmi, príbuznými.

suki
18. mar 2009

Nemyslím.... 😉 já bych neměnila.... 🙂

aponchie
18. mar 2009

no co ja slysim tak moje babicka pokazde rika jak mela tezkou praci jak drela na smeny a pak ju deda honil po poli zbytek dne a mezitim musela varit denne vsecko pac deda by nesnedl ani kupovanej knedlik nebo nudle..materska byla chvilecku a musela do roboty a v tehu mi rikala jak blila z vlaku z okna a musela delat do posledniho dne malem lekar ji rekl,ze to tak je a poslal ji domu,zadne nemocenky nic..spali na jedne posteli vseci a pak uz meli baracek co si sami postavili,ale s mojim dedou to nemela lehke pac musela porad neco co on chtel ten neznal odpocinek a porad neco vymyslel,ale kdyz se s ni bavim rikala,ze ta doba co je ted je mnohem horsi a neskodilo by vsem radsi misto pocaku chodit na pole obcas by prisli na jine myslenky 😎 😀

aponchie
18. mar 2009

ja bych teda asi menila,ale ne uplne tu starou dobu,ale tak tech 20let zpatky co si jeste pamatuju jak sme chodili na sodovky za kacku ,na kolotoce cela vesnica kupovali sme si pernicky kaceni mydla a turecky med,svatecni nedelni obed byl udalost vsecko bylo kvalitni a chutne a lidi se stridme stravovali,neresilo se tolik obleceni a majetek a kdyz bylo krasne lezeli sme na louce a dnes uz je nevidim,ale sbirali sme lucni kvety..zvonecky a tak..chodili na kukuricu do pole,ale museli sme i makat..trnky jabka trava zver..modlit se vecer,u stolu v kuchyni si povidat rano pit z plechacku mleko a buchtu proste parada 😵

kristi
18. mar 2009

tyden tak a tyden onak, ja bych to stridala 🙂

skuli
18. mar 2009

Já myslím,že to mají o hodně lehčí maminky v dnešní době.Nemusejí vyvařovat plínky v hrnci na sporáku,prádlo se vypere samo v aut.pračce,kdysi se tím zabral celý den v týdnu.Jídlo se dá koupit hotové,jen se ohřeje.Cesta autem do obchodu trvá 5 minut,kdysi se štrachaly někam půl dne a stejně nedostaly nic koupit a když koupily,tak to tahaly domů na zádech.Právě že kdysi nebyla mateřská 3 roky jako dneska.Musely do práce mnohem dříve.A rodilo se i na poli.Nedostávaly peníze od státu jako dnes.Dřely od rána do večera,byly strhané a unavené a nemohly to zapatlat drahou kosmetikou 😀 A pořád měly děcka za zadkem.Dneska když je nejhůř,tak se pustí ten počítač nebo televize a je klid,mamina se může naložit do vany.Nevidím jedinou věc v které by to měly lehčí.Spíše naopak.

aponchie
18. mar 2009

a presto vsecko nektere jsou krasne a mile a nektere jsou svine na zabiti 😀 😀

darina77
autor
18. mar 2009

skuli, ja som z dediny a generácia mojej babky väčšinou vtedy nepracovala, teda nie v zamestnaní,. A dnešnej dobe tiež je už normálne že sme v práci od svitu až do večera. A ešte k tomu musíme vyzerať úžasne. Myslím si, že práveže teraz sú požiadavky na ženu väčšie ako predtým, aj ked je pravda, že máme práčky, umývačky.
Myslím, že tie výhody a nevýhody tej a dnešnej doby sú tak na polovicu. Aj ked asi by som tiež nemenila, ženy boli viac menej úplne závislé na svojich mužoch.

