Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

llulla
17. aug 2011

@anka912 @alaska28 ak mozem,chcela by som sa vas opytat,ako to bolo s vasimi chlanmi ked boli mali?Myslim tym cca 2 roky,ako ma teraz moj.Co vedeli a ako to potom postupovalo?Pozabudali to?Musim sa na to pripravit,lebo ja to velmi zle znasam a ked pride obdobie,ze zacne zabudat,tak musim byt na to pripravena.

@anka912 tvoj Matko chodil do normalnej skolky,takze on musel byt velmi sikovny.Vedel normalne ukazovat v knizke vsetko?Vedel napr.oli-oli Janko,kolo-kolo mlynske,ukazat casti tela,zvuky zvieratiek,hrat sa s detmi?Potom mu to zostalo,alebo pozabudal?Prepac,ak sa vypytujem,viem,ze je to citliva tema,ak je to tazke,tak neodpisuj,ale nejako na mna dolahol obrovsky strach a nemam kde najst odpovede na tieto otazky.

valika_val
17. aug 2011

a mam este ciel, aby desiaty(e) a olovranty boli napr. vajce, mrkva, brokolica, karfiol, proste take zdrave veci. len to asi este potrva, kym mu vyjdu zubky, ma len 6ks.

ale som velmi velmi rada, ze sme pocas troch mesiacov skocili na kuskovite jedla, lebo som si vlastne az teraz uvedomila, ze on este v 1 roku papal len mixovanu stravu 😒 za co ma na spec. poradni dost vyhresili 😀

llulla
17. aug 2011

@alaska28 ja som tie diety este nestudovala,ale chystam sa.*Zatial sme vynechali lepok,ale zas sme mu to nahradili mliekom,takze sme zvysili podiel kazeinu.CO davas namiesto toho mlieka?SOjove?Ovsenne? A tymi skodlivymi cukrami beries cukor-ako sacharidy,alebo cukor,ako zlozka zemiakov,obilnin,ovocia a pod....

yukki
17. aug 2011

@valika_val vďaka, ja som skôr myslela pre tie také 5 a viacročné deti....

valika_val
17. aug 2011

@yukki 😅 😅 😅 😅 ok, jasne.
toto je ale zaklad GFCF, ostatne veci su plus. som zvedava, co napisu ostatne baby 🙂

anka912
17. aug 2011

@valika_val len tak mmch- to čo si napísala čo Teo zje za deň, tak to by Maťo nezvládol ani za dva 😀 😀 😀

yukki
17. aug 2011

No, len by mi to asi riadne zamiesilo rozpočtom...teraz varíme také tie klasické "jedlá chudobných", plátame všetko zemiakmi, cestovinami, ryžou...proste prílohami, a hustenými omáčkami, hustými polievkami, chlebom s niečím...,keby som mala namiesto toho deti sýtiť len mäsom a zeleninou a ovocím-aj seba, šak nebudem variť teraz dve odlišné jedlá a potajme v noci jesť aby ma nevideli, no...neviem...aj preto čakám nejaké tie nápady a príklady, aby som to zvážila aj z tej stránky...bezlepkový chlieb tiež nie je lacný...len aby sa mi potom deti nepustili do psích granulí od samého hladu, resp.nezačali kradnúť...

yukki
17. aug 2011

@anka912 Kika by sa vybodla na zeleninu ona by si šla vypýtať k susede chleba abo rovno celú večeru....obávam sa, že prv než by u nás dieta začala by aj skončila...

anka912
17. aug 2011

@llulla Neboj, ja nemám problém o tom hovoriť, už to bolo dávnejšie a už prebolelo....
Maťko šiel do škôlky ako 2r.8mes., lebo je vianočný a prvý polrok- tak do veľkej noci bol OK. On mal vždy rád deti, aj keď sa s nimi nevedel nejak extra hrať, ale to vtedy učiteľky ešte neriešili. Ale to kolo-kolo mlynské mal veľmi rád. Zvuky zvieratiek, to mal vždy problém, nechcel to hovoriť moc, nebavili ho to.(aj keď myslím, že ich vie). časti tela vedel tie základné, poznal základné farby, aj ich povedal, aj keď trocha skomolene. Poznal písmenká, lepšie než teraz.
Postupne ale bolo vidieť že nestihá, nevie sa zapojiť, nebaví ho to, čo iné deti. Keď mali besiedku, tak tam len sedel s nimi a jediné, čo robil bolo, že tlieskal keď aj ostatné deti. Musela som sa ale schovať, lebo keby ma uvidel, tak bleskom by bol pri mne. Chodil s deťmi na prechádzky, na ihrisko, bol v šprt. hale na Mikuláša atď. On sa tam veľa nenaučil z tej vedomst. stránky, ale naučil sa žiť s ľuďmi a to má plus dodnes.
V druhom roku už bolo jasné, že niečo nie je OK, ale integráciu mal až tretí rok v škôlke. Dodnes som vďačná tej učiteľke, ktorú mal všetky tri roky, že to s nim vydržala. Aj deti ho ešte dlho v meste zdravili a prihovárali sa mu. Ale to už on bol inde...
Ako predškolák bol v špec. škôlke a to sme si obaja prežili svoj očistec. Ani o tom nechcem písať. Len perlička, raz mi uč. povedala, že oni nie sú DSS, že u nich sú deti, ktoré sa dokážu aj niečo naučiť! A zaúradovala aj jedna "dobrá" mamička, ktorá sa bála, že sa jej syn naučí od Maťa zlé veci. Nakoniec ho aj dala odtiaľ preč a skončil tak, že ani na inter. škôlke nebolo dobre, lebo tam zas mu robili niečo iné... Chlapec ostal doma a nemala ho kam dať.
Ja stále píšem, že aký je zlatý a poslušný, ale keby si počula ich, tak máš dojem že som porodila netvora.
Všetko, všetko je o ľuďoch!!! Hľadajte dobrých ľudí, ktorí budú mať vaše deti radi, až potom treba pozerať na ostatné.

