Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

edcayce
22. okt 2014

Ahojte, tak sa mi to podarilo, tema je AUTIZMUS A ALTERNATIVNA MEDICINA.

loxa
22. okt 2014

Ahojte dievcence, prosim poradte mi a vypocujte ma, ak sa bude dat , som uuplne zufala, a absolutne v koncoch..Chcem vam napisat ohladom mojho synceka..pred necelym mesiacom oslavil 2 roky..Zacnem takto ..syncek sa vyvijal relativne normalne tak do 10 mesiacov..zacal hovorit, ako robi havo, aj ocny kontakt bol dobry..porod som mala vyvolavany..po porode mal troska otlacenu tvaricku, ale nic hrozne,lekari povedali ze to je caste a nic vazne mne sa sice neskor zdalo, ale asi som ho len stale vela pozorovala , ze ma trosku vacsi svalovy tonus, ale doktorka ho viac krat prezrela a povedala ze nie, ze su to skor koliky..kojim stale..Nejako sme si v jeho 15 mesiacoch zacali vsimat ze uz neopakuje ani ako robi havo , ani papa nechce dat aj ked mozno 5 x sa mu to podarilo, robil dlho dlho ako sa mas a aky si velky, posledne 2 mesiace uz nie, ale mam pocit ze sme ho presytili lebo sme sa stale pytali. ked sa mu nieco podari a ja ho chvalim tak aj zatlieska.. teraz ked ma dat papa, len pozera a nic..nechce. Nerozprava skoro vobec..obcas povie tato, obcas Da akoze daj ked ho namotivujeme, napodobnuje sanitku, hijo hijo ked sa hupe, a este povie cici ked chce mlieko , , ale skor si na mna sadne a zacne mi davat tricko dole a este niekedy povie ete ako este.. rozumie pod sem , fuuj vypluj, daj mi , No-no, nesmies, papat cici,.tym ze je kojeny je na mna neskutocne naviazany..stale za mnou chodi, ked som odisla z domu plakal, nechcel ani tatina velmi, ked som prisla, vrhol sa mi do naruce pomaly s placom a hned sa dozadoval mliecka, inak odjakziva je priebercivy v jedle..iba ovocie, pecivo, hoci co sladke, a masko s ryzou, alebo masko samotne, cestovinky s omackou a jogurt,,zelenina nula bodov, tak isto polievky nic moc..je to sviatok ked zje brokolicovu , sosovickovu lubi..syncek ma rad rozpravky v tv..pozera sa na ne..ked je nieco smiesne usmieva sa, aj sa zasmeje, ked je strasidelne odide sa schovat, ked chce pozerat , zapne tv a dotiahne ma aby som mu zapla rozpravku, ked chce pit dotiahne ma do kuchyne a natahuje sa za poharom alebo mi ho strka do ruky, tak isto sa nacahuje za jedlom..neukaze prstom iba ked je to vec, ktra sa prstom robi..prepinanie na TV, zvonenie na zvonceku, klepkanie do PC..inak neverbalne komunikuje ze nacahuje celu ruku..ked nieco dociahne, bez problemov sa obsluzi..je velmi sikovny pohybovo , vsade lezie , je velmi obratny, ale zaroven opatrny, vie co si moze dovolit, aby si neublizil, urazy mava malo, len ked sa smykne alebo z nepozornosti buche hlavku do dveri. Od malicka neznasal byt na rukach nikomu len mne..hned sa prepinal do luku a chcel ist za mnou, ale ked som tam nebola, vydrzal tatinovi , ked tam nebol tatino , dalsej najblizsej osobe..Neznasa svoju staru mamu , muzovu matku , ktora neznasa mna, pocas tehotka s malym som si presla kvoli nej peklom , musela som navstivit niekolko krat psychiatra aj som bola hospit, kvoli tvrdnutiu a stresu, ale neotvarala som sa..ked na neho zavola cudzi clovek , nereaguje, nepozera sa do oci..ked zavolam ja vzdy sa otoci, teda vonku sa este viac rozbehne..mysli si ze hrame nahanku , ale ked direktivne skriknem stoj aj zastavi a otoci sa nadviaze ocny kontakt, aj ked hrame nahanacku smeje sa, paci sa mu to , stale sa mi pozera do oci, ale ked ho mam na rukach , alebo som pred nim a poviem mu Simonko ..zareaguje ale do oci sa nepozrie..vzdy sa pozera tam, co ho zaujima, svetlo alebo telka , a tak..myslim ze ma slabsi ocny kontakt, aj ked sa mu pozeram priamo do oci , je mu to neprijemne uhyba pohladom..ked ma ale ide privitat ku dveram po dlhsej dobe co ma nevidi vzdy mi priamo pozera do oci, aj ma obijme ked si vypytam pusinku , da mi , aj ked sa nahnevam na neho dava mi pusinky, aby som sa nehnevala, ked mi ale nahodou z roztopase stipne do ruky, alebo ma udrie po hlave a tvarim sa ze placem usmieva sa a skusa co este vydrzim..Aj mne sa uz stalo ze som mu capla po ruke..a nelutovala som ho potom..mam pocit ze si to prebral ako zly vzorec spravania..Hra sa s autickami , normalne len jednu odlisnost ma, casto si vyklada hracky na velky stol aleo na parapetu, alebo na konferencny stol..Ked mu ich dam na zem, zasa ich da na stol..alebo na parapetu a hra sa tak..v izbe nema ziaden nabytok tak tam sa hra na zemi aj bez vylozenia..ma rad lopty, paci sa mu ako sa gulaju , skacu..pozera si knizky, niekedy len prelistuje kvoli tomu pocitu , niekedy sa porozhliada po obrazku..vsetko obhriza kazdu novu hracku si musi strcit do ust, aj ked sa ide hrat gumenne veci dava casto do pusinky..Hra sa niekedy aj so zvieratkami , naucila som ho ze konik robi : ten zvuk. mlaskanie jazykom, ako zvuk kopit, to nevie napodobnit tak robi namiesto toho KO KO a beha s konikom , ale ziadna hra ho na dlho nezaujime, ma prelietavu pozornost..hra sa mozno 3 minuty a uz sa obzera po inej hracke..Casto v kupeni nahadze do vane vsetko co mu pride pod ruku, tak isto rad vyhadzuje skrinky, teda hlavne tu kde mam muku cukor a tak , ked sa to rozsype je stastny..celkovo rad vytahuje , naplnit vie len pracku a susicku ale na povel len vylozit...Tak isto ked skladame lego, pracne s nim pospajam kocky, tie aj polozi jedna na druhu, ale nevie este ze sa musia zatlacit , to urobim ja, ale hned ako mu to dam do ruky, zacne to rozoberat na drobne. velmi sa mu paci hra ze ja som zabka a on ma predomnou utekat a ked ho chytim davam mu pusinku na brusku..uplne sa smeje , vyskla od radosti .ma brata starsieho o rok , ale oni sa voobec spolu nehraju..ani starsi sa nechce hrat s nim..povie mu len