Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
6. júl 2011

@sisstin sila, ale fakt je, že keby tam tá dysfázka bola (medzi pervazívnymi poruchami), tak by vám to pomohlo aj v tej finančnej kompenzačnej rovine... 😒 a je teda šanca, že by sa tam mohla dostať? 😕
ale teda, ty si fakt superžena, čo sa týka tvojej aktivity v tejto oblasti (a voči malému)

erikasadek
autor
6. júl 2011

pravez citam toto
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:5GkY... teda celkom dobre na nase stranky strasne malo nachadam co sa tejto temy tyka v slovenskom ceskom jazyku..

magimary
6. júl 2011

@erikasadek , nedá sa to otvoriť 😒 😖

erikasadek
autor
6. júl 2011

da len musis znova klinkut. skoda len uz teraz presne viem ako sa vola patova diagnoza v slovencine a v cestine len nechapem ze nikde nie je tak opisana ako vo franine alebo angline je toho tak vela a v nasich jazykoch skoro nic!!!
2.7 JINÉ PERVAZIVNÍ VÝVOJOVÉ PORUCHY ( F84,8)
Jinápervazivnívývojováporuchajekategorie,kterásenežívávEvropěpříliščasto.
Diagnostická kritéria nejsou přesně definována. Vpraxi zařazujeme do této kategorie tyto
typydětí:
1. Kvalita komunikace, sociální interakce i hry je narušena, nicméně nikoli do míry,
která by odpovídala diagnóze dětského autismu nebo atypickému autismu.
Symptomatikajerůznorodá,jednotlivésymptomymohoubýttotožnéschovánímdětí
sautismem,alenikdysenevyskytujívdanékategoriivevětšímmnožství.
ProfesorGillbergpopsalpřivýzkumuškolníchdětítzv.syndromDAMP (deficitsin
attention, motor control and perception), který se vyznačuje poruchou pozornosti,
motorickékoordinaceavnímáníaukteréholzepoměrněčastopozorovatautistické
rysy.Gillberg,(1983)Zanespecificképrediktorypervazivnívývojovéporuchyjsou
považoványúzkost,nepozornostahyperativita.
2. Druhou skupinu dětí, kterou zařazujeme do této kategorie, tvoří děti svýrazně
narušenouoblastípředstavivosti.Typickájemaláschopnostrozeznávatmezifantazií
a realitou a vyhraněný zájem o určité téma, kterému se intenzivně věnují. Způsob
sociálníhochováníakomunikacevykazujeminimumznakůtypickéhoproautismus.
Patří sem děti se schizotiními a schizoidními rysy, kterým lépe nevyhovuje
diagnostikakonkrétníporuchyautistickéhospektra.
Dětispervazivnímiporuchamibývajínapéčivelmináročnéazasloužísizhlediska
intervence stejnou míru efektivní a speciální pomoci jako ostatní děti a později dospělí
sjiným typem poruchy autistického spektra.. Zhlediska  pedagogického přístupu se
doporučujestejná metodika jako u dětí sporuchou autistického spektra, pro některé dětije
velmi vhodné zařazení do specializovaných strukturovaných programů pro děti sartismem.
Thorová(2006,s.204208)
Pozn.Ktétoforměautismunebylovícevjinéliteratuřenalezeno.40 40
2.8 PERVAZIVNÍ VÝVOJOVÁ PORUCHA NESPECIFIKOVANÁ (F84,9)
Vraném a předškolním věku, kdy předpokládáme, že klinický obraz poruchy není
ještě plně krystalizován, lze využít diagnózu pervazivní vývojové poruchy nespecifikované
(F84.9).Vzhledemktomu,žebysemělojednatokategoriipřechodnou,jenutnédítěnadále
diagnostickysledovataporuchuspecifikovatvpozdějšímvěku.Thorová(2006,s.208)
Pozn.Ktétoforměautismunebylovícevjinéliteratuřenalezeno

magimary
6. júl 2011

@erikasadek ahá, áno, ak tam rozkliknem ešte ten ďalší pododkaz 😉
idem si to mrknúť 😉

