Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

janulkama
17. feb 2011

@erikasadek ahoj,vidím,že máš 2 detičky.To u toho mladšieho??Ako to u Vás prebiehalo?Mal tie isté,alebo podobné problémy?Ja nevie,či ísť k lekárovi,bojím sa,aby mi nevyhodila,že si niečo namýšľam 😒

jolinka
17. feb 2011

nam prostredna dcerka zretardovala vo vyvoji po MMR vakcine ale tiez sme si to uvedomili az po case. Vtedy nas nenapadlo to davat do suvisu s ockovanim. prestala hovorit mama tata, uzatvarala sa, odvracala pohlad, vyvoj reci skoro na nule. Priberala do tych 3 rokov dalsie auti crty, ci skor kadejake bizarnosti v spravani, olizovanie dlazky, zarubni, strasny niekolkohodinovy rev skoro kazdu noc, rutiny v obliekani, jedeni, trasach,... vela toho
Chvalabohu, sme mali obrovske stastie, ze po medzi 3 az 3,5 rokom sa zacala zlepsovat a to vo vsetkom naraz... rec, komunikacia, napodobnovanie, teraz ma 4,5 roka je mentalne na urovni 3,5 roka ale pre nas uzasne pokroky... 🙂 Zvlada beznu skolku, je velmi spolocenska, kamaratska...
ale u dalsieho dietata som MMR odmietla a poriadne si rozmyslim aj dalsie vakciny

erikasadek
autor
17. feb 2011

@janulkama nehnevaj sa nechce sa mi znova pisat moj pribeh zalistuj na prvu stranku a nejdes tam vsetko. 😉
@jolinka napodobne;. 😉 ☹

janulkama
17. feb 2011

@erikasadek ok,niekde to nájdem 🙂

saxana123
17. feb 2011

Ukameňujte ma, dlho som váhala či to sem napíšem, ale chcela by som počuť aj názor maminy ktorá má autistické dieťa. Stala sa nám taká nepríjemnosť, boli sme s kamoškou a deťmi (15mesačnými) v nákupnom centre, dali sme deti do toho "bazéna" s guličkami a kamoška že si odbehne do drogérie. Ja reku šak v pohode, budeme tu sa guličkovať, boli tam ešte ďalšie malé deti, všetko bolo ok, kým neprišla rodinka-rodičia a starí rodičia s asi 4 ročným chlapcom. Bol ako divý, ako odtrhnutý z reťaze, s rozbehom skákal do tých guličiek, bez ohľadu na iné deti, rozhadzoval rukami a nohami okolo seba, nohou minul môjho syna asi 30 cm od tváre, zalieval ma pot, dievčatku šliapol na nohu....no hrôza. Maminy si rýchlo deti pobrali no ja som tam ostala s dvomi bugynami, a dvomi cvrčkami, tak som sa snažila ich mať aspoň tak pri kraji pri sebe aby som ich prípadne mohla uchrániť....Mamička dotyčného iba stála asi dva metre od bazéna a usmievala sa, vôbec jej nevadilo že ohrozuje iné deti. no a ten divoch si vyhliadol kamoškinho malého, prišiel k nemu, vytrhol mu dudel z úst aj tú šnúrku zo svetra odtrhol a vrazil si ho sebe do pusy! To som už nevydržala a zhúkla som na neho nech okamžite vráti ten dudel bábätku, ktoré sa rozrevalo jak tur...a on nič, kukol na mňa a kašlal na to či mu niečo hovorím. Vychmatla som ten dudel a myslela som že ma rozpučí od hnevu. Na toto "zareagovala" babka toho divocha a takým prispatým tichým hláskom ho "okríkla" že Martinko nono! v tom došla kamoška, že čo sa stalo, tak som taká nasupená dosť nahlas povedala že 4 dospelí ľudia si nevedia skrotiť toho čerta, iba sa prizerajú tomu čo robí. Medzi tým si otec toho chlapca zobral bokom a tichučkým hlasom mu hovorí, no skôr to bolo také divadlo že aby sa nepovedalo - Martinko, ja viem že mi nerozumieš, ale toto nesmieš, to sú maličké detičky......
obliekala som syna a došla za mnou tá matka a hovorí mi že pani, nesmiete sa hnevať, Martinko je autista, on nevie čo robí, on tomu nerozumie, ani tomu s tým dudlom.... 😒 No hnevala som sa aj tak, ale na tých dospelých, že sa iba prizerali a videli že Martinko bol jak divá sviňa a nechcem si ani predstaviť aké hrozné úrazy mohol spôsobiť iným deťom a ona to omlúva autizmom. Skákal, vykopoval nohy do výšky, neobzeral sa okolo seba, šliapal kam chcel bez ohľadu na iné deti. Iste že je to hrozné postihnutie, ja viem, ale preboha nechať ho ohrozovať iné deti? Mne sa na tom napríklad nevidí aj to, že autistické deti, bývajú outsideri a nemajú radi spoločnosť, no tento chlapec bol hocičo iné len nie nespoločenský. Bol tam ako ryba vo vode. Ja neviem, maminy takýchto detí, povedzte mi, je skutočne tak ťažké uhlídať chovanie takéhoto dieťaťa? Mne to prišlo akoby autizmom zakrývali nejakú rozmaznanosť alebo čo. Veď mohol vážne niekoho zraniť 🙄

