Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

albertka
1. feb 2012

@miawa Ďakujeme za inšpiráciu 😉 paráda.

alikaa
1. feb 2012

@albertka O nich uz pisali vo viacerych casopisoch, uz dlho sa snazia tuto problematiku pretlacit do medii, ale je to tazke.

lios
1. feb 2012

@narantuja dakujem, presne nad takym postup som aj rozmyslala...aj ked musim povedat, ze u Oskarka uz nastal pokrok ked sme vynechali sladkosti...

albertka
1. feb 2012

@magimary No,paráááda. Magi, to sú 2 rôzne škatule? JA SOM vyrobila papierové, sú menšie a nie sú také flexibilné, tieto tvoje sa mi páčia 😉 asi si dám také vyrobiť.

magimary
1. feb 2012

@albertka ďakujem 🙂
ja mám krabíc 5 (resp. 6, ale tá šiesta je malinká, tú používam ozaj zriedka a teraz už dávno nie) 😉
ja som to s papierovými ani neskúšala, lebo tie by u nás vtedy (v začiatkoch) neprežili 😝 😅
teraz už asi hej, ale máme tieto a sme s nimi veľmi spokojní, úlohy mám vždy pripravené vo vedľajšej poličke a už len vyťahujem 🙂

lucka261177
1. feb 2012

toto je strasne zlate samko ma novi sestricku 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=Fqn6rcXA8BA

bude vidiet asi za 15 min este sa stahuje ja musim ist nieco robit tak som to sem supla skor.

maruskaaa
1. feb 2012

@lucka261177 tebe by mali v apple za toto platit...

anka912
1. feb 2012

@lucka261177 to dievčatko je kráááásne, nechcete takú doma naozaj???
to si tam priamo nahrávala hlas, úžasné!!!

anka912
1. feb 2012

@mon25 pozerala som tú hru myška loupi koláčky- veľmi dobrý nápad, aj pre takú jednoduchú hlavičku ako má môj, aj je to akčné a ešte si bude opakovať počty. Zajtra voľačo vyrobím, potom sem napíšem aký to malo úspech.

lucka261177
1. feb 2012

@anka912 S nasim genofondom by to bola druha usmievajuca postavicka ktora by len opakovala echosky ako tato kreslena 😀 😀 😀 😀

jankaw
2. feb 2012

@karin74 Ja ked som bola mala tak som takto prepichla bubienok mojej babke, ale so slamkou na pitie.

kocko
2. feb 2012

@valika_val Tak ako som sľúbila, pridávam sem fotku Lucky s tričkom. Viem, že si sa s ním natrápila.
Ale odmenou ti môže byť to, že každý den ho má v škole, pekne sa o nho stará. Začala si ho aj pekne
ukladať. Takže ked je tričko pekne poskladané, tak musia by aj iné veci....Ukladáme si všetko!! 😉 🙂
No a musím povedať, že toto tričko je nadovšetko milované.....
A ešte ukážka nášho písma a vyfarbovania....

marhav
2. feb 2012

@lucka261177 my tiež uvažujeme, že kupime malému k narodkam ipad ,ale ja som uplný amatér v tom velmi sa mi páči ako krásne Samko pracuje ,určite by sa to páčilo aj malému, len položim možno blbu otázku odkial tie všetky ulohy máš ja sa v tom vôbec neviznám ináč aj tie knihy z martinusu su skvelé ,určite objednám . dakujem

lucka261177
2. feb 2012

@marhav ipad vyrobil apple a ten ma svoj store v ktorom nakupujes.
Cize len kliknes na ikonkuv ipade a stahujes.tie co mam ja su zadarmo samozrejme su aj platene od 79centov
Tych zadarmo je ale tolko ze to vystaci keby niekto uz investovat do aplikacii nechcel

marhav
2. feb 2012

@lucka261177 vdaka za odpoved aj pre nás menej chápavých 😀 pomohlo

karin74
3. feb 2012

@lucka261177 Ahoj Lucko, rozklikla jsem si toto video

https://www.youtube.com/watch?v=Fqn6rcXA8BA

a připadám si jako Alenka v říši divů! Co to je? Asi jste to už mnohokrát tady probíraly, ale já moc nemám čas číst předchozí komentáře, prostím Tě,mohla bys mi vysvětlit,o co jde? Patřím taky k těm"méně chápavým" 😀

karin74
3. feb 2012

@lucka261177

https://www.youtube.com/watch?v=gUf_2JOTtmE


https://www.youtube.com/watch?v=8Sm16BU5Fac

No a tohle,to je úžasné!!! Prosím Tě,kde se to dá sehnat?

kocko
3. feb 2012
kocko
3. feb 2012

@lucka261177 Tak toto je super pomôcka. V mojich časoch som si nejaké veci robila sama...