ľudkovia, brucho ma bolí z toho zajtrajška...
😅 😝 😔 😕

anka912
6. júl 2011

@magimary povedz si, že aj ona je len človek, určite to tam všetko profesionálne zvládneš a napíš zajtra 😲 😲 😲
A k tým nemocniciam a ústavom, ja mám nočnú moru, že čo bude s Maťom, keď my už nebudeme a dostane sa náhodou k tej milej tete z Kramárov, tu už prestáva všetká sranda. 😲 Veď ja ani umrieť nebudem môcť, musím žiť aspoň do stovky.

magimary
6. júl 2011

@anka912 ďakujem moja...
ale ke´d ja sa akosi najviac bojím za Tadyka...(ja si to obkecám 😅 😝 ), ale čo on? taká som napätá, ako bude reagovať... po tej neurologičke (čo predviedol tam) už si nechcem ani nič predstavovať...
ale tak tu ho snáď nebude nikto vyzliekať, tak snáď... 😕 😖
júúúj, napätá som ako guma na trenkách...
a čítam teraz ten link od eriky...tak sa trocha zamestnávam...
spať by som mala ísť, ale akosi ...radšej nie... až za chvíľu 😅 😝

no a s Maťkom by ste nemohli ísť inde?!? 😕

anka912
6. júl 2011

@magimary ako myslíš ísť inde, my sme boli na kramároch len kvôli MR (no a potom na internom, ale to už je o inom).
Náš Maťo má tiež najväčší stres z vyzliekania, aj krv mu brali v zime tak, že som mu obliekla len vestu na zimu a len vyhrnula rukáv v ambulancii. Osobitná kapitola je šiltačka, tú nosí stále a keď si ju už niekde dá zložiť, tak už viem že je všetko OK.
O malého sa neboj, nech je prirodzený, ak by si mala nejaké prejavy zatajovať, tak tam nemá zmysel ísť. A neboj, tá už toho videla a zažila

magimary
6. júl 2011

@anka912 myslím niekde inde na MR, keď ste mali na Kramároch takú zlú skúsenosť,
ja neviem, napr. do PE, ak aj tam robia MR 😕

snažím sa nebáť sa 😅 😔, ale akosi je to silnejšie...zatajovať určite nič nechcem, práve naopak 😅 (p. dr. bude mať zo mňa asi dosť)...a snáď sa to teda podarí...
a zajtra tu zahlásim: ľudé, všude dobre...aj u doktorky dobre, od dneska sme zdraví!!! 😅 😵 😉

ale teraz som dočítala tú diplomovku od @erikasadek (čo dala link) a tam posledné dve kazuistiky chlapcov s atypickým aut hooodne sedia na malého... 😕 😝
tak uvidíme...
ale možno, to aj nič nebude a len ja som príliš zameraná a príliš pozorujem 😝 😅

júj, už nech je zajtra o takomto čase... 😔 😝 😅

@valika_val , ty dnes štrajkuješ? zajtra máte tiež vyšetrenie, tak sa držte 😉

magimary
6. júl 2011

pre ľahšiu prehľadnosť si dovolím vložiť erikin text znova bez tých znamienok,
možno to niekomu pomôže, keď už som ich odfiltrovala, aby som si to mohla prečítať bez "kríženia očí" 😉 😅 :
--

