Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

miau29
30. mar 2012

@magimary mas obrovsky dar empatie (mne ju zial tusim vyoperovali) nehovorim to len na zaklade dvoch prispevkov ale tych 170tich stran ktore som precitala spatne, verim ze ta to urcite vycerpava ale dava to, aspon mne vela sily, dakujem ti 😵

filmuska_01
30. mar 2012

ahojte, potrebovala by som poradit, davnejsie som k vam nakukla pr einspuraicu ako pracovats dcerkou,,kedze ste tu take sikulky maminy a vsimla som si nejake podomacky urobene listy k LOGICO, nieco na nacvik pohybu s tymi cudlikmi, ked som to videla zdalo sami to super, take jendoduche ...Priradovali sa tam tie farby dako len.
Chcela by som to skusit s dcerkou na zaciatok a potom prejst k tym kupovanym. diky. Poradite mi prosim ?

nensyke
30. mar 2012

@magimary chcem začat aby malý podla obrázku staval jednoduché hrady/z kocky/...a ako mám začat..aby pochopil čo chcem...

magimary
30. mar 2012

@filmuska_01 a tuto sú fotečky s "malým v akcii":

nensyke
30. mar 2012

@filmuska_01 ahoj a čo potrebuješ konkrétne vediet, odkial sa daju stahovat tie ulohy, alebo kde sa to dá kúpit, alebo ako pracovat? 😨

magimary
30. mar 2012

@nensyke nensy, to je ešte ťažké...
to nevie ešte ani môj Tady (a je starší)...
tam už musí mať veľmi dobre "vybavenú" vizuomotorickú predstavivosť, orientáciu na ploche a papieri...
to je ešte veľa dielčích úkonov, ku ktorým dieťatko dospeje až postupne (keď zvládne tie jednotlivé diely)...
a
ale, ak by si to chcela aspoň vyskúšať, tak môžeš tak, že postavíš IBA dve kocky na seba-odfotíš-vytlačíš fotku a fotku dáš malému na stolík a pred jeho očami postavíš kocky presne tak, ako sú na obrázku...
následne to skúsiš s jeho rukami a potom ho vyzveš, aby skúsil sám...
ak zvládne toto, môžeš postupne pridávať zložitejšie "stavby"...
ale postupne a pomaly

filmuska_01
30. mar 2012

@magimary Dakujem za pomoc. 🙂

@nensyke Ja som kupila uz nejake zakladne subory,len kedze je dcerka mladsia ako 3roky, chcem ju trosku naviest ako s tym robit. Je sikovna motoricky ,len malicko hovori ,tak hladam moznosti ako ju dalej rozvijat.
Lebo som zistila, ze veci ktore sa starsia naucila prirodzene ,len verbalne vysvetlene,je potrebne rozdelit na mensie kroky a potom ich krasne zvladne.
DA sa to niekde stiahnutaj a ako?

filmuska_01
30. mar 2012

@magimary pozeram foto na tej predposlednej vidm vedla polozenu este nejkau cesticku z bodiek,to je tiez na precvicenie?

magimary
30. mar 2012

@filmuska_01 tá cestička z bodiek, je normálne jeden z listov Logica, to je teda "originál", ale z opačnej strany (tam, kde je správne riešenie)-aj tak sa dajú používať listy Logica na nacvičovanie "posúvania"...
my ešte vo veľkom takto "fičíme"-na tých opačných stranách klasických listov Logica...
Tady vlastne priraďuje gombíky k správnym odpovediam na kontrolnej strane

filmuska_01
30. mar 2012

@magimary super dobre vediet. Ma mi to este len prist postou. Tak aj to vyuzijem. 🙂

anka912
30. mar 2012

@nensyke ešte lepšie je urobiť malú stavbičku- povedzme tri rôzne kocky, dať pre neho a dať mu také isté tri kocky a postupne ukazovať na stavbe- aha, na spodku je modrá kocka, položiť, potom žltý obdlžník- položiť a potom červená strecha, položiť na vrch.

