Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
10. feb 2013

@fede001 Aj moj Andrejko dnes oslavuje, ale on uz 6 rockov...a zvladol to dnes bravurne, a to nas bolo 16 ludi dokopy.

lalinko2010
11. feb 2013

@evamarek77 takže, ak chceš dostávať pnku, musíš ísť teraz na pnku, lebo keď dáš výpoveď a budeš brať nezamestnanecké, tak potom nemôžeš ísť už na pnku. keď dáš výpoveď, tak sa zaeviduješ na up a do 7 dní môžeš ešte ísť na pnku, ak by si to urobila po poberaní nezamestnaneckého tak pnku nemajú z čoho platiť a ani nemá kto už. takže najprv pnku, potom nezamestnanecké. z evidencie ťa vyradia na vlastnú žiadosť, čiže im povieš že si vybráš nezamestnaneckú podporu a to musíš byť evidencii. keď budeš na pnke počas brania PPNO, tak po ak to bude dlhšie ako 30dní, tak ti zastavia výplatu PPNO a potom ako skončíš pnku, tak bude obnova PPNO, my to robíme tak že my neodníma, len zastavujeme a tam nová žiadosť nie je, len sa pokračuje od toho dátumu ako už nie si pn.
zamestnanie popri PPNO, môžeš byť 4hodiny, alebo skrátený uväzok môžeš mať, príjem ti nesmie prekročiť 2násobok životného minima / tj. 389,16 eur /, ale budeš dostávať príspevok 216,16 eur, lebo keby si nerobila tak máš zvýšený o pevnú čiastku 49,80 eur.
môže aj tvoj manžel opatrovať, prípadne aj niekto z rodiny. len musí spĺňať podmienky.
ak ešte dačo chceš vedieť tak napíš.

damnam
11. feb 2013

@lalinko2010 Ahoj.Chcel by som sa ta spytat.Ked chceme dostat plnu sumu na auto 6638e.Aky prijem nesmieme prekrocit.Dik

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lalinko2010
11. feb 2013

@damnam ahoj, príjem nesmiete prekročiť do 2násobku životného minima / 389,16 eur /, ale ten príjem sa rozpočíta na počet osôb v domácnosti - mama, otec a deti. čiže tvoj príjem a príjem manželky a vydeliť počtom osôb.
keď je to 2násobku žm tak vám preplatia 85% zo sumy, tak dávať pozor na sumu auta, ok?!

lalinko2010
11. feb 2013

@evamarek77 príjem si rozpočítaj na počet osôb v domácnosti, tam sa rátaš ty, manžel a deti. ok keď máš dnp, ale keď bdueš mať ty pnku, tak opatrovať nemôžeš.
môže aj tvoja mamina opatrovať, ale ak má id nad 71% tak dostane len 90,25 eur, ako dôchodkyňa ale ak je do 70% id tak dostane 216,61 eur, ale už nedostane tých 49,80 eur, lebo má id - príjem.

damnam
11. feb 2013

@lalinko2010 Dakujem .Sme stvorclenna rodina,tak to neprekracujeme.Auto bude do 8000e.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lalinko2010
11. feb 2013

@evamarek77 rada pomôžem aj nabudúce! 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
damnam
11. feb 2013

@evamarek77 Ja aj manzelka pracujeme tak preto som sa pytal.

2671974
11. feb 2013

@damnam ahoj,ak sa mozem opytat ked chceme aj my poziadat o prispevok na auto tak im musime vopred povedat aka bude suma auta?

damnam
11. feb 2013

@2671974 U nas to nevyzaduju,piatok mam volat na urad ohladne tej sumy na auto.Co chodi do skolky jedna mamicka ,tak tej povedali ze musi doniest predfakturu ,ze podla toho jej daju prispevok na auto.Ona je z ineho okresu ako ja.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fede001
13. feb 2013

