Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
13. okt 2011

@magimary som ti poslala adresu do IP, dakujeeeeeeeeeeeeeeem

lucka261177
13. okt 2011

@magimary ja chcem tu schemu na kakanie.samko sa pyta krasne cikat aj vei vydrzat nepocika sa ale na kakanie si vzdy pocka ked ideme von kde mu pre istotu davam oducaciu plienku.hned sa niekam schova aby sme ho nevideli tlacit a kaka.raz sa mi podarilo ho odchytit a hovienko padlo do nocnika ale aj tak to nepochopil ze sa ma pytat.vie povedat kakat takze este ma napada ze ked nema tu plienku vie ze sa musi vypytat na nocnik a ja ho sledujem a oni deti maju taky nejaky prirodzeny ostych pri tom a asi mu vadi ze tam cakam kedy to pusti.skusila som odist ale nepodarilo sa nic tak neviem.

alaska28
13. okt 2011

@magimary a nie je tvoj MM skôr v depresii? 🙂 to sú také cynické odpovede a podľa mňa dosť mimo reality práve. Rod by hneď lieky predpisoval :D, tádika vidí ako nič nedáva a porozumenie má na 6m. Magi veď to je hlúúúúposť!! Roderik je otestovaný odborníkmi, porozumenie má určite horšie ako Tadeáško a určite mu píšu minimálne 18m ak nie viac! Podľa mňa je ovplyvnený vašimi extrémne šikovnými a napred chlapcami, to ale nie je bežná realita a priemer! MMch dokonca v reči mu píšu niekde okolo 12m... a to nehovorí vôbec! ved si videla tú správu našu nie? tam je to presne rozpísané už si to nepamätám z hlavy.. Áno ja si myslím, že je T. autík, ale rozhodne nie nejak zle na tom.. Z veľa vecí vyrastie a bude funkčný , určite...

maruskaa s tým kakaním moc neporadím, no veľa detí s tým má problém, aj niektoré bežné deti si pýtajú na velkú potrebu plienku. Tak okolo 3 rokov to býva normálne. U vás už je to trocha "nad" no čo mám odskúšané, tak tlak v tomto smere, alebo nejaké hrešenie nerobí dobre, tam je blok a treba ho chváliť ak sa vykaká, lebo som potom zažila prípady strašnej zápchy. Dieťa odmietalo potom už aj do plienky, aj do gatí, proste všade,.. Možno by som úplne ale úplne s kľudom bez emócii mu povedala, nech sa prezlečie a nech si slipky preperie, (jeho rukami by som to robila, ak by nevedel ako). Ale nijak nehrešiť!! No a potom ho nejak motivovať, on je šikovný, že za vykakanie bude nejaká odmena, nezdráhaj sa ani cukríkov, čokolády, ono sa to dá potom odbúrať, keď prekoná ten strach do WC kakať. Roderik tiež od 2 rokov nemal plienky, no kakanie sme vychytávali ešte rok.. Kým to bolo do WC, inak vo vani, na zem, kdekoľvek. (ďo gatí ani plienky ale nie, on si to dal dole pre istotu..)
No a potom dobre na funkčnejšie deti fungujú motivačné odmeny, napr. hviezdička za každý úspešný pokus a za 5 hviezd niečo čo veľmi chce-hračku. A ak sa pokaká jedna hviezda ide dole z nástenky...
Ale skutočne nerobiť okolo toho moc velký cirkus.. S kľudom hlavne..

magimary
13. okt 2011

@lucka261177 pošli mi mailovú adresu,
maruška tvoju už mám a posielam 😉

magimary
13. okt 2011

@alaska28 on a depresiu?!? 😅
toho také veci obchádzajú... 😅
ani cynik rozhodne nie je... len nemá odhad 😉
ako skoro každý chlap...

maruskaaa
13. okt 2011

@alaska28 dakujem, skusim nieco vykumat...lebo furt len caka, ze to raz uz pochopi a on nic...

alaska28
13. okt 2011

magi mne to fakt prídu také depresívne vyjadrenia v zmysle "aj tak nemá nič cenu".. neviem tak to na mňa pôsobí, ale ty ho poznáš, tak sa nehádam 🙂 Ja poznám dosť chlapov, čo boli bezstarostní, vtipní, proste taká hlava v oblakoch, potom si založili rodinu, začali veľa makať aby ju uživili a dnes sú z nich namosúrení vydepkovaní chlapi (tým nechcem povedať, že aj u vás to tak je, bože chráň!" Len mi to tam tak naskočilo ako som to čítala.. ale nepoznám ho..