Jiná pervazivní vývojová porucha je kategorie, která se nežívá v Evropě příliš často.
Diagnostická kritéria nejsou přesně definována. V praxi zařazujeme do této kategorie tyto
typy dětí:
1. Kvalita komunikace, sociální interakce i hry je narušena, nicméně nikoli do míry,
která by odpovídala diagnóze dětského autismu nebo atypickému autismu.
Symptomatika je různorodá, jednotlivé symptomy mohou být totožné s chováním dětí
s autismem, ale nikdy se nevyskytují v dané kategorii ve větším množství.
Profesor Gillberg popsal při výzkumu školních dětí tzv.syndrom DAMP (deficits in
attention, motor control and perception), který se vyznačuje poruchou pozornosti,
motorické koordinace a vnímání a u kterého lze poměrně často pozorovat autistické
rysy. Gillberg,(1983) Za nespecifické prediktory pervazivní vývojové poruchy jsou
považovány úzkost, nepozornost a hyperativita.

2. Druhou skupinu dětí, kterou zařazujeme do této kategorie, tvoří děti s výrazně
narušenou oblastí představivosti. Typická je malá schopnost rozeznávat mezi fantazií
a realitou a vyhraněný zájem o určité téma, kterému se intenzivně věnují. Způsob
sociálního chování a komunikace vykazuje minimum znaků typického pro autismus.
Patří sem děti se schizotiními a schizoidními rysy, kterým lépe nevyhovuje
diagnostika konkrétní poruchy autistického spektra.
Děti s pervazivními poruchami bývají na péči velmi náročné a zaslouží si z hlediska
intervence stejnou míru efektivní a speciální pomoci jako ostatní děti a později dospělí
s jiným typem poruchy autistického spektra.. Z hlediska pedagogického přístupu se
doporučuje stejná metodika jako u dětí s poruchou autistického spektra, pro některé děti je
velmi vhodné zařazení do specializovaných strukturovaných programů pro děti s artismem.
Thorová (2006,s.204 -208)
Pozn.K této formě autismu nebylo více v jiné literatuře nalezeno.40 40

2.8 PERVAZIVNÍ VÝVOJOVÁ PORUCHA NESPECIFIKOVANÁ (F84,9)
V raném a předškolním věku, kdy předpokládáme, že klinický obraz poruchy není
ještě plně krystalizován, lze využít diagnózu pervazivní vývojové poruchy nespecifikované
(F84.9). Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o kategorii přechodnou, je nutné dítě nadále diagnosticky sledovat a poruchu specifikovat v pozdějším věku. Thorová(2006,s.208) Pozn. K této formě autismu nebylo více v jiné literatuře nalezeno

sisstin
7. júl 2011

@magimary no super žena fakt nejsem 😉 Já, (jak mi bylo vyčteno jednou osobou 😅 😅 😅 )nežiju v reálným světě. Jednak mám to dítě jenom jedno, jednak nemám chlapa, který byl byl každý den doma a vyžadoval po mně teplé večeře a vypraný ponožky 😅 😅 Nechodím do práce - živí nás přítel a moje rodiče 😉 a co je asi nejpodstatnější, protože bydlíme s našima, tak mně odpadá min. ze 75% nějaká starost o domácnost - tudíž nevařim, neperu, nežehlím atd. 😉

Já mám fakt čas čistě na to dítě, je to moje hlavní a téměř jediná povinnost. My zhruba od těch 8-12hodin opravdu cíleně pracujeme, když má zrovna pětiminutovou pauzu mezi úkolama, tak sem honem něco rychle sesmolím na koně. Pak jsme zhruba tři hodiny venku 😉 pak ještě tak dvě hodky něco děláme na rozvoj, a potom už přijde domů můj tatka z práce a Tygr se na něj pověsí. A já mám zhruba 1,5hodiny volno, kdy si můžu dělat, co chci - většinou teda něco studuju na netu 😅 😅 😅 😅 A o víkendu mám času spousty, naši třeba v pátek večer sbalí Tygra a jedou až do neděle k babičce, a já mám free. A rozhodně ten čas netrávím tak, že bych vařila a uklízela 😝 takže já mám i dost možností se "zresetovat", prostě vypustit a pak zase v pondělí můžu jít do toho kolotoče. Rozhodně tady nechci vzbuzovat dojem, že stíhám vypisovat po netu, věnovat se Tygrovi a ještě zvládat domácnost, to fakt ne 😉