ivanpa
17. feb 2011

@saxana123 - áno milá pani, je niekedy naozaj ťažké "uhlídať" také dieťa, ktoré je podľa Vás "jak divá sviňa" (teda možno ani nie dieťa?) a mali by ho asi rovno zavrieť do chlievika,
ak naozaj stojíte o to aspoň trošku pochopiť ako je to ťažké a nevyjadrovať sa v nejakých otrepaných klišé, tak si skúste aspoň trošku prečítať toto fórum, myslím, že je tam napísané asi všetko, čo by Vám mohlo poskytnúť na Váš príspevok uspokojivú odpoveď

saxana123
17. feb 2011

@ivanpa Keby ste tam boli a ohrozoval by vaše dieťa, možno by ste to tiež videli trošku inak 🙄

ivanpa
17. feb 2011

a tým samozrejme neospravedlňujem postup jeho rodičov a prípadne starých rodičov, ktorí ak do podobných situácií idú, musia si s nimi vedieť zodpovedne poradiť, ak to nevie a nemôže dieťa

ivanpa
17. feb 2011

@saxana123 - som práve na nete, tak odpovedám, tá situácia určite nebola príjemná a nebola ani správne zvládnutá zo strany rodičov, na druhej strane sa ale vyjadrujete k postihnutiu, ktorému vôbec nerozumiete
nečakajte, že Vás tu niekto bude kameňovať, rodičia takto postihnutých detí majú starosti nad hlavu a dosť málo síl a času na to, aby niečo podobné robili, ale skúste si len tak náhodne prečítať pár stránok dozadu - o tom, aké problémy sa tu riešia, stavím sa, že ďalší príspevok už nenapíšete

saxana123
17. feb 2011

@ivanpa Prečo píšete tak nenávistne a ironicky že možno ani nie je dieťa a zavrieť do chlievika??? 😕 nepíšem o všetkých autistických deťoch, hovorím o konkrétnom prípade chlapca ktorý skutočne divý bol, tak prečo hneď aj to ironické oslovenie "milá pani".... A príspevky som čítala, nie všetky ale niečo som čítala a neviem prečo si myslíte že sa nesnažím pochopiť to aj z druhej strany, prečo inak by som sem písala?

erikasadek
autor
17. feb 2011

@saxana123 ja ta kamenovat nebudem....
Ale!!!!!!
to co opisujes moj syn robi vzdy robil mozno nie za mojho flegmatickeho pohladu ale bohuzial toto je realita rodica a takehoto dieta!!!!
normalne mi opisujes presne nas vylet na slovensko v bratislave pri letisku nakupne cenytum a blbe male miesto kde boli lopticky pato tam skoro akoby plaval. a bolo mu jedno co sa dialo dookola a len sycanie par mamiciek dookola......

