Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mima4
5. sep 2012

@didla a pred narodenim si predsa pracovala,nie?

didla
5. sep 2012

@mima4 hej, pracovala,,

mima4
5. sep 2012

@didla no a ta praca by sa teda nedala vykonat z domu, ci na mensi uvazok? co si robila?

didla
5. sep 2012

no tak tam som skončila pracovný pomer,,robila som veducua potom zástupkynu v potravinách

anka912
5. sep 2012

@didla vôbec si z rečí paní na sociálke nerob hlavu, také blbosti som ešte nepočula- že len dieťa čo nevyzerá zdravé je postihnuté. Ja nechápem, že také niečo môže vôbec niekto povedať matke ztp dieťaťa!!! Ak má tvoja dcéra autizmus potvrdený klinickou psychologičkou alebo psychiatrom alebo neurologóm nie je možné aby ti nepriznali OP od 6 rokov!!! Ohľadne asistnenta nie je pravda, že ho môže mať len dieťa v norm. škole- môže ho mať každé dieťa, ktoré ho potrebuje, ale nie je možné poberať OP aj mať asistenta na to isté dieťa. Teda dieťa môže mať asistenta aj v špecke, ale potom nemôžeš dostatť OP. Mám napr. známu, ktorá robí na 6 hod a má z UPSVAR schváleného asistenta k jej MR autíkovi. Upsvar ešte rozhodne, na koľko hodín ho pridelia, podľa závažnosti postihu. Tam dostáva asistent asi 2.7e na hod a treba si ho nájsť.
Ďalej ohľadne práce- matka ktorá dostáva OP môže aj pracovať- na skrátený úväzok, aj dostávať OP za predpokladu, že jej príjem nepresiahne 2x živ. minimum, čo je teraz asi 380e. Takže by si mohla robiť - na pár hodín niekde, alebo aj doma, ale zarobiť len do 380e a potom by si mohla dostávať aj OP.
Ja tiež tak pracujem, zakiaľ je syn v škole- doobeda.

didla
5. sep 2012

@anka912 no ja len budem čakakť, či mi to posudkový scvháli,, všetky dokumenty som dala a nech už robia, čo chcúú, ked niečo , odvolám sa,,zasa

lios
5. sep 2012

@zuzka208 jasne, ved to je neprijemne a stresujuce pre maleho..moj je tiez velmi citlivy na zvuky..nikdy nemal rad napr. zvukove hracky a doteraz ak niekto vrta tak je vystraseny a opakuje 100 krat po sebe, ze ujo vrta...........skus sa s nimi porozpravat..ved takto sa nebude vediet sustredit na nic ine len bude stale vyhodeny z konceptu...drzim palce, nech sa to vyriesi..

ramos
5. sep 2012

Dobry den,potreboval by som poradit...,mame 3 rocneho syna u ktoreho pedopsychiatricka diagnostikovala podozrenie na f84.0,klinicky psycholog tiez,chlapec nerozprava,nema hygienicke navyky...,poradili nam Mgr.Janosikovu v Trnave,nemozem sa jej ale vobec dovolat...,kto este dokaze diagnostikovat autizmus?vobec neviem na koho sa obratit.Dakujem

zabka60
5. sep 2012

@ramos ahojky,mam znamu,ktora ma autistickeho syna a prsne u tejto pani Dr,Janosikovej boli tento rok v Trnave,boli snou velmi spokojny,ze je vyborna Dr,ale akoze jej sa dovolat,je doslova vyhra,naozaj,viem to,kedze znama jej vyvolavala kazdy den aj 10x denne a nedvihla jej mobil a ked sme sa skusali s mojho dovolat,tak zdvihla,skus jej volat aj s ineho cisla,alebo posli sms,viem,ze je strasny problem a aj ked sedeli u nej v ordinacii a zvonil jej mobil,nedvihla ho 😒 drzim prsty,aby si sa dovolala 😉

ramos
5. sep 2012

@nalla Dakujem

ramos
5. sep 2012

@zabka60 posielal som aj sms i mail...,budem skusat dalej,.Dakujem

zabka60
5. sep 2012

@ramos 😅 prepac,nevsimla som si,ze si muz 😀 ...aj ona jej mailovala,sms.kovala,volala a pani Dr nic,co sa mi nepacilo vobec,ako moze toto robit,no lenze ostala na to sama a ma toho vela,uz viem,takze ona preto neviha,asi nevladze,abo co,kedze tolko pacientov ma 😒 ....drzim prsty,aby ste sa k nej dostali co najskor 😉

ramos
5. sep 2012

@zabka60 Dakujem

malinkaaninka
5. sep 2012

@zabka60 mne bolo povedane volať do pol deviatej rána.potom má klientov..

zabka60
5. sep 2012

@malinkaaninka mojej znamej raz zdvihla az o pol4 na obed...s tou pani je to strasne komplikovane,co sa tyka komunikacie 😠

nelaja
5. sep 2012

@ramos
Skus zavolat tesne pred 7.00

zuzka208
5. sep 2012

@ramos Dr.Janosikova ma este tento tyzden dovolenku pride az 10.9 a volaj skoro rano okolo 7-7.30 ona nedviha telefon a pracuje uz od 7.30 ked ma vnutri klienta tak ti ho nezdvihne my k nej chodime pravidelne a este sa nestalo ze by niekomu zodvihla tel.Drzim palce my budeme volat tiez nakolko nam nedala dalsi termin.

