Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

megynka
17. máj 2016

@bubkalienka ďakujem a dám vedieť 🙂

saurian
18. máj 2016

@megynka rovnako drzim palce, som zvedava potom 😉
mozno trocha "rypava" otazka - aj si sa priamo spytala ci nema podozrenie na nejaku diagnozu? ci nema podozrenie na autizmus?
este raz drzte sa 😉

arlene24
18. máj 2016

Zdravim vas mamicky. Mam doma 24 mesacneho fesaka 🙂 bohuzial, mame podozrenie ze by mohol byt autisat :( skusim ho v skratke opisat... je to velmi sikovne dieta, od cca 20 mesiacov pozna celu abecedu, vie ju nie len vymenovat ale aj pomenovat pismenka, rovnako je to s cislami a pocitanim do 20. ovlada zakladne farby a tvary. Rozprava aj ine veci, zvieratka atd. Slova pouziva aktivne, ked nieco vidi a vie co to je, pomenuje to 🙂 ALE nepovie mama, tata.... ma velky problem s pokynmi podaj mi, prines mi... zaujat jeho pozornost, fuuu, to je obcas nadludsky vykon, doslova prestava vnimat, hlavne ked ho nieco zaujme. Casto stojim 2 metre od neho, volam jeho meno a on sa doslova ani neobzrie. Rovnako je to aj s cudzimi ludmi, casto ked sa mu prihovaraju, uplne ich ignoruje, akoby sa pozeral skrz nich :( S hrackami sa hra velmi zvlastne, casto ho viac zaujimaju detaily ( napr. co je na hracke nakreslene) ako hracka ako celok. Miluje veci co sa tocia, vtedy sa normalne straca niekam vo svojom svete. A je tu milion dalsich malickosti, fakt to ani neviem takto vymenovat... este trebars casto beha od bodu k body, akoby po imaginarnej ciare. Kontakt a hranie sa s rovesnikmi, 0 bodov!!! Bude sa to coskoro riesit, jeho stav... ale uz som zo vsetkeho maximalne zmatena :( cim viac citam, tym menej rozumiem. Preto chcem pocut mamicky s autistisckymi detickami, vase skusenosti, rady, typy, ... proste cokolvek :(

trantabula
18. máj 2016

@arlene24 najlepšia rada akú mozem dat je objanat sa na diagnostiku u nejakého dobrého odborníka, ktorý má skúsenosti s autizmom, typu Jánošíkova v trnave, košické tuším Miková, rosenbergova, vidova niekde stredné západné slovensko. Moze to byť tisíc veci, vrátane autizmu.

arlene24
18. máj 2016

@trantabula dakujem za prispevok 🙂 zijeme v zahranici a momentalne to zaciname riesit tu, ale urcite sa pri najblizsej prilezitosti chystame to riesit aj doma, na Slovensku. Momentalne sme vo faze ked sme vo faze totalnej dezorientacie... :( vobec nevieme co si mysliet a cakat. Asi este stale neverim, ze je moj maly autista... ale citim, ze nieco nie je v poriadku, neviem ani sama ako to popisat

trantabula
18. máj 2016

@arlene24 no žiaľ sa ti to ďalej všetko skomplikuje, myslim si, musíš zvážiť kde pracujete, aký jazyk teraz doma u vás bezi, či v zahraničí chcete zostať alebo sa vrátiť na slovensko, ako momentálne prevažne doma komunikujete s malym, ak má nábeh na poruchu reči, moze aj dvojjazycne prostredie byť zdrojom jeho problemov, to sa takto vôbec nedá takto posúdiť žiaľ. Autisticke príznaky nie sú nejaké nemenné zarezy v dreve, viažu sa na poruchy porozumenia a reci, na celkovú motivaciu komunikovať ako takú, existenciu sociálneho záujmu, lebo tam dochádza ku komunikacii... Ak chcete zostať napr. V zahraničí a malý bude mať problémy s rečou, čo najskôr by som sa orientoval na cieľový jazyk a obehala si skôr tam odborníkov, ako bežala na slovensko.

clarissa
20. máj 2016

Ahojte mamicky.Pred niekolkymi dnami mojmu synovi psycholog diagnostikoval autizmus.Nejak sme s tym pocitali,nakolko je trochu iny ako deti v jeho veku,co sme si teda vsimli uz davnejsie. V juli bude mat styri roky. V auguste sme objednany k dr.Janosikovej tak sa dozvieme viac. Niektoré autisticke príznaky ho totalne vystihuju,niektore menej alebo sme to este moc neodsledovali.v kazdom pripade je velmi citlivy a celkovo by som ho zhodnotila ako dobreho chlapca aj ked ma svoje muchy a je to kazdopadne zlozitejsie ako s normalnym zdravým dietatom.ale nemenila by som ho za nic na svete.myslim ze tieto deti maju svoje caro...❤