Největší problém vidím v tom, že prostě pokud jsem s tím dítětem, tak nemám vteřinu klidu, kdy bych mohla něco udělat 😉 jiný matky si prostě dělají, co potřebují, dítě si někde půl dne hraje v pokojíčku, pak jdou na hřiště - dítě se vmísí mezi ostatní děti a maminka si bud čte, nebo vykecává s ostatníma ženskýma...to u nás fakt jako neexistuje 😝

On, nakolik se neumí moc verbálně vyjadřovat, tak na druhou stranu je ale extrémně komunikativní. Takže celý den do mě něco hučí a hlavně na všechno vyžaduje odpověď 😉 takže třeba zahlásí Íá (Péta 😅 😅 ) bum, a to značí:

- že venku lítal po kanálech a dunělo to
- že šel doma po linu v ponožkách a sklouzlo se mu to, a spadnul
- že něco dělal a u toho s něčím nechtěně bouchnul
- a asi dalších 20 situací, který se mohly stát 😅 😅 😅

a ted on ode mě očekává, že jasně pochopím, co mi sdělil a očekává na to tu správně nadšenou reakci, takže já třeba řeknu "aha, ty jsi spadnul viď"...a Tygr zahlásí: "Ne, Íá bum" páč zrovna myslel jinou situaci 😅 😅 tak já takhle hádám, až třeba nevím, a dojde k hysteráčku...Tygr mi to opakuje čím dál tím víc nahlas, zuřivě gestikuluje a já jsem v koncích. Pokud zrovna nejsem přímo u té situace, kterou on okomentuje a je to o tom, že on si na něco vzpomene a ted mi to chce říct, tak je fakt člověk v řiti 😝 Tam je právě strašnej nepoměr mezi tou pasivní slovní zásobou (porozuměním řeči) a tou aktivní, kdy on v hlavě podle mě se vyjadřuje jako jiné, stejně staré děti - ale pak ten mozek už neumí dát signál puse, která to má zformulovat do vět 😉 no a pak máme právě tyhle krizovky, kdy on se vzteká, protože my nevíme, co nám přesně chce říct..... 😒

k tomu, že dysfázka má patřit mezi PVP 😉 já si myslím, že i když tam patřit bude, tak to stejně s tím rodičákem bude těžký...ona jenom ta informace, že má dítě PVP nestačí, aby mu ten rodičák byl uznán. Nevím, jak je to u vás na Slovensku, ale tady je rodičák uznán jen tehdy, pokud je dítě min. dlouhodobě zdravotně postižené, tj. má postižení víc jak 50%. Já podávala žádost před Tygrovým třetím rokem, ohodnotili ho jenom jako Dlouhodobě nemocné dítě( mezi 20-49% postižení), kolik měl přesně nevím, ale počítám, že málo 😉 takže ve výsledku stejně nejvíc záleží na tom, co máš v té zprávě a nakolik tomu ten posudkář rozumí.

Na dítě s těžší formou receptivní dysfázky ten rodičák většinou uznají, to už je poměrně závažné postižení, kdy to dítě je fakt v běžném životě mimo a potřebuje celodenní dohled a péči. U té expresivní je to prostě složité, tyhle děti (pokud to není nějaká fakt těžká forma a dítě má třeba výrazně narušenou motoriku atd.) jsou v podstatě normální, "jenom" nemluví...a to tak nějak nikoho moc nezajímá. Tygr má navíc tu dysfázku lehkou (nemá nijak narušené ty ostatní složky vývoje, nebo fakt minimálně), takže já mám v podstatě podle úřadů doma naprosto zdravé dítě, které nepotřebuje vůbec nějakou odlišnou péči než jiné standartní dítě 😝 😅 😅 😅 😅

erikasadek
autor
7. júl 2011

@anka912 presne tym som aj jja trpela pred dvoma rokmi stres s tohoco bude ked tu nebude a co bude s patom ked zomrime kazdy den vecer som lahla s modlidbou aby ma pan boh este na tom svete nechal a aby som sa kazde rano zobudila!!! az ma to nicilo!!!

