Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
5. sep 2011

😀 😀 😀
anka, nepredas autodrahu?

anka912
5. sep 2011

@valika_val paneláky a ordinácie v..... ma nebavia, tak čitkam si trochu a nakukujem

anka912
5. sep 2011

@valika_val kukneme funkčnosť, odprašíme a možno dohodneme- zajtra

magimary
5. sep 2011

@anka912 anka tu na Koníku máš aj "funkciu Bazár", stačí kliknúť a predávať všetky vaše sadače prachu 😉
myslím, že tvoje dcéry sa už so zapichovatkami moc nepohrajú, či? 😉

anka912
5. sep 2011

@magimary to by som nesmela byť taká lenivááááá, nekúpiš takú kopu kníh?

magimary
5. sep 2011

@anka912 aké??? 😅 na knihy (akékoľvek) mám veľkú slabosť,
to asi preto sa mi tu na gauči už robí komín z nových knižiek (ktoré akosi nestíham čítať)
a Tadykovi ich tiež kupujem, ako najväčšiemu Orsághovi-Hviezdoslavovi 😝 😅
teraz čakám, že každú chvíľu príde ten obrázkový slovník, čo má aj @andreabe a jej lukáško 😅

anka912
5. sep 2011

@magimary no detských kníh mám plnú skriňu- doslova a obrázkových slovníkov tiež zopár.
Len neviem, neviem či by sa ti moje knihy páčili, teda ak si ešte pamätáš môj filmový vkus 😀

valika_val
5. sep 2011

aj ja chcem, aj ja chcem!!! este nikdy som nebola taky maniak do VECI, co chcem vlastnit! knihy, hracky...
aj obrazkovy slovnik, ak autodrahu aj vsetko 😀
teo si zacal v poslednom cas listovat knizky viac nez predtym, a mozno trocha menej ho zaujima otvaranie a zatvaranie, uz aj vnima, ze v knizke je nejaky obrazok 😀

som hladna.

magimary
5. sep 2011

@anka912 no tie tvoje scifi a pod."terminátorov", či iných "x-menov" si pamätám 😅
a to nebodaj o tom aj čitaš????! 😲 😅 😀
tak to by som mala asi len na chladné zimné večery
(na kúrenie do krbu 😀)

anka912
5. sep 2011

@valika_val ani my nemáme doma čo jesť, výplata v piatok

anka912
5. sep 2011

@magimary Aj Harryho Pottera (asi 4x), Twilight a všetko mimo reality. Terminátor sa mi bohvieako nepáčil 😖

magimary
5. sep 2011

@anka912 no, keďže neviem, o kom čítaš (nepoznáím ich), idem radšej spať... 😅
dnes toho bolo dosť 😝 😝

anka912
5. sep 2011

@magimary dobrú, ale toto ešte musím napísať , ty nepoznáš Harryho Pottera????????? Tomu neverím

valika_val
5. sep 2011

dobruuuuu

magimary
6. sep 2011

Ránko! 🙂
volala som neurologičke, výsledky EEG sú uspokojivé a primerané veku (!) 😵 ,
ale asi som sa tešila v telefóne nadmieru, lebo dr. mala potrebu ma schladiť 😅 ,
že ale to nič neznamená, lebo to EEG veľmi často nekoleruje s nálezom 😝 😅
ale čo na tom?
hlavne, že teraz je to OK 🙂
a na kontrolu ideme o dva týždne, plus už berieme aj Maličkého,
aj ten má byť vyšetrený neurologicky v 3.mes. 😝

a skúsim to potom spojiť aj s prvou návštevou klin.logopedičky 😉 ,
ktorá sedí hneď vedľa 🙂 .

PS: @anka912 , nie HP nepoznám 😉 😎 , v živote som ho nečítala a ani nevidela v telke film 😉

o chvíľu ideme s Tadykom zamakať 🙂 😉

valika_val
6. sep 2011

citim tu ironiu? 😀

yukki
6. sep 2011

@anka912 aj ja mám HP prečítaného všetkých 7 dielov niekoľkokrát! Na výške som niekedy čítala deň-noc-deň vkuse, kým som nedočítala celú! Ale iné scifi nečítam...
Tú tabuľku čo k čomu patrí som si s dovolením skúsila objednať ja....keď to budú deti ovláídať rada postúpim ďalej..

magimary
6. sep 2011

@yukki ja kým som nemala deti (a internet 😅) tak som čítala tiež deň, noc... hltala som 600stranové knihy na dúšok... 😅, ale teda HP ma nepostihol 😅 😉 😀
asi som ale mimo, nechápem, akú tabuľku myslíš 😕 😅
a ani akú iróniu myslí @valika_val 😕 😅 ...