pozor, zhodi ho, a potom ho pofuka, alebo mu kradne dudku a potom mu ju dava naspat , malo komunikacie medzi nimi, casto mu mladsi da vsetko co chce, ani neprotestuje.. starsi syn je dost stavba a tento mladsi taky normal 86cm 12,5kg..deti mu nevadia, aj sa pri nich dokaze zahrat v piesku, ked za nimi pribehne sam tak tak isto rychlo aj odbehne ked sa mu zapaci nieco ine..nevsima si ich velmi aj ked pozoruje trocha, nebije ich , ani nieje agresivny, na nikoho , teda az na tu svokru, ale uz aj to sa postupne zlepsilo.ked idem pre starsieho do skolky, vzdy vbehne do triedy a chce sa ist hrat medzi deti, alebo len kvoli novym hrackam ? neviem...moja mama mi povie ze sice nema moc ocny kontakt, ani na meno sa neotoci skoro nikdy, ale ked tam je sam, aj pride, dava jej ovladac aby pustila rozpravocku, telefon aby dala talking toma, alebo natahuje sa za tym co chce.. , snazi sa uputat jej pozornost..to iste aj s inymi dospelymi..nereaguje na nikoho , vobec, ked sa mu niekto prihovori vonku odvracia hlavu zacne sa mi mechrit na rukach ,ked je v kociku niekedy len cusi ako pena ani brvou nepohne..niekedy sa zacne otacat a mechrit v kocik.. neviem ci to nema rad alebo sa hanbi, ale ked potrebuje pomoc, chyti sa cudzieho za ruku , za nohu , tak isto ked ho niekto strazi, nevadi mu to , nehra sa s tym clovekom priamo, ale spolupracuje , ide za ruku, niekedy ponukne jedlo co ma v ruke, ze da ho druhemu do ust, natiahne ruky a vypyta sa tak hopa, ked je u nas navsteva najprv pride za mnou je troska nesvoj , ale potom zacne okolo nich chodit, behat chyta sa ich za nohy, lozi po nich a chce uputat ich pozornost., ked mal tak 4-10 mesiacov, asi 3 ludia mi povedali ze on ma taky hypnoticky pohlad , resp ze maju pocit ako by sa im pozeral az do mozgu , ale ked som sa pytala inych povedali ze nie, ze sa pozera normalne,len ma vyraznejsie oci. ani nam s muzom sa to nezdalo, obcas zachytil ocny kontakt usmial sa, alebo tak , ked plakal vzdy sa uprene pozeral do oci, robi to aj teraz niekedy.akoby vycitka inak take kvazi silnejsie emocie prejavuje len mne, manzelovi, staremu otcovi a pradedkovi, to su ludia, s ktorymi travi aj najviac casu a najviac sa mu venuju...od ostatnych si drzi odstup v prejavovani citov, aj ked uz v poslednej dobe da pusinku aj mojej mame, uz tam aj spal jeden krat, sice prisiel pred spanim a brala som ho rano o desiatej , ale bol velmi dobry, mali sme totiz strach ze to nezvladne kvoli upetosti na mna a na prsnik..Niekdy si zakryva uska ked mu vadi nejaky zvuk ale nerobi to vzdy pri tych istych zvukoch, len velmi sporadicky ..dalsia vec..spi s bratom v izbe,ked sa v noci zobudi na mlieko a ma zavrete dvere, zacne udierat hlavickou do dveri..tou najtvrdsou castou..ked pred tym plakal niekedy sa stalo ze som nepocula, tak isto ked buchal rukov..to buchanie hlavou je prenikavy zvuk na cely panelak, vie ze 100% pridem..nikdy si neublizuje , toto ma ako formu komunikacie, aby si bol isty ze pridem, urcite ho to neboli..inak spinka dobre, vzdy bol taky spachtosko v noci 12h cez den 2-3hodinky..teraz posledny mesiac sa nam zacal budit okolo 4 rano a chce sa hrat..po hodine vzdy odpadne od unavy na obed si este pospinka 2 hodky..nikdy nebol nejak agresivny, ked mu nieco zakazeme , mrnci , aj sa hneva, ale o zem sa nehodi ani nas nenapadne, ale ani apaticky nebyva,..tak normalne, ked sa usmejem odpoveda usmevom, absolutne nelipne na stereotypoch..jedine to ze rad vyklada tie hracky a tak sa s nimi hra, ale to aj nerobi a nevadi mu to, a potom to zhadzovanie a vyhadzovani veci, ale to robil aj starsi a velmi dlho teda obcas to este robi ked sa nudi a autsta urcite nieje..stale menime nabytok trasy na kociku, chodime na nove miesta..nikdy nezareagoval na tieto zmeny negativne..a nema ani nejake oblubene cinnosti ktore by vydrzal robit dlho. my mame pocit akoby bolo mozno mierne mentalne zaostaly a introvert, alebo mal recovu poruchu ale aj s autizmom sme sa uz zmierili.vysetrenie sme absolvovali ORL bolo negativne mali nam robit TE OAT, ale syncek to odmietol , mal velmi zly zazitok s uskami na ORL , museli mu ich cistit takou ihlou a velmi plakal, od vtedy si uska nechce dat chytit..poslali nas do BA , aj ked na 99% poruchu sluchu nema , my sme si takmer isty ze pocuje uplne vyborne..na neurologiu pojdeme o 3 tyzdne..dovtedy sa chcem este objednat ku psychologovi a na logopediu..do andreasu sme pisali a manzelovi odpisali ze cakacia doba je 4 mesiace..ja keby mozem dam im aj 200 nech nas vezmu skor 😀 ale co uz , pockame..prosim vas velmi pekne, mamicky ktore mate s autizmom poriadnejsie skusenosti a co to uz nastudovane, povecte mi co si myslite..viem ze aj dieta s aut crtami moze byt normalne a dieta ktore posobi relativne normalne ako nas maly a nesprava sa nijak vystredne, az na par priznakov moze byt autista ako vysity, preto vas velmi pekne prosim , ci uz slova povzbudenia, v pripade ze by sme aj my ku vam patrili , alebo nazor na maleho..nech uz je akykolvek..budem vam neskutocne vdacna, prepacte mi zazdlhave citanie, ja som vo velkom strese, s manzelom sme sa v poslednej dobe vela hadali , ale len kvoli nedorozumeniam , uz sme obaja vystaveni zo zlej financnej situacie, ktora prisla nahle, ale je pravda ze ja som taka hysterka na mojho muza, odkedy sa malicky narodil a mala som problemy kvoli manzelovej mame casto som na neho kricala a teraz neviem ci ten synov vzdor nieje aj z toho ..no to je taka situacia. oci uz mi teraz poriadne ani cez slzy nevidia.🙂.aby toho nebolo malo nedavno som mala podozrenie na lymfom , este niesom na konci s diagnostikou a moze sa vsetko este otocit aj v tomto smere, tak som klbko nervov..Za kazde uprimne slovo som vasim dlznikom 🙂Dakujem

