Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mmmmm123
10. sep 2014

@pastelka28
ahoj, dakujem...min.tyzden nam to bohuzial DR.Janosikova potvrdila...takze musime sa naucit s tym zit...

mishka11
11. sep 2014

@strociatka Davs jej ciste magnezium? Neskusala si magne B6? becko niektorym ludom spomaluje matabolizmus a sposobuje zapchy. Mozno by sa to vyvazilo. Alebo jej skus davat k tomu nutrolin - probiotikum s vitaminmi B.

strociatka
11. sep 2014

@mishka11 B6 nam zakazala, ze ju to zbytocne drazdi, no s tymi probiotikami som to neskusala, dik za typ 😉

mishka11
11. sep 2014

@strociatka nechapem sice, ako moze B drazdit, ale nie som odbornik. V nutroline vsak B urcite bude, pozri si navod, alebo vyskusaj este ine probiotika.

strociatka
11. sep 2014

@mishka11 ona nam len zakazala kombinaciu magnezia s B6 naraz, skusim jej dat ine Bcka. Neurologicka nam tvrdila, ze potrebuje znizit svalove napatie a to je pomoze magnezium, ale ze nie v kombinacii s B6, lebo ze mala je prilis drazdiva, tak teraz neviem, co si mam o tom mysliet?

mishka11
11. sep 2014

Pravee, vsade kde citam, je pisane, ze sa B6 podava pri podrazdenosti, nedostatku horcika, a pod. A viem, e velmi dobre posobi na mozgove funkcie. Ale ked ti to povedala odbornicka, tak asi nieco na tom bude

monkabr
11. sep 2014

Tak to som este nepocula, co je to za blbost ? Ako moze prisun nejakeho vitaminu sposobovat drazdivost ? Tak to je pre mna zahada. Co ja viem a myslim, ze sa nemylim, tak NEDOSTATOK vitaminu B6 zvysuje nervovo-svalovu drazdivost, v ziadnom pripade nie jeho prisun. Deficit B6 sposobuje drazdivost, nervozitu a depresie.
Magnezium sa preto tak casto miesa v doplnkoch s B6, pretoze tento vitamin velmi pomaha k strebavaniu magnezia do tela.
B6 sa praveze podava vo velkych davkach ludom, ktori trpia drazdivostou. Dakujem pekne za taku ,,odbornicku" 🙂

strociatka
12. sep 2014

@mishka11 ja tomu tiez nerozumiem, skusim sa jej na kontrole spytat

anka912
13. sep 2014

Ja si davam sama magneb6 na ukludnenie aj synovi ampulky a pomáha to.

anka912
13. sep 2014

Moj autík, s krásny očnym kontaktom - na fotke 😉 v skutočnosti len obcas

anka912
14. sep 2014

A pokrok u nas ten rok- vie uz hádzať aj je ochotný k hre v dvojici - ako maly 3 ročný chlapec 😵

https://www.youtube.com/watch?v=C6XdsuW6MUQ
romy01
14. sep 2014

Ahojte.
Tak uz to mame oficialne potvrdene / detsky autizmus. Aj ked maly ma niektore prejavy , celkovo sa nam ale zda dost v pohode a mysleli sme si, ze sa to ani nepotvrdi.
Ale baby potrebujem radu ohladne stravy. Od cca 2.5 roka zacal yt priebercivy a teraz je to katastrofa. Miluje mliecne / mlieko , kakao, krupicu, jogurty ale aj syr a pochutkovu smotanu. Dalej sa pcha pecivom, ale len jednym druhom malzch bagetiek a potom su tu kolienka a sem tam jablko. Nic ine do neho nedostanem, ani zeleninu ani maso, ani polievky alebo akekolvek normalne varene jedlo. Zaciname s bezlepkovou a laktacnou dietou a malemu som tychto par dni nedala mliecne a pecivko som mu upiekla z muky bez lepku ale maly zareagoval totalnou hladovkou. Dnes za cely den zjedol o pol stvrtej pol jablka. Je vecer, maly neveceral a ja neviem co mam robit. Bojim sa, ze si stiahne zaludok a bude z neho casom anorektik. Co mam robit? Ako na taketo dieta, nezabera nic, ani hlad ho nedonuti sa najest toho co mu nechuti, resp aj mu to podla mna chuti ale nie je to to co on prave chce..

