Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
1. sep 2011

ja som si práve sadla ku kompu a pozerám, že je tu akosi mdlo 😅 😕 🙂
teda ticho... 😉

@mpg , júúúj, to si ja už teraz živo viem predstaviť, ako veľmi by som využila auto (mám síce len jedného autíka a malého, ale k tomu ešte tri ďalšie deti, takže auto by som vedela využiť naplno, ALE...)
ale je tam to veľké ALE... 😒 😔

@anka912 , určite napíš!!! 😉 😵

anka912
1. sep 2011

Dnes som prehľadúvala našu zásobáreň hračiek - kvôli Yukki a tu je pár ďalších tipov, ktorésom si pripomenula:
lacná a dobrá aktivita na farby aj motoriku sú štipce- my máme plnú krabičku štipcov 4 farieb a Maťo ich pripínal na 4 strany krabičky, podľa farieb. Je to dobrá aktivita, lebo je monotónna a to majú autíci radi (aspoň môj)
Ďalej val chcela tie zákl. tvary, tak my máme z Tesca tie klasické drevené farebné kocky vo vedierku a vedierko sa zatvára umelohmotným vrchnákom na ktorom sú výrezy pre všetky tvary kociek a sú to vlastne tie základné, takže znova aktivita na viacero spôsobov, aj keď MAťo najradšej upratoval, keď chcel mať pokoj, tak musel kocky poprepchávať dnu 😀
A ešte pre väčších alebo šikovnejších- keď máte tú klasickú kocku s tvarmi, tak ja som tam napchala Maťovi všetky tvary ktoré sme doma mali, má ich tam aj 30, aj také čo tam výrezy neboli, z nejakých iných hračiek- napr. hviezdičku, šípku a on hľadá ktorým otvorom by sa to dalo dostať dnu.
A ešte keď ste mali tie puzzle, že čo k čomu patrí, tak toto máme doma, zatiaľ ho to moc nebaví, budem musieť pritlačiť- Čo potrebuješ k:
http://www.jirimodels.com/1576/11_Puzzle-a-hry

anka912
1. sep 2011

@valika_val kdeže si? ešte stále cvičíš psov a všetkých neposlušných?

magimary
1. sep 2011

práve som dopísala dlhočízny príspevok a zmizol mi... ☹ 😒 🙄 😠
no a bol tak dlhý., že už ho nezopakujem... 🙄 ☹

ale aspoň zareagujem na štipce-že tie už mám pripravené aj ja... 😒
ale Tady asi začne s tým, že ich bude dávať dolu, lebo dávať ich na krabicu -to je ešte náročné

magimary
1. sep 2011

a tie puzzle sú dobré 😉

anka912
1. sep 2011

@magimary My máme aj tie Prvé slová, ale po slovensky, pekne ako malý vedel pomenovať, boli dokonca dvojmo- tie obrázky, jeden so slovom, druhý bez, takže mohol priraďovať a z druhej strany len obrysy na vyfarbenie, to nehrozilo ☹
Aj tá abeceda je super, táto je asi česky, ale niečo podobné je určite aj sl- Keď ale človek príde do Dráčika, tak tam majú samé blbosti- Maťa to nebaví a ja cez internet nenakupujem, zatiaľ, radšej mám klasiku

wandah
1. sep 2011

@andreabe aďi, a vidíš nejaký pokrok alebo zmeny v oblasti reči na malom? Ja plánujem tam dať Oliho v januári, nakoľko ešte nemáme splnené všetky podmienky, t.j. vek 3 roky.... Ešte boli z ich strany dve podmienky - úplne bez plienok (to sa nám podarilo už zvládnuť aj v noci, takže sme odplienkovaný úplne už skoro dva mesiace 🙂 no a čo ma desí je adaptačná doba tam nie je a musí byť úplne sám celý deň bezo mňa od začiatku 8 hod, čo sa mi zatiaľ veľmi nepáči vzhľadom na tú našu depriváciu, tak pomaly pracujeme na tom...

