Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
24. okt 2011

dakujem babulky jasne ze hned bude report.prave si spisujem vsetko aby som nic nezabudla a rovno jej to tam necham na papieri.
@anka912 ty si aka sikulka to ma nenapadlo ze vlastne my si to mozeme vyrobit.uplne vlastne lahucke.ty si hlavicka 🙂 🙂 tak ja kupim aspon tu tabulku.

maruskaaa
24. okt 2011

@anka912 mas pravdu...a velmi sa mi pacia tvoje prakticke ulohy 🙂

ja sa tu dnes vytesusej, ze sme dnes s andrejkom hrali pexeso tak, ze mal rozlozene pary v dvoch skupinach a ja som mu potom kazala davat mi konkretne veci a tak 90% vedel bez problemov, zvierata v oboch jazykoch, aj jedlo...a ked som kazala dat mi hot dog, tak mi psa podal, sak dog nie? 🙂

maruskaaa
24. okt 2011

@lucka261177 aj ja tak planujem, si vsetko pospisovat, a este by som si ju chcela ja nahravat aspon zvuk, ked tam budeme a nebude jej to vadit...drzim palce nech sa dobre vyspite a aby mal samko dobru naladu a krasne spolupracoval ..

anka912
24. okt 2011

@maruskaaa ešte že tú kartičku nešiel na sporák zohriať 😀

s tým nahrávaním, neviem, neviem...

magimary
24. okt 2011

ja som si dnes zase nafocovala postup po jednotlivých krokoch na skladanie takého dreveného vláčika, čo som si kúpila tu... urobím to na spôsob toho "záhadného hradu"...
sama som veľmi zvedavá, či a ako to Tady môže zvládnuť

neviem, či sa mi to podarí dať vytlačiť (chcela by som farebne, len to má viac ako 20strán 😒 😖 ), ale bola by som rada a potom ešte zalaminovať a zviazať,,,
tu je príklad:
🙂

tiež ma to nahrávanie akosi zaskočilo...

anka912
24. okt 2011

@maruskaaa to mi pripomína moju svokru, tá keď ide na cukor, tak týždeň pred tým neje nič sladké. 🙂
Radšej nech je Samko taký ako je normálne a bude mať reálny obraz o ňom. Aj keď my maminy sa stále potrbujeme pochváliť tým naším pokladom 😉

maruskaaa
24. okt 2011

@anka912 no hej hot este nastastei nerozumie...

no ved preto hovorim, ze ak jej to nebude vadit...ja len pre seba to chcem aby som si to este spatne mohla prehrat ze presne co mi hovorila...lebo moja pamat je velmi selektivna...

anka912
24. okt 2011

@magimary to je dobrý nápad, tiež ho musím nejako obkukať. 😉

*Inak ja mám pocit, že Maťo je normálne rád, keď ho každú chvíľu s niečim otravujem, trocha si porobí a prchne, aspoň má trocha zmeny v tom búchaní. U nás je problém robiť dlhodobejšie, tak to aspoň kúskujem. Nie je to metodicky správne, ale aspoň niečo.

magimary
24. okt 2011

@anka912 čo tam po metodikách, ked to vám takto vyhovuje 😉

maruskaaa
24. okt 2011

@magimary
@anka912 presne tak...na kazde dieta ine plati...

maruskaaa
24. okt 2011

@magimary ja to beriem, ze za opytanie nic nedam, ak si to nebude zelat, tak to robit nebudem..

magimary
24. okt 2011

@maruskaaa oki 😉
mňa to len prekvapilo, nič viac, nič menej 🙂

anka912
24. okt 2011

Minule sa stala v škole jedna smiešna príhoda. Kedysi sa tu Lucka pýtala, či autíci vedia klamať. Tak tu je príklad. Priniesla som do školy nejaké žuvačky - guľky, aby malého nejak motivovali. Schovali ich do skrine v umývarke- šatni. Za ňou je potom WC. Keď som prišla, tak mi učiteľka hovorí- dnes sa M. celý deň voľáko pýtal cikať a až pred kocom vyučovania sme si všimli, že on miesto na záchod chodil do tej skrine a pomaly si bral žuvačky, až im všetky zjedol. Našťastie ich ale nebolo 16, ale iba 6 😀

maruskaaa
24. okt 2011

@anka912 to on neklamal, len bol vybity ako poistky 🙂

anka912
24. okt 2011

@maruskaaa bolo by treba vyrobiť nejaký systém jedenia-čítania žuvačiek a tak by sa aj čítať naučil.
Počítať sa už na nich naučil- zatiaľ len vie či má 1-2alebo-3 žuvačky a pri cukríkoch stále kričí, že ich chce Koľko, on tým označuje veľa. Má to tak zafixované a už sa to asi nezmení.

