Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

adamkoamama
26. jan 2014

Mate niekto skusenosti aj s andreason? Je lepsia dr.Janosikokova?

saurian
26. jan 2014

@adamkoamama
my sme boli aj tam aj tam na "prvu" diagnostiku, za mna urcite dr.j..
vyhodou je aj to, ze to mas cez poistovnu, nic neplatis.

kukuku01
26. jan 2014

@666666666 Ahoj, ja mám 5 ročnú dcérku autistku.

lauri333
26. jan 2014

@adamkoamama Mne sa zdá, že hlavne v hraničných prípadoch je Andreas strata času. určite odporúčam dr.J.

orleta
26. jan 2014

lauri33@ kabulko dakujem pekne,tak jej skusim zavolat a spytam sa ci treba nejaky odporucaci listok,,,,,,dufam,ze ani nie,,lebo k doktorke sa mi moc nechce,jej vsetko vysvetlovat,,,lebo my sme teraz v UK a maly ma naznak zevraj na autizmus

kabulko
27. jan 2014

@orleta jasne, zavolaj jej pre istotu, ona ti vsetko povie. drzim palce aby tam bol len naznak a nic viac 😉

kabulko
27. jan 2014

@adamkoamama ahoj, boli sme u oboch a v andreasi mi to pripadalo ze siloumocou je to o peniazoch a tlaceni rodicov na absolvovanie terapii priamo u nich. u janosikovej to bolo v pohode, bohuzial nam tiez potvrdila diagnozu, co som dufala ze sa v andreasi mylia ☹

magimary
27. jan 2014

@kabulko jéééj, vás som tu ešte nevidela 😅
vy ste naši "spoluškôlkari" však? 🙂

vuvina
27. jan 2014

@orleta Aj my sme boli tento mesiac a taktiez som musela poslat dodatocne postou odporucanie od pediatricky.

kabulko
27. jan 2014

@magimary hej, krpci chodia spolu do skolky 🙂 . inak mozme si vramci MK tykat, ze? ja som ti totiz raz aj pisala ohladne skolky v pezinku, som bola spokojnejsia ked si napisala ze je to dobra skolka 🙂 . a chodim sem kazdy den len sa mi malokedy da nieco napisat kvoli krpcom ktori ohromne asistuju 😒 . prispievam fakt len obcas, teraz sa mi da lebo mensi drobec sa hra

magimary
27. jan 2014

@kabulko jasne,
ja myslím (že som staršia 😅, tak navrhujem, aby sme si) mohli tykať aj všeobecne, no nie? 😉
aj môj Malinký sa tu zázračne pri mne hrá, tak musím rýchlo využiť čas 😅
a si spokojná so škôlkou? 🙂

kabulko
27. jan 2014

@magimary jasne, mozme si aj normalne tykat 🙂 . so skolkou som hrozne moc spokojna, matusko sa tam tesi, aj pani ucitelky ma rad. minule dokonca triednu aj vypusinkoval 🙂 . a musim povedat ze urobil velky pokrok odkedy tam chodi, hlavne co sa tyka hrania sa s inymi detmi. dokonca sa aj doma zacal hrat s mladsim bratom, a teraz su taka krasna dvojka na robenie zloty 😀 . a tebe ako maly v skolke? dobre?

magimary
27. jan 2014

@kabulko tak to sa teším 🙂
myslím si, že p.učiteľky tam ozaj robia, čo môžu (aj navyše) 🙂
no, náš je v škôlke už "starý harcovník", to sú už všetko "jeho ľudia" a má k nim všetkým (či deťom, či učiteľkám) taký vzťah, ako k nám-akoby mu boli rodinou...
on to teda nejako extra neprejavuje (nejakým stískaním, pusinkovaním), ale vidím to, ako rád tam chodí, ako ich často spomína a ako sa s nimi pekne hrá (s cudzími deťmi sa nehrá) 🙂
takže -my úplna spokojnosť, akurát...že s ním tam nie sú vždy spokojní...
ale čo už? 😉

ba0terka
27. jan 2014

Ahoj holky. Nechcete kromě zdejší diskuze i k nám do auti skupinky? Je nás tam zatím asi 20 🙂
https://www.modrykonik.cz/group/5427/detail/

kabulko
27. jan 2014

@magimary a preco nie su spokojni? u nas ked ma matusko zlu naladu tak proste nespolupracuje a nic a nikto ho nedonuti 😒 . hlavne po zimnych prazdninach bol problem ho naucit ze sa ide do skolky a tam sa bude musiet snazit spolupracovat. chodite aj niekam inam okrem skolky? lebo my chodime este aj na terapie

magimary
27. jan 2014

@kabulko no, jo len u nášho to nie je len o "nedonútení", on má totiž aj také exponovanejšie prejavy (jemne povedané), keď niečo musí alebo nesmie a potom je dosť náročný, keď to naňho príde... 😝
jo a na terapie už nechodíme, chodili sme keď bol menší, teraz úplne stačí škôlka