Zase neviem ako chlapi ale náš dedko napr. si furt myslí, že R, je VFA :DDD a že nemá MR a pod... to vôbec nechce pripustiť a práve poznám skôr chlapov, čo veci vidia lepšie ako sú, ved aj holky to tu píšu valika, lucka atd, že chlapi odmietajú priznať problém.

na zasmiatie.. viete ako naznačuje rod. že chce kakať? Začne prešlapovať a mačkať si pipíka :D alebo začne strašne výskať, behať a skákať, proste hyperaktivizovať. Takmer vždy je za tým kakanie. Aj dnes už raz bol a hodne, potom tu začal behať a výskotať, tak som ho len tak odchytila, že ideme kakať a on sa fakt ešte vykakal. Ale stane sa aj že ide sám proste sa zoberie a ide a aj spláchne, aj sa pokúša utrieť :D a potom ide aj do vane..

magimary
13. okt 2011

@alaska28 hej, poznám ho veľmi dobre...
a viem aj ako to myslí...
on to vôbec nemyslí tak, ako to tu asi vyznelo...
on to povie s takým stoickým pokojom, (najmä, aby sa zapojil do debaty so mnou) a vôbec nie v zlom...
na druhej strane - on to ani nemá ako vedieť odhadnúť, lebo jemu táto oblasť absolútne nič nehovorí...
je ekonóm a myslím, že mnoho aj "viac orientovaných" ľudí v tejto oblasti má problém s odhadom "našich" detí 😉
môj muž je Muž s veľkým M... 😎 😉 🙂
žiaden cynik, depresivák, či namosúrení vydepkovanec... práve naopak (a to nie je snilko s ružovými okuliarmi s hlavou v oblakoch)
kto ho pozná, vie čo je za človeka...

😉 🙂 😵

magimary
13. okt 2011

sorry, hrubka 😝

alaska28
13. okt 2011

magi tak vieš ono to cez ten net inak môže vyznieť, keď to len napíšeš o človeku a ja ho nepoznám.. som písala len ako to na mna pôsobilo, nie, že to tak nutne je 😉
Ja si myslím, že má na Tádika také náročné (mierne) očakávania. Mne príde veľmi šikovný a nie až tak daleko od normy.
Ale asi sa doma dobre vyvažujete keď ty si skôr ako si písala snílek a optimista (či to niekto iný písal o tebe? :D už mám chaos v tom) a on je realista . Rovnováha zachovaná 🙂

naši sú tiež ekonómovia celá rodina, akurát ja som humanitná (rovnako ako ty 🙂

valika_val
14. okt 2011

heh, aj moj muz vykrikoval, ako sa on nikdy neozeni, ze ten status je zbytocny kvoli statistike rozvodovosti, ale laska nepusti... a dnes mam skor dojem, ze to bol len kryci manever kvoli obave zo zodpovednosti 😠 😠 😠

valika_val
14. okt 2011

baby, sedim pri pocitaci a zrazu mi maly nieco polozi na nohu, ze "iaa". pozriem a to ponozka!! 😀 😀 😀 😀 zhodou okolnosti este aj moja. no nechapem, tie deti tak vedia prekvapit 😀
ideme do detskeho centra, ozvem sa potom.
pekny den vsetkym

maruskaaa
14. okt 2011

dosla mi dnes kniha PAS, tak mam co citat cez vikend...