magimary
24. okt 2011

@anka912 ale aký prefíkaný 😅 😀 😎
ja som dnes začala čítať tú knihu od Thorovej a je fakt super...
podrobná, presná a taká "prudko čitateľná"...
mám sto strán za sebou a pekne si tam nachádzam všetky deti odtiaľto 😅 ,
samozrejme Tadyka nevynímajúc...toho najviac... 😅

maruskaaa
24. okt 2011

@anka912 a nerobia zuvacky s pismnenami na nich?...alebo na cukriky nalepit pismena nejako (neviem ake ma rad) ak zabalene, tak by sa to dalo...

anka912
24. okt 2011

@maruskaaa už sa vidím ako sedím doma a po nociach oblepujem cukríky písmenami 😀 Mohli by také niečo veru vyrábať, sú také nejaké ovocné čočky, ale tie som už dlho nevidela.

Alebo kúpiť také väčšie a tam lepiť priamo slová?

nensyke
24. okt 2011

Dobrý večer, rada by som sa stretla osobne s mamičkou ktorá ma 3 ročného synčeka spríznkamy autizmu. Trnava a okolie. Už som bola na jednom posedený na Borovej ale tam boli už dospelý ludia s autizmom. 🙂

magimary
24. okt 2011

@anka912 tie čočky ešte existujú.... 🙂

maruskaaa
24. okt 2011

@anka912 no hej bolo by to pracne, ale prinieslo by to ovocie podla mna..🙂

aj mne sa mari ze som videla nejake cukriky s pismenami.....

este ma napada, vravis ze jeho bavia take drevene skladacky....take nejake s pismenami by sa mu nepacili? my mame taky abecedovy vlacik, ten je ako puzzle a ze poskladas celu abecedu z tych pismen, alebo taketo nieco...

to je taky normalne kartonove puzzle, ale napojis za seba len pismena co za sebou idu...na zaciatku je modry rusen...

anka912
24. okt 2011

@maruskaaa to asi nie je preňho
M. vedel takmer všetky písmenká už asi ako 3 ročný, veľa už pozabúdal. Druhý problém- väčší je v skladaní slov. On povie písmená čo vidí v slove, tie čo pozná, ale nevie to spojiť do slova. Asi chápeš, nie?
Niekedy mi pripadá úplne beznádejný prípad, že slovo čo videl už 1000x furt nevie prečítať. To je také absurdné. Snáď ešte dozreje aj tam. Ak by si vedel i niečo prečítať, tak by to bol nesmierny dar.

Muž má sesternicu, veeeeeľmi ťažko postihnutú, na vozíku, nenaje sa, nenapije, hovorí len náznakom, ťažká obrna- bola tuším 20min oživovaná pri pôrode a ona číta doma knihy, píše na internete, má špec. klávesnicu, kde ťuká nosom a vydala malú knižôčku básní....

magimary
24. okt 2011

@anka912 nebol o nej aj nejaký príbeh niekde v reflexe? 😕

no, podľa mňa maťo bude vždy fungovať tým globálnym spôsobom...
že si prečíta v obchode nápis ROŽOK, čo ho ty doma dlhodobomým tréningom glob.čít. naučíš

anka912
24. okt 2011

@magimary hej o nej, aj herečky jej tú knižôčku krstili a čítali z nej.

aj jej mama za ňu bojovala, jej písali psych. automaticky ŤMR a že je nevzdelávateľná

magimary
24. okt 2011

@anka912 no, lebo sa mi niečo také "zamarilo" 😅 😉

anka912
24. okt 2011

@magimary ja si budem ešte pár rôčkov snívať, že bude čítať aj lepšie. 😀

nensyke
24. okt 2011

@magimary dobrý večer, prosím vás dajú sa tieto skladacie hračky aj niekde kúpit? Váš malý je šikovný chlapček....

magimary
24. okt 2011

@nensyke no asi dajú, ale celkom netuším kde...
ja som ho objavila tu v bazare za 3€

ale pohľadám linky na tie "drahšie" verzie 😉
a ďakujem

llulla
24. okt 2011

@lucka261177 zajtra na vas budem mysliet,drzte sa 🙂

@anka912 podareny je Matko,vie sa zariadit,ako potrebuje 😀

@magimary ja som PAS objednala uz z druheho obchodu a stale nic,snad mi to raz pride 🙂

anka912
24. okt 2011

@nensyke chcela by som poradiť, až by ste mali cestu do BA, tak tam v budove zdravotnej školy na námesti vedľa prezidentského paláca má sídlo SPOSA- spoločnosť pre pomoc osobám s autizmom. Oni by vám mohli veľa poradiť, ukázať a nakontaktovať na maminy podobných detí ako vaše.
Na stránke Sposy si môžte nájsť aj telefón a prípadne si dohodnúť stretnutie.