Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
5. mar 2012

... @magimary sa mi zdá, že mi dr. povedala, že pri naších detoch je plus aj to ked niečo nevedia ale pítaju pomoc pri tom, je to pravda?

magimary
5. mar 2012

@nensyke určite je (!), lebo to znamená, že nie sú úplne mimo sociálneho kontaktu, že si vedia pomôcť (vypýtaním pomoci!, to tiež nevedia všetci 😉) a malý je na tom videu absolútne niekde inde, ako bol pred pár mesiacmi...
keď pozerám, ako "sype" tie kocky, tak normálne nechápem...aj motoricky, aj obsahovo je to absolútne vyšperkované a zdokonalené 😎 😉 😵 a aj tie geometrické tvary, ktoré vkladal...síce sa mu až tak nechcelo, ale totálne sa orientoval a vedel, čo má robiť! 😎 😵 koľkokrát už robil tieto geometrické tvary? 😕

nensyke
5. mar 2012

@magimary asi 1mesiac do zadu sme to skúšali ale nič mu to nehovorilo, len to tam hádzal,... no a dnes som to vytiahla/ tak po obede/ a na druhý krát sme to robili.... a som bola aj ja prekvapená.... no a tie kocky to už skúšame tuším od začiatkoch, to boli naše ,,nočné mory,, /síce ešte nedáva obraz na obraz/...ale už to navliekavá...

nensyke
5. mar 2012

...a čo sa mi konečne lubí, že okrem monotoneho ,,hm,, ☹ je tam aj ,,a,, 😨 čo je u nás zázrak.. 🙂

magimary
5. mar 2012

@nensyke no, ja som tam vyslovene počula aj iné hlásky (!!!), aj také "é" a "gé" a tak rôznejšie zvuky...
bola som z toho úplne hotová, keď som to videla 😨 😵
a ešte aj ten pohľad...
a motorika rúk! absolútny posun, snáď o 300° 😨 😎
vidno, že makáte a prináša to ovocie,
fakt veľmi to vidno, klobúk dolu, nensyke! dobrá práca! 😎

nensyke
5. mar 2012

@magimary 😵 dakujem..ale až tak dobré to nebolo 😉

magimary
5. mar 2012

@nensyke pozor, ja to nepíšem len preto, že by som ti chcela pomastiť brucho 😉
píšem to len keď si to OZAJ myslím, a tuto som presvedčená (!) že odkedy sme videli prvé vaše videjko (tiež s týmito kockami), tak sa dadko posunul o tých 300° i viac 😉
som naozaj o tom presvedčená!
vtedy dadko napríklad držal tie kocky v rúčke, ako by ju mal postihnutú, druhú ani nepoužil, celkovo tá motorika vtedy pôsobila akoby sa ani nehýbal-som sa ťa vtedy pýtala, či nemá diagnostikovanú nejakú hypotóniu, príp. i DMO... a teraz? teraz má krásne úchopy oboma rukami, pohyby sú plynulé, synchrónne, cielené a úmyselné... neporovnateľné... vtedy to robil ako polročné bábo a teraz to robil ako takmer trojročný chlapec...to sa ti zdá malý rozdiel? 😉 😎

nensyke
5. mar 2012

@magimary máš pravdu, som pozerala aj ja to video pred tým...no niečo strašne ☹ a teraz je to už ok... asi ozaj sa oplatí s nima pracovat... 😉

anka912
5. mar 2012

@nensyke aj ja pouerám to videjko, aj keď bez zvuku, lebo všetci tu spia, ale musím súhlasiť s mary, je fakt vidieť rozdiel. Aj je oveľa rýchlejší, koordinovanejší, aj živší, má už aj trocha mimiku tváre a ešte aj beťár. Ako rýchle ťa vedel zavolať na pomoc aby sa nemusel namáhať. Mne fakt hrozne pripomína môjho, keď bol menší a tvoj je oveľa poslušnejší. Môžeš byť na seba hrdá. A ani na ňom nevidno že tak veľa je

magimary
6. mar 2012

naše dnešné cvičenia 🙂 :

maruskaaa
6. mar 2012

@nensyke pozerala som videjko a som unesena...krasne mu to islo...ocny kontakt s tebou po skonceni ulohy, aj do kamery, uz nebol taky "prispaty"...velmi sa tesim sa s vami.

nensyke
6. mar 2012

@magimary krásne ulohy máte, normálne na výstavu..... a malý je šikulka...

magimary
6. mar 2012

@nensyke akurát som poldňa sťahovala video a keď bolo stiahnuté, tak mi yuotube napísal, že "ľutujeme, toto je kopia už dávnejšie spracovaného videa"...
skoro ma kleplo, tak ja to toľko sťahujem a ono mi to až teraz napíše, že to som omylom stiahla to isté, čo naposledy??? 😠 😝
tak som dala sťahovať opäť to dnešné a mám to ešte na nejakých 322minut 🙄
ach, jo 😝

a ďakujem 🙂

nensyke
6. mar 2012

@magimary ja zajtra dám sem ako nám ,, neide kreslenie a trhanie papiera,, 😢 myslím si, že niekde v technike robím chybu, potrebujem potom poradit...

magimary
6. mar 2012

@nensyke OK, potom pozriem a uvidíme...
ale čo sa týka toho trhania, tak skúšala som to s neterkou (ktorá je vysokoschopná a tak stará ako tvoj daDKO) A ANI ONA TO NEVIE...ZREJME JE to veľmi náročné na pochopenie (aj keď nám sa to nezdá 😉).

