Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

miriatko
13. feb 2012

@sisstin, chcela by som sa opýtať, dovolila som si pozrieť jedno video na youtube, kde si cvičila so synčekom, malý je strašne zlatý, kde beriete toľko pomocok, ja som bola hotová, to niekde objednávate, alebo si to vyrábate doma?

nensyke
13. feb 2012

Výrobca: Farmacia Legano, Via Rasori, 2 Conciliazione, 20145 Milano, Taliansko
Zloženie
Obsah aktívnych látok: 500µg metylkobalamín v 5ml
Iné zložky: NaCl, voda, malinová aróma

Dávkovanie: 5ml sirupu/denne ráno po jedle
Ak prípravok zabudnete užiť, užite ho po najbližšom jedle.
Balenie: 50ml fľaštička
Podmienky skladovania: uchovávať na chladnom mieste (chladnička)

Charakteristika
Prípravok je doplnkom výživy s obsahom metylkobalamínu. Metylkobalamin je schopný aktivovať v bunkách metylačný proces, ktorý úzko súvisí s detoxifikácou tela a úpravou antioxidačných schopností organizmu. Pri podávaní metylkobalamínu bola u ľudí autizmom pozorovaná úprava niektorej z oblasti problémového správania ako je hyperaktivita, agresivita, deštrukcia, sebapoškodzovanie, neprimerané emócie, výberovosť v jedálničku, neverbalita, izolácia, neprimeraná verbalizácia, zníženie výskytu echolálii, redukcia rutín a rituálov, zníženie výskytu stereotypií v celom komplexe, prípadne úprava narušenej komunikácie, narušenej oblasti predstavivosti a sociálnej interakcie.

Vedľajšie účinky podávania metylkobalamínu
Pri užívaní metylkobalamínu sa môže vyskytnúť hyperaktivita, ktorá po niekoľkých dňoch/týždňoch prejde, zmeny v režime spánku, zvýšené žužlanie nejedlých predmetov. Vedľajšie účinky miznú v priebehu 2 – 6 mesiacov.
V prípade, že sa deti stávajú nekontrolovateľné a ohrozujú ostatných, je nevyhnutné prestať s podávaním metylkobalamínu.

nensyke
13. feb 2012

Dala som sem info o methyl B12, keby niekoho to zaujímalo... 😉

magimary
13. feb 2012

@nensyke no, to dnešné dadkove zobudenie v noci by tomu popisu negat.účinkov aj zodpovedalo 😕

nensyke
13. feb 2012

@magimary to zobudenie v noci, mal ja pred tým 😉 ja by som prijla tu hyperaktivitu..no ale s mierou 😀

sisstin
13. feb 2012

@miriatko no dost jsme toho měli půjčenýho z Rané péče, ale už jsme vyřazení, páč syn má lehčí postižení. Takže ted kupuju za svý..holt to funguje tak, že k narozeninám (Vánocům apod.) nedostane 50 kravin typu autíčko a bagr, ale prostě pomůcky. K Vánocům dostal samé pomůcky, z "normálních" hraček jen kuličkodráho. On k těm normálním hračkám ani moc netíhne, stačí mu, co má ve školce...doma samo taky nějaký auta apod. má, ale ne jak jiný děti, který toho maj dvacet kg 😅

anka912
13. feb 2012

@nensyke ako dlho to máte podávať? po akej dobre referovať výsledky- prehodnocovať?

nensyke
13. feb 2012

@anka912 je tam tuším cc. 1 rok..ale neviem na 100% .

anka912
13. feb 2012

@nensyke to máte rok brať bez nejakej kontroly a prehodnotení povedzme po troch mesiacoch alebo tak nejak?

