Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lulanka
15. aug 2017

Keby mal niekto zaujem tak predam tieto enzymy https://www.iherb.com/pr/Kirkman-Labs-Enzym-Com... za 40 eur.
Syn uz ich nepotrebuje a mali sme v zasobe este toto balenie. Len osobny odber v BA nakolko musia byt v chlade. Napiste mi cez postu.

slnieckoma
15. aug 2017

@katarina_g v tychto dnoch je dost vytazena a mala aj dovolenku...ja som tiez potrebovala spravu..skus volat stvrtok,piatok hned rano medzi 7-8h pripadne napis.sms meno a co potrebujes mozno zavola spat 🙂

mokilko
15. aug 2017

prosimvas mate niektora starsie deticky cca 4,5 rocne este plienkovane? ja uz som skusila snad vsetko a ten moj lapaj nie a nie sa plienky vzdat. :(

andrejka1974
16. aug 2017

@mokilko moja mala v aprili 5 a len v skolke vydrzi byt chvilku bez plienky inac doma vobec a to sa nepyta ale za horalku im to obcas spravi do zachoda

mokilko
16. aug 2017

@andrejka1974 no moj zas ked nema cely den plienku tak drzi, nepusti do slipov ani na holo. az mam strach aby sa mu nieco nestalo. ked potrebuje na velku, schmatne ma za ruku aby som mu plienku dala alebo mi ju rovno prinesie. na zachod sa posadi ked mu poviem (normalne stiahne gate,sadne ale nic) a za 5 sekund je dole akoze hotovo.

charlie1980
16. aug 2017

@mokilko Mne to pride ako stadium u mojho, ze on plienku odmietal, len nevedel, kam s tym, napriek tomu, ze som ho nosila so sebou na WC, odkedy chodil (9mes). Skusila si mu ukazat, co na tom zachode robis ty ? Ja som mojmu normalne strcila hlavu medzi nohy, aby videl. Na druhy den skocil na WC (2,5r, nerozpravajuci).
Pretoze tvoj syn jednoznacne vie, ze "len" do plienky. Mozno nevie, co dalej. Ukaz mu po tvojej potrebe do WC.

mokilko
16. aug 2017

@charlie1980 aj manzel uz s nim cikal kade tade, aj vonku aj do zachoda aby videl, aj ja samozrejme doma ukazujem kedykolvek sa da. najsmiesnejsie je, ze si sadne,zlezie, utrie pisulaka, splachne a vec vyriesena. aj litre vody som prelievala kym sedel na wc, pustal po kvapkach a nikdy nic. no akonahle mu dam plienku v sekunde ma 2 kg. tiez nerozprava ale komunikujeme obstojne formou karticiek a nejake slovko ci zvuky zvieratiek ovlada. rozumie celkom obstojne. tak nerozumiem

charlie1980
18. aug 2017

Baby, tie co uz s detmi chodite na terapie.....ako odklanat deti od ritualov ? (Zaciname v sept. 4r)
Toz, moje dietko musi vsetko robit za mna 😅 Na jednej strane ma to tesi a chcem ho v tom podporovat, aby ho to motivovalo k samostatnosti, na druhej strane toho zacina byt vela....On mi musi spravit kavu (polozit pohar, zapnut, vypnut kavovar), on si musi zaznut/zhasnut po sebe, on musi zavriet za mnou dvere, on sa musi sam osprchovat najnovsie, on musi nastartovat auto, drzat kluce, ked ideme prec, zavriet za mnou, zamknut garaz, zavolat vytah, stlacit na nom poschodie, zapnut mikrovlnku, prepnut TV, atd.atd. Proste ho mam cely den v patach a len sa pozabudnem a spravim to ja, tak ho ide rozhodit 😀
Co s tym ? Nechat ho ? (Uz je tomu takto 3/4roka 😀), prip.ako s tym pracovat ? Sikovny je az-az, porozumenie ok, ako ho odklonit od tohto spravania ?

