Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

meesha
24. sep 2015

Ježíš, zase ty ... 😀

meesha
24. sep 2015

Nádech, výdech, nezlob se na mě, ale pokud tu někdo káže bludy,tak se do něj nenavezu, ale opravim ho. V zásadě by se dalo říct, že napadá ona nás, protože jsme určené a vynervovane, zatímco o"ona to dá", ale předpokládám a doufám, že to tak nemyslela.

marianax
24. sep 2015

@meesha ahoj prepáč som tu nova a nepoznám vás tu ešte ani aké problémyaji vaše detičky chcela by som sa opýtať či existuje V cz asistentka K detskej V škôlke či v škole tak ako na Sk ja žijem V cz takmer 2roky ide O to že môjho syna (3r) asi V škôlke nechcú alebo teda nemôžu kvôli tomu že mu zrejme treba osobitný prístup ďakujem

meesha
24. sep 2015

@marianax ahoj, my máme ve školce asistentku, ale vůbec netusim, jaký je postup při zadani o asistenta ☹ v naší školce už as byla, to dítko odcházelo, tak nás vzali místo něj. Mám pocit, že tam musí být doporučení SPC. Nemáte kontakty s ranou péči? Ti by té nasměrovali přesně. Jestli ne, tak bych zkusila jejich poradnu nebo přímo kontaktovat SPC. Číslo má APLA na stránkách. Taky záleží odkud jste. Držím palce.

minulin
24. sep 2015

@meesha ano, viem, nastve to, ale tiez vytrhavate kontext a par veci, ktore sa dotykaju kazdeho z nas a utocite na nu, ako si aj vtedy na mna, za jednu nevinnu veticku.... Nezastavam sa jej, ale viem asi ako sa teraz ona citi.
Nemusis mi nic odpisovat.

Inak prajem vsetkym krasny den 🙂

marianax
24. sep 2015

@meesha tak už som mala napísaný koment a vypli elektriku musela som sa pripojiť na dáta 🙄 ďakujem si zlatá my žijeme V jablonci na ti spc som volala ale dohodli sme sa tak že prv si vybaviť foniatriu kde ideme na druhý mesiac detskú psychiatriu kde ideme V listipadu a pohlavného ako toto dopadne na centrum vady reči a ak sa nám potvrdí že má autizmus prihlasime sa K nim ak nie nemusím tam ani volať ďakujem za rady možno sa na teba ešte obrstim ty máš syna autistu či prečo si tu?

kubasa2005
24. sep 2015

caute otazka pozeraju vase deti telku?planujete im kazdych 15min inu cinnost?dakujem za odpoved

ludkaol
24. sep 2015

ja tomu nechápem..každá tu má svoje trápenie a myslela som že tu riešime detičky a pomáhame si,vymiename skusenosti...
Myslím že tieto hašterenia tu nepatria..prosím maminky... ☹

minulin
24. sep 2015

@ludkaol tiez si myslim...

ludkaol
24. sep 2015

@kubasa2005 ja môjmu neplánujem každých 15 minút činnosť. Keď pozeral rozprávku tak do konca keď sa hral nechala som ho

karkulka1
24. sep 2015

@kubasa2005 my cielene doma telku nemame a ani nepozerame. Preto náš telku nepozerava, sem tam raz za cas (cca. raz do mesiaca) mu pustime cez vikend Bambulku na cca. 3/4 az hodinu. Po skonceni dielu nie je problem PC odlozit.
Inak ma ipad s aplikaciami, na nom robime s nim cielene (sme pri nom) a cez vikend ho dostane vzdy poobede, ked sme doma na max. 3/4 hodinu, aby sa pohral sam s tymi aplikaciami, co ma mimoriadne rad. Teraz je to uz tak, ze ked ho to prestane bavit, tak ho sam aj vypne, da do puzdra a odlozi. 😵
V minulosti mal problem s ukoncovanim oblubenej cinnosti. V skolke nam poradili pouzivat taky vlastnorucne urobeny pasik- obdlznik, na nom suchym zipsom prilepe 3 kruzky a postupne po urcitom case (napr. po 10 min) jeden kruzok zobrat, ukazat mu to a povedat mu: "Cas". A po odlepeni 3 kruzku, cinnost ukoncit. Zo zaciatku protestoval, potom si uz aj sam tie kruzky odlepoval a hovoril si cas.
Niekedy mu v skolke nastavovali take natahovacie hodinky - minutky (na varenie vajec) ale ten zvuk bol dost neprijemny a prislo to nahle, az sa clovek zlakol. V skole potom tiez zacali pouzivat tie kruzky na papierovom pasiku.