magimary
1. sep 2011

@anka912 no, presne, takú abecedu (SK!) zháňam už dlho a stále sú všade len "faciny" a nie takéto "poriadnosti", čo to dieťa ozaj rozvíja...
dnes (som to opisovala ako dlhú story predtým) sa Tady s Tomikom krásne učili slovíčka (teda Tomi učil Tadyho)... 😵 😨 😵
ja som skoro zamdlela, ako Tadyno po ňom opakoval... a aký mal pri tom taký iný hlások (asi "imitoval"! Tomáškov detský hlas 😕 😅 ), tak jemný a opakoval fakt všetko (po mne nechcel nikdy nič doteraz!), normálne ako keď sa babuľko učí rozprávať a rodič mu hovorí: "povedz kačka", tak tak dnes aj Tomi Tadykovi a on to svojou hatlaninkou a jemný hláskom ozaj opakoval (!!!) 😵 , bolo to také nádherné!!!
a prvý raz!a nie jediný...potom to ešte "predviedli" aj tatikovi, aj tobikovi
/to si "nacvičili" asi včera, keď som poprosila Tomiho, aby dokŕmil Tadyho, keď ja som musela utekať kŕmiť Malinkého/

ja som mala normálne zimomriavky (!)
Tomi aký učiteľ...Tady ho normálne "bral"... 😅 😵
hold, kam sa ja hrabem s mojim hrubým hlasom 😅 😀 (však @valika_val 😅)

lucka261177
1. sep 2011

@magimary tak ked mne sa par krat stalo ze som pisala a vymazalo sa mi to odvtedy kazdy jeden pre istotu pred odoslanim cely oznacim a okopirujem lebo ja by som zabijala vtedy ked sa mi to stalo a este vy diakritikove to musi byt na palicu 🙂 my mame nove vykaknie sa.zatancoval si pri tom tvaril sa kadejako ale vyslo to 🙂
u nas fici ta stranka hrave uceni maly je z toho uplne hotovy hlavne z cisel samozrejme 🙂

magimary
1. sep 2011

@lucka261177 no ja tiež dávam do bloku a kopírujem (ak mám dlhší príspevok), ale teraz som nestihla a skoro ma fakt švihlo 😠 🙄 😝

magimary
1. sep 2011

@lucka261177 lucka a to on si vie normálne na PC klikať? 😕
čo je fakt zaujímavé, tak nášho Tadyho absolútne (vôbec!) nezaujímajú rozprávky, TV, počítač, skrátka nič, čo je (myslím) už aj bežné v tomto veku, resp. aj pri tomto handicape

sem-tam ho v telke zaujme, keď je nejaký hudobný program a hrá am niekto na gitare (fascinujú ho gitary) 😕 , ale to si ozaj musí všimnúť, inak ešte nikdy nič iné nepozeral (v telke) 😕

magimary
1. sep 2011

a toto asi pre @valika_val (niečo takéto si asi, anka, myslela?):
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/rwnf/vkl...

magimary
1. sep 2011

a tu tá istá, ale podstatne lacnejšia:
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/nlbq/fis...

magimary
1. sep 2011

toto je zaujímavé pre starších a šikovných:
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/yns8/pre...

magimary
1. sep 2011
lucka261177
1. sep 2011

@magimary nie neklika ukaze prstekom a ja kliknem vie si zatial len len roztiahnut obrazovku klikom na lavom tlacitku na myske resp na notebooku 🙂 no a vie ze horny pravy krizik je koniec ked to uz nechce a vie kde ma aku rozpravku vzdy ukaze prstekom .ale na tom i pade to bude moct sam ovladat.

magimary
1. sep 2011

@lucka261177 super, aj tak šikuľko 😉

prepáčte, že tu spamujem tými hrami a hračkami, ale keď sme to už spomínali,
tak možno to niekoho osloví (mňa teda oslovuje 😅 , len peňaženka to nepočuje 😝 😀 🙄 ):

zaujímavý:
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/3f4k/dre...