anka912
14. sep 2014

@romy01 neskusala si mu spraviť napr. Ryžove mlieko alebo kokosové apod? Keby aspoň to vypil na začiatok?

romy01
14. sep 2014

Skusila som pohankove a to vypije. Co sa mlieka tyka, je to v pohode aj ked to vlastne nie je mlieko ale mna skor trapi to ostatne, ze neje, zeleninu, maso ani nic normalne varene

anka912
15. sep 2014

@romy01 u autikov je velmi často boj s jedlom, bývajú extrémne výberovi -jedna časť a potom je druha časť- ti zjedia všetko, aj to co sa neje 😒 ja uz ani nechcem písať o mojom, uz som rezignovala a snažím sa ho nakŕmiť tym co chce v co najzdravsej miere. Ani moj nezje žiadnu zeleninu - jedine maličký kúsok mrkvy v polievke ale aj to musí byt roztlacene na kasu, ale to je vlastne nič. Okrem toho absolútne nič. Neje tiež žiadne varené jedla - žiadne prilohy( zemiaky, ryžu, knedlu ani obyčajný chlieb), ani omáčky.... A nepomohli žiadne rady, nútenie. Naštastie je mäso a asi tri druhy polievok. Takze jeho bežný obed je napr dnes to bude kuracie polievka a ako druhé jedlo kúsok peceneho masa.
Tebe by som mozno poradila začať skúšať to s polievkami - napr masový vývar je zdravy a da sa ľahko prehltnúť - najprv cistu vodu bez slizov, aspoň pár lyziciek. Keby sa to podarilo, tak mu tam skúšať prepašovať trocha zeleniny do vyvarujte alebo cestoviny. Ak by mu to aj nechutilo, ale prijal to ako rituál, ze toto sa proste robi každý deň na obed, tak mozno aj nieco zje - takto moj zje pár polievok, ktoré mu nechuťia ale berie to, ze takto teraz musí byt.
Ale práve kvôli tomu, ze som ho do jedla musela nútiť, tak som ho proste musela kŕmiť ja - aj ked miláčika zje bez problémov sám - asi až do 8-9 rokov, aj teraz často ho musím dokrmit - ked nieco nechce, tak začne kričať - tri lyžičky- to bol nas bežný postup, ze som mu povedala, ze ked žiješ este tri lyžičky, tak bude koniec a on sa premohol. Postupne som prešla na f intu - 10 lyziciek - tak sa mi doňho podarí dostať viac, aj ked obcas ho uz na konci aj napne.....
Tak prajem veľa štastia.

mishka11
16. sep 2014

@romy01 Ahoj, akeby si skusila postupne? Najskor vylucit mlieko a o mesiac - dva lepok, alebo naopak?

solinkarka
16. sep 2014

@romy01 ahoj...to mi je luto ☹ mozem sa spytat kolko ma syncek rokov??? my ideme zajtra 1x k dr. Janosikovej do Trnavy ci nam to potvrdi alebo vyvrati.....gucu v hrdle uz mam teraz 😔

anka912
17. sep 2014

@solinkarka ako ste dnes dopadli?

solinkarka
17. sep 2014

@anka912 kuk moj fotoblog

aludra
18. sep 2014

ALANA1111: som mama 4,5 rocneho chlapceka s detskym autizmom, tiez mal problemy so stolicou - mal brutalne tvrdu, pomohlo nam uzivanie sladkovodnej riasy Chlorelly pyreidosy a Aloe vera gelu (na pitie), stolica sa krasne upravila, chodi kazdy den, neni ani tvrda ani hnacka.

barla5
18. sep 2014

nemáte niektorá doma hru Chytré blšky? Chcela by som vedieť, či je vhodná pre autistov.
http://www.fajnhracky.sk/zakladny-box-chytre-bl...

