Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

blackcat8885
24. júl 2018

@jurinecka125 ano ale ked syna lekarka videla a rozpravala s nim povedala ze toto nie je autista a ze je zbytocne robit vysetrenia. Diagnoza sa nepotrvdila ani pri ostatnych vysetreniach

kaleesy
29. júl 2018

@daakotaa mame ju zatiaľ len od Andreasu ako pravdepodobnu

inneska
10. aug 2018

ahojte, prosím, nie je v zákonníku zmienka o paragrafoch na ZŤP dieťa? že by ich bolo viac? niečo som také počula, ale nemôžem nič dohľadať..´Péčka´ sa míňajú..už aj svoje míňam na deti(jeden zdravý, druhá autík) ďakujem vopred 🙂

saurian
10. aug 2018

@inneska standrardne je 7 dni zamestnanec + 7 dni rod.prislusnik. + par141 ods 2 písm. C 2 - ze zamestnavatel je povinny poskytnut zamestnancovi prac.volno ...... na sprevadzanie .... zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

inneska
12. aug 2018

@saurian môžeš mi lopatisticky vysvetliť : na sprevadzanie .... zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy ? takže sa to nevzťahuje je lekára? ďakujem

saurian
13. aug 2018

@inneska nie to sa nevztahuje na lekara. na lekara s dietatom je povinny ti poskytnut tych 7 dni s nahradou mzdy, a môže ti poskytnut aj viac dni s nahradou mzdy alebo bez nahrady (takze povinny nie je dalsie dni ti poskytnut, a uz vobec nie zaplatit ☹ ).
dalsi problem je ze zo zakona mas narok len do "zdravotnickeho zariadenia" - takze napr ak mas povedzme logopeda nie ako zdrav.zariadenie ale CSPP tak ta vobec nemusi uvolnit.....

veronika6666
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zara0201
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
silesias
1. sep 2018

@veronika6666 autista podľa toho čo píšeš určite nebude. Skôr to môže byť OVR ale veď ešte nemá tri roky. Takže hlavu hore, ja myslím že to bude dobre. Ide do škôlky možno sa rozrozpravanie ak nie, treba vyhľadať logopeda a pracovať na reči. Všetko pomenovavat aj 100x posadiť si dieťa oproti sebe a aby opakovalo pohyby úst či mimiku. Pri hre ( čo má rád stále pomenovavat ) napr hra sa s traktorom a hovoriť to je traktor, traktor, je červený, traktor ide na pole, traktor robí vrm vrm, traktor parkuje do garáže. Ono to postupne isto príde.

stankakovac86
14. okt 2018

Ahojte mamičky. Prosím vás ste tu niektoré z Košíc. U dcérky je podozrenie na autizmus. Všetko to začalo po očkovaní mmr.naroden v šiestom mesiaci bola. Ja som si to na 99%ista ze tam autizmus je. Bude to mať tri roky o dva mesiace ale je na úrovni ročného dieťaťa. Nerozpráva len hmla. Sem tam povie mama nejdem nechcem. Záchvat zlosti keď nieje ako ona chce. Neuvedomuje si nebezpečnszvo. Za ruku vôbec nechce ísť vonku. Pritom moja sa rada. V jedle vyberava.ked ma hnevá tak sa kuse... Proste je In oproti rovesníkom. Nereaguje na meno. Radšej sa hrá sama ako v kolektive.som zúfalá. Neviem kde začať. Ci u neurológicky ci psychológ. Sluch ma v poriadku. Ďakujem. Starsia dcéra má 13" je OK, má len adhd, hyper aktivitu a poruchu pozornosti. Ale na rok mi pekne rozprávala spievala. Ta mladšia sa nevie ani obliecť obuť nič ju nezaujíma. Nevie ani ako robí pes. Ale za to vie geometrické tvary aj farby. Len nehovorí. Ale rozumie co jej poviem keď ma náladu. Stĺpce musia byť podľa farby. Dvere všetky zavreté. Inak hysak.ak môžete ozvite sa mi z Košíc. Budem vďačná za radu. A od toho očkovania prestala úplne jest pečivo aj cestoviny. Ale vôbec. Dodnes neje.