bohuzial pre mnohych je to len rozmaznany spratek, alebo nieco ine, len nie dieta ktore dokonale spada do skatulky nasich mamiciek!!!!
realita je taka!!!! bohuzial...;
a realita je taka ze mi rodicia musime pocuvat len nadavky a rozhorcenia rodicov ako si ty!!!
chapem si rozhodcena pretoze sa bojsi o svoje deti ako aj my o svoje ktore na rozdiel od tvojich nepoznaju ani strach aani mieru a ani bolest!!!
na ich mieste musime stale byt len my ako taky tien bohuzial ☹
ist s takymto dietaom von je ver mi vzdy tazke.. o to viac ze okolie nechce a ani nevie reagovat!!!! ani ani nechce povedzme si pravdu.......

lenze aj my potrebujeme ist von aj my potrebujeme aby aj nase deti boli v normalnom svete, a nie zavrete mezdi 4 murmi!!!!!
na buduce skus sa pozriet takto na vec na miesto aby si hned posudzovala a rozculovala sa nad vecou tak skus pomysliet ze mozno to dieta ma neaky problem o ktorom nevies a nie je to problem vychovy!!!!
a ver mi ze bude ti lepsie je to vsetko len a len o tolerancii..
ver mi viem o com hovorim ma dve deti a jedno zdrave, mladsieho.... vie ako to je byt von , a vie ake to je byt doma....
od kedy mam svojho syna a jeho problemy na svet pozeram ovela inak... 😉
skus aj ty.. 😉

erikasadek
autor
17. feb 2011

@saxana123 odpoved na poslednu otazku je skustocne nejednoduche uhladnut spravanie takehoto dietata pretoze nikdy nevies ako a naco zareaguje....
neraguje na dane kody nasej spolocnosti ako ichh ty poznas , a nase socialne spravanie...

vedz len jedno je velmi psychicky ako aj fyzicky unavne mat taketo dieta ☹
nie je to lahke ani pre matku ako aj rodinu 😒

saxana123
17. feb 2011

@erikasadek ďakujem za odpoveď a ver mi, že mi skutočne nenapadlo že chlapec môže byť chorý, keďže navonok nebolo nič vidno iba to správanie. No ale chorý či zdravý, mňa zarážalo a rozčúlilo najmä to, že rodičia ani starý rodičia na to nijak nereagovali a nechali ho tak.
Je mi jasné že i tieto deti musia a potrebujú chodiť von, jasné, sú to deti, vari som sa vyjadrila že by ich mali niekam zatvárať? 😕
Verím ti že vieš o čom hovoríš a ja sa snažím to vidieť aj z druhej strany, preto sa pýtam na názor.

ivanpa
17. feb 2011

@saxana123 - nezdá sa mi práve, že ja som tu tá nenávistná , ja som o nijakom dieťati nepísala, že je "čert" ani "divá sviňa" ani "divoch", či už má postihnutie alebo nie,
reagujem skôr na to, že ste v závere kvalifikovala správanie toho malého (ktorý mohol byť autista a kľudne aj nemusel) ako možnú "rozmaznanosť", ktorou sa maskuje nejaké postihnutie, o ktorom ste "počula", že je "strašné"
ak Vás naozaj zaujíma o čo ide (o čom skôr pochybujem - ani ja nie som taká uvedomelá pri dvoch malých deťoch a práci), skúste si o tom iba viac prečítať
ak malý bol autista a navyše agresívny, nemal čo robiť medzi batoľatami v detskom bazéne - to je chyba rodičov
zároveň Vás informujem, že autizmus je postihnutie, o ktorom ani nemáte predstavu, čo vlastne znamená naozaj je veľmi vážne, pričom môžte akúkoľvek rozmaznanosť úplne vylúčiť
a k tomu vykaniu - pravdu povediac sa vôbec nepoznáme a nie som asi zbehlá v písaní na netových fórach, tak potom nikdy neviem, či prípadným tykaním niekoho neurazím