tak strasne milujeme nase deti a tak strasne sa o ne bojime pretoze bez nas to nie je ono je to ine strach o deti zdrave co bude v buducnosti a o tieto deti ktore su tak nevinne aj vo vyssiom veku a taka lahka korist v tejto spolocnosti verim ze pre kazdu z nas je to nocna mora!!

a ktej psychiatri co ste opisalai nemam slov!!! moje nervy ako v rumunsku a nie na slovensku clovek ma pocit ze v urcitych veciach nase psychiatrie a ustavy su ako za ciac marie terezie!!!!

@sisstin mas moj obdiv uz davno vies za tvoj boj .. aky vedies nemas to lake... 😉 verim ze s ato zmeni a urady neako zmenia nazor.; co tygrika tyka........ 🙂

sisstin
7. júl 2011

@erikasadek no já už to tak nějak neřešim...přece jenom Tygr bude mít 4roky za chvíli, od září jde do školky...takže já už ten rodičák tak nějak nepotřebuju 😉 já jsem vedená na pojištovně jako Matka pečující o dítě do 7let, takže mi aspon platí zdravotní pojištění 😉 Akorát teda nevím, jak to udělám, páč Tygr zřejmě půjde do školy až skoro v 8letech - je říjnovej a bude mít rok odklad, takže se asi zase budu muset nahlásit na pracák 😝 aby měl za mě kdo to zdravotní platit, páč to je fakt pálka, kdyby si to člověk měl platit sám 😝 No ale uvidíme, já tak nějak doufám, že až se Tygr v té školce nějak zadaptuje, že si najdu něco aspon na půl úvazku a nějaký koruny přibydou 😀

Já mám aspoň tu výhodu (oproti maminkám autíků), že Tygr (snad)bude do budoucnosti úplně ok (podle Krejčířové není jediný důvod, proč by neměl být)a už budeme vést takovej nějakej normální život 😉

erikasadek
autor
7. júl 2011

@magimary si poklad ze si to znova vlozila, mne to skopirovalo len takto! 😒 nepochopila som prvu vetu Jiná pervazivní vývojová porucha je kategorie, která se nežívá v Evropě příliš často. 😨 mam chapat ze v europe sa tao diagnoza velmi nepouziva???? ak ano tak mame problem pretoze len tu v fr je toho vela!!!!!! tu sa vola TED !!! a teda vela deti tym trpi ahlavne je okolo toho strasne vela napisaneho kdezto tu skoro nic som sa nedozvedela!!!!a na kazdej slovensko ceskej stranke len to iste co sa tejto diagnozy tyka!! nechapem.. tomu neako ; viem z eje to to iste podla medzinarodneho kodu//// 🙂

sisstin
7. júl 2011

@erikasadek jj, tady Nespecifikovanou pervazivní vývojovou poruchu má strašně málo dětí, já vím jenom o jednom 😉

erikasadek
autor
7. júl 2011

@sisstin dufajme ze dovtedu sa zakony trocha zmenia vtvoj prospech 🙂

ja ma tiez nadej slabu ze pato neako ma urcitu nadej do buducna verim strasne verim i ked to nikdy nebude ako u josha .. 😢 ale verim a snazim sa ako sa len da mu pomoct..... este jedne mesiac a bude mat prazdniny ..
neviem ci som spominala sedime doma od pondelak ma pato sadru na nohe. takze je to doma o hubu.. 😀

erikasadek
autor
7. júl 2011

@sisstin no vidis a tu je toho prevela a prevela popisane tiez kdezto ked si precitam v nasich jazykoch tak mi to nic neda vlastne o com ta diagnoza je musim ist na stranky francuzske candske kde jetoho prevela!!!!!