megynka
20. máj 2016

@saurian nie nepýtala som sa jej či má podozrenie na autizmus 🙂 ale ona sa pýtala na niektoré veci ako či chodí po špičkách alebo že si všimla že ovoniava veci ... možno trošku aj nejaké podozrenie mala

zifura
21. máj 2016
zifura
21. máj 2016

Keď si pozriete stránku ambulancie Dr. Janošíkovej http://www.ambulanciajanosikova.sk/ambulancia.html
nájdete tam personálne obsadenie a to tvoriá 2 psychológovia (Janošíková, Lazíková).
Objednáva Dr. Janošíková (mailom alebo telefonicky: v piatok, osobne: pondelok až streda na Kalinčiakovej).
Pondelok a stredy máva najčastejšie termíny (diagnostika, terapia) Dr. Janošíková a štvrtky a piatky Dr. Lazíková. Správy sa posielajú poštou a sú spoplatnené.

nikulka79
23. máj 2016

ahojte mamicky.potrebujem poradit.mame autizmus ale na baze udiatich vecci,ktore sa stali ked mal maly rok a pol.pred dvoma tyzdnami ked sme sa vracali s centra,malz bol priputany v autosedacke a zasvietilo na neho slnko zacal strasne jacat a ako kebz sa nam prebral s deliria ktore prezil ak si pamatat,zacal byt iny,hned reagujena zavolanie.minule si vylozil na mna nohy a kopkal ma no a pozeral sa mi do oci ako zareagujem.ukazuje na fotke kde je mama oco sestra ale nepovie.tie cisla nam ostali ale minule videl chlapceka na ihrisku a hned k nemu letel a obimalho.dve hodiny sa spolu hrali po sebe vsetko opakovali.boli zlaty.je mozne ze by sa naozaj vratil s toho deliria alebo to bol len dajaky normalny skrat?keed som lekarkam povedala ze ake aut.crty mal ked spaol do deliria no po nejakom case pomyzli,okrem sek.zakrutenia hlavkou alebo ruckou tak mi povedali ze to hranie je stale autisticke tak je autista.zvyknu aj pri vasich detickach niektore myznut crty?

adusko123456
23. máj 2016

@nikulka79 ahoj,môj chlapček má pravdepodobne dets.autizmus ale ešte neni potvrdení. No on sa nikdy nevýhybal detičkám. Hrá sa napodobňuje všetko tak isto a nemá ani s ľudmi problém. Tirž sai díva do oči . Buď len rada,že sa mení,no nemyslím si že by ho slnko osvietilo. Tým nechcem sa ťa dotnkúť. Možno má teraz také obdobie. Radujte sa 😊

trantabula
23. máj 2016

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale poriadna diagnostika od dobrého odborníka da rozhodne veľa, ked subjektívne vnímanie rodiča je už úplne ale úplne rozevlate, treba sa o ňu snazit asi zo všetkých sil.

lauri33
23. máj 2016

@trantabula No @nikulka79 je už objednaná na diagnostiku (kvalitnú), tak uvidíme, čo z toho bude. A áno @nikulka 79 - stalo sa už veľakrát, že u detí, kt. sa javili ako autistické v nižšom veku prišlo postupne - ako ty hovoríš - k miznutiu "kvázi auti čŕt" - a to z dôvodu, že problémom bola napr. nezrelosť CNS (centrálna nervová sústava) , komunikačný problém, respektíve - veľa detí sa v istom období vývinu - správa "po autisticky"....Čo sa týka samotných detí s autizmom - ich prejavy sa menia, niektoré veci odídu a už sa nevrátia, či vrátia sa časom, prípadne ich nahradí niečo iné, niekedy sa zosilnia, nadobudnú iný obraz...
Inak to s tým slnkom, neviem , či správne chápem...On môže mať problém so svetlom a so slnečným žiarením (je to tzv. hypersentzitiva), takže mohol z tohto dôvodu kričať, či neštandartne sa správať... Alebo (čítam Tvoj príspevok druhýkrát ) máš pocit, že mu slnko pomohlo? To ale asi nebude celkom objektívne. Viem, že hľadáš všetku nádej sveta....Ale takto to asi žiaľ nefunguje.

iva726
23. máj 2016

Ahojte mamičky. Chcela by som sa opýtať aké vyšetrenia ste s detičkami prešli kým sa potvrdil autizmus. My máme o mesiac dva roky a keďže vôbec nerozprávame nereaguje ani na svoje meno proste nerozumie čo od neho chcem nás poslala dr. k neurologičke kde už pri prvej návšteve povedala že sú tam viditeľné poruchy a spomenula aj autizmus. Poslala nás na krvné testy, očné pozadie, orl, metabolické vyšetrenie. S výsledkami na kontrolu a ešte že by ho mal vidieť aj psycholog a v lete na MR mozgu. Ja neviem čo čakať ešte. :(