anka912
17. aug 2011

@yukki Môj má rád šošovicové, fazuľové a hrstkové polievky, s klobáskou na ochutenie. Tie sú lacné a zdravé.
Aj guľaš je bezlepkový, aj keď drahší.
Dobré sú napr. mleté orechy s medom, ako maškrtka a vôbec všetky možné orechy.

yukki
17. aug 2011

@anka912 no veď tie polievky tvoria gro našej stravy ale so zemiakmi a S chlebom...

anka912
17. aug 2011

@yukki Tú bezlepkovú si vymyslel on sám, on nechce nič z múky, ani zemiaky a ryžu. Asi tú knihu potajme v noci čítal 😀
Ale na to ako málo je, tak ani veľmi neschudol a má dosť energie. Ale už nie je taký hyperaktívny, šak si videla sama, je taký viac vyrovnaný, ak tak môžem povedať. Ja si myslím, že má problém s trávením a zistil, že mu tie sach. jedlá nerobia dobre, tak ich nechce. A je vlastne delenú stravu.

yukki
17. aug 2011

NO a to práve u nás tak nie je..Kika odkedy oči rozlepí, sa dožaduje sladkostí, pýta ich od každého príchodzieho a aj cudzieho, na každej návšteve...psychologička vysvetlila, že pre tieto deti (s depriváciou) to sladké je čosi ako droga, uspokojenie bazálnych potrieb, že často sú až obézne a sladkostí sa dožadujú bez prestatnia a aby sa k nim dostali, sú ochotné ísť hlboko úpod svoju dôstojnosť (ako Kika, priamo si ich pýatť od každého, niektoré tieto "naše"deti kradnúť v obchodoch, škole, žobrať...aby sa k sladkému dostali. 😢 ) takže preto sa obávam že u nás dieta ako taká....by sa napriek všetkému môjmu úsiliu nepodarila, ale tak povedzme zaradiť počas dňa dve jedlá také...dietové...možno by to šlo

valika_val
17. aug 2011

@yukki celkom chapem, ako to myslis. je pravda, ze zdrava strava je urcite o dost drahsia a zatazi fin. rozpocet citelne. ale zas na druhej strane sa to mozno odzrkadli aj na niecom inom a z dlhodobeho hladiska.
toto uz zavana (u vas) zmenou zivotneho stylu. nedovolim si tu mudrovat, ale mozno za pokus by to stalo. dolezite je odhodlanie a chut vytrvat aj pri pociatocnych neuspechoch.
ja som odjakziva strasnym odporcom nezdravych jedal (napriek tomu ako vyzeram), az moj muz ma naucil, ze nie je hriechom si dat buchty na pare, cestoviny alebo zahustit polievku zaprazkou. ale sama od seba to nerobim, nevarim, nekupujem - iba z donutenia.
zaludok a aj mysel si casom navykne, ze to staci, ze mi je potom fajn, ze sa dobre kaka 😅
neviem, ako v pripade problemovych deticiek, ale urcite ustupky sa na zaciatok daju robit. paci sa mi tvoja uvaha, ze na zaciatok dve jedla "dietove" - ako si to ty nazvala. ale radsej si povedz, ze nie dietove, ale zdrave 😀 u nas doma muku pouzivam len na kolace (slane ci sladke), aj tak vela nepeciem. vseobecne zahustujem zemiakmi alebo kukuricnou kasou, co tiez nie je uplne ok, ale lepsie ako muka. keby som sa chcela svacnut po vrecku, daju sa najst aj ine sposoby, ale nemozme si to dovolit.

casom, mozno po dvoch tyzdnoch, by ste si podla mna vsetci (aj deti) zvykli na trosku zmeneny jedalnicek. a mozno by sa vam to aj zapacilo... zas taka mrkva s jablckom a medom asi nevyjde o moc drahsie nez nejake lizatko, keksy a ine prazdne sladkosti... ci? 😅 drzim palce, ked sa na to date!

valika_val
17. aug 2011

a este som chcela k tomu bezlepkovemu chlebu - pokial ho jete na kvanta, tak ano, vyjde to draho. ale pokial si povies, ze par kuskov staci (rano), tak to az taky rozdiel nebude. hlavne ak si kupis muku a chlebik si upecies doma.
pravdupovediac, mne sa az hlava zakrutila, ked sme presedlali na GFCF, ale povedala som si, ze niet inej cesty a budeme sa musiet uskromnit. zda sa, ze nie je z coho sa uskromnit (aj to citit), ale... uvidime.

