Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
16. dec 2011

ĎAKUJEME všetkým!!!!!!! 😵 😵 😵 😵 😵
torta sa podarilááááááááááááááááá!!!!
/možno moja tretia v živote 😅 😀 🤐 😵 /
ešte urobím plnku, keď dám oslávenca spať ...
ale "oslavovať" (blahoželať mu) budeme až keď prídu chlapci s tatom domov 😅

juj, som happy!!!

len jediné mi narúša radosť...zase prišla pohľadnica od matky ( ☹ ) už druhá tento týždeň!, a v nej stojí: "dúfam, že sa čoskoro uvidíme... a jeho MAMA" (dvakrát podčiarknuté slovo mama 🙄 )...
ak jej to vyjde tak, ako chce, tak o dva týždne-mesiac, ju máme tu... 😖 🙄

maznacik007
16. dec 2011

@magimary gratulujem k trom rockom... malemu.... no k tej bio... pevne nervy ... ja mam taky feeling z nej ze to nie je len o tom aby sa ukazala a skratila si tam cas co tam musi byt ale vazne zamysla sa nad kontaktom... no poviem ti nezavidim... taketo typy su najhorsie este to mam v zivej pamati ... tak to mala aj moja pestu sestra ... presne tento typ bio.. ti poviem ze to bolo niekdy dost brrr
nasa bio zasa chce aby sme maleho osvojili /uz je plnoleta tak sa da poriesit/ a bola som na socialke a tam zasa do mna hudli ze naco ze sa to berie ako zlyhanie pestuna... 😅 u nas je to v pohode aj so zmenou mena ale riesit to budem az neskor

ale treba mysliet pozitivne a tesit sa z uspechov maleho... inak ti poviem ze oproti min. roku posobi tak vyzretejsie dospelejsie... isto mu velmi pomohlo to ako sa mu venujes ...
na tortu poslite mi recept ... aj ja vyskusam...

magimary
16. dec 2011

tak a všetko je pripravené 😵 😅 😵
oslávenec ešte spí, a ja už tiež konečne oddychujem 😅 , dokonca som sa stihla už aj naobedovať 😀
torta je samozrejme úplne amatérska, ale z veľkej lásky urobená a ešte som ako bonusík dokončila triščko, čo si šuhajko oblečie 😵

no, a @maznacik007 , vieš zatiaľ si prvá, čo si toto napísala...lebo doteraz ma všetci len chlácholia, že to ona vypisuje preto, že je v base...ale ja som si na 99% istá, že TOTO nie sú len prázdne slová (čítam jej listy, už ju cez tie riadky za dva roky predsa len poznám viac, ako tí iní)... ☹ ☹ 🙄 😢
a naháňa mi to opätovne strach...
pretože, ako sa dozvedela o autizme, cúvla...vyslovene napísala, že by mu nemohla dať to, čo potrebuje... cca 2 mesiace s týmto "žila"...
lenže teraz, prestala písať listy, posiela "len" pohľadnice-jednu za druhou a fakt autizmu a jej predošlého rozhodnutia akoby vytesnila, pretože v každej jednej pohľadnici píše, ako si za ním príde, ako si poňho príde, ako sa konečne stretnú a budú navždy spolu atd... 😔
jo, a recept je vyššie v linku (a je úplne bez múky, takže by ho mohol aj oslávenec...ale či ozaj? keďže on takéto veci nejedáva, uvidíme, ale možno ho lentilky zlákajú 😉)

magimary
16. dec 2011

juj a zabudla som fotky (zatiaľ bez 3ročiačika 😵)

magimary
16. dec 2011

a ešte som zabudla bonusík 😅

maruskaaa
16. dec 2011

@magimary torta je krasbe a vobec nie amaterska...taka od mamy ;) tesime sa na fotky aj s 3rocnym velkym chlapom...

co sa tyka tej Bio mamy...neviem sa ti k tomu nijak vyjadrit, ale brala by som tie jej vyroky radsej vazne....a ona je uz cista? nedroguje, nepije?....

