Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
5. sep 2011

kričííííííííííííííím do nebieeeeeeeeeeeeeeeeees!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😀 😵 😵 😵 😵
vycikanýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý!!!!!!!!!!
😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😎 😅 😵 😵 😵

spravili sme tu okolo neho rituálny tanec ako v indiánskom kmeni!!!
tak snáď si to zapamätáááááááááááááá!!! 😅 😵

bianka1
5. sep 2011

@magimary super 😵 😵 😵 😵 😵 mi sme o niečo starší a ešte stále plienkovaný 😕

magimary
5. sep 2011

@bianka1 no, však aj Tady je PLNE plienkačik 😉
dnes len oslavujeme, že prekonal fóbiu z nočníka a z holého zadku (jeho)!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😨 😵
to, že sa aj vycikušal, bol správny výstih a kŕmenie na "mieste" (nočníku)... 😉 🙂

bianka1
5. sep 2011

@anka912 presne tak je to pár slov 😉 a my hlavne potrebujeme pomoc..tak určite v BA je ovela viac možností a aj viac lekárov-odborníkov..dnes ma zaskočili na urade-vybavujem si predlženu RD mám od 2 odborných-alergologičky,psychologičky+dnešná sprava od psychiatričky a milá pani mi povie že nevie či to bude dosť 😒 neviem teda kto vlastne má na predlženu narok 😒

bianka1
5. sep 2011

@magimary moj malý sa bez plienky nevyciká vydrží aj viac hodín chudák prekladá si nožičky ale aj tak bez plienky nič nespraví hned ako mu dám plienku už si ulaví..

magimary
5. sep 2011

@bianka1 tady to vôbec ešte nevie takto ovládať... on to ešte nevie takto ukontrolovať, on ucvrkáva ako psík bez toho, aby si to vôbec všimol...
mne poradila jedna "mama" autíka (aj tu sa občas zjavila), že ona dala malému bavlnené pančuchy bez plienky, aby cítil, ked to má mokré a aby sa tomu snažil vyhýbať...
tak, ja som si povedala, že to od dnes začnem takto skúšať aj ja, keďže Tady je taký citlivý na senzorické podnety... ale teda je mu to "lautrjedno", že má tie pančuchy mokré, teda pocíti tú "teplosť" čerstvého pocikania, divno sa tvári, ale veľmi rýchlo zabudne a nevadí mu to...vyciká sa ďalší raz a zase to isté...
ale aj ten krátky moment "teplosti" je pre jeho mozog (podľa mňa) dosť silným signálom aspoň na uvedomenie...
teda dúfam... 😒 🙂

bianka1
5. sep 2011

@magimary zajtra to vyskušame aj mi možno sa vyciká a tiež si uvedomí že by bolo ovela lepšie do nočníka ako do plienky 😉 velmi by som bola šťastná znamenal by určitý pokrok 😵

magimary
5. sep 2011

@bianka1 veru, pre mňa je toto OOOOBROVSKÝ krok vpred... 😨 😵

a tu sú dôkazy (len "odú" /=cikanička/ sme nefotili 😅 ):

magimary
5. sep 2011

no a dnes mi manželík priniesol z roboty vytlačené kartičky 🙂 ,
tak tu je séria tých, ktoré nám poslúžia na štruktúru a režim dňa:
/všade som dala reálnu fotku plus piktogram, aby si to vedel v hlave spojiť-súvislosť medzi symbolom-obrázkom a realitou; a neskôr by sme prešli len na piktogramy-symboly/

magimary
5. sep 2011

a toto je séria tých, ktoré budú Tadykovi ukazovať presnú postupnosť krokov (pri obliekaní, kúpaní, papaní, pití, nočníkovaní, učení atď):
/samotné komunikačné kartičky si ešte len budem tlačiť, budú menšie a budú sa dať zavesiť na krk, ale zatiaľ sa budú dať použiť aj tieto "väčšie"/
🙂

teraz ma čaká "veľké laminovanie", ale to zase budem musieť čakať, kedy tatik prinesie laminovačku 😝

bianka1
5. sep 2011

@magimary super malý šikulák 😵 😵 😵

sisstin
5. sep 2011

@magimary tak teda kartičky máš fakt vymakaný 🙂 😵 co se týče bio matky, tak to je fakt neštěstí...ale obávám se, že nenaděláš nic...pěstounská péče je v tomto svina 😔 ale jako pochybuju, že se jeho matka bude zajímat o jeho problém či ho nějak řešit.... 😖

magimary
5. sep 2011

@sisstin jéj, wow! tak z tvojich úst to zneje priamo "étericky" 😅 😨 😅 😀
že sa ti tie kartičky pozdávajú... 😅 😀

a s tým druhým, áno, presne si to vystihla...všetko...
nenarobím s tým nič,
nebude sa zaujímať a
ani nebude riešiť... /človek, ktorý nikdy v skutočnosti nezažil ozajstnú starostlivosť a lásku nevie potom odovzdať opak ďalej...nemal sa to ako naučiť... (a to sa vlastne potvrdilo na tom prvom synovi)/...