anka912
17. aug 2011

@yukki vieš čo, ja som asi tiež citovo deprimovaná a so mnou aj moje deti. Ja tiež len čo oči rozlepím, uvažujem čo dobré sladké by som si dala a som schopná tiež toho dosť spraviť, aby som sa k tomu dostala. Šak aj som obézna! Musím to, povedať mužovi, že príčionu všetkých mojich problémov s váhou je, že ma citovo deprivuje!
Ale vážne, aj ja sa snažím všetkými spôsobmi pôsobiť na moju zdravú dcéru, aby zdravo jedla, ale zatiaľ bezúspešne. Tá staršia je na druhú stranu až moc sčítaná a niekedy mi tak vážne povie: cítim, že mi chýbajú nejaké živiny, už dlho si mi nespravila kur. prsia! alebo mi vyčíta, že máme doma málo ovocia a keď jej to zrátam, tak máme aj tri-štyri druhy, ale to jej nestačí.

yukki
17. aug 2011

@valika_val tak tak...dobre píšeš. No ešte je jedna vec u tých detí...našich...ak ešte navyše zažili nedostatok niekedy v živote...alebo až brutálny nedostatok kôli ktorému takmer uhynuli...tak pri tom jedle sa riadia pudovou časťou mozgu, ktorá zodpovedá za prežitie, tá ich núti potom robiť veci ktoré sú ďaleko za našim chápaním...preto obmedziť Kiku v jedle by mohlo mať nežiadúce následky aj na správaní-už som sa o to pokúšala a začalo to, čo je teraz-že je schopná sadnúť hocikomu na kolená a pýtať si! cukríky! a ak nejaké vidí pchá si hrste do vrecák, skrátka...nikdy by som si to nepredstavila. Normálne bez zábran.....si pýat a berie hrste keksov...všade! ak aj ja sa ubránim v obchode a nekúpim im nič, ona sa k sladkostiam dostane...tak, ako používajú na uspokojenie kývanie sa, tak si ich telo pýta aj sladké...ako drogu, no. Ale skúsime to. šak aj mne by to prospelo kus...po hormonálke som šla o 7kíl hore... 😉

alaska28
17. aug 2011

Supernutheru sme mali 2 týždne a to bolo peklo!! rod totálne ale totálne hyper, tĺkol si hlavu o zem to nikdy nerobil. tam sú napr B -čka v 5000 tisíc percentách dennej dávky, no brutálne hodnoty!! k tomu som to do neho liala nasilu z čoho sme mali traumu obaja, tak som celú flašu predala. No zase známej pri dcerke dosť pomohla nuthera je to ako u koho no kirkman má všeobecne dobré výrobky. (výrobca super nuthery)
Anka to všetko pekne zhrnula 🙂 Anka tou staršou diétou myslíš SCD? tá mlieko tiež vylučuje ale na kratší čas tam sa začína akoby od príkrmov, že sa vždy pridá len jeden druh ovocia, zeleniny a pod. Mám na blogu sumár z oboch čo dovoľujú a čo nie. Inak ľanové semená SCD vyslovene zakazuje píše sa o tom na stránke breakingthevidauscyklus (tak nejak sa volá) že úplne brúsia stenu čreva. Gaps zase ich umožnuje, ale po namočení (ako všetko) SCD ich odmieta kvôli "slizovosti" no SCD odmieta kde-čo a zase povoluje veci že nechápem.. (rôzne chemikálie, alebo slaninu s cukrom raz týždenne a pod). Ja si z každej vyberám čo mi vyhovuje a ľanové semená rod miluje a mám pocit, že mu aj robia dobre takže ich dávam. Blbé je, že veľa vecí či sa môžu či nie sa človek dozvie až po študovaní ich stránok lebo v knižke vôbec nie sú. Ja mám napr. teraz dilemu so sušenými ďatlami kúpila som mu bio alnaturu najprv velice ohrňoval nos, tak som ich jedla pred ním, že mu ich teda zjem.. :D to zaberá. No a už mu zachutili sú výborné úplne ako sladké cukríky. Sú to len 100 percent bio ďatle nič pridané no v zložení majú hodne cukrov, tak sa toho trochu obávam. Napr. figy SCD pripúšťa aj po roku. A často niečo si myslím, že môže a potom zistím že neee :((
ČO sa týka doplnkov on nechce nič takže dala som len ľanový olej a olivový orechový nechce :( no a čo je na prd on nechce nič na masti :(( tak všetko na extra virgin mu robím inak by nejedol.. v jednej stati tvrdí NCMB , že olivový olej sa nemá len kvôli zničeniu živím v inej zase, že sa tvoria škodliviny. tak neviem no oliváč sa ako jediný normálne odporúča tak tiež moc radšej neriešim :D kyslú kapustu do neho nedostanem a vývar mu robím obvykle z chudého mäsa čo sa tiež vraj nemá :( ale to mastné on nechce moc a aj mne sa to hnusí variť nejaké kosti a pod. Takže rozhodne nerobíme veci ako by sme mali ale nevadí možno raz časom sa k tomu dopracujeme..

dnes jedol ale ukážkovo, mám radosť.. ale zase vstával o 4,30 už neviem čo mu je spať šiel o 23,00 a lieta tu celý deň ako duracel už som zničená z neho :((

A čo sa týka chémie to je pravda snažím sa aj morskú soľ mu dávam do kúpeľa tiež detoxikuje aj jablčný ocot no dnes som zabudla ako som nevyspatá a mimo už detol na umývadle a on si ho celý vylial do vane a tú penu ešte aj olizoval :(( takže dostal chemický koktail..
Inak šťavy som rada, že mi pije ovocné, zeleninové by nepil :(( no zase mi zje dosť surovej zeleniny, mrkvu schrúme len tak samotnú a zeler, petržlén, kapustu, kaleráb a pod.