A este otazka....ako dlho trvala echolalicka rec u vasich (najlepsie starsich) deti ? Moj ma dobru aktivnu aj pasivnu slov.zasobu. Ma oneskorene echolalie- opakuje nas kompletny dialog v presnom zneni a oznamuje mi otazkou, ktore som radsej obmedzila. Zmeni sa to vobec vekom ?

lilitela
20. aug 2017

Dievcata, stretavaju sa niekde v BA vysokofunkcny autisti, teda rodicia s auti detmi? Viete o niekom/niecom? Dakujem.

lili1985
20. aug 2017

@lilitela my mávame stretka v ramci mamičiek a otecko, co ich deti chodia do nasej skolky. ale väčšinou nestiham kvoli mladšiemu 😁

lilitela
20. aug 2017

@lili1985 Takze predpokladam ze ste uzavreta komunita, vsak? To je auti skolka?

lili1985
20. aug 2017

@lilitela asi ano.ja to neorganizujem. ano,je to škôlka na jozefskej.

cmeli
20. aug 2017

@lilitela v Cenade byvaju raz do mesiaca pocas skol.roka stretnutia AS/HFA ale iba rodicia bez deti
http://www.asperger.sk/udalosti/stretnutia-rodi...

anka7759
21. aug 2017

ahojte spolubojovníci. je tu toho neúrekom a nezvládam to čítať, ale ak by niekto si prečítal s podobným problémom a poradil budem rada. Naša má 4 a pol roka a tiež slabo rozpráva, začala neskoro chodiť, chodíme k psychologičke, na rôzne vyšetrenia, ale zatiaľ mi nikde nepotvrdili, že je to autizmus, len v posledných dvoch mesiacoch má malá záchvaty smiechu, neviem, či len zlozvyk, alebo prejav autizmu? Stáva sa to zvlášť vtedy ked ide spať, sa smeje aj 20-30 min. alebo sa zobudí a začne sa tiež takto rehotať, až nasilu. a tiež piští, slová ked chce zopakuje, ale vetu poskladať nevie, povie akurát kde je maminka?, kde je tata? toto vie spojiť, ale ináč nie. Deti má veľmi rada, strašne by sa s nimi hrala, ale bojí sa ich, lebo ona by ich najradšej všetky stískala a oni to neradi, potom ju odsotia a preto sa ich bojí. Neviem, či má niekto podobné skúsenosti ? Budem rada za každú odpoved.

lilitela
21. aug 2017

@cmeli A na týchto stretkách sa deje co?

cmeli
21. aug 2017

@lilitela rozprava sa... je vzdy dana aj tema stretnutia (vis ten link v predchadzajucom prispevku) ale vacsinou sa tema vzdy zvrtne na aktualne starosti a radosti (z oblasti autizmu) zucastnenych 🙂

cmeli
21. aug 2017

@anka7759
ten smiech asi moze byt aj pretazena nervova sustava ku koncu dna...

lilitela
22. aug 2017

@cmeli Ale nerozprava sa odborne, skor tak rodicia skusenosti a prax? Kona sa to kde? Lebo vidim sidlo v 2. obvode, ale v linku sa spominaju Dlhe diely. Musim sa aj nejako vopred ohlasit?

nikulka79
22. aug 2017

@anka7759 nas pisti pri prejavoch emocii.zvykol sa sem tam tiez len tak z nicoho nic smiat.je VFA

anka7759
22. aug 2017

@nikulka79 koľko má rokov a prepáčte nemám v tom ešte jasno, čo je to vfa?

nikulka79
23. aug 2017

@anka7759 malybude mat4 a je vysokofunkcny autista.odporucam vam dat zistit imunitu.nas maly zacal napredovat ako zacal brat lieky na imunitu.po mmrke mu sa poskodila imunuta a nevytvorila imynitna bunka.autisti vedsinou nie ty s mentalnou retardaciou zacnu rozpravat,potom nastane regres-zlom vo vyvoji a prestanu rozpravat.nas osem mesacny tvoril dvojslovne vety a po mmr prestak.zacal pouzivat to co nadobudol v reci az ked mal dva a pol roka.to sme brali lieky uz.zacalo to v roku a pol so smenami nalad,nervozita,smiech len tak znicoho.trvalo to asi mesiac no a potom tieto crty zanikli a prisli nove.teraz sa vdaka bohu drzi len je leto tak ma zasa ajo minuly rok maniu na schody.maly sme tocenie okolo svojej osi,tocenie zapastim,pri behu rucky na hor zohnute v laktoch,tocenie poharov z jednej strany na druhu po slepiacky.to bola manija mesiac po sylvestri.tento rok vdaka bohu uz nie.s mojho sekrestaru ostali uz len 4pohare na vino,sampusove rozbite.ako dvojrocny ovladal to co sa deti ucili v prvom rocniku na zs teraz je vedomostne v druhom rocniku.uci sa vsetko sam.nema rad ked mu chcem s niecim pomoct pokial ma nepoziada,nema rad miestnosti kde je vela ludi,deti...ma slaby kontakt s detmi.ak su deti na ihrisku tak sa radsej prechadza.ked bol mensi nebol problem.preferuje starsie deti intelektovo na jeho urovni.odplienkoval sa z vecera do rana ked mal 3roky