maznacik007
30. mar 2012

@nensyke ja som to akurat dnes s malym cvicila... mam lego duplo a robim to tak ze ja postavim vezicku z troch kociek rozne farbne kombinacie dam mu to a plus mu dam kopku kociek kde su len tie z ktore su tam.. aj pocet sedi a on mi to postavi... je pochvalim a znovu...

vacsie stavby mne zatial nezvlada...

anka912
30. mar 2012

@maznacik007 napísali sme naraz to isté 😀 😀 😀

anka912
30. mar 2012

@karkulka1 a vy to doma jete prečo? Tiež kvôli tomu, že je to zdravé? Aj sa dá na tom niečo robiť? Vysmážať asi nie, že?

lencika111
30. mar 2012

@magimary Tobik ide do špecialnej školy ale zatial do pripravky, nakolko jeho spolupráca je nulová, taketo sedenie a robenie uloh u nas nefunguje ,vobec nema zaujem a pracujeme na tom stale robime to už formou odmeny ale nie proste sa yatne a spolupracovať nechce.Tak isto v školke nam vraveli že najväčší problem je jeho tvrdohlavosť🙂

mardenad
30. mar 2012

@lencika111 Presne rovnaký problém máme aj my... tvrdohlavý a pracovať nebude ani za nič... za odmenu aj áno, ale on sa viac sústredí na tú odmenu 😒 budeme to mať ešte dlho ťažké, pokiaľ si zvykne... ☹

1910
30. mar 2012

Ahoj pravdepodobne aj náš synček bude autista. Poradte prosím ako s ním pracovať sme ešte len na začiatku nemáme to ešte isté . Malý má 2,5 roka nič nepovie a takmer nereaguje na oslovenia.

nensyke
30. mar 2012

@1910 ahoj musíš o nom viac popísat, aby baby vedeli poradit... 🙂

1910
30. mar 2012

@nensyke Ahojte. Synček sa zdal do jedného roka v poriadku. Neskôr sa mi niečo nezdalo ale väčšina rodiny si stále myslí že preháňam a všetko časom dobehne. Teraz má 2,5 roka nepovie ani slovko a tvári sa že nikoho nepočuje. Hrá sa najradšej sám s autíčkami alebo si pozerá knižky. Miluje hojdačku a všetky autá. Veľmi rád sa túli a stále sa usmieva. Vždy má dobrú náladu a na prvý pohľad sa zdá ako pohodové dieťa, ale nereaguje na oslovenia, nepozerá sa ak mu niečo ukazujem alebo rozprávam. Ako keby ho nič nezaujímalo, ale sám od seba napodobňuje všetko čo vidí robiť nás. Stále nosí plienky a vlastne na nočník alebo misu sa ani neposadí. Psychologička nám povedala, že by to mohol byť autizmus.

lucka261177
30. mar 2012

@1910 a vsetky nove maminky prosim precitajte si kazda par stranok tejto diskusie dozadu staci naozaj okolo 50.Niezeby sme boli lenive vam poradit ale nie vzdy sa da kazdej z vas osobitne odpovedat tak akoby ste potrebovali.
Vzdy potrebujeme vediet o vasom dietatku co najpodrobnejsie info aby sme vedeli ako poradit.Ja som precitala tuto diskusiu celu ked som zacala prispevat sice jej nebolo tolko vela 🙂 ale vela mi to dalo.Ovela viac ako nejaka navsteva odbornikov.Mame povytvarane zalozky o dietach odbornikoch aj pomockach ale musime vediet co od nas presne potrebujete.Dakujem