sisstin
7. júl 2011

@erikasadek no nebyla bych tak moc optimistická..spíš to bude ještě horší...ted už mají problém něco získat i maminky autistických dětí 😉 děti jsou uznané za Dlouhodobě nemocné a tím to hasne 😉 😒

sisstin
7. júl 2011

@erikasadek tady je to braný (laicky řečeno) tak, že Nespecifikovaná pervazivní vývojová porucha je taková, kdy dítě nemá klasické autistické rysy zastoupené v té triádě, ale nemá ani atypický autismus....nicméně je prostě jiné, než běžná populace. V podstatě to je takový termín pro to, kdy to dítě nikdo neumí zdiagnostikovat 😝

Vím, že tohle má od Thorové Ninuška od Tušky, která má ale těžkou mentální retardaci, tudíž u ní těžko posoudit, co je auti rys a co je prostě vývojový stupen, páč ve svých 5letech odpovídá mentálně asi 9m kojenci 😉

sisstin
7. júl 2011

@erikasadek jo, a ještě tuším pod to spadá Rhett syndrom 😉

erikasadek
autor
7. júl 2011

@sisstin musis verit!!!!!!!

ja osm osobne verila vo vela veci pred rokom apol sa mi ani nesnivalo ze pata prijmu do nemocky ked je tak malo miesta a stalo sa!!!!! ze dostaneme peniaze na neho a aj pridavok ze nemozem pracovat na plny uvazok a podoben vsetko prislo samo bez nutenia..
dokonca nikto nevril ze zvladne prvu triedu tento rok a zvladol!!!! ide do druhej tiredy bude top uz ovela napor preto bude mat uz osobnu asistenku a pocitac klavesnicu kezde pise pomaly , aby isiel krokom s detmi//// a ja verim stale si opakujem ze verim aneako zivot sam ponuka moznosti...... dokonca som schudla 30 kg babule konecne od marca 30 kg dolu... zacinam uplne znova zivot a vidiet to pozitvivne myslenie dava svoje ovocie..

maria1610
7. júl 2011

@magimary držím palce, nech to dnes dobre dopadne

anka912
7. júl 2011

@erikasadek k tomu schudnutiu nemá slov a len otváram ústa 😲 😲 😲
a keď počujem, aké robí Paťko pokroky v škole, tak sa ani nedivím tvojmu optimizmu. Nasúhlasím so sisstin, že to bude horšie, len ďalej ver, keď Paťo dokáže písať, rozumie slovám, ten PC je najlepšia vec pre tieto deti. Keď má dieťa dobrú inteligenciu, tak sa na tom dá veľa stavať, sociálne situácie sa dajú naučiť, aspoň z časti, možno bude trocha čudák, ale ke´d bude starší, tak si veľa vecí viac uvedomí a bude na sebe sám pracovať. Držím palce a tak v dobrom závidím

anka912
7. júl 2011

@sisstin ohľadne rodičovského príspevku, tak u nás je to tak, že po treťom roku dieťaťa môžu RP predlžiť do 6 rokov. Niektorým mamičkám to predlžia napr. o rok, potom znova posúdia atď. Vôbec dieťa nemusí byť ZŤP, poznám pár prípadov, keď mamina dostala predlžený RP len preto, že dieťa má slabú imunitu a je často choré. Niektoré maminy si to aj vybavili, vieš ako to myslím... U ZŤP detí to je samozrejmé a bez problémov.