@ba0terka som ani netušila, že tu taká skupinka je 😉
ďakujeme za pozvanie a info

kabulko
27. jan 2014

@magimary take prejavy poznam. chvalabohu po pracovani s malym tieto prejavy podstatne ustupili, ale obcas (hlavne ked to necakam 😠 ) ma este dokaze prekvapit intenzitou svojho nesuhlasu. tu uz ja kolkokrat nestacim so silami. rozprava ti maly? nam matusko nie a hlavne to ma dost deprimuje, konecne by som chcela pocut "mama".
inak v tej horespominanej skupine som aj ja aj saurian (tiez drobec spoluskolkar)

adamkoamama
27. jan 2014

@kabulko
@saurian Ak mate tel. cislo hodilo by sas mi. Skusim zasjst tam, myslim, ze som tu kdesi citala, ze je pani doktorka z Trnavy, vhodila sdom tasm nas UCM, tak to tam trocha poznam.
K tomu WC-ku, nestavalo sas ti Saurian' ze zatlacal aj kakinu a potom isiel kakat az na druhy den, ked som ho vymakla a dala na wcko, vzdy to naspat zatlaci?

saurian
27. jan 2014

@magimary
@kabulko
no caute spoluskolkari 😀 😀 😀 aj nasmu sa tam paci, chodi tam rad. ja som tiez spokojna so skolko.
magamaryin drobec rozprava kraaaasne 🙂

@adamkoamama
0905808236 volaj rano okolo 7,15
a s tym weckom, zadrziaval, zatlacal. ale teda on chodil okolo 17,00 kakat, a ked nemal plienku a na wecko nechcel, tak potom kakal vzdy az vecer pred spanim. trvalo to u neho necele tri tyzdne, kym sa rozhodol ze bude aj kakat do zachoda. v podstate ako sa tam mu prvykrat podarilo a zistil ze nic hrozne, odvtedy uplne o.k.

ba0terka
28. jan 2014

Ahojky 🙂 ještě jednou hážu reklamu na naši auti skupinku 🙂 https://www.modrykonik.cz/group/5427/detail/

orleta
30. jan 2014

@ kabulko,,,,,,no este som nevolala,musim to prediskutovat s manzelom,,,mozno zavolam az ked nam tu v UK stanovia diagnozu,,,ale zas si vravim aby nebolo neksoroked sa caka aj 2-3 mesiace a pre nas by bolo super tak jul-august,ked pocestujeme domov. no ja mam stale nadej,ze mozno to bude len nejaka porucha reci a porozumenia a nie autizmus,,,,,,,,,maly ma 3,8 mesiacov a stale nerozprava vsetko,,,,lepsie povedane,povie len to co on chce,,,ale nic si nevypyta,,,ani vodu,ani chlieb,,,,ak by to mal povedat a poprosit,,radsej si to vezme sam,,neviem ci trucuje,,,alebo am problem to povedat,,ale kopec slov vie a aj slovnych spojeni

kabulko
30. jan 2014

@orleta ahoj, mam pocit ze cez leto ona tusim nerobila. nechcem robit poplach ale ja som volala v aprili a termin sme mali az v oktobri. obvykle su u nej cakacky tusim 2-3 mesiace a my sme teda cakali dlhsie. treba zavolat, popytat sa a ona je inak hrozne zlata.
nas maly teda nerozprava, ale pracou s nim zvlada ukazovanie prstom a gesta na "daj a prosim si". a co ocnz kontakt?ma nejake ritualy?