nensyke
30. mar 2012

@1910 tak neviem, mne ako autista nepripadá...ale ja nie som odborníčka...moj malý je autik. Tiež som myslela že do roka bol poriadku ale ked som pozerala videa, tak som zistila že od porodu bol iný... Náš má pasívnu povahu, od malička dlho spinkal, nič ho nezaujímalo, len aby bol napapaný....a okolo 6 mesiacoch už lietal s ručičkami, 😔 vtedy nám to bolo vtipné, ale teraz už nie. Asi od 15 mesiacoch sa začalo všetko riešit, najprv. robili mu Bera-sluch vyšetrenie, mysleli že nepočuje dobre, ale výsledky boli v poriadku, no a potom sme sa dostali dr. J. a ona ma upozornila, že asi to bude autizmus...A hlavne u nás aut. črty su: s autíčkami sa nehrá, len ich poobracia, vobec sa nehrá, hladká povrch predmetov, lieta s ručičkami, nerozpráva, je plno plienkovaný, len reaguje na to čo on potrebuje, ked volám na neho nič, ale ked počuje oblubenú rozprávku tak hned reaguje,očný kontakt už sa zlepšuje, ale nemal vobec...a neviem čo by som ešte napísala...
hlavne nezabudni, že aj keby bol autík, je to tvoje diéta a miluj a príjmi takého aký je...
vždy ked niečo robíš rob to s jeho ručičkami, oni musia všetko do podrobna naučit...napr: ked sa napapá, musíš mu ukážat ako utrie pusinku, musí sám odniest tanier, sám dat plienku do koša,... tu som robila aj ja dost chýb. ukáž ako sa triedí prádlo do pračky, ako sa to tam dáva, aky to má vyberat... atd.

miau29
30. mar 2012

@nensyke ahoj vy mate diagnostikovany aky autizmus, ak smiem vediet?
Inac dnes mi manzel povedal, ze ked bol maly (aj teraz este niekedy) trepotal prstami 😨

miau29
30. mar 2012

@lucka261177 ked takto konkretne, mam na zaklade tejto diskusie (som na strane 200) vazne podozrenie, ze moj dvojrocny syn ma detsky autizmus, odbornicka ho vysetri najskor o pol roka (na zaklade Vasich skusenosti) do autistickej skolky mi ho zoberu najskor v troch rokoch a este viem ze je dolezita vcasna intervencia. Cize mam rok na to aby som ho sama niekam posunula, len neviem ako 😖 a teraz radte 🤐

nensyke
30. mar 2012

@miau29 ahoj, no my ešte len v máji budeme mat 3 roky, teraz nám dala taku predčasnu diagnozu: vysokopravdepodobný detský autizmus....ale to vlastne zn. že detský autizmus..

miau29
30. mar 2012

@nensyke ☹ mozem sa ta cez IP nieco spytat?

nensyke
30. mar 2012

@miau29 ano 😨 🤐

lucka261177
30. mar 2012

@miau29 neviem ci uz si popisala ako na tom maly je ale naozaj budeme potrebovat uplne podrobny popis aby sme ti vedeli poradit co mas robit.urcite si uz narazila na nejaky moj prispevok kde sa to novej maminky pytam.ale pokusim sa to zopakovat.
Ako je na tom z recou?Co vie povedat aka je spontanita reci ako si ziada veci co urobi preto aby dostal danu vec.?
ako je na to socialne?Boji sa ludi deti?Ako sa hra popis ako vyzera vas den?Mava afekty ?ako dlho trvaju ako caste su koli comu sa deju?Mava afekty zdanlivo z nevysvetlitelnych dovodou?Mate plienky?Mate problem z jedlom?Imituje?Ako je na tom podla teba intelektualne co spolu robite s tych naucnych veci ako su skladacky vkladacky.Mame tu taky test ze ATEC sa vola kocky ti isto poslu link daj ho vyplnit aj sebe aj muzovi.Ako je na to zo sebaobsluhov s pomahanim ti v domacnosti pomoze ti v niecom ma zaujem imitovat co robis?Vadia mu nejake zvuky.ako je na tom hruba a jemna motorika?viac ma nenapada 🙂 urcite nieco vymyslime neboj 😉 😉