a objednala som nás už aj k logopedičke na ten istý deň, čo neurološke-to bude záhul, s oboma deťmi byť v nemocke 3hod, ale čo už narobím...

no a zatiaľ sme nič s Tadykom nerobili, lebo mi ZASPAL (!!!), doobeda mi zaspal, (ani neviem kedy sa mu to takto podarilo naposledy, ale už asi veeeľmi dávno) kým som bola hore dať jesť Malinkému...
nechápem, ale asi bol veľmi skoro hore...
takže budeme pracovať až keď sa zobudí 😅

yukki
6. sep 2011

@magimary čo si dávala link včera...takú že čo k čomu patrí...to bude Kike ako ušité.

magimary
6. sep 2011

@yukki jáj 🙂
som si myslela, že je to pre väčšie deti ako stvorené a ešte aj za dobrú cenu (inak to stojí... 😝)
ja som zase zrovna dnes objednávala tú tabuľku k Bambino Luk...
tak sa teším, keď to sem príde 😉

idem pospisovať tadykove "slová" pre logopedičku,
kým mám chvíľu čas

lencika111
6. sep 2011

Ahojte, chcem sa opýtať či niekto z vas používa kartičky, lebo ja napriklad nie ale vraj v škole kam by mal nastupiť o rok to používaju. V školke bola snaha niečo take používať z jeho fotkami ale neviem či su potrebné. Ked chce ist cikať tak ukáže dole toto, alebo kakať na zadoček, takisto papať a ja ked ho pošlem tak ide, aj wc, aj spanie, aj kupanie tak neviem poradte či je to potrebné.

lencika111
6. sep 2011

Ešte sa chcem opýtať Tobik ma 5,5 roka a nerozprava suvisle len citoslovcia zatial. Je tu nejaká maminka ktorej dieťa sa vobec nerozhovorilo, toho sa obavam najviac.....

magimary
6. sep 2011

@lencika111 ja osobne si myslím, že je to dané každým jedným dieťatkom zvlášť...
potreba "kartičkovania" ozaj najviac závisí od schopnosti komunikácie daného dieťaťa, ale aj od jeho sprievodných prejavov...
napr. náš Tady tiež celkom obstojne naznačí, čo chce (teda týka sa to najmä toho, keď chce papať, dudu alebo piť- ostatné nie je preňho dôležité, aktuálne), ALE na druhej strane má zase také fóbie a úzkosti, že vyslovene cítim potrebu pomôcť mu kartičkami, aby sa orientoval, čo bude nasledovať, čo príde po jednej akcii, aby skrátka každú zmenu nevnímal ako nečakaný stres a napätie...
ak to bude mať zvizualizované, bude vedieť "plasticky" a konkrétne "predvídať" a (snáď sa) bude menej báť, triasť a stresovať... 😕
no, ale samozrejme mu to bude -podľa mňa- ako druhotný efekt krásne budovať slovnú zásobu a porozumenie... 😉 🙂

čiže, verím, že kartičky majú význam aj pre menej komunikujúcich autíkov (to, že vie "povedať", že chce cikať, kakať, neznamená, že si bude vedieť v "spoločnosti"- v škole aj vypýtať napríklad pozornosť, keď bude potrebovať pomôcť pri písaní alebo inej práci a pod.), rozhodne mu kartičky (ich používanie) nemôžu ublížiť 😉

no a teraz, čo som prečítala, že používa len citoslovcia v tomto veku, tak nie je o čom- kartičky budú podľa mňa jeho záchranou, orientáciou, komunikáciou a hlavnou pomocou (nasledujúce roky určite)...

helga1
6. sep 2011

@magimary skláňam sa pred Tvojou prácou a výrobou kartičiek... super

helga1
6. sep 2011

Ahojte. Škola nám začala 🙂 Zatial celkom fajn. Malá má v triedke troch chlapcov z toho sú dvaja starší od nej . Dnes dostala mnoho pochvaly od učitelky tak som podrástla aj o 5 cm 🙂 aj som videla na tabuli čo nakreslila. Čítala písmenká, čísla, pomenovala farby.... Dokonca majú aj žiacku knižku, čo ma normálne prekvapilo. Takže zatial zo strany učiteliek super. Malá vyzerala tiež spokojná. Tak hádam to nejako zvládneme. 🙂