slunicko552
18. mar 2009

No tak já bych řekla,že něco bylo lepší a něco zase horší.Tak bych brala to nejlepší z obou 😅

johanda
18. mar 2009

Já bych si minulost taky nijak neromantizovala. Pokud ženská nebyla z dobře situované rodiny, rozhodně bych s ní neměnila.
Mám fotky babičky, která v mém věku (něco přes 30) vypadala jako dnešní padesátnice :(, 8 děcek v domě, krávy, koně, pole a manžel, který rozhodně nebyl tolerantní a milující. Ačkoli byla v denodenním kontaku s přírodou, asi si to moc neužívala. Děkuji, nechci.
Druhá babička se uměla narodit a vdát 🙂 o něco lépe a kvalita jejího života se dá srovnat s dnešní dobou, byť samozřejmě neměla vymoženosti typu myčka, mikrovlnka a elektrický sporák. Pračku a lednici, telefon,dokonce i TV si s dědou pořídíli, jakmile to bylo možné. Byla to kočka a jako kočka vypadala i ve 40, 50.

Takže i naše babičky měli různou kvalitu života a nějak se nedovedu rozhodnout, jestli se měly lépe nebo hůř. 😅 Možná žili v čistějším prostředí, to bych brala, ale jinak jak co 🙂

sirinka
18. mar 2009

prosim vas to kde ta starsia generacia zien vobec nepracovala??? 😨
moja starka z maminej strany sa mala fajn, vystudovala na tu dobu strednu skolu s maturou a mala dobre miesto a aj stary otec...ale kedze mala negativnu krvnu skupinu vytrapila sa s potratom a rizikovym tehu kedze v tej dobe este nevedeli velmi pomoct...
druha stara mama mala dve prace...cez den kucharka, v noci kuricka aby uzivila deti, kedze stary otec sa nidky nespamatal z prezitej vojny a nakoniec spachal samovrazdu...ostali jej styri deti...
moja mama sa zase "musela" prisposobit vtedajsej dobe...doma so mnou bola iba 6 mesiacov a musela do prace, neskor revolucia, ked nic nebolo iste...

ja osobne som spokojna tam kde som 😉

bianca
18. mar 2009

ja si myslim ze to mali lahsie iba v tom ze nebol internet a casaky kde by sa boli docitale co vsetko robit maju a co nie.Ja uz rok len surfujem a porovnavam ci sa mala dobre vyvja,ci nezaostava,ake chhoroby nas mozu stretnut,co ma papat a co nesmie,ake plienky pouzivat,ci kupit chodak,lehatko,hojdacku a dalsich miliardu veciiiiiiii

slunicko552
18. mar 2009

sirinka to je fakt.Moje babička taky pracovala jako kuchařka,pak rychle letěla k sedlákovi na pole a na statek-což bylo povinné a pak ještě něco na své políčko,aby taky měli.K tomu tři děti.Děda vychodil jen čtyři třídy základky,protože potom musel jít makat a pást kozy.Takže tohle musel být děs 😔

darina77
autor
18. mar 2009

bianca vtedy porovnávali so susedkami 🙂
Sirinka, ja nevravím, že vôbec žiadna nepracovala, ale skôr asi v mestách. Moja babka by mala tento rok 85 rokov takže pred tými 60timi rokmi ženy na dedinách nechodili do zamestnania, / však aj preto majú minimálne dôchodky, nemajú odpracované roky/, ale zas ked normálne bolo mať 7 až 10 detí, ani nemali šancu.
Mne sa zas na dnešnej dobe páči, že žena môže viac ovplyvniť svoj život, vo väčšej miere si je strojcom svojho šťastia.

ukana
18. mar 2009

ja si nemyslim, ze stare mamy to mali lahsie, ze "nepracovali", ved len take pranie( moja stara mama sa narodila v 1920), natahat vodu zo studne , na peci ohriat, nakalat drevo, potom rucne prat, popri tom navarit (restiky neboli) 😅 , obriadit statok,hydinu, praca na poli, male deti boli na pleciach starsich surodencov,pri chorobe nebolo penazi na lekara, deti casto umierali na choroby, ktore dnes bezne preliecime, muzi dreli na poli alebo v lese,..... s domacnostou urcite nepomahali, ani s detmi, to bola zenska praca..............