orleta
30. jan 2014

@ kabulko ahoj,,no tak asi bude lepsi napad zavolat a dohodnut sa co a ako,,,,,, ocny kontakt mame taky pravdupovediac nie uplny,ale s maznelom sledujeme,ze ked s amu chce a on ma o nieco zaujem,tak to sa bude pozerat stale,,,ale ked chceme aby sa na nas kukol,alebo tak,,tak sa necha prosit,,,,nevieme co si make o tom mysliet,,,ale pozera sa na nas,,neodvracia sa nejak a rituali nemame ziadne

kabulko
30. jan 2014

@orleta no ja by som radsej zavolala, za to nic nedas. a to vam kto povedal ze ma podozrenie na autizmus u maleho? chodi do skolky? ako je stary? ked chces tak mozes pisat do IP

orleta
30. jan 2014

@ kabulko povedali nam to tu v UK u pediatra,,,,,,pohrala s a smalym a po 10 min.povedala ze ma slaby ocny kontakt,ze sa v skolke nezapaja do hry s inymi detmi a nechcel aj posluchat ucitelky ked ho o nieco prosili a nerad robil spolocne hry,uz je to lepsie,,,,ma 3 a 8 mesiacov,,,,,,,rozprava len par slov,,,,ako pozna vsteky zvieratka,aj ich povie a aj rozozna,,,vie pocitat do 10,,,uci sa sam abecedu,ale nerozozna este pismenka,,,farby nevie rozoznat a tavry zas pozna.....rad spieva,tancuje,,ma rad knizky,mozelovanie,,,kadeco,,,ale teda povahu ma tazku uz sam o sebe,,,,,ako jeho sestra( ale ona je uplne zdrava) ale povahu ma strasnu,,,,,( obaja su v znameni byka) a teda mozem potvrdit ze je to na nich jasne vidiet.....on aj sam chodi na toaletu,sam sa napapa,pije z pohara,sam sa snazi prezliekat,,,no je sikovny,,ale ta rec je pozadu,,,to je vidno a ked aj hovori,tak len anglicky!!! vobec nepouziva moj jazyk slovensky alebo muzov polsky

pinap
31. jan 2014

Ahojte mamičky, kde sa daju kupit (ak sa aj daju) kartičky na porozumenie. ako vlastne pracujete s detičkami a s tymi kartičkami??? stale čiatam že sa deti učia podla kartičiek , no ja neviem ako na to .... poradte, prosím .... ako začat, ako postupovat .... :-/

kabulko
31. jan 2014

@orleta no oproti tomu ako je na tom moj syn tak podla mna ten tvoj ma problem iba s oneskorenym vyvinom reci 🙂. co porozumenie?

kabulko
31. jan 2014

@pinap ahoj, ja mam doma knizku Pruvodce rodicu deti s poruchou autistickeho spektra, Romana Straussova a Monika Knotkova - a tam je to pekne vysvetlene aj s nafotenymi obrazkami ako to funguje. tak skus to. prikladam link:
http://www.martinus.sk/?uItem=109966&gclid=CN3D...

orleta
31. jan 2014

@ kabulko a mozes mi aspon trochu priblizit ako ja na tom tvoj syn,teda ak mozes ? no to porozumenie vyzeralo pred 4 mesiacmi tak,ze som myslela ze nam nerozumie nic a tak som zacala s nim pracovat,,,prislo mi ze je to aj nasa chyba,,,prtoze ako vravim mame doma 3 jazyky a doteraz sme za neho vsetko robili my a mne ani neprislo nejak zvlastne ze este nekomunikuje,,,lebo vsak vsetko sme robili pre neho,takze on nemusel vlastne nic.....zacala som sa ho pytat kto je tato,mama,,sestra a take jednoduche veci ako vstan,sadni si,pod,ideme buvat,papat a zistila som ze on nevie asi kto je mama a tato,,,lebo to mixoval,,,zostala som v soku a tak som mu zacala v mojom jazyku denne ukazovat co je co a neviem teda ci on nevie vstrebat tie 3 jazyky a ma to pomylene a ani na jeden sa teda nesustredil,,,lebo teraz vie vela veci v slovencine a vela veci vie len v anglictine,,,,fakt neviem co si mam o tom mysliet.......a este poviem,,,ze on je zvlastny v tom,,ze ked idem pre neho do skolky a ucitelka mu krici,,,Marco,,,mamina je tu a on ma to niekde a zakricim ja a uz uteka a stiska ma a bocku mi dava,,,

pinap
31. jan 2014

@kabulko jej dakujem. Isto objednam. 😵 😵 😵