anka912
1. sep 2011

@magimary prosím ťa vysvetlí mne, asi opozdenej mame, že čo sa robí v tých drev. puzzlách, čo tam s nimi prikrývali obrázky, za 10 EUR.
Až mi je zle, ke´d vidím koľko toho je a ja keď som pred pár mesiacmi hľadala, tak som nič nevedela nájsť.

anka912
1. sep 2011

@magimary Maťo už asi vo veku Luckinho vedel klikať, aj dvojklik aj si otvoril, zavrel, všetko a vidíš, že mu to moc nepomohlo ☹

magimary
1. sep 2011

@anka912 ja neviem, čím to je-ale asi telepatia, ale presne od teba som čakala túto otázočku 😅 ,
preto už mám aj odpoveď:
neviem, ale je tam k tomu návod,
ale napadá ma hneď niekoľko verzií-napr. že dieťa si má zapamätať a hľadať napr. písmeno a potom postupne odkrývať,
alebo to má ukladať tak, aby z toho vyšlo nejaké slovo...
😅 😅

neviem, fakt to nepoznám, ale ma to zaujalo (a podľa návodu by asi nebol problém sa zorientovať 😅)...

hm... a už nevie? 😕

anka912
1. sep 2011

@magimary myslíš na PC, vie, ale baví ho málo vecí, ten Mário ešte sem tam a vymaľovánky od Reksíka (pamätáš, ten starý poľský seriál), tam si klikneš na farbu akú chceš a klikneš na časť v omaľovánke atď. On tam vyfarbí úplne všetko, aj sto políčok, ale všetko musí! byť jednom farbou, najčastejšie hnedou, to je potom fakt zaujímavý obrázok. 😠
Nie že by si nevedel klikať na farby, vie, ale proste nejkrajší je celý hnedý. Ešte celkom rád hrá pexeso, ale v tom je hrozný, ak by som nepomáhala v živote by nevyhral žiadne.
Ale také normálne veci, napr. v tých Martinkových zvieratkách sú krásne veci od výmyslu sveta a to piští a prchá.
Ja mám všakovaké CD, aj klubíčko her je super, ale nie je pre koho. Keď bol malý ho bavila angličtina s Tobym, má krásne urobenú grafiku, ale už ani to

magimary
1. sep 2011

@anka912 aha, ale teda vie...táto schopnosť mu skrátka ostala...
už len to teda, keby ho to aj viac bavilo...
to by potom vedel aj lepšie "čítať"+ komunikácia cez komp
hm, ale čo už keď práve motivácia je takou slabou stránkou väčšiny... 😒
inak, kde si pozháňala všetky tie CD a hry a všetko? 😕
reksíka poznám 😎, veď sme na ňom vyrastali 😉

ja som dnes pripravovala Tadykovi "pracovné miestečko" (pravidelne a štruktúrovane začíname "pracovať", keď budú chalani v škole, čiže po prazdninách) a taká som z toho celého nabudená, ako budeme spolu pracovať a tak všetko (ma to chytilo, keď som si zháňala konkr. infošky o štruktúrovke a našla som to v Járovi a "jeho" Monice)...
o to väčšie bude moje "zdesenie", keď s ním ani nehnem... 😝 😅 (keďže nie som Tomi 😅 )...
ale urobím všetko preto, aby sme sa z čísla 114 (resp. 108) pohli pod stovku 😅 😉 😎

anka912
1. sep 2011

@magimary ja strašne rada chystám, lepím, aj teraz som povyrábala kopec vecí ale nechám sa staršne ľahko znechutiť tou neodozvou a potom to len tak stojí. A ešte ma psychicky vyčerpávajú- ranné vstávania, stres z toho, aby neplakal, stres z toho, že aký zas bude a čo povedia učiteľky, stres z mojej školy a milých a dobrých detí v nej. Potom sa len ťažko mi niečo poobede robí. Potrebovala by som kúpiť nové nervy alebo aspoň povahu. ☹