luba77
23. okt 2014

@loxa Dobré ránko, nejak neviem spať a náhodou som natrafila na tvoj príspevok. Ak ste mali rodinné problémy tak tie môžu byť príčinou toho, čo ty považuješ za čudné u svojho malého. Píšeš, že nie je autista, potom zase o autistických prejavovch...to môže posúdiť len odborník. Ja som pracovala niekoľko rokov s autistami a čo dieťa to iné prejavy. Podľa mňa by za týmito prejavmi mohlo byť to, že máte s manželom problémy, moja kamarátka mala to isté, ale ich vzťah bol úplne otrasný a ako sa rozišli dieťa sa dostalo do normálu a naozaj som si myslela, že ten chlapec bude mať nejakú diagnozu....Skús zapracovať na rodinnej pohode aj keď je to tvrdá drina a nikto ti nebude vďačný, lebo každý si myslí, že tak to má byť.... ale ak deťom a mužovi vytvoríš pohodové prostredie aj keď je to tažké iste bude lepšie.
P.S Prajem ti veľa síl, tie však načerpáš len ak sa dobre vyspíš, to viem z vlastnej skúsenosti. A ešte niečo ak by som mala vychádzať z toho, čo sa píše o autistických črtách na nete, tak som autista ako vyšitý. Našťastie o tom viem len ja....ostatní si to ešte nevšimli. Takže určite by som to tak čierno nevidela.