maruskaaa
16. dec 2011

@magimary ty si naozaj neuveritelna....

magimary
16. dec 2011

@maruskaaa veď práve, že ja to radšej beriem vážne (a myslím, že ozaj oprávnene)... ☹ 😔
ja neviem, či môže byť človek, ktorý 22 rokov berie heroin už navždy čistý (?!?)... 😔 😕
možno, kým je v tom "chránenom "prostredí", tak hej (ale možno ani tam nie, ktovie?)...
ale na slobode je (odjakživa, čo sme čítali v spise) na drogách, má za sebou opakované krádeže a výtržnosti a následne basu, a najmä je okamžite útočná, agresívna a bitkárka-akonáhle nie je niečo po jej... 😔
tak ju opisujú všetci, čo s ňou prišli osobne do kontaktu 🙄 😔

maruskaaa
16. dec 2011

@magimary no nezavidim, ale ona ma na neho este zakonne pravo? ako toto vlastne funguje?

bianka1
16. dec 2011

@magimary gratulujeme malému oslávencovi 😵 urobila si krásnu-našu oblubenú tortičku 😵 😵 😵

anka912
16. dec 2011

@magimary torta vyzerá úžasne, neviem ako to chutí, ja osbne gaštany nemusím, ale vy si dúfam pochutnáte. A aké super motýliky, tie ale asi nie sú jedlé, že?
Tričko si vyrábala ty? Farbami na textil? My sme mali v stredu vian. dielne a tam si deti cez šablónu robili tričká s vian. motívmi- ako darčeky.
Vieš čo, ja si tu už pri tebe pripadám taká neschopná, všetko vieš, vo všetkom máš prehľad, všetko stiháš... ešte máš aj poriadok 😀

anka912
16. dec 2011

@magimary Ohľadne tej matky si myslím, že aj keby ho chcela, tak jej ho úrady nevydajú len tak, nie? Najprv musí dokázať, že vydrží byť čistá, mať prácu, zázemie, potom až o tom budú vari uvažovať?! Tak by to bolo logické, veď ide o zdravie malého dieťaťa.

magimary
16. dec 2011

tak som zase tu:
@maruskaaa , no, hej, podľa práva má naňho normálne právo, lebo sa ho nikdy nezriekla a vždy prejavovala záujem (listy), takže jej ho úrady-to právo-ani nemohli odňať (inak, ak by sa polroka a viac neozvala, tak o to právo príde automaticky, aj keď aj to by potom musel ešte odklepnúť súd)...

no, anka má pravdu, úrady by v ideálnom prípade mali toto všetko posúdiť (MALI!) a až potom by súd opätovne rozhodol, že dieťa nám odníma a jej vracia 😔 ...

hej, tričko som robila fixkami na textil , motýliky nie sú jedlé (ale má rád "hotýla", tak preto tam sú motýle...malé "toče" som nenašla 😀) a podľa mňa táto torta by ti ozaj chutila, lebo gaštanové pyré má od gaštanov (aspoň podľa mňa) hodne ďaleko 😅 , takže gaštany ako také by si tam necítila /teda aspoň ja necítim, a klasické gaštany MILUJEM 😵 😅 /

anka912
16. dec 2011

@magimary a z čoho je to pyré, ak nie z gaštanov??? 😀

maznacik007
16. dec 2011

@anka912 nemyslim si ze by jej ho vratili aj ked ona nie je zbavena rodicovskych prav a zasa moze byt nejaky aktivny uradnik /sanacia je dnes velmi v kurze/ ale aj nastevy dokazu zneprijemnit a stazit zivot dietatu aj jeho pestu rodinke..
a na navstevy ma zo zakona narok... 😖

anka912
16. dec 2011

@maznacik007 ja si to ani predstaviť neviem, horšie než súdna sieň 😲

magimary
16. dec 2011

@anka912 no z gaštanov je, ale ja ich tam necítim... 😅 😝 😉
ozajstný gaštan má úplne inú chuť 😎