@llulla to je sranda ja milujem solmucol!! ja keď mám kašel a kúpim si tie cucavé tablety ja ich musím zjesť, je to ako droga pre mňa! zjem aj 3 naraz!! rod to ale nechce :( pár krát to trocha ocumlal a dovi... ako to dostávaš do malinkého??
ty ako píšeš o malom to je akoby som čítala o malom roderikovi! okrem teda tých zmien trás to jemu nevadilo moc, ale tie výťahy, eskalátory, značky dopravné, logá, reklamy to je čistý rod..
No ako to riešiť.. Ja som to riešila tak, že som sa mu max. prispôsobovala a ak šlo len o jeho zabavenie tak sme proste chodili kde to bavilo jeho. on dodnes nie je moc schopný napr. niekde čakať na úrade, alebo so mnou chodiť po obchodoch pozerať šaty a pod. on max kúpiť nejaké potraviny rýchlo a odísť. No a ak sa niekde ísť muselo tak proste musel, chytila som ho za golier zozadu to ho troška škrtilo alebo za kapucu tento systém aj v škôlke obdivovali :D tak som ho naučila chodiť požadovaným smerom. Ak ma mlátil tak som mu chytila ruky a držala ho kým ho to neprešlo. Ale neboj, tiež som mu neraz capla.. to by hádam len svätý vydržal s nervami pri takomto type dieťaťa. Nie je tvoj malý náhodou škorpión znamenie? 🙂
Ja si vždy musím dopredu premyslieť či mi stojí za to bojovať s ním ak je to nejaká blbosť volím kompromis napr. ja poviem ideme už domov a on začne robiť niečo iné ako ja nechcem aby robil.napr. dnes chcel ísť na kanál a ja že nie domov, začali sme sa "hádať" už som videla, že pôjde do záchvatu ako málo spí je mimo. no a on začal trhať mach a hádzať ho cez plot, tak som ho chvíľku nechala-to bol kompromis, potom oznámila "hotovo" domov a išli sme s malým protestom. Ak ale už raz niečo rezolútne zakážem, alebo prikážem musím to potom ustáť a vybojovať za každú cenu.. Ono to môže byť čokoľvek, aj obdobie vzdoru aj auti prejav aj povaha. ja už viem vycítiť aj podľa revu a boja o čo ide, či je to výchovné, alebo za to nemôže, lebo je to autizmus a nevie to on zmeniť podľa toho sa aj líši moja reakcia..
Kde ste boli v ZOO??

Rod soor nemal nikdy. Ale raz niečo mal a dr. nám dala taký sprej čo sa síce nesmie na sliznice, ale vraj to nevadí to sme mu raz potreli a prešlo to. tak rozmýšlam, že to asi predsa len mal ale nie ako mimino ale o hodne neskôr to muselo byť. no po tom potretí to hneď prešlo a bol pokoj.

:DDD magi ja mám tiež zdravotnú strednú a VŠ soc. prácu :D tak to máme podobné!!

@anka912 :(( je to smutné mňa to tiež ubíja s tými ihriskami ale naštastie rod nemá záujem my máme opačný problém, že stále nejaké malé deti prídu za nami lebo vidia ako sa mu venujem (ich rodičia obvykle niekde kecajú alebo sedia na pive..) a robíme s rod. veci čo obvykle štandartné deti by rady robili, ale nikto im to nedovolí.. napr prelievame vodu z kaluže do krhličky a potom ňou polievame. No a rod deti nemusí hlavne malé tak začne vreštať ked sa niekto moc na neho orientuje, pobalí sa a musíme preč :( ale dnes vraj v dss sa už nebál vliezť s deťmi aj do detského bazénika to je pokrok 🙂
Anka musí to byť pre teba srdiečko trhajúce :( ja by som tiež bola z toho úplne neštastná vidieť, že sa chce zapojiť a deti ho ignorujú :((

magimary inak ten Nutrolin ja považujem za dosť dobrý, síce na GAPS je neprípustný lebo sú v ňom nejaké arómy a cukry no obsahuje veľa aj B-čiek a rod ked ho ako malý bral bol ako vymenený viac mluvil a úplne kľudný bol. Ale mohlo to byť aj tým, že on keď je chorý neje nič, takže nedostával žiadne toxíny zo stravy, no fakt to máme vypozorované že on chorý je akoby neautistický, rozumný, kľudný nehyperaktívny, tažko sa to popisuje..

