Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

moni73
7. jún 2016

@alex21 za mňa tiež Dr. Jánošíkova. My sme mali odporučenie od psychiatricky (MUDr. Činčurova kramare, ako prvá spozorovala u dcéry auti črty), Andreas dosť dlhá diagnostika bez jasného záveru, po 2 rokoch vyšetrenie u Jánošíkovej - jasný asperger. Neskôr potvrdené Andreasom aj Dr. Sedibovou.

lili1985
7. jún 2016

@velkeoci hehe smiem len zo zvedavosti vedieť prečo nie sedibova? ale ano určite najlepšia janosikova.

velkeoci
7. jún 2016

@lili1985 pocula som na nu negativne veci od inych mamiciek. Nie osobna skusenost. Este sme nikde neboli na dg, ale ked pojdeme, tak radsej Janosikovu, najma kvoli pristupu k rodicom.

velkeoci
7. jún 2016

@lili1985 aj o janosikovej som pocula od inych rodicov, teda nie vlastna skusenost.

lili1985
7. jún 2016

@velkeoci neviem. boli sme u oboch. ku sedibova chodíme do centra a od septembra skolky za mňa je to fajn. ale viem ze oni dve sa vo veľa veciach rozlišujú. ale pokial by som si mala vybrať len 1 tak Janosikova aj príp kvôli papierom ma oprávnenie na vydávanie diagnóz pre úrady.

alex21
7. jún 2016

Dakujem Vám za odporúčania, ešte ma zaujíma tie čo ste boli u Janošíkovej prečo si ona účtuje poplatok 95 €, teda aspon som to vyčítala vo fóre. Tie čo ste tam boli ste si ho všetky platili, zdá sa mi to dosť veľký poplatok.

amy287
7. jún 2016

@tin007 dakujem 😉😊
Kedy vam začalo dieta rozprávať ?
Moja je uz niekedy ukecaný až až, ale vela hovorí, len to, co pozná...
Niekedy to povie aj viackrát
Takisto sa začala báť zvieratiek, predtým ich doslovne milovala...
Ja uz niekedy nechápem..

iva726
7. jún 2016

@alex21 ja som jej volala minulý týždeň a keď sa ide cez poisťovňu čakacia doba mi povedala že koncom roka ale priama platba mimo poisťovne je 95 a objedná ťa už teraz v júni....

alex21
7. jún 2016

@iva726 ako je možné že mimo poisťovne vie nájsť termín a ak chcem cez poisťovňu tak čakám dlho, už mi z toho nič iné nevychádza len že poisťovňa jej preplati len určitý limit pacientov.
A ešte taká otázočka, kedy je tam nejlepšie volať aby som sa dovolala.

hanicka78
7. jún 2016

@alex21 tých pacientov - samoplatcov berie už nad limit, viacej by jej poisťovňa nepreplatila.
Mne sa podarilo dovolať ráno 6.50 bol to útorok, nedoriešili sme všetky veci, lebo jej prišiel na 7.00 pacient, povedala, že zavolá piatok, že v piatok to má volnejšie, aj volala, termín sme mali cca do mesiaca. Kedže nám diagnostikovala 2 deti platili sme len 135€, ale nelutujem, konečne vieme ako dalej.

hanicka78
7. jún 2016

baby má niekto z vás 2 auti deti, ako je to s príspevkami - auto, benzín, hygiena, ošatenie, rodičovký, atď..., dakujem za všetky info.

zarad
7. jún 2016

@alex21 presne ako hovoríš, ona má limit pacientov na mesiac, ktorý jej preplatia, časovo síce zvládne viac, ale to už poisťovne neriešia, preto má cez poisťovnu objednaných už takmer na rok, ale samoplatcov môže ešte kľudne zaradiť. Najlepšie je volať v piatok.

zarad
7. jún 2016

@hanicka78 prosím ťa môžeš v skratke povedať, ako to celé prebiehalo a či vám diagnózu povedala hneď na mieste? Som objednaná budúci týždeň a som strašne zvedavá ako to celé prebieha. Máme podozrenie u dcérky na aspergera.

hanicka78
7. jún 2016

@zarad my sme mali deti dve, povedala nám, že vyšetrenie bude trvať cca 1 hodinu, boli sme tam 2 hodiny, diagnózu nám povedala hned, správu poslala do týždňa, nám aj telefonicky škôlku vybavila, bola veľmi milá, ústretová, väčšinou sa s nami rozprávala, pozrela videá čo sme priniesli z domu, ale popritom pozorovala aj deti, aj s nimi skúšala viac krát komunikovať, hrať sa, bublifuk, ponúkala slané tyčinky - sledovala, ako si vypýta ešte dalšiu, či zdiela pozornosť, ako komunikujú,....

bebe02
7. jún 2016

@alex21 Aj tuto robia diagnostiku, je to v Bratislave-Dubravke: http://www.dsspkm.sk/viewpage.php?page_id=16

zarad
7. jún 2016

@hanicka78 ďakujem pekne. No my máme hlavne s tými videami trochu problém, malá akonáhle zistí, že ju kamerujeme začne sa jedovať a hotovo....

