Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
11. júl 2011

Son-Rise:
zjednodušene:
Ako to vyzerá v praxi

Rodičia potrebujú vytvoriť si doma jednu miestnosť, ktorá bude slúžiť špeciálne ako herňa pre terapiu. Má svoje zásady: musí byť bezpečná, bez zbytočných rušivých predmetov (ako napr. obrazy). Mala by byť taká, aby sme dieťaťu nemuseli nič zakazovať, v herni sa nehovorí "nie". Dieťa bude našim vodcom, nebudeme voči nemu uplatňovať autoritu. Mala by tiež obsahovať iba také hračky, pri ktorých sa dá cvičiť interakcia a komunikácia (žiadna elektronika, v žiadnom prípade televízor či počítač). Každé autistické dieťa je iné, preto aj herňa je špecifická pre každé dieťa.

Samotná terapia pozostáva spočiatku hlavne z opakovania správania dieťaťa. Závisí na dieťati, nakoľko vníma svet mimo toho svojho. Prvým krokom je väčšinou vstúpenie do jeho sveta - namiesto toho, aby sme mu odovzdali informáciu, že sa správa nevhodne, dáme mu najavo, že ho máme radi, sme úplne spokojní s tým, aké je a že chceme byť k nemu čo najbližšie, chceme byť s ním.

Keď sa nám podarí vytvoriť s dieťaťom kontakt, nastupujú ďalšie techniky. Formou hry maximálne posilňujeme očný kontakt, komunikáciu, neskôr predstavivosť... všetko, v čom má dieťa ťažkosti. Neoddeliteľnou súčasťou hry je entuziazmus, nadšenie, chvála za všetko, čo dieťa správne urobí.

Táto terapia prebieha v ideálnom prípade 8-12 hodín denne! a to väčšinou po dobu niekoľkých rokov. Aj menej je však lepšie ako nič.

tinuskaha
11. júl 2011

@magimary to iste co si napisala povedal aj mne ludovy liecitel(ja skusam vsetko mozne)musime dieta prijat take ake je neodmietat ho a dat mu vela lasky.Ak ho neprijmeme a odmietneme budeme sa zanho hanbit tak ho neposunieme smerom do predu ale do zadu

anka912
11. júl 2011

@magimary ty vieš všetko tak pekne a toľkými slovami popísať 😲

magimary
11. júl 2011

@anka912 jóóój, moja, nieee! tento posledný príspevok som len skopčila z tej stránky o robinovi (od mokráňovcov) 😉 😅 🙂

albertka
11. júl 2011

@anka912 Ty si jak ja 😉

magimary
11. júl 2011

@albertka v čom? 😅 😉
hľadám súvis, k čomu to patrí... 😕 😅

albertka
11. júl 2011

Baby, máme problém.... Domko sa budí každú noc oveľa skôr ako zvykol (až nad ránom) a vrieska, nedá sa upokojiť, fľaša nezaberá, napína sa, upokojí sa až po 20 min. ... deje sa to aj viackrát za noc ☹ ...cez deň tiež vačšinou nezaspí. Myslela som, že ho bolí bruško, tak mu dávam 2x denne Dophlilus colon, aj po večeri a vždy 2 -3 hod. po zaspatí sa preberie a vrieska.... deje sa to bez ohľadu na to, čo spapá večer. To sme na GFCG.... ale je to tuším odkedy sa oteplilo, možno mu je teplo, dnes spal iba v plienke(je pekne "vypotničkovaný" , ale tiež vrieskal, ale iba 1x za noc a okrem toho prespal do pol 7 rána. Ale preistotu som mu dnes i vyčistila predkožku betadinom(má ju zarastenú), aby tam náhodou nekvitla nejaká infekcia... ja už neviem, čo a padáme doma dolu nosom..... v noci je to fakt ťažké zvládať ☹ Viem, že lieky na upokojenie nie sú správna šálka kávy, najmä, ak neviem, kde je problém, ale...... rozmýšľala som nad nimi, lebo začal vrieskať v aute ☹ .... a chystáme sa do Chorvátska a fakt mám obavy, ako zvládneme cestu ... ideme na noc ... a ak by nejaký upokojováčik pomohol, aby bol trošku utlmený v pohode, bolo by to fajn... ak máte typ, poraďte mi 🙂

albertka
11. júl 2011

@magimary K tomu, ako nemohla nájsť nejakú technic. záhadu ohľadom výročia a potom sama sebe poslala poštu.... a pobavila som sa aj nad tým, ako si ten kúsok o son rise okopčila 🙂

magimary
11. júl 2011

@albertka a nemôže mať domko nejaké kolikovité bolesti bruška, alebo dráždenie apendixu? 😕
už to takto mával? 😕
lebo to je ozaj zvláštne...aj on potom musí byť nevyspaty a predráždený a unavený, nielen v noci ale aj cez deň... 😒 😕 😔
jáj a k tomu lieku, veď ak mu nejaký neurológ dal, tak mu ho aspoň na cestu skús dať (ak už ten liek máte nejako overený), ja neviem...ale asi to závisí aj druhu lieku...fu, ale veru bála by som sa takej cesty s našim tadykom... 😕