@marianax mam kamaratku, v Cechach zije uz vyse 20 rokov, ma dvojicky chlapcov a jeden z nich ma autizmus a im velmi pomohla ranní péče. To je presne to, co na Slovensku absolutne chyba. Ako pisala meesha, skus sa s nimi skontaktovat nejak cez Aplu.

saurian
24. sep 2015

@kubasa2005
no kazdych 15 min nie. ale ked sa mu venujem 1 k 1, tak sa snazim striedat cinnosti ktore robime, ukoncit ich este skor ako ho prestanu bavit, dat si zalezat aby sme striedali rozne typy aktivit (pohybove, senzoricke, s obrazkami/knihami, "umenie"...). ked nieco robim, tak sa snazim aby nerobil stale to iste dokola, aj ked teda pred spanim casto luska aplikacie na iPade, ale snazim sa mu dat do pozornosti vzdy nieco ine.

marianax
24. sep 2015

@karkulka1 ďakujem 🙂

majkam6
24. sep 2015

@kubasa2005 myslis abu,lebo tam.menis casto cinnosti,my to nerobime podla hodiniek,ale max.20minut jednu aktivitu. Zvacsa striedame tak aj po2-10minut podla zaujmu,ak jeho zajem len trosku klesa hned menim aktivitu. Dolezita je priprava aspon v nasom.pripade,aby zajem bol z jeho strany nepreruseny.ak nechce skoncit tak vymenim za keksik.ale za taku hodku dve zdemolujeme cely dom.

saurian
24. sep 2015

@majkam6
prosim ta o toto sa snazime aj my. ale my mame obrovsky problem s obmedzenymi zaujmami (k samotnym hrovym zrucnostiam sme sa ani nedostali). takze to potom vyzera tak ze sa pripravujem, pripravujem - dlho, nachystam aktivity z roznych oblasti, ak by ho zaujali tak by to bolo dokopy cca na 2,5 hod, lenze co ho nezaujme vobec tak nerobim, prejdem na inu, a realita je taka ze za cca 35 min nemam co s nim robit, tak sa ideme vyskakat. a ako hovoris byt hore-nohami. ja toto proste neviem robit, pride mi to najtazsie zo vsetkeho 😠
nevies poradit kde by som nasla nejake "tipy" ako zaujat take dieta, co vymysliet? ths

kubasa2005
24. sep 2015

@majkam6
@saurian kedy teda varite atd?mne to pripada nerealne vsetko stihat ☹

majkam6
24. sep 2015

@saurian zajtra ti poslem co miposlala nasa aba terapeutka, ale to je take neurcite globalne.napr.dnes sme kreslili s penou na holenie v kupelni po kachlickack, krcili a hadzali papier zo schodiska,potom podla farby do vefierok zberali,temperovymi farbami natierali plastove zvieratka,s drevenymi spilkami pichalii do sitka, triedili sosovicu od fazule,pisali na tabulu,stipce pripinalu na plastovy papier, .rezali plastelinu, medzi tym drevene vkladacky,, a zopar zvukovych hraciek na posinenie zaujmu,a kef vsetko zlyhava vytahujem manusku na ruku a menim hlasy steklim proste udrzujem zajem,vysledok dobry pocit ja znicena,bordel a maly stale nespi, ale moj je maly takze asi mate ine zaujmy

majkam6
24. sep 2015

@kubasa2005 no moj maly spi cez obed taj 2-3hodky takze zatial sa da,a doobedu bude od 1. Chodit do centra kde bude mat abu vkuse.tam je jeden terapeut na jedno dieta od 8.do 12 hod .poobede mame 2krat tyzdenne skupinku v intervencnom centre,raz montesosory,raz spec pedagogicka, takze ma nabity program viac ako ja.preto uz pracujem aby sme to fin.utiahli a plus psych. Raz do tyzdna ktora sa s nim hra u nas doma.samozrejme mam volny pracovny cas a psychika na hrane,ale ideme do predu takze sa tesime a ideme dalej .maleho to bavi,chce stale chodit mimo domov,striedat prostredie. A zatial to zvlada, maly je strasne.akcny a stale v pohybe

majkam6
24. sep 2015

@kubasa2005 no moj maly spi cez obed taj 2-3hodky takze zatial sa da,a doobedu bude od 1. Chodit do centra kde bude mat abu vkuse.tam je jeden terapeut na jedno dieta od 8.do 12 hod .poobede mame 2krat tyzdenne skupinku v intervencnom centre,raz montesosory,raz spec pedagogicka, takze ma nabity program viac ako ja.preto uz pracujem aby sme to fin.utiahli a plus psych. Raz do tyzdna ktora sa s nim hra u nas doma.samozrejme mam volny pracovny cas a psychika na hrane,ale ideme do predu takze sa tesime a ideme dalej

saurian
24. sep 2015

@majkam6 daakujem.