lucka261177
7. júl 2011

ahojte.ste sa rozpisali babulky az vs nestiham.@magimary asi si ma s niekym mylis ja som nepisala ze nepojdeme znovu na diagnostiku my sme sa s Janosikovou dohodli ze polroka bude samko chodiet na terapie a potom znova rediagnostika.my mame inak na tej sprave od nej tu pervazivnu poruchu F84.0 tam je napisane.drzim palceky a tesim sa na tvoj prispevok plny dojmov zo stretnutia s doktorkou 🙂 @sisstin co sa tyka napodobnovania u viacerych deticiek to mamicky popisuju ze deti vedia napodobnovat cele basnicky ale odpovedat na otazky nevedia takze ja neviem ako to naozaj je.samko napodobnuje vsetko aj pohyby v rozpravkach aj intonaciu hovoreneho slova aj pesnicky.na terapiach v andrease ucia deticky ukazovat a pochopit ze ked nieco urobia je za to odmena a tym padom tie deti aj autisticke sa naucia ze ked urobia ulohu ktora je im zadana tak dostanu pochvalu pripadne odmenu ineho druhu.ucia ich ze veci maju zaciatok a konie ze ked sa uloha nedokoncila nesmu ist prec aby zabranvali tomu nezmyselnemu pobehovaniu medzi cinnostami ktore autisty vacsinou robia.snazia sa ichsocilaizovat ako to len ide.a presviecali ma ze pokila to nieje uplne tazky autizmus tak sa to tie deti naucia.ked citam o tvojom tygrovi tak mi ta jedna cast strasne sedi na samka ze nieco mi hovori a ja musim odpovedat az kym nieje spokojny ze som ttrafila len u nas je to take jednoduche zatial ze ukazuje na vodu v rozpravke tak ja poviem ano samko voda je tam alebo je tam postielka a ukazuje na nu tak poviem vankusik a ked stale ukazuje poviem ide babo buvat a jemu to staci ale stane sa ze neviem co chce tak poviem neviem samko co chces a nema zachvat.a to znakovanie sme si vydreli a bolo to podmienene tym ze kym neukazal znak neotvorila som mu pocitac prvy znak bol otvorit takze kym neukazal otvorit neotvorila som ho a to je pre neho najvacsia motivacia aka existuje on je na nom uplne namotany .ked chcel pozerat rozpravky na nom 🙂 ked chcel cokoladku musel ukazat este inak dostal len jednu kocku takze dalsia motivacia.najprv som mu chytila rucky a ukazovala jeho rukami a potom uz sa chytil a takmer cokolvek ukaze.len u nas je problem ze nemame moc ako tie znaky pouzivat pretoze on napriklad nema preco ukazovat psika alebo macicku ked tym nic neziska .a len tak pre nic za noc to nebude robit 🙂 takze tak je to s nami 🙂 mne sa zda ze samko zacina vsetko opakovat ako dietatko v jednom roku ze ukazuje na veci chce aby som ich pomenovala a ked sa mu to vyderie s pusinky tak to povie aj on.modlim sa aby sa to zlomilo a aby sa rozbehol.takze aj som si myslela ze to bude nieco ine a nie autizmus ale on ma stale tu jednu fobiu s tych velkych bilbordov a to je znak autizmu bud zvukove veci im robia zle alebo vyzualne.a on je velmi citlivy aj na niektore zvuky.je sranda ze napriklad vysavac bol uplny problem.ja som raz proste potrebovala upratat a nechala som ho pri tom plakat a on si zvykol a prestal mu vadit asi rok nemal s nim problem a teraz zase ked ho vytiahnem tak place.