mimasimi
23. okt 2014

@loxa nemusí to ešte znamenať nič. ja som takisto dlho kojila, dva roky a on bol len kojený jesť nechcel nič iné, a poviem Ti pravdu, že pokiaľ som ho kojila bol divný ... ☹. Potom som tým sekla a začal sa ako keby prebúdzať. Diagnostikovali nám výinovú dysfáziu, čo je narušený vývin reči. mal aj dosť autistických črt, ale postupne, ako nastupuje porozumenie sa tie črty vytrácajú. Dobrý klinický logopéd Ti poradí, čo a ako a bude s ním pracovať. Malý je ešte maličký, ale čím skôr začneš, tým skôr uvidíš výsledky, môj má teraz 3roky a 3 mesiace a to, čo bolo, ked mal 2 roky, to sa nedá porovnať, hlavne teraz v posledných 3 mesiacoch sme urobili míľové kroky. Hlavu hore, mala by si si od detí aspoň na dva dni oddýchnuť, potom všetko uvidíš v inom svetle. No, len ešte kojíš, tak to bude ťažké, a hlavne čím je starší, tým sa bude horšie odúčať. Ja som ho musela dať na 4 dni k mame, no a poviem Ti, že prvú noc, si vytrpela svoje ☹. Ale zvládli sme to ....

loxa
23. okt 2014

@luba77 myslela som ze starsi syn , ktory tiez hadze obcas hracky urcite nieje autista 🙂 ten mladsi asi je, aj ked uplne vsetky jasne 100% prejavy nema, ale je tam nieco nestandardne...@mimasimi k tomu kojeniu, aj ja som rozmyslala ci nieje problem prave v tom..Ale vela deti je kojenych dlho a nepoznam ziadne, teda teraz okrem teba 😀 ze by s tym malo problem.Ak by sme nahodou aj nemali autizmus..aj ja to vidim na yvinovu dysfaziu , ale niesom odbornik..s manzelom sa snazime utriast hadky, tak isto sa synovi viac venovat..priznam sa aj ked mi to nieje po chuti..ze mladsieho syna som dost zanedbavala v oblasti vychovy..Od malicka bol prisavka, cize bud bol v satke a na prsniku alebo spal..ked zacal stvornoskovat, nechala som ho lozit po byte a co nasiel s tym sa hral.A tak to pokracovalo az do teraz..prestal mat o to aj zaujem a mozno aj toto je vysledok, aj ked su deti ktore nemaju pozornost rodicov vobec a su normalne..vzdy som sa viac venovala starsiemu lebo ten je taky extrovert, stale nosi hracky stale sa nieco pyta, a tento malicky bol taka pena, hral sa na zemi a ked mu bolo otupno, prisiel , vypytal sa na ruky, dala som ho do satky a bol spokojny..rozmyslala som aj ci by nebolo vhodne dat ho do kolektivu, ale neviem ci by neplakal za mnou..a viem ze by urcite nechcel spolupracovat,..

loxa
23. okt 2014

@mimasimi ta sprava hore je aj pre teba🙂

mimasimi
23. okt 2014

@loxa kolektív spraví hodne, skús, máš úplne tie isté pocity, ako som aj ja mala, stále sa mi zdá iný ako ostatné deti, ale už sa k nim viacej približuje, predtým bol niekde vzadu od nich. Dala som ho do škôlky, bála som sa, ale snaží sa zapájať, snaží sa robiť to, čo oni, ale musia ho aj nútiť, on sa dokáže v pohode sám prehrať, takže moje predstavy sú strašné, ako sa tam sám hrá s autíčkom a tak. Ale už sa začal viacej hrávať aj s malou, teda so svojou staršou sestrou, ale to sa strašne jašia a rehocú, tak vtedy som kľudná a spokojná. Možno bude introvert a nebude u nás žiadna ďalšia porucha, ja v to aspoň dúfam. Je to strašné, ked prvé dieťa je spoločenské, šikovné vo všetkom, ja viem, že sa nemá porovnávať, ale nedá sa to ☹

loxa
23. okt 2014

@mimasimi no mam to presne take iste, prve dieta spolocenske a druhe introvert ...ja som v tychto veciach zaciatocnik, aj ked mam pedagogicke vzdelanie stredoskolske a nejake 2 rocniky specialnej pedagogiky. to su ale len take vseobecne info..Ale podla toho co si napisala, tak tvoj maly je skor introvert ako nieco ine.. Viem ze odbornici neradi pocuju tieto vyhlasenia, ale teraz sa to podla mna hodi..Vies kolko deti bolo ked sme my boli male co boli introverti, cele 3 roky v skolke toho vela nenahovorili a teraz su z nich podnikatelia, obchodnici lekari...V tom ze sa tvoj maly zapaja v skolke a snazi sa a tak isto ze sa hra so sestrickou vidim tvoju obrovsku vyhru...aj keby mal neskor trocha problemy s citanim ci pisanim , alebo pocitanim...moze sa to zrovnat..moj kamarat je vynikajuci programator, stastny, ma priatelku , spolocensky a ma dyslexiu a je farboslepi 🙂 podla mna urcite tvoj nema nejaku PAS ...ved aj skala "normalneho vyvinu" u dieta je neskutocne siroka a on nieje len ten zlaty stred , ale urcite este v ramci normy🙂 drzim palceky

mimasimi
23. okt 2014

@loxa Jooooj, ďakujem Ti veľmi pekne. kukám, že si Z Dubnice. Jedna super klinická logopédka je v Beluši v Hloži, chodia tam baby až z TN a Žiliny, je vážne super, išla som k nej až keď mal malý 2 a 8 mesiacov, veľmi ľutujem, že som nešla skôr, lebo všade mi povedali, že má čas do 4 rokov, že je chlapec. Ona povedala, ideme na to, najvyšší čas, a pomáha to. Inak aj ona mi povedala, že nie je autista, lebo učí rozprávať aj také detičky ☹ .