nensyke
13. feb 2012

Sledovanie je zamerané na metabolické a behaviorálne ukazovatele pri podávaní metylovanej formy vitamínu B12 v sirupovej forme pri autizme. Výrobcom doplnku je Farmacia Legano, Via Rasori, 2 Conciliazione, 20145 Milano, Taliansko.
Dávkovanie doplnku potravy: každý deň ráno po jedle 5ml sirupu.
Obsah metyl B12: v 5ml sirupu sa nachádza 500µg metyl B12.
Doplnok potravy dostanete bezplatne od povereného pracovníka riešiteľského tímu. Pred podávaním a v dohodnutých termínoch počas podávania doplnku s metylB12 sa Vášmu dieťaťu urobí vyšetrenie psychológom na posúdenie zmien, ktoré u dieťaťa nastali, vrátane výskytu možných nežiaducich účinkov a pri vyšetrení krvi sa stanovia metabolické parametre, budú stanovené hladiny pohlavných hormónov, vyšetria sa genetické parametre súvisiace s metabolizmom pohlavných hormónov a stanoví sa koncentrácia antioxidantov. Na základe získaných údajov po realizácii štatistickej analýzy bude možné posúdiť vplyv podávania metyl B12 v sirupovej forme na sledované parametre.
S Vašim súhlasom by Vášmu dieťaťu bolo urobené počas jedného roka:
 5-krát psychologické vyšetrenie
 2-krát psychiatrické vyšetrenie a
 5-krát by boli v krvi stanovené metabolické parametre, hladiny pohlavných hormónov, vyšetrené genetické parametre a stanovená koncentrácia antioxidantov.
Individuálne výsledky vyšetrení Vášho dieťaťa Vám postúpime.

nensyke
13. feb 2012

@anka912 dala som hore čo budu sledovat a ako...

anka912
13. feb 2012

@nensyke tak už len vydržať, vidíš už nejakú zmenu?
a @albertka ? ona tuším dáva ešte, že?

nensyke
13. feb 2012

@anka912 zatial žiadna zmena..

holesov
14. feb 2012

zdravím,chtěla jsme se prosím zeptat má některá z vás doma dítě s epilepsii? dcerka má dětský autismus,dočetla jsme se o epilepsii - psychomotorický záchvat,,,, dcerka nám právě z ničeho nic začne strašně brečet a běhá po místnosti a nedá se uklidnit,ani když ji vemu do náruče,strašně breči a lítá po místnosti z ničeho ic a pak to samo přejde,dostala jsme strach jestli to neni epilepsie,na netu jsme se to právě dočetla,má některá z vás něco podoného? je více typu záchvatu u epilepsie ... obávám se že by zrovna tohle mohlo mít s tim něco společného,,,

albertka
14. feb 2012

@lios aha, prepáč, nie som v obraze 😉 ja som náhradu za meltu nenašla....ja mám doma svätojánsky chlieb- karob, používa sa ako náhrada kakaa, je to hnedý prášok(dostať ho v zdr. výžive) , ale nie som si istá, či sa môže pri Gaps, v knižke som ho tuším nenašla...

albertka
14. feb 2012

@anka912 Baby ja neviem, neviem, ale náš drobec včera pri zaspávaní si zobral vankúšik, na ktorom je moja a jeho fotka , pohladkal mňa na fotke a povedal: Tu je maminka moja. Pekne sa usmial. To bola prvá "veľká" veta. Potom, keď bol smädný chodil so slovami: Napiť sa a hľadal pohár s vodou. 😉

albertka
14. feb 2012

@holesov Ahoj, ja s tým skúsenosť nemám, ale toto sa mi na epi záchvat nepodobá..... ale pripomína mi to kamarátkinu dcérku, autistku, ona si začne pri nejakej činnosti niečo prehrávať a z ničoho nič začne silno plakať a chaoticky pobehovať, taký záchvat. (ona má už 8 rokov a mama ju vtedy len zobrala z trampolíny a odviedla do inej miestnosti, tam sa upokojila) .. mnohé naše deti sa počas záchvatov hnevu nedajú upokojiť aj niekoľko desiatok minút, potom to odoznie a je dobre. DRžím palce.