erikasadek
autor
17. feb 2011

@saxana123 vysvetlim ti preco , tak reaguje rodic... 😉
ked mas taketo dieta denne vidis doslova veci a prezivas ktore nie su lahke ale casom si zvyknes, stanu sa casom uplne banalne ak vidis nieco kazdy den.....
tak ti to casom pride kao normal.. 🙂

a to iste je aj tychto rodicov.....
proste to co sa bude vam zdat doslova zarazajuce a neskutocne ako spravanie,
tak pre nas j e to denna realita ktora sa casom stava uplnou banalitou..
u nas je nutne drzat klud a spravat sa tychto deti uplne inak dat na zadok nic nezmeni skor zhorsii dieta nechape situaciu a preco po nom vrieskas, alebo co spravilo zle.

j eto zlozite ver mi...

je mi uplne jasne ze ti to ani nenapadlo ale verim ze oddnes ti bude trocha viac a budes na taketo deti pozerat trochu inak... 😉
ver mi... ich svet je iny a treba vela casu a trpezlivosti aby sme ho ako tak s casti chapali.. 😉

saxana123
17. feb 2011

@ivanpa nemá zmysel vás o ničom presviedčať, a je mi pravdu povediac dosť jedno čo sa vám zdá a nezdá, o čom pochybujete alebo o čo sa stavíte a nestavíte....kvalifikovala som to tak ako som to cítila, preto som to tak napísala. V podstate ste mi už odpoveď dali, za to ďakujem 😉

saxana123
17. feb 2011

@erikasadek 😵 určite áno

erikasadek
autor
17. feb 2011

@saxana123 este ti napisem na koniec..; tak ako reagujes ty dnes ako ta to nastve reaguje asi 95% v okoli

mozme ti povedat ze ako matka som vela krat isla s placom domov pretoze okolie dokaze byt velmi krute co sa takychto deti tyka...
aj slova velmi bolia, ver mi..
ano je dobre ze si tu napisala som rada osobne pretoze si tu dala priklad.. co sa deje denne osobne som rada ze sa to tu pisalo.. a bolo by dobre ak by aj ine mamicky napsali svoju negaticnu skusenost.. a mohli by sme diskutovat... bolo by to velmi obohacujuce pre obe strany. 😉

jolinka
17. feb 2011

jo jo Uz si konecne zacnite vychovavat to decko...takych reci sa clovek napocuva to pritom dcera nebola zvlast agresivna, skor typ Das pokoj mas pokoj, len neruste moje kruhy. A este je velmi drobnucka tak ju ludia povazovali za hodne mladsiu.
Len NEZNASALA ked sa jej cudzi clovek neocakavane dotkol, kazdy jej chcel pomahat do autobusu na preliezkach atd. a ona rev nie jak diva svina ale jak divy tur 😠 a ten len tak rychlo neustal...

ale zase je pravda , ze aj ked som vedela ze vela veci nechape a nerozumie,{ma dysfaziu s prevahou oslabeneho porozumenia} snazila som sa v ramci moznosti aby neskodila a neublizovala druhym, drzala som ju v naruci a upokojovala.

ivanpa
17. feb 2011

@saxana123 - to isté saxana si myslím, nemá zmysel niekoho o niečom presviedčať na základe jednej takej skúsenosti, ja to tiež kvalifikujem iba tak, ako to cítim - ako to necítim to pochopiteľne posudzovať nemôžem
tiež mi môže byť úplne jedno, čo sa niekomu zdá alebo nezdá a čo si z toho všetkého zoberieš ako záver
@erikasadek ti odpovedá lepšia ako ja, strašne fajn a múdro, tak to skús tak brať
a už nepíšte baby prosím, lebo musím robiť

janulkama
17. feb 2011

@erikasadek Tak niečo som si o tvojom,teda Vašom probléme prečítala...ja som netušila,že si zakladatelka témy 🙂 A inak,dočítala som sa ,ale ešte v prvých príspevkoch,keď si šla pre výsledky a nepotvrdili autizmus...ale ďalej som nečítala,predsa len,je toho veľa 😉
Ako sa máte teraz?