loxa
23. okt 2014

@mimasimi, ano uz som o nej pocula a chystam sa za nou 🙂 Nevies kolko trva objednanie?

mimasimi
23. okt 2014

@loxa veru neviem, ale yslím, že do dvoch týždňov ste tam. my tam teraz chodievame v dvojtýždňových intervaloch 🙂

andrejka1974
27. okt 2014

tak zdravim vas, mam taku otazku dnes mala rianka bola hodinku v autistickom sanatoriu na donerovej , bola tam bezo mna, ja som cakala na chodbe, chcem sa spytat aku mate skusenost s timto sanatoriom , ako vam deti tu napredovali, mne povedali, ze mala tu moze zacat chodit od 10.11. cize za 2 tyzdne najprv na hodinku a potom na dlhsie, uvidim este ako pochodim tu u nas v ustave matulaya , ci mi ju tu nezoberu tiez ak nie, chodila by som ytu u nas aspon na terapie a tam by som ju nechavala uvidim poradte vy 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 kazda rada je dobra , nepoznam ani jedno sanatorium

zuzka208
27. okt 2014

@andrejka1974 Ahoj ja som chodila zo synom na Donnerovu ale je to uz 4 roky naspät a v tom case bol syn malicky my sme zacali tam chodit od jeho 18mesiacov az do jeho 3,5roka len on si tam nedokazall zvyknut my sme chodievali na kratke terapie on tam dlho nevydrzal na zaciatku som bola s nim vo vnutry a potom som ho aj ja cakala vonku na chodbe ale on nema rad kolektiv takze pre neho to bolo utrpenim nezapajal sa do hry proste nic len plakal vtedy tam bola jedna psychologicka volala sa Katka a ta ho vzdy zobrala a sledovala hrala sa s nim a vsetko si zapisovala.Pre nas to nemalo ziadny vyznam nijako nenapredoval proste nic,ale ako pisem on mal problem s kolektivom a s cudzimi ludmi s odstupom casu si hovorim ze to bola strata casu a keby som skor narazila na Dr.Janosikovu tak mohol byt uz niekde inde.

andrejka1974
27. okt 2014

@zuzka208 moja sa neboji cudyich ludi 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 tak uvidim co a ako 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
30. okt 2014

dnes som bola s riankou u nas na dodiagnostikovanie, aj si ju cely cas natacali na videoa potom to vyhodnotia do 2 tyzdnov mam zavolat a potom dohodneme terapie, na to aby bola prijata k nim si potrebujem vybavit ziadost cez magistrat , ako socialnu sluzbu, potom ked mi to schvalia cez revizneho lekara si mozem dat ziadost k nim a potom ju daju do poradovnikaa budem cakat minimalne rok dokial mi ju tu zoberu co je strasne dlho, medzi tim mozme chodit na terapie co su asi tak raz za tyzden az 2 a platia sa 11 eur, ale urcite na ne pojdem, zaroven bude zatial chodit do toho sanatoria v karlovky zajtra si tam idem dohodnut , kedy nastupime nechapem, preco vsetko takto dlho trva a treba vsetko takto strasne krkolomne vybavovat , este ze mam aspon tu donnerovu zatial emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon skoda ze tu u nas to bude tak na dlho , mam to od domu 5 minut a donerovu mam prechadzkou hodinu tam autom 20 minut
Dnes o 11:08 • 6 detí • Odpovedz • Pošli IP • Opraviť preklepy

luna303
30. okt 2014

Maminečky mám na vás otázočku. Dcérka mala dva roky, už som dlhšie nechcela čakať a objednala som do TT k psychologičke na podozrenie z autizmu. Dostali sme termín až 11.5 na budúci rok. Nebudem tu aspoň zatiaľ rozpisovať všetky zvláštne správania mojej malej 🙂 je ich veľa, ale čo ma od vás zaujíma, keď mali vaše detičky okolo dvoch rokov stalo sa, že pekne začínali rozprávať a komunikovať? totiž medzi príznaky autizmu všade čítam, že detičky takmer vôbec nerozprávajú. Za to moja komunikuje, hovorí pekne aj jednoduché vety, samozrejme zámená a či vyskloňovať ešte nevie. Keď nechce spinkať povie napríklad: mama Nela čičíkať nie 😀 a tak. Zopakuje aj maďarské slová. Pamäť má veľmi dobrú, včera som skoro padla na zadok, svokra robila šišky, Nelka ich naposledy jedla a videla v januári tohto roka a keď ich uvidela na stole, zakričala šiši!!! papať nela šiši. Ona si takmer po roku pamätala čo to je. Dočítala som sa žiaľ aj to, že aj keď detičky začínajú rozprávať okolo troch rokov ten zmysel stratia a prestanú.
Je tu taká mamička čo jej dieťaťko pekne rozpráva alebo rozprávalo a napriek tomu potvrdili autizmus??? ďakujem!