anka912
7. júl 2011

@sisstin ešte ma napadlo, že včera si písala, že autist. dieťa nevie znakovať. Myslela si asi také spontánne znaky a ukazovanie, lebo je tu jedna mamina @mon25, ktorá má malého autistu a ten že používa 20-25 znakov miesto rozprávania. Ona ho ich ale cieľavedome naučila.
Chcela som sa ešte opýtať, či malý berie aj nejaké lieky na podporu rozvoja reči

anka912
7. júl 2011

@lucka261177 Samko už mal tri roky? Si na predlženom RP alebo ako? Tuším si písala, že od sept. pôjde do škôlky, že? Malý sa snaží, ako som už písala, myslím, že sa ešte veľmi zlepší. A tie bilboardy, to je len jedna vec, aj iné deti majú svoje fóbie, snáď, keby sa nakopilo viac, tak by som sa viac bála.
Ja som už kedysi písala, že moja najst. dcéra, dnes už takmer 17 za mala mala dosť veľa tých náznakov, viem to až teraz, lebo vtedy som o autizme nič nevedela. Dodnes je taká iná, ale veľa toho vymizlo alebo sa zmiernilo, takže všetko sa ešte uvidí. Niečo môžu byť aj "čudácke gény"

sisstin
7. júl 2011

@lucka261177 Lucko, ale tam nejde o to, jestli dítě umí zopakovat básničku - to je prostá echolálie 😉 ale o to, jestli umí napodobit neverbální gesta a běžné věci, které se týkají domácnosti 😉 a autistické děti to, že na něco ukážou a vyžadují odpověd nedělají!!!!! Tohle právě dělají děti zdravé!!!! Po třetím roku to dělají děti s poruchou porozumění, protože až v téhle době jim dojde, že věci mají svá jména a chtějí vědět, jak se jmenují 😉 takže u vás bych to rozhodně viděla na rediagnostiku, tvůj chlapeček mi příjde spíš jako dysfatik, než autík....opravdu se to dost často mylně v nízkým věku diagnostikuje jako autismus, a přitom to je porucha porozumění mluvené řeči!!!! 😉

@anka912 každé dítě musí naučit znakovat, tam jde opět o tu nápodobu...takže tam bych si opět nebyla jistá, zda jde opravdu o autismus a dítě není špatně zdiagnostikované 😉

@anka912 to o tom, že bych nebyla tak optimistická nepatřilo erice, ale tomu prodloužení rodičáku 😉

lucka261177
7. júl 2011

samko ma 3.3 rockov a ano mam predlzeny RP.co sa tyka skolky chcem to skusit aspon na par hodin ale aby som tam mohla byt s nim najprv.musim najst ochotnych ludi a to sa mi asi podari len s sukromnej skolke.ale sme si povedali ze keby tam bol len par hodin v tyzdni tak tto financne zvladneme aj v sukromnej skolke.my mame tych prejavov viac ale ako som uz pisali ani jeden v nejakej vyraznej forme to sa pise pri tej pervazivnej poruche ze je to podobne autizmu ale nie vo velkej miere.ja keby sme tak vedeli co si myslia tie nase dietatka 🙂 ja som si ista napriklad ze ked mu poviem nekop do kamienkov ze vie ze to nema robit.on sa usmieva a kope do nich a ma z toho srandu.niekedy nemam ani silu sa hnevat ked na mna vyceri ten usmev s jamkami 🙂

sisstin
7. júl 2011

@lucka261177 autíci někteří sice ukazují, ale max. tak, že si třeba ukážou, jestli chtějí banán nebo jablko 😉 ale nesdílejí tu pozornost ve smyslu toho, že na něco ukážu a čekám od maminky odpověd 😉 takhle komunikují miminka zhruba od těch 9měsíců..a je to naprostý základ, a takhle dítě získává pasivní slovní zásobu. Takže jestli má Samko poruchu porozumění mluvené řeč, tak až ted se dostal do fáze, že chce vědět, jak se co jmenuje...bude na ty věci ukazovat a vyžadovat od tebe, abys mu je pojmenovala.... takže ukáže na vodu, a bude od tebe čekat, že mu odsouhlasíš "Ano Samko, to je voda" 😉 a tohle prostě auti děti nedělají 😉 Max. třeba u těch jejich zájmů, že by auti dítě chtělo pojmenovávat např. dopravní značky, ale vyžadovala by to jenom u těch značek...ne v běžně mluvené řeči 😉