anka912
6. mar 2012

@nensyke aj môj mal problém naučiť sa trhať a to sme robili na pokyn špecky až asi v 4-5 rokoch.

nensyke
6. mar 2012

...už týžden učíme sa na schovávačku, čo dala nápad @valika_val a konečne dnes Dadko sa aj usmial / vždy ked ma nájde dám mu banán, tak on asi sa teší na banán, a nie na maminku, ale nevadí/ a ked ma nemože nájst tak volám na neho...a on sa už aj otáča na moj hlas, čo je tiež plus pre nás....

nensyke
6. mar 2012

@kocko a vy kdeže ste? ako sa máte?

kocko
6. mar 2012

@nensyke Ach jaj, nestíham sledovať a sem prispievat. Každý den s Luckou "bojujem". Poriadne ju
chytila puberta. Tie jej hlášky, vždy musí mať posledné slovo. V meste je jej všetko smiešne.... 😉 😉
Doteraz tak rada chodila do školy ale teraz ju musím nahovárať.. Momentálne máme prázdniny, tak si
vieš predstaviť, ako to u nás vyzerá.
Manžel mal úraz. Vtedy, ked tak veľmi mrzlo, spadol. Rozťal si ucho a museli mu ho zašívať. Najprv
chodil celý obviazaný a Lucia sa ho bála a odmietala. Teraz je to lepšie, ucho je stále zalepené, ale
stále má pred ním rešpekt a každý den ho kontroluje. Vyzerá to zle, nejde sa mu to zahojiť. Ešte šťastie
že sa neudrel na hlavu, lebo by to zle dopadlo.
A vy sa ako máte? Musím si konečne nájsť čas, a začať čítať....Ale v poslednom čase nič nestíham a
večer si ľahnem a spím...
Znova a znova zisťujem, že sa stále viac a viac bojí zvukov....

nensyke
6. mar 2012

... @kocko čítala som, čo si dala príspevok, že ti došlo od dcery list k MDZ, vlastnoručne vyrobené a vo vnutri bol kvietok a básnička.... je to niečo krásne.... 🙂 aj ked máte starosti, ale máte krásne SLNIECKO..doma...

magimary
6. mar 2012

@kocko nášmu takto stále VIAC a VIAC vadí SLNKO 🙄 😖 😔
čo ten denne stvára kvôli slnku, to je príšerné... 😖
stále by chcel len zatemňovať a sťahovať rolety, lebo slnko ho vyslovene bolí...
a slnka je v týchto dňoch stále viac (a bude len viac) 😖

no, ale vy s vašou puBERTIČKOU to máte rozhodne ťažké...držím palce, aby ste to zvládali čo najviac s prehľadom a obrnením 😉

magimary
6. mar 2012

a (tragi-)komické na tom je to, že on stále na mňa "tlačí" a hustí do mňa, aby som slnko vypla (!) 😅 😝 😀
chodí za mnou a asi 30x dokola: "nesce sunko, vypuť!"... od rána až do poobedia... 😝

sisstin
6. mar 2012

@magimary a nepálí ho to? 😖

magimary
6. mar 2012

@sisstin nie, myslím, že nie, lebo ja sedávam hneď pri okne (tu mám komp) a slnko ešte nemá takú silu...
jemu vadí "žiara" slnka a jeho ľúče...
on to tak aj verbalizuje: "bolí ťa oko!"

sisstin
6. mar 2012

@magimary já právě četla, že oni můžou mít ty hypersmysly...takže to, co tobě se zdá jako příjemné šimrání sluníčka..jemu může přijít jako bolest 😒 nebo ho to naopak "bolí" do očí..je to na něj strašně prudké to světlo...

magimary
6. mar 2012

@sisstin hej, hej...to je presne ono, on má tú hypersenzitivitu na žiar slnka (silu svetla)... to určite hej... (to teplo zatiaľ nepredpokladám, lebo ešte tak teplo fakt nie je, ale v lete bude možno i to problém)...

a ešte ho musia "UKRUTNE" páliť jeho vlastné slzy...to je vidno, ako trpí, keď mu steká slza po líci...to akoby si mu nožom robila ryhu na líčku...vyslovene ho to bolí...až sa bojí tej slzy dotknúť, aby si náhodou tú bolesť ešte neznásobil... ☹ neuveriteľne ho slzy bolia...asi najviac zo všetkého...
viac, ako keď sa udrie...

sisstin
6. mar 2012

@magimary že by tím, že to je slaný 😕 to je fakt síla tohle 😖

magimary
6. mar 2012

@sisstin hej, asi tým...
ale fakt, že je to sila...
na ňom to je strašne vidno...on začne plakať kvôli niečomu úplne inému-napríklad sa jeduje, keď niečo nemôže, tak sa totálne naštartuje a vyzúri až tak, že mu slzy tečú... a v momente, keď sa mu vykotúľajú prvé dve slzy, tak priblíži ruku k oku, stuhne a začne plakať kvílivo a bolestivo (nie hnevlivo, ako keď začal)...
skrátka ten prechod z jedovitého plaču do bolestivého plaču je markantne viditeľný...
a potom kvíli a kričí: "bolí ťa oko!" a narieka ako keď niekto má obrovské bolesti hlavy alebo zubov napríklad...

anka912
6. mar 2012

@magimary to je fakt čudné