@maznacik007 no, práve, ja myslím, že nášmu autíkovi budú bohate stačiť (na nervy) aj tie návštevy, o nás ani nehovorím... 😖

helga1
16. dec 2011

@magimary Drobčekovi všetko najlepšie k narodeninkám.... a krásna tortička. 🙂

kocko
16. dec 2011

@magimary prajem všetko najlepšie a splnenie všetkých tajných želaní. Mimochom krásna torta
a perfektné tričko..... 🙂 🙂 a moja niečo podobné dostane pod stromček/ s vačicami/... 🙂 🙂

lucka261177
16. dec 2011

Lukasko vsetko naj prajeme 🙂

magimary
16. dec 2011

😵 Ďakujeme ešte raz všetkým! 😵
pridávam zopár Oslávencových fotiek 😵
jeho zachytiť s pohľadom do foťáku je nadľudské umenie...
takže také všelijaké-akčné:

/najväčší úspech malo "titalo" a "toč" - samozrejme 😀,
inak Tady nechcel podať nikomu ruku, do darčekovej tašky nechcel nakuknúť, sviečka bola rovnako "hašša!"...
ale tak... presne TO je NÁŠ TADY 😅 😎 😵 😵 😵 /

jáj, a torta chutiláááááááááááááááááááá 😅 😵
dokonca si dal AJ Tady (!!!)

maruskaaa
16. dec 2011

@magimary krasne fotky...a ano aj my mame problem s pozeranim do fotaka (trosku sa to teraz zlepsilo)...

a aj ruku poda, ale tie darceky rozbalovat sa nechyta, aj teraz na vianoce ideme to len do tasky jednej dat...a nebalit do papiera vobec...

torta fakt vyzerala chutne a ked si aj oslavenec dal, tak suprova musela byt!!!!

magimary
16. dec 2011

@maruskaaa no, ja som mu tiež preto ani nebalila, ale on si to nechcel vybrať ani z tej tašky...iba tam so strachom nakúkal...museli sme mu to vybrať... zaujímavé, že aj Andrejko to tak má... 😕 , sranda...ich akoby to "neprebádané územie" tašky, či darčeka normálne desilo 😕 (lebo tak sa Tady tváril)

maruskaaa
16. dec 2011

@magimary no on si vyberie z tasky ked zbada ze tam je nieco co sa mu paci, ale ak by tam boli zabalena veci, tak totalny nezajem...

alinocka
16. dec 2011

@magimary Malému oslávencovi všetko naj najlepšie a hlavne vééľa zdravia 🙂 🙂 🙂

erikasadek
autor
18. dec 2011

@magimary aj ja sa pripajam aj s patkom a oshom. vsetko najlepsie zelam drobcovy 🙂 🙂 🙂 🙂

magimary
18. dec 2011

ešte raz vďaka všetkým, ktorí ste si spomenuli 😵

a tu prikladám jeden užitočný link (snáď pôjde bez ťažkostí otvoriť),
je tam zrhnuté všetko ohľadom príspevkov a kompenzácií pre našich autíkov 😉 :

http://www.oautizme.sk/autizmus-a-statna-podpora

erikasadek
autor
19. dec 2011

@magimary velmi dobre napisane , aspon som pochopila kao to chodi na slovenksu....

erikasadek
autor
19. dec 2011

@magimary etse jedna vec tadeasko je tu prekrasny na fotkach!!!

nensyke
19. dec 2011

ahojte, tak náš Dadko už každý den vyžiada 3 krát sa učit. Mi máme hore detsku izbu a ked ideme dole sa najest tak dole sa aj učíme. Takže po ranajkách sa učíme po obede aj po večeri. Ked dopapáme, on sa postaví a hned ide k pracovnému stolu...on to normálne vyžaduje....maska....
Včera som zase pozerala staré fotky ked mal David 6 mesiacov a sa mi zdá že on už od 6 mesiacov lietal s ručičkami, škoda že som to vtedy nejak neuvedomovala.... 😒