lios
3. feb 2012

@lucka261177 to je super, kde si to stiahla? alebo kde take najdem? dakujem

holesov
3. feb 2012

zdravim jak to je prosím tedka s příspěvky na autistické dítě dcerka má 3 roky a 4 měs.mám jen ztp/p jinak nic žádala jsme o příspěvek na péči ten nevyšel že nám chyběly dva body a že je malá že to máme zkusit později a asi přd pul rokem jsme žádala RD o prodloužení na těch 7600 jak je to až d 7 let ale to zrušily tak se chci zeptat nvíte naco mám tedka nárok? stále se mi na ten Rd nevyjádřily kdybych tam nešla a nezeptala se tak tu čekámještě nevim jak dlouho a oni to zrušily,a tedka fakt nevím naco mám nebo nemám narok,,dcerka má dětský autismus,,,

anka912
3. feb 2012

Ahojte, tak sme sa už dnes hrali hru na koláčiky, ale ja som si vystrihla 60 červených krúžkov- cukríkov z farebného papiera a zalaminovala. Našla som kartón z dobierky kníh a na bočné strany som nalepila po 30 sucháčov pre každého hráča. V prostriedku sme mali zásobu cukríkov na kúsku koberca. A ešte som upravila kocku- napísala som na ňu čísla-1.2.3 ...6 miesto bodiek....
Celkom dobre sa prvý pokus vydaril, Maťko zaslúžene vyhral- mal väčšie šťastie.

lios
3. feb 2012

Kocky, chcem sa spytat tych ktorych deti su na GFCF..vcera som kupila susene sojove mlieko, neviem ci je pre tuto dietu ok, ale na bocnej strane bolo uvedene, ze obsahuje alergeny: kasein. Kupujeme mlieka v DM, ale viem, ze niektore kocky pouzivaju obcas aj susene. Este ak by mi mohol niekto poradit, Oskarko je tyzden doma chory..klasika nachladnuty, ale mam velky problem ho vobec k nejakej praci motivovat, alebo primat. Neviem ci je uz doma znudeny a nevie co so sebou..snazim sa s nim hrat venovat sa mu..ale ked ideme pracovat zhadzuje mi pomocky zo stola a ani za svet sediet za nim..Mali ste niekedy podobne situacie? Dakujem

anka912
3. feb 2012

@lios Ohľadne mlieka, ak tam je že obsahuje kazeín, tak určite obsahuje aj norm. mlieko, aspoň v malom množstve, alebo niektoré deriváty mlieka- napr, srvátku apod. Ja osobne som proti sójovému mlieku, nie je dobré pre deti z viacerých dôvodov, nechcem sa rozpisovať. My sme kedysi kupovali ryžové mlieko v prášku, alebo aj pohánkové, ak to vypije.

Ohľadne problému s prácou, o tom by som mohla napísať knihu, od odmietania učenia cez záchvaty hnevu, škrabanie, vrešťanie. Treba nájsť vec, ktorá je na úrovni dieťaťa, aby nebola moc ľahká ani ťažká. Potom dieťaťu ukázať, že kedy bude koniec- ukázať ktoré úlohy spravíte a bude koniec alebo niektoré mamky naťahujú aj stopky, zvonček ukončí učenie. A u nás musí byť aj odmena- musí vedieť, že sa mu to oplatí vydržať. Aj keď niekedy je preňho odmena, že ho vôbec pustím preč..... Zlepšenie nastane až pravidelnosťou, že dieťa to prijme, že každý deň je jeho povinnosťou aj sa učiť.

Zabaviť dieťa s autizmom, ktoré sa nevie samo nejako cieľavedome hrať je veľmi ťažká úloha. preto aj ja vymýšľam rôzne hra a úlohy.

magimary
3. feb 2012

@lios sója, ako náhrada je tiež veľkým potenciálnym alergénom (dokonca oveľa viac, ako lepok)... a ak obsahuje stopy kazeínu, tak s diétou GFCF ozaj nemá nič spoločné 😉
k tomu zhadzovaniu vecí pri práci...
náš Tady to robi(l) vtedy, keď je mimo svojho tradičného pracovného miesta 😝 , ale ak je pri stole, tak zafunguje v pohode...možno aj tvojmu malému chýba (teraz v chorobe môže byť citlivejší) nejaká súčasť jeho bežného "učebného" stereotypu 😉

a tu je niečo zaujímavé pre všetkých:
http://nrzp.cz/poradenstvi-sluzby/desatero-pro-...

maruskaaa
3. feb 2012

@lios suhlasim s babami ze ak ste na GFCF, tak radsej ryzove mlieko, alebo pohankove....

a aj nas nechce robit, vytahuje mi listy z logica ked ich nechce, u nas v poslednom case pomaha, ked na neho trosku pritlacim a poviem ze ak to dokonci moze ist na pocitac (to je u nas velky motivator)...takze najdi nieco co ma rad, a ak to chce, tak musi pre to s tebou za stolikom nieco urobit, ak nie, tak ani hracku nedat....

toto moze sposobit este vacsi hnev ale po case to zafunguje...

karin74
3. feb 2012

@anka912 můžeš nám to tady vyfotit?

helga1
3. feb 2012

@anka912 Anka super hra, keby mám laminovačku, tak by som ju tiež vyrobila. Maťko je šikovný 🙂

My sme momentálne poprechladaný. V škole už začali brať príklady na mínus, tak ideme vyskúšať ako nám to pôjde. 🙂