S tymi drogami to je pravda, ale dopestovat zeleninu si mozes aj dnes, aj chovat hydinu a dobytok.. 😉

aponchie
18. mar 2009

moja babka je z vesnice a pracovat jezdila k Batovi takze nevim,ze by nedelali ti na vesnicich 😝

ukana
18. mar 2009

ale zasa na druhu stranu, ludia kedysi boli taki srdecnejsi, sused poznal suseda, pomahali si, dnes len virtualny svet a kto byva v byte oproti casto nevieme 😒

mumumu
18. mar 2009

Ad drogy: A co odvary z makovic, co se dávaly miminům, aby chrápaly zatímco se makalo na poli?

sirinka
18. mar 2009

darina a robota na poli, okolo domu a mnohe chodili bohatym panom sluzit a tak...nemyslim si, ze "nepracovali" lebo nemali v ruke pracovnu zmluvu...sa nadreli ako kone...
starka vyrastala v betliari a spomina, ako chodili uz ako deti zametat park pri kastieli a bohatej zidovke zase past husi a potom predavat na trh a este cestou museli tym husiam napchat do krkov nejaku poziven, nech su tucne...a chodilo sa vsade peso samozrejme...
no a po vojne sa zase ako mladim tazko zacinalo, ked vsetko bolo zruinovane, ved budovali vsetko nanovo.

sirinka
18. mar 2009

mumumu 😀

aponchie
18. mar 2009

jo to me sere teda fakt..nad nama jsou mladi lide s holcickou uz druhej rok a nikdo je malem nevidi skoro se nevidime probehnou jen zahuhlaji dobry den a leti domu,zabouchnou dvere a sou skovani,s nikym nemluvi nezeby byli uchylaci,ale spis nechcou,ikdyz s nema nekdo zaprede radoby hovor utikaji s usmevem pryc je to skoda..jeste to neni tak davno kdy s echodilo za barak na piskoviste a prulezky a matkys e schazeli s kafickem zatimco si jejich decka hrali..ted se resi jestli maji udelat miniskolicky a jak ma sousedka hlidat(ktera kdyz se nikdo s nikym..? 😀 )rusi piskoviste a ja nevim co..

ukana
18. mar 2009

mumumu, mas pravdu 😒 a alkohol bol na dennom poriadku 😒

slnieckova
18. mar 2009

nepovedala by som lahsie... mozno krajsi, bezstarostnejsi zivot 🙂 Ale zase na druhej strane... kazda doba ma svoje klady a zapory... takze mozno v urcitych oblastiach sa mali lepsie, no riesili ine problemy 🙂 Je to v podstate jedno....

Ale urcite bol ten zivot krajsi v tom zmysle, ze ludia sa tak neuhanali... za vsetkym....

kisska
18. mar 2009

Ja ked si mozem vybrat, tak by som brala cistejsiu prirodu, potraviny a okolie, pomalsie auta... Vtedy aj nebolo take caste, ze sa mladi odstahovali od rodiny za pracou a zili daleko od rodiny. To mi asi chyba najviac, ze aj jedna aj druha babka su od nas daleko. Vtedy bolo beznejsie ze zilo viac generacii v jednom dome alebo urcite v jednom meste. A ked tak na tyzdnovky za pracou chodili len otcovia a maminy s detmi boli s babkami.
Z dnesnej doby si prosim pracku, sporak, vysavac a teplu vodu 😉 A informacie na nete, (nielen)financnu nezavislost od manzela, moznost studovat a cestovat po svete... Aaaaa zabudla som na jednorazove plienky, ale to uz sa asi neda celkom spojit s tou cistou prirodou...
Menej uchylakov a nebezpecenstiev pre deti...