saxana123
17. feb 2011

@erikasadek je mi jasné že okolie nemôže vedieť ani vidieť, čo vieš ty vo svojom vnútri. A možno keby veci boli inak, a namiesto mňa by si tam stála ty so svojím bábom, reagovala by si rovnako. 😒 je to predsa prirodzené, chrániť si to svoje, nie?
Som tu za negatívny príklad okolia, no pekne 🙂 ale nejak to prežijem, rovnako ako aj obohacujúce virtuálne stretnutie s takou osobou ako ivanpa 😎
Erika, prajem ti veľa sily a ešte raz díky za fajn pokec 😉 takých ako ty by malo byť viac.

ivanpa
17. feb 2011

@saxana123 - ak ťa to aspoň obohatilo, tak si na tom stále lepšie ako ja, mňa to iba nazlostilo, skús si prečítať ešte raz, čo sme si tu navzájom popísali - nenávisti v tom nebolo z mojej strany ani za mak, podráždenie úprimne priznávam
rodičia toho chlapca to riešili zle, súhlasím, ale snažili sa ti aj vysvetliť o čo ide a ty zároveň tvrdíš, že si vedela a aj stále vieš o čom je autizmus - tak potom naozaj nechápem, čo si myslíš, že je prijateľné riešenie na záver - stále zavrieť do chlievika?
ak by môjmu dieťaťu nejaké iné dieťa vytrhlo z pusy dudel (stalo sa viac krát, máme dudle a chodíme do herničiek)
, tak asi na neho nezrúknem nijakým spôsobom, ja totiž nie som dieťa a môžem veci riešiť aj kľudnejším spôsobom,
ak cítim reálne ohrozenie, tak radšej stiahnem "svoje" dieťa z hry
ale na záver, tvoj príspevok na toto fórum patrí, je absolútne k veci, a je o jednom zo zásadných problémov
a ešte si pozri môj fotobog, to moje menšie dievčatko (blonďaté), má auti črty, agresívna v živote nebola, nikomu nič neberie, ale nevie komunikovať bežným spôsobom, keby si na ňu zrúkla, že čo to robí, že či je normálna, asi by ti nerozumela ani slova, vnímala by iba tvoju absolútnu negatívnu energiu a to, že asi v tom momente chce dudel
dobrú noc

alinocka
17. feb 2011

Ahojte možem sa pridať?Mám dcérku ktorá má podozrenie na auti.ešte nemame komplet všetko porobené zatial len neuro,pedopsychiater,genetika(tá ešte nie je komplet)a čaka nás ešte Trnava-dr.Jánošiková.
Tak len tak približne o nás: dcérka-Vanesska sa narodila v 28tt(990g a 35cm),bola vždy pomalšia vo vyvoji sediet zacala cca v 1roku a chodiť v 18mesiac.-odvtedy len beha,skače neobsedí.Nuž teraz bude mať v aprili 5rok.Máme plienky(odvykanie ide pomaly),rozprávať rozpráva ale málo a nie vždy odpovie skor sa len pozrie usmeje a odbehne,ked ju poprosim aby mi nieco podala odbehne a uz nepride alebo zacne behat po dome(to skoro furt),neviem som občas zmättná niekedy vie čo od nej chcem-ked jej poviem pod ideme na zachod skusime či budeš cikať pekne ide aj sama(ja idem za nou nevediem ju),ked sa jej spytam či má bolačku neodpovie,ked je hladná,smädná vypýta si dokonca ma dnes šokla ked prišla a povedala keksik(chcela ho.doteraz to bolo jesť,okrem jablčka to si vždy pekne povie jabčko),na WC sa naučila tri basničky(musim ju tam nejak udržať tak spievam veršovanky).
Viem že vatšina deti sa diagnostiku je do tých 3rok. ale u nás bolo tak pediatrička-to dobehne ved bola extremne nedonosená,manžel mi tvrdil to iste a len ja z nej robím nieco co nieje a neverím jej..Tak som ho dokopala k neurologovi ked mala Vanka 4rok.
Inak ešte musim dodať máme výbuchy zlosti,ked jej cosi vezmem obcas(vzacne)jej to vysvetlim a je Ok ale vatšinou neuveritelny rev.Ked sa boji zapcháva si uši aj ked sa jej niekto prihovorí zapchá uši a ignoruje.Agresívna nie je mame aj mladsie Timejku tú občas tapne po hlavicke ale nikdy nie silno a ked povieme NEBI JU prestane-este jej poviem a teraz jej daj pusinku a povedz prepáč-pevé spravý druhe nepovie ale obíme.
Sama sebe neubližuje,rozpráva sa sama zo sebou.....
Som sa rozpísala snád si to prečítate do konca 😝
Dobrú noc