magimary
11. júl 2011

noooo, tak na dnes máme "odučené" 😅 😀
resumé dnešných cvičení: sústredenosť - 0 /nula/
pozornosť aspoň na minutu -0
záujem o činnosť - 0
reakcia - 0
😲 😨 😅 😀
to on ma včera chcel nalákať na činnosť a dnes to mal na háku, len čo zbadal krabičku s kartičkami už rezolútne hlásil: "nescééééééééééééééé" (="ja nechcem") 😅 , bol taký smiešno zlatý...
aj som skúsila vymeniť včerajšie kartičky za nové, ale to isté...len ich rozhádzal a nahádzal ako seno späť do krabičky a bolo hotovo 😅 ...
nuž, nemôže byť každý deň nedeľa, no nie?! 😅 😉
len dúfam, že zajtra, pozajtra to zase pôjde lepšie...

ale niečo sa mu predsa podarilo...spoznal na jednom "puzzlíku" gitary ("jaja") a hneď s nim utekal k reálnym gitarkám 😉 ), tak predsa niečo 🙂
/tou uplakanou fotkou to končilo, "pohádal" sa s bratom 😅/

anka912
11. júl 2011

@albertka veľmi rýchlo píšem, prosím ťa, ten dophillus je silný a to ho dávaš dva!!! Ja môjmu 7.5 roka dávam pol toblky denne a mal zlé reakcie, po hodine po podaní nastúpila nervozita, podráždene až útočil na mňa... Poradili mi dávať menej a postupne zvyšovať.

daja2010
11. júl 2011

@albertka No spomínam, sme išli prvýkrát do Chorvátska ked mal syn 2,5 roka a celé to odreval, to bol stres! Úplne najhoršie boli mýtnice a státia pred tunelmi a zápchy, to bolo úplne v keli. Nič ho neupokojilo. A vtedy sme tuším nemali ani klímu v aute, uf... 😎 😒 No a čo sa týka upojováčiku, tak odporcovia liekov by ti určite poradili čajík, medovku alebo rumanček. ďalšia možnosť, že si dáš niečo na upokojenie ty 🙂 a budeš všetko zvládať s prehľadom. Inak možno by stál za vyskúšanie FENISTIL KVAPKY, sú aj na rôzne alergie a majú mierny sedatívny účinok, môžu užívať aj deti, ale predpisuje to lekár.

anka912
11. júl 2011

@albertka a som rada, že ťa teší aspoň moja "hlúposť", keď už máš tie problémy 🙂 🙂 To si potom ešte nájdi príspevok, keď som nevedela nájsť ako sa pridáva článok a mám to rovno pod nosom.

anka912
11. júl 2011

Práve teraz som dokočila preklad článku, ktorý som spomínala, tak ak niekto chce prečítať, mám ho v článkoch. Je dosť silný, ale berte to tak, že ja som len preložila. Mňa veľmi oslovil. A prepáčte gramatické chyby, hlavne čiarky, robím všetko za pochocdu.

daja2010
11. júl 2011

@anka912 Wow, už som to voľakedy čítala v angličtine. Myslím, že čím viac poznávam môjho aspíka, tým viac tomu rozumiem 😒
Voľakedy som si myslela, že keby ten autizmus mal v batohu a dám to z neho dole, tak sa to vyrieši, ale nie je to tak ☹ 🙂

anka912
11. júl 2011

@daja2010 presne a prijať to, že nebudeme mať toho "nášho" jediného syna je najťažšie

albertka
11. júl 2011

@anka912 Ďakujem, predtým som mu dávala Doph. infants, 1 odmerku 2x denne, ale mal riedke kakanie, ale skúsim menej..... dávala som mu Doph.col. 2x iba 2 dni, ked som myslela, že je to bolesť bruška...

valika_val
11. júl 2011

ahojte, som tu, cosi som aj precitala, ale nemam silu sa tomu venovat, kedze nas sa to bude tykat az za nejaky rok, dva najskor.
a som velmi vycerpana, lebo dnes mal teo prvykrat ozastny zachvat, zacalo to pri vyberani z vane - vzala som mu lopticku, nedovolila mu pockat, kym sa vypusti voda. nebolo to prvykrat, ale proste chytil amok a uz sa to len stupnovalo, mostiky, vrestanie, nepomahalo nic, ani lopticka, ani polozit ho na zem, napinal sa, buchal, vrestal, trvalo to asi iba 5-10 min (pre mna vecnost), s muzom sme na seba pozerali a nevedeli ako dalej... nakoniec sa ako tak upokojil v naruci (nezvycajne) a dostal do pusy mliecko. necakala som, ze sa napije, ale napil sa, pomaly som ho zlozila na pult a zdalo sa byt vsetko ok. ale zaspavanie potom trvalo so scenami aj pol hodiny. som z toho nejaka taka, neviem... frustrovana?