veronika_pp
30. okt 2014

Ahojte, nemyslela som si, že niekedy budem prispievať aj ja do tejto témy, ale je to tak.. Mám dcérku, má 2,5 roka a na autizmus došla naša psychologička (išla som tam preventívne pred nástupom do klasickej MŠ, pretože dcérka nerozpráva a chcela som sa len utvrdiť, že je všetko v poriadku). Ale nie je. Po vyslovení podozrenia sme začali pilne študovať. Máme ešte jednu dcérku 9 r., ktorá je šikovná a robí radosť a tak viem porovnať... Ako som písala, mladšia nerozpráva a má veľmi veľa autistických prejavov. Sme objednaní ku dr. Jánošíkovej vo februári, čakáme na termín do Andreasu, aby sme sa poradili s odborníkmi a vedeli na čom sme. Hneď od septembra sme prešli na GAPS diétu, ktorú držím spolu s dcérkou, aby som vedela, ako znáša jednotlivé potraviny, keďže mi to ona povedať nevie ☹ .. a zatiaľ robíme mini-pokroky, za dva mesiace sa naučila ukazovať na veci, ktoré chce, používať slovo ťiťi (namiesto TOTO), ham-mňam, keď je hladná a skúša "počítať" do 5... chcela by som naštartovať reč, skúšala som kontaktovať logopedičku v našom meste, ale je to bieda, tak som sa obrátila na vynikajúcu odborníčku v Poľsku, majú špeciálnu metódu pre deti s PAS - krakowska metoda.. - počuli ste o nej? máte s ňou skúsenosti?

andrejka1974
30. okt 2014

@aludra chcem sa na tu ziadost spytat , co to obnasa, porad mi prosim 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 mne povedali, ze si musim dat ziadost na magistrat o poskytnutie socialnej sluzby , najprv mi to musi vypisat lekarka a potrom to tam dat a cakat dokial mi to schvalia a ked mi to schvalia mam to odniest do ustavu a daju nas do poradovnika , vraj sa caka aj rok ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ dakujem za radu

ancovicka30
30. okt 2014

@luna303 je dost nepravdepodobne, ak ti v 2 rokoch takto rozprava, ze by sa jednalo o autizmus, ale nie je to vylucene - ale ak, tak sa moze jednat jedine o Aspergerov syndrom alebo VFA (vysokofunkcny autizmus)...samotne rozpravanie autizmus nevyluci, skor sa to da rozpoznat z komunikacie/zaujmu o komunikaciu ako taku, ale niektore deti s AS su aj dost komunikativne, akurat su 'cudne', akurat ze taketo AS sa vacsinou diagnostikuje az v skolskom veku...neviem co ta vedie k tomu, ze tvoja mala moze byt autik, z toho co pises, to tak teda vobec nevyzera...