ivanpa
17. feb 2011

@alinocka - nedá mi nereagovať, dnes som sa nejako rozbehla s reakciami, odpisujem na príspevky, ktoré by som mala ignorovať a nie na tie, kde sa rieši skutočný problém, tak teraz naprávam
prečítala som si to dokonca, podľa toho čo píšeš, tak si aspoň ja myslím, že malá určite potrebuje špeciálnu terapiu, ktorá by jej pomohla rozvíjať sa vo všetkých oblastiach a dohnať to, čo zameškáva oproti rovesníkom,
nemusí ísť vôbec ani o autizmus, ale o zaostávanie úplne iného typu,
najhoršie zo všetkého ale podľa mňa je čakať a spoliehať sa na rady z nejakého internetového fóra, kde ty náhodne popíšeš nejaké základné prejavy tvojho dieťaťa, ktoré sú samozrejme vytrhnuté z kontextu a na ktoré ti niekto odpíše spôsobom
"ja si myslím, že to o čom píšeš je/nie je autizmus",
to nikomu reálne nepomôže
škoda, že aj tí lekári diagnostikujú všelijako, ale ak máte na pláne Dr. Jánošíkovú, tak je to dobrý krok, tá by Vás mala viac menej spoľahlivo usmerniť

zuzanada
18. feb 2011

Ahoj @saxana123, som rada že si sa tu pristavila a napísala aj takýto kritický článok. Tiež mám syna asi v takom veku ako si videla v tom centre, tiež je autista, tiež na ňom nie je na prvý pohľad nič vidno a tiež sa s ním snažím chodiť do takýchto centier medzi "neurotypické deti". Môžem povedať, že ja sa snažím vždy zbystriť zrak, keď sa približuje k nejakému dieťaťu. U neho je to samozrejme za účelom buď zobratia hračky, alebo použitia na niečo iné napr. podania niečoho alebo pomenovania niečoho. To vždy priskakujem a snažím sa situáciu riešiť. Nie je to jednoduché, ale človek sa snaží a už som pár krát zachytila vystrašené pohľady rodičov, ale našťastie to bolo len preto lebo Maťo tak čudne poskakuje okolo detí a je strašne rád, keď sa smejú. On sa smeje s nimi. Ešte som chvalabohu nezažila, aby niekoho napadol, on sa dotykom skôr vyhýba.
No, budem teda dávať väčší pozor, aby sa nestalo to, čo popisuješ ty. Je to naozaj veľmi nepríjemné a keby som bola na tvojom mieste bola by som asi rovnako rozhorčená. Je jasné, že takému dieťaťu nemôžeš proste povedať nerob to, lebo on nemusí tomu, čo ho hovoríš rozumieť. Môže byť nastavený na iné povely a preto ho usmerniť môžu len tí najbližší. A je to tak, že naozaj sa to robí tak, ako to urobil jeho otecko, lebo inak je to neučinné.