jenny333
25. aug 2017

Ahojte mamičky. Chcela by som Vás poprosiť ak ma niektora kontakt na doktorku Janošikovu a meno a kontakt na doktorku v BA ktora diagnostikuje aurizmus. Poprosim vas o spravu. Ďakujem pekne

lullu86
25. aug 2017

@jenny333 to cislo a meno na lekarku z BA by aj mna zaujimalo. Dakujem

bobana297
29. aug 2017

Mam 2 rocneho synovca. Stale sa trapim nad tym a sestra to nepriznava, ze lebo dr povedala-, ze maly je len salamista. 2 rocne dieta salamista? uz ked sedel v kociku ako rocny nereagoval ani na kluce, ani sa nenalakal a na meno ? nereaguje vobec. je v jaslickach kde sa nezapaja. ked segra pride pre neho nerozbehne sa za nou ako kazde dieta za matkou. nerozrpavaln brble nezmysli. vsetko rozhadzuje vriesa nervaci sa. padla naneho 10 kg socha rozbila mu hlavu aani nezaplakal.segra mi tvrdi ze ma vysoky prah bolesti. dieta? vysoky prah bolesti? dieta ktore len ked zakopne robi z toho dramu a na hodinu? mozu to byt priznaky autizmu? dakujem za odpoved

janinuska
30. aug 2017

@bobana297 Určite ano, ale ešte je velmi maličky, aj autizmus ma mnho podôb, odporučam počkat cca rok a navštivit dr. Janošikovu v Trnave, alebo Andreas centrum BA, len je dlha čakacia doba cca pol roka.

andrejka1974
30. aug 2017

@bobana297 ten prah bolesti naozaj moze byt moja ho ma velmi posunuty ona neplace vobec a aj po operacii sa tvarila ako bez bolesti a pri tazkom zapale bedroveho klbu behala po ambulancii lekari sa cudovali ze ju to nebolelo ine deti sa s tou diagnozou plazia po zemi a placu a ona nic skus sa objednat nejakej psychologicke a uvidis co a ako ale diagnozu pred 3 rokom davaju malokedy a moze to byt aj sluchovy postih ten treba vysetrit prvy vela deti sa javi ako autisti ak je nieco s udkami nam postih vylucili ako prvya potom sme zacali riesit autizmus

oilkatka
31. aug 2017

@jenny333
@lullu86
V Bratislave diagnostikujú autizmus v Andreasi, a v ACVA: http://vyskum-autizmu.webnode.sk/
Konečnú diagnózu vám môže dať pedopsychater alebo klinický psychológ. My sme boli u PhDr. Kornélia Dibarborová, je klinická psychologička v Petržalke, ale platí sa u nej, lebo je neštátna, ale dobrá.
prípadne pedopsychiatrička: MUDr. Dimová: http://poliklinikakv.sk/sk/ambulancia/braunova

ghlouskova
31. aug 2017

@oilkatka
Ohladne MUDr. Dimovej by som len chcela napisat, ze mozno je dobry pedopsychiater na uzkostne stavy a ine psych.ochorenia, ale ohladne ABA terapii, ktora je najucinnejsia pre autistov, nevedela nic. Pedopsychiatricky stacionar ako taky, ktoremu MUDr. Dimova sefuje len par tyzdnov, po umrti, MUDr. Braunovej, je naozaj na vysokej odbornej urovni, tam urcite odporucam umiestnit dieta ak vam napr. odmieta jest varenu stravu alebo ho potrebujete odplienkovat.

oilkatka
1. sep 2017

@ghlouskova áno, máte pravdu, ale treba brať do úvahy aj vek pani doktorky, a čo sa týka ABA terapie, o tej väčšina ešte stále nevie, prípadne o ABA terapii počuli, ale to je všetko

jenny333
1. sep 2017

@oilkatka
dakujem za info už sme objednaný u dr Jánošíkovej tak uvidíme čo povie pripadne Andreas ak by tak.