luna303
30. okt 2014

@ancovicka30 no ja dúfam, že sa mýlim. Budem veľmi rada ak mi to povie aj psychológ. Má veľa znakov, alebo príznakou, ale práve toto nie je na autistov zrejme typické. Malá je komunikatívna, v reči a učení slov veľmi šikovná, ale len pri mne a jej blízkym osobám manžel a dedo. Od malinka bola "iná" čo iné detičky tešilo, ju desilo. Mali sme problémy s kojením, nevedela sa prisať. S hračiek pre najmenšie deti mala hrúzu, napríklad vibračné kreslo, hracia deka s hračkami... neskôr hojdačky a pod. Neznášala nové hračky bála sa ich. Chcela byť len v mojej prítomnosti, nemohla som ju položiť na zem s hračkami a variť alebo ožehliť, musela som ju nosiť len v nosítku. Veľa plakávala, bývala nervózna hlavne keď sme niekam išli, všade ako bábätko hrozne vrieskala. Keď bola väčšia cca rok, pokračovalo to, sotva sa usmiala. Mali sme veľké problémy so spánkom a zaspávaním. Od mala neznesie cudzích ľudí ani deti, ak sa niekto na ňu pozrel hneď spustila plač a museli sme odísť. Teraz ak chce s ňou niekto naviazať komunikáciu schová sa ku mne a sklopí hlavu dole, len očami dole zazerá. Robí to, ak si ju ľudia nevšímajú napríklad keď stojíme na autobusovej zastávke, ide do rohu, vtiahne tam aj mna a otočí sa ľudom chrbtom a hlavu dá dole až kým nepríde autobus. S deťmi sa nehrá, akoby neboli, ignoruje ich. Sem tam ich pozoruje z diaľky. Ak s ňou idem napríklad do materského centra, neustále vyžaduje aby som bola pri nej, musí ma mať na očiach a ak sa jej niečo podarí ukazuje to iba mne. Vždy do hry zapája iba mňa, občas jej stačí keď len ticho pri nej sedím a pozerám čo robká. Najhoršie to je doma, má svoj rituál ktorý nemôžeme porušiť. Zvyknutá je chodiť so svokrom dedom o 10.30 von na hodinu, ak náhodou prší a nedá sa je problém. Dostane záchvat plaču, hnevu, minule svokra tak poškriabala že mu tiekla krv. Zle je aj vtedy ak s ňou idem o takom čase ja, keď svokor nemôže. Keď ju vezmen poobede to už nevadí. Aj na mňa občas útočí - škriabe. Sebe neubližuje, keď mala rok zvykla si v hneve búchať hlavu o zem, ale to už našťastie nerobí. Má hrozne rada psíkov a mačičky, ak je nervózna upokojí ju všetko čo pripomína srsť. Kožuch, alebo na kapucni má také chĺpky. Bez svojej modrej obľúbenej deky ani nezaspí, aj tá je taká jemná chlpatučká, v noci ju vyhľadáva a prikladá k tvári a ústam, vtedy pokojne zaspí. Veľmi si všíma detaily, nepodstatné aspoň pre mňa, ak je odsunutá skriňa alebo šuflík hneď to opraví a zasunie. Manžel zabúda zatvárať otvor od sprchového gélu, keď idem malú kúpiť všimne si a hneď ma upozorní, že treba zavrieť. Drevený vláčik má uložený v plastovom boxe, má tri mosty, jeden z tých mostov červený vždy nechá na vrchu položený, nikdy mi ho nedovolí odložiť k ostatným. Magnetky na chladničke rada otáča dole hlavou. Má vynikajúcu pamäť, často žasnem. Nedávno mala narodky a chcela veľa balónov, keď sa ráno zobudila, vzala som ju do obývačky ktorá bola celá vyzdobená. Mám veľa kvetov v kvetináčoch a v každej bol zapichnutý balón jej obľúbeného zvieratka (slimák, pes, mačka, včielka maja...) hrala sa s tým celý deň a nechala rozhádzané keď išla spinkať. Na druhý deň, zhýkla, že zvieratká - balóny nie sú na mieste a začala ich ukladať. Presne si pamätala v ktorej kvetine aké zvieratko - balón bol zapichnutý. Včera dostala od manžela magnetky tie klasické zeleninu na chladničku. Magnetky vysypala, tešila sa len kukurici - tú má veľmi rada. Asi o 10 minút chytila do ruky plastový obal v čom boli tie magnetky, ostali tam také ako to povedať jamky v čom boli uložené ako otlačok či čo. Začala hľadať kde bola v ktorej tej jamke uložená kukurica. Schválne som čakala čo urobí lebo to mala naopak. Presne našla tú jamku v ktorej bola kukurica a povedala že nie takto bola kukula, ale takto! a pekne ten obal otočila správnim smerom. Akoby fotogenická pamäť, vedela, že bola umiestnená dole napravo, tak si aj obal otočila.
Je toho viac, len na čítanie by to bolo veľa. Potrebujem hlavne radu od psychologičky ohľadne škôlky. O rok má ísť do škôlky a ja si to neviem predstaviť. Nikdy nikam bezomňa nechce ísť ani sme nikdy odlúčené neboli. Pár krát sa stalo že som sa zdržala u lekára a bola so svokrom viac ako hodinu čo je zvyknutá a bolo ťažko...
Ako som písala, mnoho vecí mi sedí na autizmus, ale tá reč a jej šikovnosť mi to zas vyvracia. Aj s plienočkami bola šikovná, mala rok a pol keď sa cez deň odplienkovala. Nežnosti príjima len odomňa a mne ich aj prejavuje fyzicky rukami a pusou. Manželovi a svokrovcom nedovolí pobozkať ju, ale ona im zdiaľky občas pošle pusu. Neviem už čo si myslieť. Hlavne aby zvládla tú škôlku, cudzie miesto, cudzia teta učiteľka, veľa detí.... neviem si to predstaviť!!! Ešte nikdy sa ma vonku nepustila, stále musím byť blízko.

aludra
31. okt 2014

Andrejka 1974: Ano, vybavuje sa to na urade ale nebolo to na magistrate ale na Bratislavsky samospravny kraj, chod na stranku
http://www.region-bsk.sk/ziadosti-a-tlaciva.aspx
a tam si stiahni, vytlac a vypln tlacivo ze "Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu" no a ked to budes mat vyplnene - ano aj od lekara urcite potvrdenie tak to odnes tam na Bratislavsky sam. kraj a oni potom asi za mesiac sa ti ozvu a pozvu ta (bez dietata) na take nieco ako konzultaciu - posudenie, prebieha to asi tak ze ti bude jedna pani davat otazky ohladne malej a zapisovat si (otazky typu ci vie chodit, ci nosi plienky, ci papa sama lyzickou a pod.), trva to cca 10 - 15 min., nic hrozne. No a potom zas za par tyzdnou ti pride zas rozhodnutie ci ti to chvalili ci mas narok alebo nie, ale ak je detsky autizmus tak davaju narok. No a potom musis povedat ze sa neodvolavas proti rozhodnutiu a potom to rozhodnutie odnesies do DSS Matulaya, Lipskeho na soc. oddelenie. A to je myslim cele, este asi vypises prihlasku ze chces aby ku nim chodilo dieta do skolky, oni ti oficialne oznamia ze maju plno ale je v poradovniku... Akoze su to trochu vybavovacky ale neni to az tak hrozne. Ale stoji to za to, my sme cakali cca 1 rok. No ale maly mi tam chodi a som velmi spokojna aj on je tam stastny takze urcite dobre rozhodnutie ze sme ho tam dali.

ancovicka30
31. okt 2014

@luna303 aha, no jo, chapem, ze mas obavy, zda sa ze tvoja mala je velmi citliva a uzkostna...ale teda z autistickych diagnoz podla mojho laickeho nazoru maximalne AS, a to ti v takomto veku urcite nikto nepotvrdi naisto...co sa tyka skolky - daj prihlasku a do buduceho septembra uvidis, mozes ju davat len na par hodin a uvidis ako sa jej zapaci, a ak bude ok tak predlzovat pobyt...v tomto veku sa kazdopadne moze velmi vela zmenit a o rok to mozno tvoja mala v skolke zvladne s prehladom aj ked teraz si to nevies ani predstavit....