Týmto by som ťa chcela poprosiť, aby si sa už nehnevala, tak ako erikasedek píše aj my sme len matky. Snažíme tie naše iné deti trochu socializovať, aby nežili len medzi štyrma stenami a tým sa vlastne pokúšame o to, aby v budúcnosti mohli aspoň ako-tak fungovať medzi ostatnými ľuďmi. Však nebudeme tu večne a čo potom s nimi bude?

saxana123
18. feb 2011

@zuzanada nehnevám sa, a už som písala, že nehádžem všetky rodiny autistických detí do jedného vreca, písala som o konkrétnej rodine, konkrétnom chlapcovi 😉 to iba podaktorí dosť dobre nepochopili čo som sa vlastne pýtala 😎

saxana123
18. feb 2011

@ivanpa čo máš furt s tým chlievikom? som niekde napísala že by mali byť takéto deti izolované či čo? 🙄 a ako som písala, nebolo v tej chvíli jednoduché stiahnuť svoje dve malé deti z hry, taká múdra som aj ja, keby som tam bola iba so svojím, proste odídeme, ale mám len dve ruky a kamoška mi tam nechala tiež malého a bola preč, postrehla si to? A zhúkla som na neho preto, lebo som za prvé nevedela že je autista - na čele to napísané nemal, a za druhé, keď jeho rodičia nič nerobili , ja sa prizerať len tak nebudem. Nemohla som vedieť že je chorý a vieš čo, nabudúce teda radšej ignoruj témy ktoré by si mala ignorovať, urobíš lepšie pre seba a i okolie. A to oslovenie hneď v prvej reakcii "milá pani" mi chceš povedať že nebolo ironické? 😀 a rovnako aj spochybňovanie toho čo som napísala a tie úvodzovky....akože úplne kľudná reakcia 🙂

erikasadek
autor
18. feb 2011

@alinocka vitam Ta 🙂
@saxana123 jasne ze by si bola podrazdena a reagovala rovnako.. 😉
jednodche nepoznane a drazdive, = kokteil ktory je explozivny. 😉

je dobre o to hovorit a j eto ako som pisala len obohacujuce je to nieco co je druhu stranu nepoznane... a tym padom automaticky odcuzdovane...
vies ja som mala ten isty problem v kruhu mojej rodiny moja mama na zaciatku mi robila cirkus kvoli patovy pretoze pre nu to bolo nemozne a nepripustne a preco ho necham a preco mu nic nepoviem a podobne, = som zla matka a mam neposlusne dieta!!!!
ked ti to povie blizsky clen rodiny tak to boli, ale cakas viac pochopenia a teraz si predstav cuzdincov....=ako reaguju uz ta nemoze prekvapit ked v 😉 lastna rodina nechape a nechce na zaciatku.. ☹ chapeme sa

tento problem by si mal viac hovorit pretoze taketo deti je ich vela;, ale nehovori sa o tom dostatocne..
aj my ako rodicia nie sme pripraveny na taketo deti zo zaciatku si pripravena na mnoho s casti pretoze knih a tabuliek co by malo a nemalo dieta robit je vela, ale ak tvoje vlastne dieta uz nezapada do ziadnej s tych tabuliek a nevis na zaciatku co sa deje ako spravne reagovat je to tazke........

takze moja otazka znie ak my na zaciatku evieme a nase okolie ako reagoavt nemozme cakat ze okolie okolo nas bude reagovat inak.. ☹

jedno vask iste ze vdaka nasmu dialogu tu vcera sme ziskali o jednoho rodica viac ktory bude vediet trocha viac co sa tyka takychto deti v spolocnosti.
a verim ze tvoj pohlad na taketo dieta podobne bude uplne iny... viac ohladuplny.. a mozno na buduce ak tvoja kamaratka sa bude rozculovat tak jej budes schopna trocha vysvetlit a hlavne ukludnit..
a rozhovor s danymi rodicmi nebude svalnaty ale skor ako vymena informacii.. v klude.. 😉

ja tomu verim. 🙂
pretoze na konci konca nikto nespadol na zem dokonaly a ucime sa kazdy den. 😉

PREKLEPY; no som to ja nemam cas a pisem rychlo a blba klavesnica tak zatvarajte prosim oci..

saxana123
18. feb 2011

@erikasadek Keby som vedela dopredu že je chorý, neriešim. No stojím si za tým, že nech by bol akokoľvek postihnutý, svoje dieťa si ohrozovať nenechám od nikoho 😠 iba som sa tu snažila pochopiť ten nečinný postoj jeho rodiny, a ten si mi pomohla osvetliť. Misia splnená 🙂