saurian
24. sep 2015

@kubasa2005

ano, je to dost nerealne, ale da sa to. kedze drobci uz vacsinou do 21,00 spi - tak kazdy druhy den varim, kazdy druhy den chystam ulohy ci rozmyslam ake aktivity a pod. kazdy den stihnem medzitym jednu umyvacku vylozit, jednu nalozit, to iste s pradlom. vysava ci umyva dlazku, kupelnu, vacsinou mm 🙂
ked nestihnem vsetko uplne stopercentne "nachystat" nachystam aspon na cca 45min, potom mu dam "volno" a zase pripravujem.
"bordel" po hrani upratujem medzi tym ako vylezu z vany a idu spat - to uz su na pc ci tv, prip. nejake puzzle a pod.
cez prazdniny som nestihala nic 😎

menatko
24. sep 2015

@majkam6 a ake aktivity by si poradila nam? 😀 Zabudla som u Teba tu knihu s magic 3 😉 😀 aj ja chcem take abiatko u nas v meste alebo aspon v PO keby bolo

kubasa2005
24. sep 2015

@saurian ja sa polepsim len chodim aj doprace a som smalym sama.Dakujem za radu

saurian
24. sep 2015

@kubasa2005
ono je to "masaker" 😅 s nasimi detmi - ci uz psychicky, fyzicky, casovo aj financne. ja si neviem predstavit ze by som bola na nich sama, neviem ci by som to zvladla.
podla mna tu neexistuje "vseobecna" rada - kedy co robit, kazdy moze inak, mne sa to uz da dobre "nacasovat" - kedze z maleho nespavca sa stalo pekne spinkajuce dieta 😎
ja chodim do prace len na pol uvazku, mozem chodit ako mi to vyhovuje (to chodim ked je drobec v skolke), v rovnakom meste ako ma skolku. ale aj tak je to dost, cely den by mi casovo "nevysiel" chodit do prace.

cmeli
24. sep 2015

@majkam6 jej to v ktorom meste a v ktorych konkretne centrach su take pekne moznosti?

majkam6
25. sep 2015

@cmeli my sme z presova,tu je intervencne centrum, a tie abba mame v kosiciach,co je blizko kedze byvame pri vypadovke,vyhoda vacsieho mesta

majkam6
25. sep 2015

@saurian no ja ale neviem ist ze vkuse, ako by to malo vyzerat ze tri hodinu vkuse,odbehujem ku sporaku,ku telefonu a pod. Alebo tiez si chystam hracky pocas,a totalne blbo komentujem a neviem sa vzdat poziadaviek.a ked nema malyden alebo aj ja tak to flakam. Vlastne som si to zovseobecnila podla seba co nie je dobre.

mimasimi
25. sep 2015

@marianax popýtaj sa @sisstin, ona je vlastne z Čiech a najviac v tom zabehnutá, i v tom, čo sa týka dysfázie. Len neviem, či chodí aj na SK Modrý koník, či je len v tom Českom. Skús ju tu nejako nájsť a popýtať sa.

cmeli
25. sep 2015

@majkam6 Centrum vcasnej intervencie v Presove a Abiatko v KE ci Hralandia?

saurian
25. sep 2015

@majkam6
ono nam aj supervizorka povedala - ze ked to nejde, resp nedokazem zabezpecdit "vkuse" pokjne to mozem rozlozit, je jasne ze nie vzdy su idealne podmienky, vsak 😀
ked som mimo ja, tiez to nedavame, lebo nas drobec je velmi citlivy na moje "nalady", a vtedy to proste neni dobre ☹
no ono je to "masaker" keby si mala dodrziavat vsetky postupy spravne, to pre "zaciatocnika" jednoducho ani nejde, ale - snazime sa ako vieme 😀 😀 😀