magimary
14. okt 2011

@maruskaaa aj mne, aj mne, aj mne...
len som ju ešte nestihla odbaliť 😨 😉
teda prišla už včera, ale až dnes som si ju vyzdvihla na pošte...
no cez víkend rozhodne nestíham čítať, sme out a busy... 😝 😉

magimary
14. okt 2011

no a naše dnešné "snaženia":
(videjko sa sťahuje-ešte 156min 😝)

PS: a pexesko už nám ide 😵, zatiaľ len to jednoznačné, ale aj to je pokrok 🙂

magimary
14. okt 2011

no a ešte aby som "očistila" meno tej mojej Lásky Najväčšej...
@alaska28 , hej ono to asi inak vyznieva ako je, keď to človek vidí len tak napísané...
a najmä teda, ak toho človeka osobne nepoznáme...

len pravda je taká, že ten môj Drahý on sa chce tak veľmi zapojiť do "riešenia" so mnou,
že "zapotí čokoľvek", aby bolo jasné, že ma pri vykladaní "tadykovho stavu" počúva a ozaj vníma
a že je mi teda nápomocný a chápe ma...
ja oceňujem, že sa ozaj úprimne snaží (použiť jemu nie úplne prirodzenú empatiu) a nepoužíva typickú univerzálnu frázu mužov: "áno, drahá, jasne, že ťa počúvam" (a pri tom nemajú ani šajn, o čom ich partnerky "točia") a chápe ma a moje starosti sú aj jeho starosťami ...
to, že trafí úplny nezmysel (a povie z brucha 6.mesiacov) ja zase beriem s rezervou (ak by som sa ho spýtala na vývoj eura oproti ostatným valutám, tak mi 100% odpovie správne 😅)... veď ja sa zase orientujem v tých vývinových hľadiskách aspoň trochu... pre mňa ale nie je dôležitý ten jeho údaj, ale jeho snaha... 😉
a rozhodne nevidí Tadyka ako beznádejný prípad...berie ho takého, aký je...ako aj všetky naše ostatné deťuchy... nemá vysoké očakávania a premrštené nároky na nikoho z nich... v tom som si 1000% istá... 🙂

a, máš pravdu, rovnováha u nás rozhodne je...lebo keby bolo všetko len na mne a mojich rozhodnutiach, tak už asi plávame v ružovom zámku niekde v oblakoch.../ktorý je, všakáno, nereálny 😅)...

nooo, to by bolo ešte nadlho, takže radšej končím... 😉

maruskaaa
14. okt 2011

inak nie kazdy chlap by suhlasil s tym aby ste si domov stale brali dalsie deti, takze ten tvoj urcite bude mat srdce aj rozum na mieste...

anka912
14. okt 2011

@magimary no, možno by ste plávali v ružovom zámku, ale tie ďeťúrence z detských domovov môžu byť šťastné, že si aká si lebo inak by si im nedokázala dávať toľko lásky koľko im dávaš 🙂

magimary
14. okt 2011

@maruskaaa , @anka912 ďakujem! 😔 🙂

a, kde je dnes "rukahore" @lucka261177 ?!? 😅
dnes jej mal začať oddych a ona tu nie je... 😅
asi oddychuje aktívnejšie... niekde na kávičke s kamarátkami...
alebo ešte doteraz skáču na trampoške aj s malým R.?!? 😅

anka912
14. okt 2011

@magimary Lucka sa niekam hlási? keď ruka hore?
ktovie, možno sa s alaskou nevedia rozlúčiť 😉

magimary
14. okt 2011

@anka912 no, lucka včera písala, že dnes o takomto čase už bude ruka hore, lebo jej mužík s malým odchádzajú k jeho rodičom, takže bude mať cez víkend frei 😅 😕 🙂

valika_val
14. okt 2011

lucka sa hlasi asi uz len pod stolom 😀

alaska28
15. okt 2011

Magi ale veď ja som to nemyslela tak, žeby sa bolo nutné tvojho MM zastávať 😉 (neútočila som na neho) skôr som to myslela v tom duchu, že či tiež nie je práve vo fáze zmierovania sa s dg. Tádika. Ono to je u každého inak a mne tie jeho výroky prídu aké som mala ja, keď sme to o rod, zistili a naopak ex mal reči, že to zvládneme, že sme s tým rátali a proste sa tváril tažko nad vecou a nakoniec ja som to rozchodila a jeho to položilo až tak, že nás odstrihol.