Inak to "ukazovanie" ako píše valika to robil aj rod.. celou rukou to robil od malička. No a mal obdobie kedy aj krásne prstom ukazoval na ktorý smer máme ísť s kočíkom. :D ale potom prestal a ako dovednosť to má až tak od toho 5,5 roka, kedy to už fakt používa úplne štandartne akoby ukazoval od malička 🙂

valika nemám čas teraz to čítať ten článok o ATK ale mne vyslovene povedala endokrynologička, že je to nenormálne svinstvo čo rozhodí človeku celý endokrinologický systém :(( ja som nedávno našla pekný článok bolo to v plus 7 ktorú inak nemusím.. a volalo sa to pokusné králiky.. ako nám dr. predpisujú veci len aby uspokojili lobby farmaceutov.. a napísal to pomerne významný lekár.. (zaroveň to nebolo fanatické proti liekom takže to na mňa pôsobilo dôveryhodne).
Ja som po vysadení ATK vôbec nemala MS stále som musela chodiť na injekcie.. A ATK hodne odsudzuje a dáva do súvisu s tými kvasinkami aj Dr. čo napísala GAPS..

bianka1 obvykle len dieťa pozoruje, pýta sa na anamnézu ako sa vyvíjal a max mu dá nejaké testy ale to prebieha formou hry, nemusíš sa obávať.

sisstin to je sranda, aké sú tie deti rozdielne rod v roku už pil sám z normálneho pohára v 2 rokoch sa už spoľahlivo najedol aj vydiličkou v roku kreslil krásne držal fixku (prešlo ho to) motorika napred hrubá aj jemná on nedával akurát tú reč a porozumenie ešte aj hral sa celkom pekne no a vidíš ako sme dopadli :((

valika presne ako si ty označila čo teo vie a čo nie tak presne tak ale úplne navlas to mal roderik.. on bol vždy popredu v motorike a sebaobsluhe no ostatné zase hodne pozadu reč a to ostatné. ono práve to hodne nesedí k čistému zaostávaniu vývinu pretože tam obvykle dieťa zaostáva vo všetkom. Ako píše sisstin, že Péťa zaostával aj psychomotoricky aj v sebaobsluhe, proste vo všetkom a až potom sa to ale zase všetko okrem reči rozbehlo..

ja tu zase budem za skeptika ale roderik si tiež vyžadoval a dodnes vyžaduje pochvalu a povzbudenie to nie je nič nezvyčajné v rámci auti spektra..

ako nechcem tým tvrdiť, že je teo autík, no vyvraciam mýty 🙂 že to že niečo robí alebo nerobí ešte nič neznamená, chce to len čas a uvidí sa, sama som zvedavá kam sa to preklopí!!

@bianka1 v živote sme neboli s rod u psychiatra.. A na základe "len" dg dr. Jánošíkovej ktorá je klinický psychológ a to už je troška rozdiel ako klasický (neklinický) psychológ a následne teraz dg z DSS kde chodí sme vybavili na úrade ZTP, príspevky všetko... stačilo im to. Mali sme aj od neurologičky ale tá len napísala čo Jánošíková a potom od pediatričky ktorá to tiež len opísala :D Inak dr. J ordinuje aj v BA neviem či to nemáte bližšie ako do TT. www.andreas.sk

Ale ak bude mať tá vaša psych. pravdu tak dobré vedieť o dalšom psychológovi čo vie aspoň vyjadriť podozrenie na PAS.

Anka akurát čítam, že píšeš to isté o dg, my sa proste na 99 percent zhodneme :D

Anka rod tiež v sinalgise sa im nezdal ako autík dokonca si s dr. posielal autíčko po koberci :D spolupracoval s ňou až som sama sa divila to mal okolo 2,5 roka..

@lulla mne tvoj malý príde veľmi šikovný čo popisuješ tak nedokáže rod ani teraz.. takže nejaký klasický autizmus si nemyslím, žeby to u vás bol.. podľa mňa sa zase "nakopne"..
Inak to máš pravdu s tým zabúdaním :((( to je jeden z typických auti znakov, zdravé dieťa proste nezabúda čo sa raz naučí :((

a roderik teda zabúda extrémne :((((

@anka 912 u vás je na prd, že ho v tej škole neučia soc. kontaktu, hre s rovesníkom :(((( toto u nás normálne nacvičujú majú komunitky kde sa striedajú a spolupracujú pri veciach potom hru s niekým kde hrajú napr. pexeso, alebo také tie magnetické rybičky, učia sa tak čakať, striedať sa, spolupracovať. rod učia situačne poprosiť o lopatku, vrátiť a pod. ale on má tie úzkosti z detí tak cudzie nechce, no synovec a neter ked u nás boli tak občas k nim prišiel sadol si pozeral tv. alebo sa pred nich postavil a začal radostne skackať a pod .) občas keď deti bežia uteká a smeje sa si myslí, že ho naháňajú a podľa mňa si už silne uvedomuje, že nedokáže veci ako ostatné deti, občas je taký smutný až :(((

@magimary tak rod mal v roku 8,5kg a 80cm a bol v pohode, aktívny ako šarkan :D dr. neriešila nič a to bol tak do 4 mesiacov ako sysel sme ho tak aj volali bol ho kus. v 3 mesiacoch mal cez 6kg a potom sa začal hýbať a nestihol priberať. Dnes má asi 22kg a 116cm čo je dosť málo na jeho vek ale nemá po kom byť vysoký a stále sa drží niekde na 20 percentile čo je v norme..