albertka
6. sep 2011

@anka912 Trojobal - karfiol - raz som to skúsila, on je taká citlivá papuľka, že na toto mi neskočí
☹ . Minule som skúsila miesto trojobalu, cestíčko - 1x to zjedol. Ale zistila som, že niekedy, keď je vyhladovaný, tak zje - teraz mi papá aj uvarené zemiaky v polievke. Ale je to čudné, neviem nájsť k tomu kľúč - niekedy z tej polievky vyje iba mrkvu, zemiaky nechá (alebo si ich nechá na koniec) a niekedy najprv vyje zemiaky, potom mrkvu. A dnes si dokonca nakladal na lyžičku aj zemiaky aj mrkvu - to ma potešilo, lebo doteraz jedlo separoval. Inak takto divno začal jesť, vynechávať potraviny odkedy sme na GFCF... tiež odvtedy spapá oveľa menej jedla .... a minule dcére cvakol po dobrom lepkovom rožteku a tak si pochutnával :mňam, mňam.... čo s tým? Bezlepkové mi nezje ani koláčiky, chlieb, teraz mi zje kúsok žemle. Má rád puding (jediné kašovité jedlo), ale iba s kravským mliekom, s inou náhradou mlieka po prvom obliznutí prchá od stola.
@magimary ty si sem vešala asi pred mesiacom kartičkové obrázkové hry však? Teraz som s ním skúšala ukazovanie obrázkov a jemu sa veľmi páčili obrázky z hry Hygiena - pekne pozeral a aj pomenovával obrázky: ruky sú špinavé, umyjeme ruky vodou, utrieme ruky, ruky sú čisté. Ešte sme takto pomenovávali aj umývanie zubou (lebo to má rád).

maruskaaa
6. sep 2011

Ahojte baby. Som tu nova, mam 4,5 rocneho chlapceka s autistickymi symptomami. sme na sojovom mlieku uz asi pol roka, a musim povedat ze sa jeho stav velmi zlepsuej, Chcle aby som ho dat otestovat na tie opioidne peptidy v moci, lebo rozmyslam na GFCF dietou. Robi sa to u ans len v BA? ak ano, ako sa na to objednava, potrebujem na to papier od pediatricky alebo od koho. Dakujem vopred za odpovede.

anka912
6. sep 2011

@albertka S tým jedlom to je ťažké, musíš sa pripraviť, že budú rôzne obdobia, raz lepšie, raz horšie.... ja tiež vôbec neviem pochopiť prečo môj je tak ako je 😠 Môj nechce ani to cestíčko, lebo nie je chrumkavé, má obdobie, že mesiac nezje vôbec rezeň, potom zas ho chce a dokola.
Bezlepkové chleby a pečivá môj tiež vôbec nechcel, ešte sem tam obalené vo vajíčku. A ešte jedol také rožky čo boli sladké, niekedy aj s nugetou. Ale myslím, že to bezlepkové pečivo nemá nejakú veľkú výživovú hodnotu, je tam proste nejaký škrob... takže ak to nebude jesť, možno bude ešte lepšie. Môj teraz pár mesiacov nejedol ani lepkové, ani bezlepkové veci, ani zemiaky ani ryžu a síce schudol, ale podrástol a vyzerá, že mu nič nechýba.
Zase ale pije mlieko a je parenice.
Skúšala si ryžové mlieko? To mi pripadalo také najnormálnejšie chuťovo.

My sme dnes boli u našej psych., pochvália som sa s geopuzzlami od Yukki, aj som tam mala jedny puzzle z Hygieny a tiež vravela, že to je dobrá vec, len sme sa bavili, že asi by ich bolo treba podlepiť kartónom. Tie obrázky sú také jednozančné a nie je tam veľa vecí na nich, čo by odvádzalo pozornosť

alinocka
6. sep 2011

problémy z jedením čítam si tu aké máte s tým problémy-naštastie my až také nemáme-zatiaľ...Vanka nezje síce všetko,neviem ako si vyberá čo zje a čo nie na to som ešte neprišla ale aspoň u nás ked už nechce jesť čo je navarené zaberú jablká,melon,alebo surová mrkva-tú lúbi a pekne ju chrumká ako zajko 🙂 ,dnes máme na obed(taký lahko dietny)kapustový šalát(biela,červena kapusta,mrkva,por,údený syr,kys.smotana a majolka) Vanka už sjedla z neho riadnu porciu sa teším lebo mala teraz nejediace dni ani pecivo nechcela,tak žila len na saláme a jablkách no a ešte na čaji alebo čistej vode podla toho čo som jej naliala 😀 ,teraz si Vanka ležká v posteli a hrá sa s krtkom(plyš hračka)a nemožem ju rušiť už ma vyhodila z izby 😀 ....