dnes mi volala psychologicka, u ktorej sme boli, ze co noveho. nemala som co povedat.
odchadza na dovolenku na mesiac a zlata, chcela sa uistit, ze je vsetko ok. alebo cakala nejake pozitivne spravy? ona totiz nevidela na teovi auti crty 😒 a ked som jej spomenula kartickovy system, tak nebola nadsena - lebo prave kartickami sa moze odo mna vzdialit a uz ma nebude potrebovat na komunikaciu. lebo bude mat tie karticky. teda tak mi to nejak povedala...
som z toho jelen a ja uz fakt neviem co mam robit. dnes den blbec, no co uz, stava sa.

idem si precitat ankin clanok a este ma caka milion oblecenia ulozit a jednu K2 vyzehlit. ale najprv na jednu zdravotnu cigu, zasluzim si.

albertka
11. júl 2011

Dakujem za rady. Čajíky si dávame dlhodobo(medovka, mata), preto som "uvažovala" nad nejakým liečivom...... už som mu dala FENISTIL, upokojil sa, poobede sa mu vyrazili potničky, celé mapy, tak som rýchlo identifikovala pôvodcu nášho vrieskania 😉 .... natrela som ho Fenistilom, ešte ho vystriekam s Aloe vera, zapla som v izbičke zvlhčovač vzduchu a hádam to zaberie.

magimary
11. júl 2011

@albertka určite sú to potničky? kiahne už mal? 😕

anka912
11. júl 2011

@valika_val len pozn. máš niekde zoznam svojich skratiek, niektoré neviem vydedukovať.
A neboj sa ohľadne tých kartičiek, myslíš, že naraz bude schopný pracovať s tým celý deň ?. To bude len také pomalé zvykanie a keď budeš všetko komentovať, tak mu určite nespravíš zle. Chcela by som vidieť koľko už takých prípadov zažila naživo, žeby niekomu kartičky ublížili...

magimary
11. júl 2011

@anka912 myslíš K2? 😅 😉
K2 je vrch v himalájach, jeden z tých najvyšších (tiež má nad 8600m.n.m. 😉 🙂

anka912
11. júl 2011

@magimary to ja viem, že K2 je vrch v Himalájach, ja som len technický analfabet... Som si len myslela, že myslí niečo iné. Žeby ten autizmus mal syn po mne?

anka912
11. júl 2011

@magimary chceš sa ešte zasmiať, ja keď som sem začala chodiť, tak som vám stále závidela, že aké pekné smajliky viete dávať. Až potom som zistila, že sú v ponuke hneď vedľa príspevku. To je asi tým, že ja na žiadne fóra nechodím, ani na facebooku nie som, šak ja vlastne ani neexistujem.
Ľudia ale nezúfajte, aj s tak veľkou poruchou sa dá skončiť VŠ

magimary
11. júl 2011

@anka912 takže teraz už vieš, že tým myslela oooobrovskú kopu prádla, autička-mamička naša 😵 😅 🙂
/v dobrom myslím, pls. neuraz sa 😅 /
ale aspoň môžeš lepšie rozumieť Maťkovi...v niečom 😕 😉
všetci podľa mňa mávame autichvíľky, keď nepochopíme prenos, súvislosti... 😉 🙂

anka912
11. júl 2011

@magimary neboj, to je môj životný problém, že ja sa neviem urážať, ja za 5 minút zabudnem, že ma niekto aj nazlostil. To je aj tajomstvo môjho šťastného a dlhého manželstva.
A vieš, že vraj aj Bill Gates je asperger, tak taký autista by som chcela byť. A ešte mať všetko a všetkých na háku jak môj malý.

magimary
11. júl 2011

@anka912 to máš výborné!
veď ty si vlastne taký duchovný boháč-Bill Gates v ružovom...
keď ťa nevie nik na dlho uraziť 😉 😅 🙂

anka912
11. júl 2011

@magimary aj moji žiaci to zneužívajú, som strašne mäkká a všetkých ľutujem a furt dávam šance si opraviť známky

magimary
11. júl 2011

@anka912 lenže zase predstav si, že by boli len učitelia opační, ako si ty 😝
tak by sa tí žiaci už fakt nemali ku komu utiekať...
ja som bola vždy outsider na zákl. škole (výborné známky ma ešte nepredurčovali na úspech, lebo vždy boli v triede krajšie hviezdy ☹ 😅 ) ale keď som našla nejakú citlivú učiteľku v tamtom "mori nepochopenia", bola to spása pre moju dušu a zase chvíľu kvalitnejšie fungovanie...akoby záchranný koráb na rozbúrenom mori... 😔 😝 😉
takže, ja som rada, že sú aj takí učitelia s citom, ako ty 😉 🙂
btw., ty učíš na bežnej ZŠ (asi si to už spomínala, ale ja sklerotik 😝 )?

anka912
11. júl 2011

@magimary áno, učím na ZŠ, ale nechajme už mňa, táto téma má trochu iný názov