@piacere presne takto sa mi choval rod po 3 dávke hexy žial si myslím, že na jeho vývoj mala katastrofálny dopad a rozhodne nie si prvá od koho toto po hexe čítam :(( a to my sme mali prevenar posunutý takže ja mám istotu že to bolo z hexy :(( no ukľudním ťa poznám aj deti čo mali podobné reakcie a sú v pohode..

valika oni tie príbehy o neštandartných deťoch čo akože z autizmu "vyrástli" ja beriem s rezervou pretože to, že dieťa začne hovoriť, mnohí považujú za vyliečenie a nejaké prejavy zvláštne pripisujú povahe.. lenže to kľudne aspík byť môže.. tam sa to obvykle prejaví až nástupom do školy a to tak, že dosť.. ale ak má dobrú učitelku tak prvý stupeň ešte môže zvládnuť no v tej puberte sa to obvykle prejaví dosť výrazne. Známej čo nevedeli o AS skoro syn v 15 vyskočil z okna .(( až po daní dobrej dg. ho pochopili oni aj učitelky a dnes končí VŠ.Ja poznám aj v okolí zopár detí kde som si istá AS, ale rodičia to nemienia riešiť berú to len akože je iný, iná povaha a koniec.

@helga1 pokúšala som sa a rod nevie ani s kolieskami a ani na korčuliach to vrieska, že mu stláčajú nohu :(( ale vraj vie na ,kolobežke hovorili v škôlke (ja som ho ešte nevidela :D)

Ale poznám autíkov dokonca aj NFA-SFA čo v pohode jazdia aj na korčuliach aj na bycikli, takže určite to malá pochopí je to šikulka!!

@llulla ja súhlasím, nemyslím si, žeby tvoj malý mal problém preto, že pozerá anglické programy a pod.. ale ak je nejaký problém je dobré tie iné jazyky odbúrať. nám to tiež hneď povedala dr. J... my sme mali rod bilingválneho do roka a pol.. a sranda je, že nedávno mi povedal 2 ruské slová normálne len tak 🙂 som ostala len kukať.. a normálne už rozlišuje jazyky, keď niečo pozeráme v inom napr. reklamu nepáči sa mu to a chce slovensky .) Inak ale bebe tv jeho hrozne moc rozvinulo, naučil sa puzzle a veľa vecí opakovať začal odtial..

holky leto je blbé čo sa týka dr. J. majú toho veľa a aj september mne vždy dávala termíny až na október a aj to len preto, že rod je november a potrebovali sme vždy správy kvôli rodičáku..

Holky mne to v sinalgise dr. O. normálne ukazovala na EEG nejaké krivky že to je o tej zrelosti. A aj kamoške v nemecku to hovorili.. možno, že majú nejaký lepší prístroj v sinalgise, netuším. ALe načo by mi to inak hovorila? .🙂

Dnes mi mama hovorila, že v správach ukazovali nejaký nový prístroj EEG v BA, že dieťa nemusí byť v kľude, že môže chodiť s nejakou čapicou, tuším sú len 2 na svete druhý je v izraeli musím si pozrieť tie správy 🙂

@lulla odkial ste??? že tam nie sú deti na ihrisku tak tam pôjdeme s rod :D neznášam už ludí normálne mi vadia. včera zase debil jeden šiel a rod sedel na kanáli a on mi začne hovoriť "dajte ho preč z toho kanála, veď tam je špina strašná!!" ale normálne takto direktívne.. tak mu vravím je to autista a on to je jedno dajte ho preč!! no tak do mna už nervy lebo on zároven šiel dalej tak som začala hulákať, že je mentálne postihnutý a neviem sa inak hrať.. bohužial.. no kukal na mna akoby som spadla z višne.. ale normálne som mala radosť, že som sa nedala..





valika_val
17. aug 2011

@yukki hm... no, predstavit si to viem, ale zazit to, to je urcite ine.
tak drzim palce!!

valika_val
17. aug 2011

@alaska28 ja sa stale tak tesim na tvoje prispevky (vlastne vsetkych vas tu, ale alaska ma prim), lebo su DLHE!!! 😀

anka912
17. aug 2011

@alaska28 toľko si toho popísala, že ani neviem na čo všetko reagovať! Snáď hlavne na jedno- čo sa týka školy, tak my žijeme na inej planéte.
Ohľadne tých diét, tak ja to teda tak vážne neberiem, šak by som sa zbláznila! A Maťo tak málo vecí je, že ani nemám problém. On je jak taký valach na salaši. Ráno mlieko, na obed gulaš a večer jedna parenica. Ale fakt si myslím, že nemá zmysel trápiť sa nad každou ďatľou. Ja keď sme robili GFCF tak som bola totálne hysterická v dodržiavaní, ale zistila som, že žiadne zázraky na počkanie neexistujú a tak to beriem teraz so zdravým sedliackym rozumom. A tú druhú dietu s mliekom spomínala v knihe autorka, ale neviem ako sa volala, pozri si to tam, že ešte asi v r.1950nejaká mama dcéru vyliečila z nejakej psychózy alebo tak. Myslím, že SCD to nie je, tú som si kedysi pozerala, ale prepáč za výraz, prišla mi taká nejaká na hlavu.

lucka261177
17. aug 2011

@valika_val neboj sa a vypisuj bombarduj prehanaj a dozaduj sa vysetrenia.cim viac jej tam bude svietit tvoj mail tym skor bude reagovat.mne odpisala hned na druhy den ked som jej napisala.pisala som jej ze maleho stav sa velmi zlepsil a ze sa bojim ze stratim cas ked s nim nic nebudem robit a ze by som bola rada keby hned odpisala.drzimpalceky hlavne nech ti nieje nic blbe 🙂 cez mail ta nekusne 🙂

alaska28
17. aug 2011

valika ovocie môže Teuško papať kľudne to v GAPS nevadí to sú jednoduché cukry, ktoré prejdú cez črevo a neostávajú tam (zjednodušene .)
Ja mám aj nejaké foto jedál ak nájdem tak hodím..