luna303
31. okt 2014

@ancovicka30 ďakujem pekne za povzbudenie 🙂 asi som to potrebovala počuť, teda určite. To je pravda, že za rok sa toho môže veľa zmeniť. Budem veľmi šťastná ak mi to povie aj psychologička, že je len citlivá a naviazaná na mňa a poradí čo s tým. So škôlkou to bude ťažšie, v práci na mňa čakajú budem musieť nastúpiť a robí sa niekedy až do piatej do večera, tam na mňa ohľad brať nebudú 😖 no nejak to poriešime.

katkams
1. nov 2014

@luna303 z tvojho popisu to nie je az tak priamo smerujuce k autiporuche, urcite naznaky tam su, ale skor sa mi to javi na uzkost, pripadne OCD, teoreticky je mozny asperger, ale to by sa prejavilo viac aj na ocnom kontakte, bol by taky prelietavejsi, reakcii na oslovenie a tak a skor sa to potom krystalizuje neskor okolo tych 5 rokov. Aku ma mala hru, ako sa hrava? ma rada predstieranie, ako napr. ze dava babiku spinkat, chce ju povozit a tak? a zdiela s tebou to co sa jej paci? pozrie sa na teba, ukaze prstom a povie ti nieco k tomu? ako je na tom s mimikou a pouzivanim gest. Ked sa na nu usmejes, usmeje sa na teba? pozri si tento link, je to test pre deti v takom veku, ak bude mat viac ako 2 body, je tam riziko autizmu, ak nad 10 myslim, tak je to skoro iste... http://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skriningo...

luna303
1. nov 2014

@katkams ďakujem za dotazník 😉 vyplnila som! nikde som doteraz taký nevidela. Ale som si už istejšia že autizmus to nie je 😉 všetky tie otázky v dotazníku skoro na všetko som dala áno, tak dúfam, že to bude ok. Nelka komunikuje viac menej iba somnou, akoby som existovala iba. Aj v tom dotazníku sú tak otázky položené ako pre matku. S ostatnými členmi rodiny sa hrá málo a s deťmi a cudzími vôbec ☹ keď sa hrá, zapája iba mňa, doslova si vyžaduje aby som ju sledovala a pochválila ak sa jej niečo podarí. Vie si pýtať veci, jedlo, hračku. Pekne rozpráva. Keď sme vonku očný kontakt vôbec nenadväzuje, s nikím. Od ľudí sa odvracia, nedíva sa ani mňa, darmo sa snažím. Skloní hlavu. Len sa ma drží a schováva sa ku mne. Možno je to ozaj úzkosť, alebo strach odlúčenia sa odomňa a pritom nikdy bezomňa nebola dlhšie ako dve hodiny. Nemám ju totiž komu nechávať na stráženie.

andrejka1974
5. nov 2014

@aludra velke dakujem, mam to uz u lekarky, 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 tak potom to tam odnesiem 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
5. nov 2014

Tak moju mi zobrali do sanatoria na donnerovej, chodime tam zatial len na 2 hodinky, je tam spokojna zacinaju ju tam postupne skludnovat, sme aj hyperaktivny, postupne ju budu ucit vsetko od pondelka tam budeme uz od 9.00 do 11.30 a bude tam uz aj desiatovat a obedovat, tak uvidime ako to postupne zvladneme

andrejka1974
5. nov 2014

@aludra vsak uvidim , kedy sa tam dostaneme, inac ak chodite do tej autistickej skolky tak by sme sa mohli niekedy aj stretnut 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 byvam kusok odtial 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja malu tam tiez chcem dat, ked mi samozrejme vyhoveju, zatial budem k nim chodit aspon na terapie, kazda navyse bude dobra a v tom sanatoriu budeme urcite az po tial pokial nas sem nezoberu 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
5. nov 2014

@luna303 ja si tiez myslim, ze to ten autizmus asi nebude, ale ste na tom o 1000 percent lepsie ako my 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 neboj sa vsetko zvladnete, tak ako my 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 hoci u nas to bude o dost dlhsie ako u vas 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

luna303
5. nov 2014

@andrejka1974 ďakujeme pekne! 🙂 hocijak je my matky pre deti musíme urobiť maximum! veď nikoho iného bližšieho nemajú. Čítala som vyššie o vašej malej aj kooooľko vybavovačiek a všetkého možného ste už absolvovali 😒 je ozaj hrozné, koľko treba na všetko čakať... ale už bude len lepšie, aj keď to pôjde pomaly 😉
No u nás uvidíme, čo bude a ako bude. Občas javí známky autizmu, ale tiež si myslím, že ho vylúčia hneď, skôr ako mi písali, bude mať akúsi úzkosť alebo strach z ľudí či vonkajšieho prostredia. Snažím sa s ňou chodiť viac medzi deti do centra, no stále tým detičkám ustupuje a žiaľ tie to využívajú a odstrkujú ju, alebo vysmievajú a ona chúďa len skloní hlavu a buď ustúpi alebo príde ku mne väčšinou ☹ ale verím, že psychologička mi pomôže poradí.