Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
18. aug 2011

a pozor, kreslení jako takový - do krásy...nemá s grafomotorikou taky nic společnýho 😉

valika_val
18. aug 2011

som si spomenula, ked tu o tych klucoch pisete, ze teo u nasich dotiahne na klucku! takze mame dalsi level - o chvilu je tu otvaranie si dveri

wandah
18. aug 2011

@magimary áno, máme to zdiagnostikované v rámci logopédie kam chodíme. Diagnózu v 2 r. sme mali od Dr. Jánošíkovej, dala tri možnosti čo to v 3 rokoch bude uvidíme, čaká nás v decembri rediagnostika. No a čo robíme? Za ten rok sme vystriedali rôzne formy terapie (kanisterapiu, snoezelen, arteterapiu, komunikačnú terapiu, rôzne formy logopédie...) kým sme sa dopracovali do dnešnej podoby, dnes absolvuejeme komunikačné terapie (dva druhy), logopédia (každé dva týždne ambulantne a každý deň s logopédkou doma 1,5 hod), montessori pedagogika, filiálna terapia 🙂 veľa vecí som sa s ním naučila robiť už aj sama doma, vrátane vyrábania úloh atď, takže to už nestojí taký majland ako na začiatku. Dnes je pre nás finančne najnáročnejšia Olivera diéta 😖

sisstin
18. aug 2011

já nenamaluju ani domeček, ale s psaním jsem nikdy problémy neměla 😉 grafomotorika není o tom, jestli dítě umí namalovat domeček nebo sluníčko..ale o tom, jak umí něco napsat (nakreslit) podle předlohy...jestli vede tah zleva doprava, jestli umí napodobit písmeno atd. 😉

anka912
18. aug 2011

@valika_val Kresliť, to je najväčší trest preňho. Čo zvládne je vyfarbiť úplne jednoducjý obrázok, tak z dvoch farieb. Jeden čas ho bavilo kresliť dlhé čiary, potom aj kratšie, ale tým to hasne.

valika_val
18. aug 2011

@wandah tak ja som padla na zadok!!! to je fantasticke, uzasne.
a da sa to stihat? zvladat? tak teda asi da, ako vidim.
len o sebe pochybujem, nehovoriac o peniazoch... 😒 😖

valika_val
18. aug 2011

@anka912 chudatko, ze trest.
a matko teda nevie pisat? ci vie? uz som z toho dost popletena 😕

wandah
18. aug 2011

@valika_val u Vás je super, že malý je naozaj ešte malý, čím skôr sa začne, tým lepšie, my sme to zašali riešiť keď mal 22 m. čo sa mi vtedy zdalo "ako skoro", dnes keď čítam ako "staré" detičky tu niektoré mamičky majú, zdá sa mi to "ako neskoro som ja Oliho začala riešiť"

sisstin
18. aug 2011

@wandah to je podobný průběh jako u nás...a je z toho "jenom" expresivní dysfázka 😉

magimary
18. aug 2011

@wandah komu chodíte na logo a kam a kto chodí až k vám domov - veď aj to musí byť finančne náročné, nie? 😕
a tie tri možnosti, čo ste mali vo dvoch rokoch susp. určené, to boli aké dg.?
a napr. ten snoezelen to kde ste chodili?
do andreasu? a aj tie ostatné terapie? 😕

anka912
18. aug 2011

@magimary Maťo si pekne odskrutkuje fľašu, zaskrutkuje, ako malý hrával do oblbnutia takú hru - lodičky, cest. verziu, kde boli také malinké, fakt malinké asi 3mm hrubé štuplíčky a on ich 100 napichal do podložky - ako 3.5 ročný. Ale písať, ani za svet.

sisstin
18. aug 2011

@anka912 no já když jsem viděla, co všechno musí dítě zvládnout, než se může naučit psát...tak toho je fakt hodně...já plánuju před školou ten grafomotorický kurz...grafo maj děti s dysfázkou dost často špatnou 😝

wandah
18. aug 2011

@sisstin ja tiež verím v nejakú takúto diagnózu. Pravda je že Oliver pozná celú abecedu, čísla, na počítači napíše mama..., jednoducho to IQ je strašne vysoko, preto sa obávam aj dg. VF ☹

anka912
18. aug 2011

@valika_val nie, ani písať, ani čítať ☹

valika_val
18. aug 2011

ja sa stahujem do blavy. zajtra. s teom.
dofrasa, toto je fakt daleky vychod, moje nervy!