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meesha
24. máj 2016

@peter952 a co ty jsi zač :/ zte tu kazes zase bludy

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dai
24. máj 2016

@iva726 ahoj - urcite treba konzultaciu psychologa a neurologa - potom budes mudrejsia... Moj syn tiez v 2och nerozpraval a nereagoval moc - nakoniec bol problem v nosnej mandle - kvoli nej slabo pocul, tym padom nevedel ani tvorit slova a vlastne nereagoval lebo velakrat vela veci prepocul... my sme boli ako predcasniatko pozorovani na neurologii od narodenia cize ja som vedela ze mri mozgu ma ok a vyvoj zodpovedajuci hypotonii ktorou od narodenia trpel...
dost mi otvorila oci aj psychologicka kde nas poslalal logopedicka ktoru som v 2och rokoch syna zacala riesit - ona s nim robila asi 2-3 hodiny -rozne testy na porozumenie, pochopenie abstraktnych prikazov etc. ... ja som len sedela a pozerala - nenormalne maly reagoval - vela veci poznal co som ani nevedela ze im rozumie ( kedze v beznej komunikacii som napr. malokedy namiesto vtacik povedala sykorka - mozno 2-3x ked nam v zime sedela na balkone - a on napriek tomu ju bez problemov rozoznal medzi dalsimi 20timi vtacikmi... a pod. ) - zistila som ze syn ma porozumenie na velmi vysokej urovni, detto koncentraciu etc. ... cize u nas bola nakoniec diagnoza oneskoreny vyvoj reci - sposobeny zvacsenou mandlou ( tu sme nechali v 3och rokoch vyoperovat ) - ta mu nedovolovala spravne ukladat jazyk, mal caste zapaly usiek, slabo pocul etc. - milion veci s tym spojenych - vsetko odislo hned po vyoperovani... , hypotoniou ( oslabene svalstvo - jazyk ako sval treba tiez trenovat v takychto pripadoch dost intenzivne ) a pravdepodobne aj celkovou povahou kedze je to skor taky pohodlny chlapcek🙂 Malinky bude mat teraz 5 a sikovnucky a zdravy, tak drzim palce aj vam aby sa autizmus nepotvrdil a s dietatkom ste sa naucili pracovat...

dai
24. máj 2016

@peter952 ako toto suvisi s ich problemom? aku radu okrem tvojich bludov si im tu dal... mamicka potrebuje poradit nie pocuvat tvoje dogmy!

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dai
24. máj 2016

@peter952 aj neockovane deti maju autizmus, mnohe maminky pozoruju ze dietatko sa inak sprava od narodenia..ty musis mat strasne skusenosti so svojim lekarom ked dokazes takto urazat toto krasne povolanie-( by ma zaujimalo comu sa ty oficialne venujes okrem propagacii homeopatik ked kazdy okrem teba chce vsetkym len skodit☹

meesha
24. máj 2016

@peter952 Vazeny pane, bezte si honit svoje antivakcinacni ego do jineho tematu. Tady ti rodice potrebuji skutecnou pomoc a ne vase donekonecna omilane bludy. O tom zda ockovat nebo ne, je tady milion prispevku a kazdy si to muze dohledat a vyhodnotit svobodne sam. Ale vase ultimativni tvrzeni, ze jen tim bude dite spaseno je hrube neeticke.

Nove diagnostikovane dite nebo dite s podezrenim potrebuje:
- kvalitni terapii - ihned, klidne jeste pred konecnou dianostikou, zalozenou na vedeckych podkladech
- kvalitni diagnostiku.

Tady tim placanim prispivate maximalne k tomu, ze se diteti nedostane vcasne intervence, v rodicich vzbudite pocit, ze je to jejich vina + probudite antivakcinacni hysterii, ktera pripadne povede opet k oddaleni validni terapie, protoze se rodice budou utapet v hromadach nesmyslnych informaci o alternativnich lecebnych postupech, nez se k nim "donese", ze tudy hlavni cesta nevede.
Ano, pak se muze rozhodnout kazdy sam, jaky k tomu zaujme postoj, ale primarne je treba zajisitit kvalitni peci, pak muzou pridavat alternativy.

Opakuju se donekonecna, ale stale se opakuje podobny scenar. mam nove diagnostikovane dite - ev mam podezreni - prispecha nekdo na pomoc s vykrikem "autismus je lecitelny" nebo "neockujte". Grrr

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meesha
24. máj 2016

@peter952 No tak jo, tak si tu vykrikujte, ja mam jen vzkaz pro ty rodice, kterych se to tyka, nenechte se zblbnout, jdete si za svym a pomzte svym detem odpovidajici terapii.

vy mi nestojite za to, abych s vami ztracela cas, argumenty pro a proti si kazdy gramotny clovek muze dohledat sam, opakuje se to tu tisickrat 😝

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dai
24. máj 2016

@peter952 ty si tak neprijemna v komunikacii☹ uz pochop ze kedysi sa tieto choroby nediagnostikovali , v komunizme sa taketo deti skryvali do ustavov... aj dnes je este diagnostika tazka a v plienkach... ale ty mas svoje reporty☹ ach jo...