silesias
15. okt 2018

@stankakovac86 skupinka kde je viac mamičiek s auti detičkami https://www.modrykonik.sk/group/7114/ahojte-koc...
Inak hneď by som kontaktovala CVI centrum a začala s o.t.a.metodou. držím palce.

adka31
16. okt 2018

@stankakovac86 ahoj, kontaktuj najblizsie Centrum vcasnej intervencie u Vas, oni ta nasmeruju, poradia i pomozu...ja mam s nasimi v TN vyborny vztah, oni chodia ku nam, my ku nim, poradili mi perfektnu odbornicku na autizmus, pomohli vybavit termin...to bolo pred vyse rokom...prave dnes sme absolvovali rediagnostiku a p.psychologicka nam povedala (pre mna nie novinku)...ze mozme byt stastni s tak krasneho Aspergera ;)

kubasa2005
18. okt 2018

@nensyke ahoj aj moj to robi,sice nie uz tak casto.Namne sa kazdy zabava ze ho drzim ako v krci.Tiez to ma ako strasnu zabavu stlyl -nahanajte ma

miika
1. nov 2018

Mamičky, ak chcete začať liečiť detičky s PAS, skúste Nemechek protokol. Na facebooku je skupina Liečime následky - DMO, autizmus a iné, kde je na tento protokol urobený podrobný slovenský popis, plus môžete diskutovať s inými mamičkami ktoré sú s deťmi už dlhšie na protokole.

lulanka
7. nov 2018

@denuss dobry den, chcela by som sa vas opytat ci ste sa dostali do nejakeho centra a ci uz mate diagnostiku. Odporucam ACVA.

lelemizuo
9. nov 2018

@lulanka my sme boli v acve 8.10 teraz a uz mame spravu. Je to take ze je zrazu v inom prostredi a podla toho diagnostikovat? Zvlastne... lepsie.by bolo keby aspon par krat ho videli,alebo doma... :/ aj tak nemame na 100% diagnozu kedze ma 3 roky. A vase dietatko ma kolko? Co vam napísali?

lulanka
13. nov 2018

@lelemizuo nam napisali ze podozrenie na autizmus. Jedna psychiatricka mu dala diagnozu autizmus a druha mu dala ze nespecifikovana vyvinova porucha. Ja si myslim ze autizmus ma ale je to stale lepsie a lepsie. Zatial vobec nerozprava ale nejaky progres tam je, spravanie sa zlepsuje. Chodime na terapie k Matulayovcom do Dubravky a sme prihlaseny k nim aj do skolky ale sme stale na cakacej listine. Syn mal v oktobri 3 roky.

lulanka
13. nov 2018

@lelemizuo na diagnostike vzdy uvadzaju podozrenie. Potvrdit ci vyvratit diagnozu moze len psychiater.

lulanka
13. nov 2018

@lelemizuo nam sa autizmus spustil ockovanim kedy prestal s nami komunikovat a spravanie sa zmenilo.

lelemizuo
13. nov 2018

@lulanka super len tak dalej. U nas tiez sa zlepsuje a chodi do specialnej skolky do Pezinka,a terapie robime aj doma..a vela sa uci od mladšieho surodenca. Tak verime ze to bude len lepšie aj u vas ;)

lelemizuo
13. nov 2018

@lulanka u nas tiez po ockovani, mal aj slabu imunitu, stahovali sme sa vtedy prave, a o mesiac sa narodil surodenec az doteraz žiarli nanho. :(

lelemizuo
13. nov 2018

@lulanka a tiez rozpraval,strasne bol sikovny len raz som povedala ukazala a zopakoval to. A teraz zacina slabikovat...verim ze ta rec rozbehne. Mame pocit ze on ma nejaky blok v sebe.