karotky
18. mar 2009

Pokud chápu dobře výraz stará mama/babička,tak těm opravdu život a strasti nezávidím. ☹
Jedné umřel manžel(a 2 syni v kojenackém věku na černý kašel ☹ ),když bylo mému tátovi 12 a jeho sestře 17let.Jelikož dělala v JZD,měla co dělat,aby obě děti uživila(rodiče už neměla),zajistila jim vzdělání apd.A když si můj táta našel nevěstu,maminka mu umřela na rakovinu.Viděla jí poprvé a napsledy den před svojí smrtí. ☹
Maminka(taky jí zemřel syn,když byl miminko ☹ ) mojí mamky se objesila,když mamce byly 4 roky,protože trpěla na nesnesitelné migrény a manžel se k ní moc hezky nechoval. ☹
Takže vždycky,když si na obě vzpomenu,tak jsem štastná,že žiju v takové době,kdy je lékařská péče dostupná všem a celkově žijeme v lepší době.Mateřskou si můžeme užít bez toho,abysme ítě někam odstrčily a dřely na poli. 😉
A já třeba budu mít větší štěstí než ony a užiju si vnoučátka. 😵

dukie
18. mar 2009

Každá doba nese svoje. Upřímně... neumím si představit, že bych s naším dítkem (opravdu náročné, velmi, velmi plačtivé dítě, přecitlivělé... a se vším máme problémy, trpěli jsme 4 měsíce na koliky, kdy 18 hodin za den proplakal...) měla zvládnout obhospodařit domácí zvířenu, dalších 6 dětí, pro všechny navařit, vyprat (ve studené vodě, na valše, vodu si samozřejmě nanosit...- moje babička se narodila 1905, za jejího mládí opravdu jiná možnost nebyla...)... a ještě k tomu stíhat chodit do cihelny a holýma rukama tam přeskládávat syrový cihly (rozumějte tu blátěnou kostku před vypálením) z jednoho místa na druhý...

Rozhodně to měly lehčí v tom, že nebyl takovej shon (myšleno obecně, doba byla prostě pomalejší...), nebyly na ně kladeny nároky převážně psychického rázu (myšleno v zaměstnání, tehdy ženy dělaly především manuálně, rozhodně je netlačily žádné uzávěrky, neschopní kolegové, podřízení, nemusely se dohadovat s dodavateli o včasnosti plnění atp.), ale zase byly honěny dost fyzicky...

Ono je těžký říct, co je lepší, jestli doba našich babiček nebo naše. Každopádně by nám v dnešní době skutečně prospělo minimálně jednou týdně zamakat tvrdě na roli (tak babička říkávala poli), ten nakumulovaný stres bychom si tam vybili a vyčistili bychom si hlavu... určitě by to bylo pro nás v dnešní době přínosné...

ukana
18. mar 2009

karotky ☹ nemali nic moc zivot ani jedna, tie migreny boli mozno nejake psychicke ochorenie,depresia, to sa dnes tie bezne lieci a vtedy to neslo ☹

kisska
18. mar 2009

mumumu - nechcem vam brat iluzie, ale"opojny" ucinok maku sa varom likviduje (preto nie je problem s pecenym makovym kolacom). Deticky skor uspavala koliska zo satky po suchotavym stromom, stebot vtakov a spev zienok na poli (ak im bolo do spevu).

karotky
18. mar 2009

ukana,..............já mám teď taky zdrav.problémy a jsem opravdu ráda,že mi od nich doktoři pomáhají. 😝
Před 50.lety bych už byla dávno pod drnem a děti bych asi taky neměla. ☹

ukana
18. mar 2009

kisska,btw. podla mna je to odvar z makovice, z toho obalu, nie z maku samotneho...nieze by som sa nejak vyznala 😀

sirinka
18. mar 2009

no a ked si predstavim ze moja babka porodila prve dieta pocas vojny na uteku....a ja mam luxusnu starostlivost...hm