kubasa2005
21. sep 2014

caute Kubo ma zasa obdobie hadzania sa ozem ked neni ako on momentalne chce,ide oto ze uz ma 9r a 32kg uz snim nedokazem bojovat aj vasi to robia?ako to prosim riesite?dakujem

kubasa2005
21. sep 2014

este prikladam fotku ,trufli sme si vcera na lanovku 😀 aj ked som mala bobky ztoho a Kubo samozrejme sa vytesoval a vozil by sa stale 🙂

anka912
21. sep 2014

@kubasa2005 tak nas sa nehádžte o zem, on nas rovno štipe a škriabe, bojujeme bez úspechu. Dnes som zachraňovala 83 ročného jeho dedka, ktorý mu uz nechcel dat v kuchyni zmrzlinu- my sme boli v obývačke a len som počula- prestaň a vedela som, ze Mato útočí ☹ dostal aj varechou po zadku, ale určite to nabudúce spraví znova ☹

kubasa2005
21. sep 2014

@anka912 akurat som ti pisala,lebo mas starsieho ako je moj.Kubo sa natiahne aj vobchode atd...Prevazne je unaveny + vypocitavy ☹ minule si zmyslel ze chce plavat /co raz tyzdenne chodi/ a nemohla som ho dostat do autobusu ani nikam.Musela som ho zial klamat ,co sa mne osobne nepaci alle vskole mi to schvalili..Dalej tie jeho echolalie to pocuvam stale dookola PLAVAT PLAVAT aj ked odpoviem ochvilu znova ,vskole im to nerobi tam seka dobrotu

mpg
21. sep 2014

@anka912 čítala som v jednom článku od.MUDr. Struneckej, že deti, ktorým chýbajú minerálne látky, napr. železo jedia veci, ktoré sa nejedia, tak je dosť pravdepodobné, že je to aj u aut.deti,
ďakujem za radu ohľadom cesty do Prievidze.

anka912
21. sep 2014

@kubasa2005 PRESNE - my sme uz alergicki obaja s mužom- je to úplne psychické tyranie- to jeho opakovanie- ked nieco chce alebo niekam ísť, tak to opakuje každých 5 sekúnd, kľudne aj 100x dokola, ma obr vydrž. Napr sedíme v obývačke a on si zmyslí, ze sa chce ísť korculovat, tak sa postaví k môjmu kreslí a hovori a hovori.... Konculovat, konculovat..... Vysvetľujem mu preco nemôžeme alebo ze pôjdeme neskôr- ale nič nepomáha- jedine ked mu poviem, ze až si vypijem kávu- tak to je ochotný počkať, ale stale kontroluje stav šálky, pripadne mi ju dáva k ustam- aby som rýchlejšie pila. Takze či chcem či nechcem, nakoniec niekam ideme- na prechádzku, do obchodu, na korčule, bicykel, do obchodu- jedno kam, hlavne musíme ísť ☹ my ani chorí a unavení nemôžeme byt , stale k dispozícii. Ale aj ked sme na ceste niekam, tak celu cestu opakuje, ze ideme tam alebo tam- a ja mu musím povedať- áno Maťko, ideme.... A za chvíľu znova......

anka912
21. sep 2014

@mpg jaj to uz bolo dosť dávno, co ste šli do PD nie? A dopadli ste ok?

kubasa2005
21. sep 2014

@anka912 a robi to aj vskole???Lebo Kubo napr zacne ale stopnu ho a prestane ..Mne kazali dat prst na usta a neodpovedat ale nezabera...Ked sme vonku tak somnou ho to bavi chvilu korculovat nema kamosov nema sa ako zabavat aj sa podla mna somnou nudi.Do skoly chodi velmi rad a ani nechce domov chodit

anka912
21. sep 2014

@kubasa2005 ja musím kľudne a trpezlivo odpovedať a uistovat ho, ze fakt ideme, ináč ide do zachvatu. V skole neopakuje, lebo tam sa nikam nepýta, to si necháva na poobedie aby nas tyral 😒 a aj Matkovi chýbajú kamaráti, ked sme niekde na ihrisku, tak sa až smeje nahlas od štastia, ze su naokolo deti aj ked hrať sa s nimi nevie- a oni pozerajú, ze aký sibnuty je tam ☹ je to smutne, aj ja by som chcela aby sme mali kamarátov s podobným osudom, ale kamošky co mam odtiaľ bývajú ďaleko a vidíme sa malo, ale Maťko sa im teší. Ked ho niekedy obcas vezme svagrina na prechádzku, alebo výnimočne aj prespi s ňou u babky, tak ma aj vyhadzuje a strka, aby som šla domov, ako sa teší zmene.