lulanka
13. nov 2018

Mat

lulanka
13. nov 2018

@lelemizuo a ma vas maly tiez traviace tazkosti, hnacky alebo podobne? Vysoke peptidy, alebo intolerancie? Ako s tym bojujete? My sme 2 roky bojovali s hnackami a az teraz po podani inulinu to prestalo. Inak drzime dietu.

lelemizuo
13. nov 2018

@lulanka ano od 5 mesiacov hnackoval aj 10 krat denne a to.aj pocas noci. A to bol iba kojeny. Kym sme zistili pricinu tak to.bolo az v 15 mesiaci :( mal intoleranciu na.mliecnu bielkovinu. Drzime nadalej dietu a, ked sme zacali aj bezlepkovu tak odvtedy raz denne kaka a ma tuhu stolicu. Teraz sme zatazovali ana opat to.nebolo nic moc a aj trikrat za den kakal...cakame.nasom vysledky z krvi ohladom lepku. A opat dezime dietu a opat sa to zlepsuje. Tak nieco na tom bude. Peptidy sme neriesili vraj to.nema nejaky význam nas odbil doktor Urge na Kramaroch. Tak co uz.
Aky inulin uzivate,tiez som rozmyslala ze aj to mu budem davat. Davam mu probiotika,karnozin, a kozi kolostrum

lulanka
13. nov 2018

@lelemizuo nam ani odstranenie lepku nepomohlo na hnacky. Az tento inulin z cakanky. Dostat to normalne v lekarni. Probiotika a karnozin sme davali dlho ale nepomohlo. Z karnozinu bol velmi hyperaktivny. Teraz sme pred piatimi dnami zacali davat nemechek protokol a ten sa mi zda ze zabral zo vsetkeho najviac. Je to vlastne rybi, olivovy olej a ten inulin. Inak uz nic nedavam. Este ma zaujal jeden clanok kde jedna doktorka pise ze deti ktore sa dostali do autistickej regresie po ockovani maju nedostatok vitaminu A a treba im davat olej z trescej pecene. Ja som si u maleho uz davnejsie vsimla ze si stale sucha oci akoby nevidel dobre tak mozno mu naozaj vitamin A chyba. A ma ovela lepsie spravanie ked mu dam mrkvovy dzus ale bol z toho velmi zlty. Vyzivova poradkyna mi odporucila teda davat kazdy den kocku bio pecienky. Tak chcem to vyskusat.

stankakovac86
4. dec 2018

Ahojte. Tak boli sme na neurologii kde nám dala záver oneskorený vývin reči, porucha správania, a diagnóza F84.8 co je autizmus. V štvrtok ideme k psychiatricke. Chcem sa Vás len milé mamičky opýtať môže psychiatrička ešte povedať že to nemáme alebo už keď to napísala neurologička tak to asi fakt máme. Je to dosť ťažké. Lebo aj neurologicka povedala ze je šikovná aj rozumie. Ze intelekt ma nadpriemerne tak to aj napísala d o správy. Puzzle vie bez predlohy poskladať.len ako vidím že je iná ze kocky skladá len do výšky a podla farieb. Vonku kamienky zbiera.... Ale tak stále som dúfala ze možno tým že je skoro narodená tak len potrebuje viac času. Ďakujem za každú odpoveď. Neviem co ma čaká ďalej...

lenko
4. dec 2018

@stankakovac86 práve pedopsychiatrička potvrdí alebo vyvráti možnú dg

lulanka
4. dec 2018

@stankakovac86 f84.8 nie je autizmus. Autizmus je f84.0. Diagnozu moze dat len psychiater. My sme boli u dvoch psychiatrov. Jeden nam dal autizmus ale druhy nie lebo povedal ze sa to moze este nejak zmenit. Takze tak.