Proste mi príde, že možno aj on to precituje a spracúva po svojom a nejaký čas bude potrebovať na zmierenie sa s tým, že T nie je štandartné dieťa.

Mne je úplne jasné, že je tvoj MM chlap s velkým M. kedže je ochotný si brávať cudzie detičky a pomáhať s nimi. To som tu nikdy ani nespochybňovala! Pretože si to ani nemyslím.

A príklad chlapov čo upadnú do depresie bol čisto len príklad nijak som ho nechcela stotožnovať s tvojim MM. Že nie vždy keď niekto je v mladšom veku optimista a plný energie tak taký zákonite aj ostane, ver mi, že mám také niečo v najbližšom okruhu takže som písala o konkrétnom (mojom) známom. Niekedy starosti, tlak na zarábanie penazí a pod proste tých chlapov "zomelú" a žena si to ani nestihne všimnúť. (teraz to zase nepíšem ako že je to tak u vás, len vysvetliujem akú mám ja skúsenosť a prečo mi to tam tak prebliklo z toho, čo si napísala)

Ale ako si napísala, že je to inak tak ja nemám prečo tomu neveriť, veď vy ste rodina, vy sa poznáte maximálne ako to je len možné. Ja som nesúdila, ani nehodnotila, na to nemám žiadne právo.. Tak hádam som to vysvetlila dostatočne. Tiež to proste cez ten net môže vyznieť inak ako to bolo myslené..

nensyke
15. okt 2011

Dobrý večer, chcem sa opítat, či niekto má skúsenosti s liečitelom Popluhár. Už ako som písala mám 2,5 ročného chlapčeka s príznakom autizmu. Nezdávame sa, hladáme nádej. Učím sa s ním každý den a sme na GAPS diete. Jedna kamarátka mi poradila liečitela, že vraj dost ludom pomohol. Boli sme tam a povedal nám že malý nie je autista, ale má vraj,, prsknutý cievik hlavičke, že sa mu to stalo pri porode,, radil nám že máme ist na CTG. Neviem čo máme teraz robit, neurologovi nemožem povedat, že ,, liečitel,, nám toto povedal. Máme žiadat CTG alebo máme na všetko zabudnút. Dakujem za radu.

lucka261177
15. okt 2011

@nensyke ked mate peniazky vysetrnie si niekde zaplatte a nikto sa vas nemusi pytat preco ho chcete.ja verim v prenos nejakej pozitivnej ci akejkolvek energie ine skusenosti mam ze kamoske kazal pemiestnit postel ona ho oklamala ze to urobila a on ze supeeeeeer uz je to dobreeee 😀

nensyke
15. okt 2011

Ešte sa chcem opítat, že od vtedy ako má malý GAPS plnú dietu, už pomali mesiac, tak čudne mu smrdí z pusinky, taký čudný pach má? Je to normálne?

nensyke
15. okt 2011

@lucka261177 Dik za radu, liečitelovi sme nemuseli dat nič, on nepíta, ked chcete mu dáte ked nie tak nedáte, ale to CTG rozmýšlame, čo ked ozaj? Asi nič by sme s tým nepokazili, len ako takú vec CTG vybavit....

lucka261177
15. okt 2011

@nensyke ja som to myslela ze to CRG si zaplatit.v sukromnom zariadeni ze vtedy sa ta nikto nebude pytat preco ho chces alebo resp.mozes mat akykolvek dovod.ci?mylim sa?moj samko nema dietu ale odkedy nepije mlieko tak ma tiez taky iny pach s pusinky.

nensyke
15. okt 2011

@lucka261177 dakujem, aha tak to je CRG vyšetrneie? Idem pokukat na nete. Tak asi ten pach tak nie je niečo zlé.

lucka261177
15. okt 2011

@nensyke nieeeeee ja som sa pomylila 😀