mardenad
30. mar 2012

@1910 My máme presne tieto rovnaké symptómy , úplne všetky do slova ako píšeš, okrem toho, že nie stále sa usmieva...hoci je aj dobrý zabávač, má zmysel pre humor, ... miluje hojdačku a všetky autíčka, knižky, rád sa hrá sám, kompletne všetko vie napodobniť, zvuky, pohyby, gestá, mimiku, všetko... tiež nosí plienky, nočník ani wc nehorzia (zatiaľ), nereaguje ked od neho niečo chceme... je hyperaktívny a všade lezie... nám dali už dg. autizmus, ale ja nie som na 100% ztotožnená a dám ho vyšetriť ešte aspoň dvom odbroníkom... potom ked mi povedia, že je predsalen autista, tak to prijmem s láskou a budem ho ľúbiť takého, aký je, ale zatiaľ mám nádej a snažím sa z neho vytiehnúť najviac ako sa dá ... 🙂

miau29
30. mar 2012

Moje dietatko nevie ukazovat, nevie hovorit iba intonuje, sem tam si nieco zamrmle, ma slaby ocny kontakt, iba ked sa hrame, skaceme po posteliach alebo ked mu spievam, hovorim riekanky, imitujem zvieratka vtedy sa na mna diva, ale neopakuje nic. Knizky si pozera rad ale nechce ma k nim, prezera si casopisy, prelieva vodu vo flasi, miluje vsetko co sa hybe ☹ nevie postavit kocky na seba, dnes som to skusala s nim ide mu to strasne neobratne, ma rad klavir, ked je rozruseny trepoce prstami a mava rucickami, miluje reklamy, letaky 😢 vedie ma za ruku ked nieco chce, ale nepotrebuje sa na mna ani pozriet, je velmi tulivy, ale skor miluje moje teplo ako mna ako osobu, na dospelych je zvyknuty ale deticky mu moc nehovoria, maximalne im chce zobrat dudlik, hadze sa dozadu ked nesuhlasi, vyska krici, idem z toho niekedy ohluchnut ☹ nehra sa funkcne, iba niekedy skusa odrazatko, chodi v mojich papuciach, sem tam ma svetle chvilky ale niekedy des .. je mi z toho smutno, viem ze to je velmi vazne preto potrebujem radu

lucka261177
30. mar 2012

@miau29 klud nic nieje take zle ako sa zda je este malicky a v tretom roku nastavaju tie najvacsie a najprevratnejsie zmeny.neodpovedala si na vsetky moje otazky takze neviem ako ti poradit anozaj potrebujem vediet ako je na tom intelektualne ako je schopny spolupracovat ci je ochotny robit nieco za odmenu.Skusala si ci vie priradit rovnaky predmet k rovnakemu ?obrazok k predmetu?Hlavne pokoj naozaj to nic nemusi znamenat kopa deti ma iba recovy problem a ma pritom vsetky auti znaky.Musis sa ukludnot a skusat mu rozviazat jazycek a budovat v com je slabsi.takze uplne na zaciatok tak ako sme radili nedavno nejakej maminke skusat ho naucit gesto na slovko daj,este,pit,jest,otvorit,to su najzakladnejsie s tymi sa zacina.najprv zacni s jednym uvidis ako mu to pojde.poznas nejake zakladne znaky?Reklamy pozera vela deticiek su rychle mihotave zaujimave 😉 vela deticiek toez trepoce ruckami vzdy ide o tom ako dlho to dieta robi a vyska a krici lebo ine nevie naozaj tie znaky nemusia nic znamenat aj ked na autizmus poukazuju.ze skusa odrazadlo je dobre na to jepotrebne mat prepojene hemisfery autici maju s tym problem ale nemusi to byt pravidlo.