magimary
1. sep 2011

@anka912 alebo aspoň mesiac úúúúúúúúúúúúúúúúúplnej, ale úplnej dovolenky (a tým myslím dovolenky len pre teba a mužíka!)... 😔 😉
ale presne toto je to všetko, čo ti verím...
že jednoducho pracovať popri svojom chorom dieťati a ešte sa mu aj venovať na 200% je priam nemožné...
myslím, že by som to zvládala ešte horšie ako ty...
keby som každé ráno musela vstať a ... 😔

som rada, že robím to, čo robím...
/toť len taký povzdych/

a aj mňa veľa vecí nadchýňa... /myslím-vyrábať, tvoriť, pripravovať.../
a tiež potom (prirodzene) čakám nejakú odozvu, aspoň minimálnu reakciu...
tak snáď nebudem úplne sklamaná ...

anka912
1. sep 2011

@magimary mesiac!!!! to by sme sa pozabíjali
ja ale potrebujem chodiť do práce, aj keď ma to vyčerpáva, keby som bola stále doma, asi by som veľmi upadla, v pyžame by som bola asi až do večera. (Aj to sa niekedy stalo na materskej).
Nevadí, nejak prežijeme, zakiaľ ešte sú problémy, ešte žijeme. (To sem vôôôôôbec nepatrí, ale ja stále rozmýšľam, že v nebi musí byť hrozná nuda a minule mi aj moja dcéra to isté povedala 😀 Dúfam, že chápeš, že to myslím len v dobrom!!!)

magimary
1. sep 2011

ale, ja nevravím, že dovolenka doma 😉 😎
niekde na Malorce a tak... 😅

no, idem už...

lebo moja alergia ma zabíja...
oči mám opuchnuté tak, že tu "čučím" na monitor cez také miniškáročky... 🙄 😝 😒
by ma zaujímalo, na čo beriem celoročne antihistaminiká, keď potom v sezóne som takto zničená... ☹
(ale zase na druhej strane-čo sa ľutujem, takto zle som bola naposledy pred cca 15 rokmi, tak si môžem len blahoželať, no nie?!?... to ale asi znamená že telo mi niečo "hlási"..., keď ho takto zdolá obyčajná alergoška... 😝 🙄 😒 )

dobrú noc!

anka912
1. sep 2011

@magimary dobrú

lencika111
2. sep 2011

Ahojte, tak sme boli na dovolenke v Turecku letecky, let nebol absolutne žiadny problem a ani cesta. Dokonca aj dovolenka bola super , akurát prvý den po ceste a kým sme nabehli na nejaký režim, ale klopkám zvladli sme to uplne v pohode. Dokonca mama pocit že by nam stačil aj týžden. Kedže sme tam neboli s nijakými malými detmi a Tobik nemal kamoša tak sa začal trošku na konci nudiť. Teraz si užíva dva týždne prazdnin, vlastne dnes posledný den u babky a zajtra už budeme spolu, už mi aj chýba. Slovná zásoba och, ach, aha, ne, toto( ukazuje aj ked mu treba cikať alebo na zaodček na kakanie), auto, tata no pomaličky to ide. Na buduci rok má 6, dohodli sme sa s riaditelkou špecialnej školy v ke na vojenskej že sa tam prideme po oktobri pozriet aj s tobim , maju aj triedy pre autistov bez mnet. postih. tak uvidime... a hlavne som zvedava čo nam povedia v školke..

erikasadek
autor
2. sep 2011

@lencika111 to je super.... ze let zvladol super

iank ohojte.....

co som chcela pises ze sa tobik nudil a v tom je prave uzasne u nas ze patrick ma brata s nim aj ked su konflikty , ale sus polua nenudi sa je to rozdiel!!!
tak zaciname v pondelok skola a tak cakam kto bude jeho ucitelka.. drzte nam palce aby tento rok bol v poriadku.. v stredu uz pato zacal znova nemocku/// za hodinu zase odchadza...do nemocky
ja osm znicena, vcera sme boli v disney nohy ma bolia ... au au.. 😀