sisstin
18. aug 2011

@wandah no může být...ale taky se to dost může měnit..Tygr právě v jeho věku miloval písmena, uměl stovky log..a tyhle kraviny...a pak ho to dost pustilo, a pamatuje si z toho možná tak třetinu...může to být taky jenom takové období, které ho přestane bavit...uvidíš... 😉

anka912
18. aug 2011

@valika_val hľadaj aj uvás, neverím, že tam nie je niečo, šak také veľké mesto, čo potom naša dedinka?

magimary
18. aug 2011

@anka912 nuž ale, keď tam možno práve v tom písaní mu koľaje (zatiaľ) nevedú...
preňho je schodnejšia tá cesta globálneho čítania (a namiesto písania kartičky aj s textom, alebom počítač 😉)

@valika_val, to je krásne 😀 😀 😅

sisstin
18. aug 2011

no v Ke je prý 1, slovy JEDNA klinická logo..takže já bych se ani nedivila 😒

valika_val
18. aug 2011

@anka912 ak uprimne priznavam, ze toto mi je zatial najviac luto, ked si prestavim, ze sa nejaky sikovny a uzasny cloviecik nevie naucit citat a necita... toto je podla mna take hrozne ochudobnenie zivota, ze mi je z toho doplacu. este dobre, ze matko nevie, o co prisiel. ale toto je fakt prvykrat, ked ma to tak poriadne pichlo, ze je to fakt hnusna diagnoza. ach jaj.
ale nejdem depkarit, anka, este nie je vsetkym dnom koniec!

anka912
18. aug 2011

@magimary a ešte jedného človeka s oceľovými nervami a svätou trpezlivosťou.
Mne je ale dôležitejšie, zatiaľ, aby rozumel a zvládal zákl. komunikáciu s ľuďmi, ani to nevie.

anka912
18. aug 2011

@valika_val PMS až zadva dni!

valika_val
18. aug 2011

@sisstin ano, jedna? my sme boli u reichelovej, a musi povedat, ze ma velmi milo prekvapila, lebo nam dala termin hned o par dni ako som zavolala - protekcne, cez svoju dovolenku. ze aby sme necakali pol roka, ako je u nej zvykom 🙂

wandah
18. aug 2011

@magimary Inštitút detskej reči a Dialóg, logo na doma je samozrejme drahé, ale ešte stále to nedosahuje úroveň bio výrobkov ktoré spotrebujeme na diétu...terapie boli a súvo viacerých zariadeniach (aj Andreas), snoezelen bolo v Rakúsku v Burgerlande (Sonnentherme) - dnes už nemáme, už nepotrebuje, o dg by som tu nerada písala ale jednou z nich bol aj samotný autizmus

valika_val
18. aug 2011

@anka912 ty aspon vies, ze kedy 😀 😀 😀

valika_val
18. aug 2011

@wandah smiem sa spytat, preco nechces pisat o dg??

magimary
18. aug 2011

@wandah OK, chápem, tak nepíš, ale čo ma zaujalo, práve ten snoezelen...
aký si mala pocit, ako to na malého pôsobilo, videla si účinok, aký? 😕
a ešte k tej prísnej diéte-neskúsiš aspoň načrtnúť, čo je(te)?
a potom-myslíš, že by bez dieéty nezabral? 😕

wandah
18. aug 2011

@sisstin mali ste aj fázu knižiek? my máme teraz knižkové obdobie ale také že ho zaujíma ako vzniká dúha, blesk, ako sa narodí kura z vajíčka a čo bolo skôr (no vysletli mu to 😀

sisstin
18. aug 2011

@wandah jak jsi našla logo, co k vám chodí domů? Já něco takovýho právě sháněla, páč my máme logo jenom jednou- max. dvakrát týdně, víc nemá čas..... ale prostě nic nic nic...nikoho jsem nesehnala, kdo by byl ochotný chodit domů...třeba denně 😕

sisstin
18. aug 2011

@wandah no fázi knížek fakt nemáme, on knížky nemusí...max. vydrží poslouchat pohádku před spaním...ale jinak ne...a prosím tě, jak on se tě zeptá na vzniká duha? Když má dvě slova? 😕 😕 😕 😕 Tygr má asi 400slov, ale jak vzniká duha by se mě fakt zeptat neuměl 😕 😨