ramos
5. sep 2012

@nelaja Dakujem

ramos
5. sep 2012

@zuzka208 Dakujem,za informaciu ...tak,preto sa nemozem dovolat...,budem volat teda od buduceho tyzdna rano.Este raz dakujem vsetkym ktori mi poradili a prajem pekny vecer.

zuzka208
5. sep 2012

@didla ano my sme sa aj videli ale len mihom a kam teraz budete chodit k spec.pedagogicke ked nie do SE?My budeme chodit aj k Mihalyovej lebo potrebuje aj niekoho ineho kto s nim bude pracovat maly pojde az na dalsi rok do nulteho rocnika ale neviem si to tam predstavit asi by sme aj dochadzali keby bolo nieco lepsie v TT.Uvidim ako to bude dalej v skolke a rozhodne sa musim rozpravat s ucitelkami ja si predsa nedam stresovat dieta 😝.A malej prajem vsetko dobre k narodeninam 🙂snad sa niekedy uvidime.

didla
5. sep 2012

@zuzka208 no tak silvia povedala, že sa mi ozve,, tak aj by som tam chodila, nech mám malá riadny program.. ale je ro pre mna vyčerpávajuce ked ju vozím rána a musím pre nud chodiť na obed,, nie sme priamo z myjavy,, to je ako todsť náročné a hlavne finančne,,, a to mi nechcu priznať ten hlupy opatrovateľský príspevok,, ja neviem, niekedy mám pocit bezmocnosti tu na slovensku,, uplne,,tak dufam, že učka pochopí, že tvojmu malému to škodí, a psy mu vadia tiež,, ked riadne brešuu??? dík za prianie, zbúcham nejkau tortu.. našej školáčke 😀

narantuja
5. sep 2012

@mardenad u nas to vypadalo pri nastupu do skolky podobne. Byl tam jen 3 hodiny a do vecera jsem se s nim nemohla domluvit, jak byl vynervovany a podrazdeny. Trvalo 2 mesice nez se adaptoval a prestal byt stresovany. Drzim palce, at to zvladnete v kratsim case.

damnam
6. sep 2012

Ahoj bojovnik, privitanie od ucitelky.Dnes sme po hodine plakali,musel som ist do skolky ho utisit.Rano isiel bez problemov.Neviem ci plakal za mnou ,alebo plakal zato ze od neho nieco chceli,len ucitelke stale podaval mobil co mali na stole,ci chcel aby my zavolali.Ked som prisiel tak pekne daval papa rukou a sup ku dveram.

zuzka208
6. sep 2012

@didla ja viem ze je to mas narocne my mame tiez teraz trochu narocne obdobie a behanie kade tade malemu vadia prenikave zvuky,plac silny,rev,vrtanie,motorky,aj ked miluje motorky ked sme blizko nej tak ma strach zo zvuku a hned si zakryva usi ale ma strasne rad motorky a popelarov,inak dnes som rozpravala s pani ucitelkou a povedala som jej ze malemu vadi ten piskot a rev atd.ze neviem ako to budeme riesit lebo potom on uz je dalej nepouzitelny 😝 neda sa s nim potom pracovat on len stale place dnes chudacik plakal tiez a to chodime ze ako najviac vydrzi tak 2,5hod.ale s dost velkym placom no neviem nepacilo sa jej to ze nevie ako to ma urobit lebo ona toho chlapca nemoze stranit a mojho syna tiez nie,ze si musi zvyknut no ale ja sa bojim aby zasa z toho nemal nejaky blok casom lebo co.Och neviem si rady ☹

mucher
6. sep 2012

Tak dnes som volala do "našej" auti-škôlky v Nr. Od januára mi ho nezoberú 😒 , na budúci týždeň idem za pani riaditeľkou a dohodneme čo a ako do septembra. Prislúbila, že od budúce roka v septembri môžeme nastúpiť. Má plný stav: kapacita 4 detičky- teraz ich má 5. Vravela, že by potrebovala ešte aspon jednu triedu, no nie su peniaze a priestory ☹ . Zápis bol vo februári, no my sme vtedy ešte netušili... Smutné, že krajské mesto, detičiek veľa a nie je ich kam umiestniť.

nini78
6. sep 2012

@ramos len sa priprav že na diagnostiku môžeš čakať aj pol roka. Inak je veľmi dobrá. My máme už teraz dané termíny až do konca roka, má toho strašne veľa, je veľký problém sa tam vôbec dostať. Inak ona robí diagnostiku aj pre Andreas... Pevné nervy 😅

ruth
6. sep 2012

Ahojte, neviete kde by som mohla dat synovi autikovi zmerat IQ, nakolko od buduceho roka ma nastupit do skoly a potrebujem vediet na akej je urovni, teda ci ma aj mentalny postih. Dakujem.

lucka261177
6. sep 2012

@ruth my sa chystame do Aplla v Prahe ale stoji to 3500korun.taktiez ma zaujima ako na tom je aky ma potencial a podobne ale tu kdekolvek som sa pytala mi povedali ze je maly a nespolupracujuci a ze sa to neda.

ramos
6. sep 2012

@nini78 dufam,ze sa tam dostanem a velmi dlho nebudeme cakat....Dakujem