My sme to intro nerobili mne to príde dosť brutálne a zvlášť u autíka.. No rod bolo tak zle že sám 2 dni nejedol nič len vývar, takže nejaké to intro prebehlo on 2 dni len ležal v škôlke.. to bolo die off myslím. my sme proste postupne nahrádzali veci tými gaps. napr. sirup z agáve medom a kupodivu sme všetko dokázali nahradiť do 2 týždnov..

čo sa týka jedla tak rod dnes 2 vajíčka na ranajky, a ešte niečo ale nepamätám sa už. Na obed vývar so zeleninou a zapečené hašé (mäso uvarené z vývaru so zeleninou tam mal kaleráb, zeler, biela redkvička, mrkva) s kečupom z bio rajčiat (kupujem pretlak v DM) pred tým v dss ešte tuniaka v oliv. oleji s oregánom a banán.
mrkvu, surovú ďatle a dokola lievance alebo to mäso je to stereotypné ale má v tom všetko dôležité.. tak lepšie ako chleba s pomazánkou alebo pizza (to jedol dokola pred tým).
Ale to dnes akože slušne jedol! inokedy nezje ani polovicu no rastie, priberá je aktívny a zdravý tak neriešim. Ona tá strava je hodne výživná a ako sa hojí črevo vie lepšie stráviť a využiť tie živiny.do toho nejaká ovocná šťava a pomarančová šťava (doma robené)

valika dík 🙂 ja píšem dlhé lebo píšem raz za pár dní a idem po rade tak chcem na všetko reagovať 🙂 budem musieť častejšie chodiť a reagovať hneď lebo často niečo píšem a potom na dalšej strane zistím že to už niekto napísal :DDD

@anka nič si z toho nerob ja som včera od nervov zožrala plechovku salka nič iné som nemala a dnes z rmrazáku marcipán z rod. torty k 6 rokom, teraz jeho lievanec.. posledné dni sú dosť hrozné tak by som to inak asi ani neprežila :((
a to som schudla teraz dosť mi to všetci hovoria a o to viac ma to štve, že teraz priberiem zase :((

yukki ale ona by možno po tom odabstinovaní sa prestala mať tie chute. rod bol rovnaký a to nebol cit. deprivovaný a teraz si už ani nespomenie.. stačí mu aj banán ..
Ale je fakt, že drahé to je!! a hodne!! ja teraz neušetrím nič. nie som zatial v mínuse ale väčšina môjho príjmu ide na rod. jedlo.. :((
Ono sú rôzne spôsoby napr. ked chce sladké daj jej niečo ochutnať, ak si dá dostane sladké a postupne pridávaj viac toho zdravého to je tiež jeden zo spôsobov ako prejsť na gaps.

Inak v gaps sa pečú koláče a aj chlieb ale mne rod ten chleba nechce :(( robí sa z mandlovej múky ja som robila aj z mletých slnečnicových semien.

anka a čo vám robili ešte v tej špecke ?? písala si že hrôza des :((
No v DSS sú tiež deti čo sa vedia niečo naučiť odkáž tete :DDD

llulla sacharidy sa môžu v GAPS len z ovocia a potom med to sú tie mono sacharidy. Ale inak žiadne. v zemiakoch je skôr škrob a ten tiež nie je dobrý to isté ryža. Ale na gaps sa po roku môžu nové zemiaky aspoň som to čítala na webe. A aj nejaká zakysaná pšenica či čo. (po roku, roku a pol)
mlieko nenahrádzam ničím 🙂 vápnika má dosť z orechov a maku je ho tam daleko viac ako v mlieku to dokonca potvrdil mojej mame aj dr. (má osteoporózu).
Inak ale rod jedával ghí to je tuk z masla, takže nejaké zložky asi mal vždy teraž už môže aj maslo a domáce jogurty ale odmieta, neviem prečo.. som mu robila už aj s kakaom a medom a nič. kakao síce nie je dovolené na GAPS no vraj niektorí ludia ho znášajú dobre a má veľa horčíka.. teraz premýšlam že ako ho rod mal tak bol tuším kľudnejší. sme mu ho vysadili, lebo začal mať zase nejaké gastro problémy ale neviem či to má súvis radšej som prestala dávať.
Inak mlieko... ak nebude doma tak proste nebude... zvyknú si u nás bolo kakavko ako droga!!! a akceptoval to..

valika rod tiež do roka možno aj dlhšie jedol mixované on iné nechcel :( a dnes papá normálne .)