wandah
5. sep 2011

@magimary ďakujem, presne túto som dnes kúpila aj s fóliami 🙂
ideme malého okúpať, veci vytlačené a idem laminovať 😀

magimary
5. sep 2011

@wandah a v tescu si ju zohnala? 😕
a za koľko?
aby som si odložila bokom 😉

sisstin
5. sep 2011

@magimary no já když si představim, že ty se tady snažíš...vyrábíš kartičky atd., a on pak půjde k biomatce, která na něj hodí bobek 🤐 ach jo 😖 co asi tak může zvládnout člověk, co je závislý xlet na drogách 😖 v tomhle by se měly zákony jako změnit....nebo by aspon měla mít nějaký velký dohled od sociálky...ale myslím, že to nijak extra řešit nebudou 😖

magimary
5. sep 2011

@sisstin áno...aj toto je jedna verzia... 😔 ☹
no, na druhej strane... som si uvedomila, že ak by tam mal ísť, tak MUSÍ byť čo najviac a čo najlepšie pripravený... 😔 😔
čo najlepšie... a čo najviac... 😔

a ja preto urobím všetko... 😔
je to AJ moje dieťa a ja zaň nesiem zodpovednosť... a Ľúbim ho... 😔

anka912
5. sep 2011

@magimary teda, kartičiek je riadna spústa.... a máš už aj premyslený postup ako ich budeš zavádzať, kedy používať, kam prichytávať atď. Potom mi postupne píš, prosím, ako ich uvádzate do praxe, to ma zaujíma.
A ešte čo na nich povie malý 😉

magimary
5. sep 2011

@anka912 hej, mám to všetko premyslené.. 😉
aj mňa to zaujíma, čo na ne "povie" Tady 😉 ,
ale už ich niektoré videl (v počítači) a spoznal... a spojil a pochopil...
skrátka, myslím, že ak mu k umývadlu dám presný postup krokov, čo a ako pri umývaní, kúpaní,
tak snáď ľahšie a lepšie (bez stresov, paniky a fóbií) pochopí, že bude nasledovať strihanie nechtov a potom odmena ("jeho" odfotené "cucušky") a že mu to skrátka lepšie ozrejmí všetky prechody a zmeny...

/len na to, aby som ich aj umiestnila na miesto, musia byť ozaj najprv zalaminované/

magimary
5. sep 2011

toto vyzerá celkom fajn ( @smardik), mrkni-te si:
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/qm95/hra...

magimary
5. sep 2011

a toto na motoriku pre šikovnejších (a starších):
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/7ol6/vkl...

anka912
5. sep 2011

@magimary takéto štuplíky máme doma aj v 2-3 verziach, ale môjho to nikdy nebavilo ☹

magimary
5. sep 2011

@anka912 a vie to chytať, má natoľko "jemný úchop"? 😕
ja ako dieťa som to milovala ...

anka912
5. sep 2011

@magimary chytať to vie, ale nechápe prečo ho s tým otravujeme, nezájem 😖 Asi ako keby tebe teraz kázali nakresliť kanálový systém tvojho mesta 😀

magimary
5. sep 2011

@anka912 dostatočne si ma "ukecala" 😝 😅

anka912
5. sep 2011

@magimary čoo? ideš to kresliť???

magimary
5. sep 2011

a aj toto je pecka, Taykovi by sa to ľúbilo, len pri ňom by tam bolo neustále (neopraviteľné) zemetrasenie 😝 :
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/05py/gul...

môžem to začať kresliť, len nechápem, "prečo ma s tým otravuješ" 😅 😝 😀

skrátka vysvetlila si mi to dosť jasne 😉

valika_val
5. sep 2011

vy ste este tu? 😀

anka912
5. sep 2011

@magimary to si úplne viem predstaviť, ako by sme to hodinu skladali, aby si to Maťo raz pustil a odišiel.
Muž mu asi pred 2-3 rokmi kúpil celý šťastný a vytešený (muž) autodráhu, skladal ju- skladal, Maťo pozrel, vzal do ruky auto, pozrel naň a odišiel. Teraz na ňu statočne sadá prach spolu s kopcom iných vecí 😠 😠 😠
prepáč, nikdy viac ťa nebudem otravovať s kreslením kanálov

magimary
5. sep 2011

ja už som jednou nohou a takmer dvomi (vyalregizovanými očami) v posteli... 😝