@maruskaaa gratulujem vam k 6 narodkam maly je fesi

fede001
13. feb 2013

@anka912 dakujeme

strawberry17
13. feb 2013

ahojte, viete mi PROSIM niekto poradit hocico k teme asistent k dietatu do skolky? ma ho niekto? ako sa da ziskat? kto ho moze robit? ktore skolky v BA akceptuju takeho asistenta? ja by som chcela dat maleho od polky marca do skolky s takym asistentom, bezi uz niekde v BA nejaka trieda kde su 3r deti a maju v triede pre niekoho takeho asistenta, ze vraj moze byt v triede jeden asistent pre viacere deti? chcela by som dat maleho skor do normalnej skolky s asistentom, nez do specialnej skolky...ja viem, je to len moje zbozne zelanie, ale mozno mi niekto bude vediet nieco poradit k tejto teme...su tu uz nejake temy ale nic konkretnejsie som v nich nenasla, dakujeeeeem

anka912
13. feb 2013

@strawberry17 a zisťovala si, že by ti ho do škôlky vzali od polky marca? Viem že v BA je celkovo problém dostať aj zdravé dieťa do škôlky... je tu viacero mám, čo tiež riešilo podobné problémy.
Keď má dieťa asistenta- tak buď si ho platí rodič, alebo môže byť škôlský, ale to je oooobrovský problém zohnať škôlku, kde by nejakého mali- takže ostáva len vlastný asistent.
ďalej je problém, že dieťa s asistentom zaberá tuším miesto pre tri bežné deti a to škôlky nechcú....
Ja by som ti radila pozisťovať možnosti, ak ešte nemáš zistené ohľadne tohto roku a prihlásiť malého do škôlky aspoň od septembra. práve teraz prebiehajú zápisy, aby si ho neprešvihla... ten septmber je reálnejší...

kubasa2005
13. feb 2013

@strawberry17 mojho syna nechceli vskolke s asistentkou a vskole ju tiez nechcu

strawberry17
13. feb 2013

@kubasa2005 a ako si to riesila? mne tu jedna poradila specialnu skolku, takze sa tam ideme zajtra pozriet a podat prihlasku od septembra

kubasa2005
13. feb 2013

@strawberry17 mozem vediet aku skolku????no chodila tam nakoniec na 4h dotyzdna takze nic moc

kubasa2005
13. feb 2013

@strawberry17 a tiez to bola specialna skolka oni ako keby nechceli

2671974
13. feb 2013

@strawberry17 ja teraz riesim to iste,chcem ist na zapis do normalnej skolky ,tiez s asistentom,psychologicka my napisala par slov akoze odporuca Tomaska do normalnej skolky ale s asistentom,tak neviem ako uspejem ale velku nadej tomu nedavam,lebo my chodime do Zliny z ruzomberka do skolky je to dost 🙂

dididi
14. feb 2013

@strawberry17 ahoj. ja mam Adamka v klasickej skolke s asistentkou a plati ju USVaR, pretoze je to dievcinka ktora si robi absolventsku prax. vybavovala som si to sama a riaditelka skolky a starosta obce suhlasili ze ju chcu. oni s tym nemaju ziadne vydavky, takze preco nie 🙂 Adamko je integrovany, preto za neho dostavaju viac penazi a stara sa tam o jeho rozvoj asistentka, tak im to vyhovuje. Je to sice vzdy len na 6 mesiacov, ale lepsie nieco ako nic 🙂 Potom riesim dalsiu asistentku a znova zaucam, no kedze Adamko nema problem s cudzimi ludmi, tak si rychlo zvykne na novu kamosku 🙂

yukki
14. feb 2013

Baby, kto dá nejaké odporúčanie na toho asistenta...alebo teda s akým podkladom sa ide na ten ÚPSVaR trebars ....

dididi
14. feb 2013

@yukki Ja som isla na UPSVaR za pani ktora ma na starosti pridelovanie absolventskej praxe a popytala som sa jej ci je taka moznost a co preto urobit. Ona mi dala tlaciva pre skolku a starostu obce (zriadovatel skolky) a tak som to sla potvrdit k nim a potom to tam zaniest naspat a uz len cakas ci sa najde niekto vhodny a ochotny ist robit asistenta.

yukki
14. feb 2013

@dididi oooooooooooooooooooooooooooooo to je nápad! No, super. Absolventská to je že ukončená výška a vek do 25 a chuť to robiť, hej....no, skúsim ja popátrať v obci... a to je tzv. "osobný asistent, hej"

dididi
14. feb 2013

@yukki Absolventska prax je aj po ukonceni strednej skoly a chut pracovat alebo sa nieco priucit 😉