llulla rod nerobil nič z toho čo si sa pýtala Anky 🙂 tvoj malý je šikovný ak ukazuje a robí čo píšeš to rod nerobil.. zabúdal napr. pá pá to robil ešte ani rok nemal a robil to aj u dr. J. a potom prestal. kreslil a prestal, skladal slová z písmen a prestal.. ako ale deti mávajú obdobia, že niečo nerobia a nemusí to byť strata schopnosti len proste je zameraný na niečo iné. sleduj ho a uvidí sa 🙂 ale šikovný je! rozhodne to nebude ťažší postih (môj názor).

anka912
17. aug 2011

@alaska28 Ešte ma napadlo, že Maťovi by možno tá Supernuthera bodla, on mi už 2x zjedol v nestráženej chvíli asi 10-15 multivitamínou pre deti, aj som uvažovala, že pôjdem k lek. ale bol taký spokojný a dobrý v ďalšie dni, že som nikam nešla. Len ja doňho normálne vitamíny neviem dostať, Benfogamma aj b-komlex sú také horké, že mi ani ten džús nechce vypiť. Vie mi niekto poradiť nejaké béčka, kt. nie sú horké?

magimary
17. aug 2011

práve som dolaminovala malému kartičky (tatik priniesol laminovačku z roboty 😝 , včera sme sa už za to trošičku chytili a povedala som, že keď si trošku ušetrím, tak si tu laminku kúpim, nech sa aj na hlavu postaví 😅 😝 , tak zase namietal, že to bude "šunka"... 😖 tak som mu povedala, že tak bude, ale bude 😅 )
no a dnes to mám úspešne za sebou-tak sa teším, pekne to vyzerá 😅 😀
len som zvedavá, či to bude(me) Srdco Mojo vedieť 😅

ale, aj tak by som bola rada, keby si napr. ty @alaska napísala konkrétne jedlá počas dňa, čo roderik papá 😕 , nielen, že je aj mrkvu a kaleráb (inak to obdivujem!!!), ale vyslovene, že čo má na raňajky, obed, večeru a tak...ĎAKUJEEEM 😅

inak som prečítala drahému tvoj príspevok (mne) o kvasinkách..., tak len nemo (a súhlasne) počúval...
no, uvidíme...ale ja sa fakt tej diety (GAPS) ohromne bojím... 🤐 😖 😔
a vám, @alaska, ako pomohla (okrem toho, že ho prestalo bolieť brucho)?

inak, Tady je stále strašne jedovitý a agresívny (ale možno o 5% menej ako tie prvé dni)...čo síce nie je nič moc...ale aspoň v určitých fázach dňa sa trošičku dá... 😝 😒, budúci týždeň mu skúsim vysadiť tie lieky, či to bude lepšie 😕, potom ideme na to EEG a neurologičke, tak sa dohodneme, čo ďalej...

inak (juj, nejako opakujem to prvé slovko 😅 😝), vždy ma tak trochu pichne pri srdci, keď niekto odtiaľto napíše, že jeho dieťatko vie ukázať časti na tele, pozná farby, písmenká, že pozná "oli, oli, janko"... ☹ ☹ ☹ ☹
mne je z toho tak smutno, lebo toto Tady ani nestihol vedieť... 😔 regres prišiel veľmi skoro...vlastne hneď potom, ako sa naučil základných (cca 20 slov a zvukom zvierat), nevedel ešte ukazovať časti tela a tie detské riekanky (akurát "ťap, ťap, ťapušky" vedel a možno taký veľký, ale inak ešte nič)...ktovie, či to ešte bude niekedy vedieť 😕 😔

anka912
17. aug 2011

@magimary nerob si z toho nič, že som písala že Maťo pozná farby alebo časti tela. On teraz skoro v 8 rokoch toho oveľa viac nevie ako v tých troch!.Teda z tej vedomostnej stránky. Vy máte o 5 menej a ešte šancu všetko dobehnúť, Maťo to už nedobehne nikdy.

magimary
17. aug 2011

jáj a vedel ešte aj dať "pápá" a dať pusu... (to "nevie", nedáva pusu ešte ani teraz, hoci zamáva už pekne)...

len si potom hovorím, že tuto sa na to baby pýtajú, čo majú 1,5 až dvojročné deti a môj trojročný truhlíček sa nechytá...tak mi to tak príde ťažšie... ☹
ale viem, teda potom si uvedomím, že ešte má šancu...
teda dúfam...

anka912
17. aug 2011

@magimary Maťo dáva dodnes pusu tak, že pritlačí svoje ústa človeku na líce ale tak cmuknúť, to nevie.

alaska28
17. aug 2011

anka z SCD vyrobila Natascha Cambel Mc Bride GAPS 🙂 len ho mierne modifikovala. Ale SCD v amerike je diéta u autíkov hodne rozšírená a je tam rozdiel od GAPS minimálny, skôr kozmetický napr. v tom zavádzaní jedál. SCD je tu už dlhšie ako GAPS takže je viac receptov a info čo sa môže, čo nie preto ja rada chodím aj na tie stránky. na blogu mám linky na stránky priamo s receptami 🙂 ja už dosť často strácam inšpiráciu :(
prvé foto fazulová polievka s kôprom, druhé pizza, hašé s kečupom, hašé vcelku, papáme polievočku 🙂 KOLáč, nejaká praženica asi a rodinko nedávno fotené 🙂

magimary
17. aug 2011

@alaska28 wow, to z čoho je napr. tá ppizza? a čo je to to hašé? 😨 😕