didla
14. feb 2012

@holesov ahoj, tak toto robí aj moja dcéra niekedy,, ale ona hlavne asi, ked niečo nie je tak ako chce ona, ale my o tom nevieme,, až potom začnem uvažovať, čo ju tak rozohnilo,, doslova reve a beháá a trieska dverami, tiež ju nechám a potom ju pomaly upokojím, bože,je to niekedy ťažkéé kým sa aj my zorientujeme, čo sa deje, ale hádam to epilepsia nie je....

albertka
14. feb 2012

@albertka Baby mi sme teraz chorí, sopľaví všetci doma, Domčovi odsávam sople 5x denne vysavačovkou 😉 a on neprotestuje, sadne si mi na kolená a odsávame... ja nechápem, lebo vždy odsávanie vyzeralo úplne inak a včera ma dorazil po odsávaní hláškou: Ďakujem. 😉 .... a na to, že má soplík a kašle je podozrivo pokojný.... máme skrátka dobré obdobie 😉

nensyke
14. feb 2012

@albertka Držím vám palce...ste na dobrej ceste..... 😉
My asi budeme ukážkový prípad, že ani dieta ani lieky nám moc nezaberu.... 😖
...ako Lenin povedal,, učit sa, učit sa, učit sa.... jedine to nám pomože.... 😅

albertka
14. feb 2012

@nensyke Ale, čo ten pesimizmus, ja si nemyslím, že u nás ide o zázrak na počkanie z MB12! A náš malý je starší a viac vníma, ktovie, čo bude zajtra 😉 ... no, nemyslite si, že u nás taká pohoda 😉 maródujeme a za prvý deň doma padol za obeť koberček v spálni - náš mladý muž sa hral, niekde vyhrabal bordový lak na nehta a šláh ho o zem a mal od neho zababrané ruky, ksicht, 😉 ústa, tričko..... parkety, parapeta, koberec na vyhodenie 😉 .... ako rozchodíme celý týždeň doma, netuším...... keď bude najhoršie budeme chodiť skákať na trampolínu do mat. centra hneď poobede, kým tam nikoho niet a za sebou vystriekame všetko detolom 😉

lios
14. feb 2012

@albertka dakujem, si zlata...prave dnes som si karob kupila pre celiu, este som neskusala, ale vyzera to dobre, bez mlieka a lepku 😉

anka912
14. feb 2012

@holesov ja by som vysledovala, či to je fakt z ničoho nič, či to nemá naozaj príčinu, že napr, niečo robí a nejde jej to niekam dať apod. Ak to je naozaj bez príčiny, tak by som skúsila ísť k neurológovi, aj taký môže byť záchvat, sú rôzne druhy. Vám ešte nerobili EEG?

albertka
14. feb 2012

@nensyke Práve som dopísala Výživový dotazník k mb12, ešte doklepnem večer stravu dneš. dňa a môžem poslať. Zabralo mi to celkom dosť času 😉

nensyke
14. feb 2012

@albertka ja som to odovzdla hned..ale boli tam ozaj zaujímavé otázky...

nensyke
14. feb 2012

http://www.prameny.net/hry/skladacky/pexeso-abe...
KOnečne nejaka počítačová hra zaujalo Dadka, škoda že nie je to slovenčine... 😒

maruskaaa
14. feb 2012

trosku mimo tuto temu...

neviete mi niekto poradit dobreho psychologa/neurologa v NR a okoli ktory ma skusenost s diagnostikou ADHD? potrebujem pre kamosku, ktorej vylucili dieta zo skolky kvoli problemom s malym suvisiacim s touto diagnozou.

Dakuejm vopred.

anka912
14. feb 2012

@maruskaaa my chodíme k psychiatričke Galvánkovej, môžem ti dať na ňu kontakt. Chodia tam aj iné deti, čo poznám a s oveľa ľahšími dg.

anka912
14. feb 2012

@nensyke ale veď v detskom kútiku neviem či 2 či 3 máš takýchto podobných hier dosť. Nevidela si ešte DK?