iva726
8. jún 2016

@alex21 ja som sa dovolala v piatok okolo ôsmej

tin007
8. jún 2016

@amy287 Syn zacal rozpraval tak standardne, islo o to, ze porozumenie bolo slabsie a z toho vznikali obcas problemy typu: nedokazal sa tak dlho sustredit, takze napr. vyrusoval v skolke pocas nejakej aktivity. Alebo nerozumel/nesplnil komplikovanejsi prikaz atd.

amy287
8. jún 2016

@tin007 aj u nas mame porozumenie slabšie...
Vela veci pozná, ma veľmi dobru pamät...
Vie si pamätať vety pri niektorých situáciách...
Takisto mame problém so sústredením, nevydrží pri tom dlho...

alex21
8. jún 2016

maminky dakujem za rady, cením si to 😵

hanicka78
8. jún 2016

@zarad aj naše menšie dvojča som musela natáčať potajomky odo dverí,ked mňa videla chcela pozerať ona videonahrávky, ale stačia 10 sekundové nahrávky.

minulin
12. jún 2016

Ahojte. Prosim, viete mi poslat foto Vasho komunikacneho panela? Alebo ako to nazvat 😀 Nemusite sem, ak nechcete, kludne do spravy, len potrebujem vediet, asi vysku a co take najzakladnejsie dat a kolko stlpcov mate? Podelene na volny cas, prazdniny, alebo tak? DAKUJEM VAM VSETKYM MOC

amairim
13. jún 2016

Ahojte, vie mi, prosim, nikto poskytnut kontakt Mgr. Zuzanu Maštenovú, ktorá sa zaoberá ABA terapiou? Do IP. Velmi pekne dakujem.

amairim
13. jún 2016

Ak mate 19 minut casu, pozrite si video. Nas velmi pobavilo a pozitivne naladilo

https://www.youtube.com/watch?v=vPSAoXJYInA
lubkalubka1
13. jún 2016

Ahojte, mohli by ste aj mne niektorá poslať foto komunikačného panela? Ďakujeme, potešíte ma, ak pošlete fotku aj mne do správy. Ďakujem

amy287
14. jún 2016

Ahojte viete mi niekto povedat, ci ma mate skusenosti s biofeedback terapiou prosim?
Uvazujem nad tym...

trantabula
15. jún 2016

Mam pre vás odporúčanie na novú knihu, ponúka iný pohľad úplne, ako po rokoch čítania temple grandin, v nej vidím skôr nášho deda, ale moje dieťa vôbec nie, ani v tejto knihe síce moje dieťa nie, ale niekto možno svoje trosku najde, ak mate čas a moznost sa k nej dostat, myslim ze neolutujete, najmä tí rodicia, ktorých zaujala kniha Prečo skáčem? Ide znova o knihu o úplne konkrétnej osobe z auti komunity, narodenej v sedemdesiatych rokoch, je písaná ako kniha - výpoveď matky a syna. Judy Barron and Sean Barron There is a Boy in Here. Naše deti malo rozpravaju o svojich pocitoch, vnímaní, dôvodoch svojho správania, fixacii, fobii, mozno niekto nájde pomoc a odpoved.

ahojcek
16. jún 2016

@alex21, @velkeoci, @lili1985: Mne kedysi dávno hovorila kamarátka, ktorá má autistické dieťa, že pani Jánošíková odporúča v BA pani Šedibovú. My sme boli u pani Šedibovej a môžem ju iba chváliť 🙂. Pani Šedibová sa vrámci diagnostiky chodieva aj pozrieť na dieťa do školy/škôlky (v BA; neviem, či aj okolie - ak škola/škôlka súhlasí) - až potom uzavrie diagnózu. U pani Jánošíkovej sme (iba so starším) v poradovníku už vyše roka (škoda, že som vtedy nezapísala aj mladšieho - nechcela som ju "zdržiavať", nakoniec má mladší skôr uzavtetú dg. než starší). Beriem, že pani Jánošíková sa v našej lokalite považuje za najsamlepšiu odborníčku na PAS. Budem rada, keď sa ku nej dostaneme na potvrdenie diagnózy. S mladším sme boli po získaní záverečnej správy od pani Šedibovej aj u MUDr. Činčurovej na potvrdenie diagnózy: plne akceptovala závery pani Šedibovej, nemala s ňou žiadne "problémy". Jediným nedostatkom u pani Šedibovej je to, že je fest časovo vyťažená - ako asi všetci odborníci na PAS.

oilkatka
16. jún 2016

Ahojte, viete mi niektorá poradiť (čo máte možno podobný problém ako my): moja 3,5 ročná dcérka má diagnostikovaný autizmus (stredne mierna forma), diagnózu nám ešte neuzavreli, ale k tomu problému: dcérka má tzv. škrečkovanie (ja to tak volám), to znamená cez deň musí stále niečo držať v ruke prípadne v oboch rukách, niekedy je to aj viac vecí naraz, nechce sa toho vzdať, a samozrejme nechce sa potom sama najesť, obliekať, pritom by to celkom zvládla, i keď jej musím pomáhať. I keď ideme von, tak vždy niečo berie so sebou a potom to musí držať v rukách i keď ide na hojdačku, šmýkačku a podobne... Už neviem ako jej mám vysvetliť, aby sa toho vzdala, že to bude mať potom.
Prosím teda o radu, ako postupovať, čo robiť....

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz