Mám byť krstná, aj keď nie som veriaca? Čo mám robiť?

kitta
29. sep 2008

Aky mate nazor nato,ze by ste sa stali krstnou a neboli by ste veriaca?ja niesom a poziadali ma aby som bola krstnou ale ja niesom ani pokrstena...neverim v Boha, ale rodicia dietatka, ktore chcu pokrstit mi velmi doveruju a spoliehaju na mna...chcem byt krstnou a chcem pre neho byt osoba ktora sa o neho postara ak by sa nieco stalo,ale mam zvlastny pocit ze sa mam dat pokrstit a mat 1 svate prijimanie aj ked niesom veriaca...ako sa na to pozerate vy?mam im povedat nie?alebo nieje nic na tom ze by som to takto urobila?

kitta
autor
30. sep 2008

som ten koniec nejak domotala...dufam ze si to nejak rozlustila...

alika54
30. sep 2008

myslim ze to viac menej zalezi od farara,,,ked sa chce da sa,,,

kitta
autor
30. sep 2008

tak potrebujem kde sa to tak da....musim sa popytat...to by bolo super....

asitka
30. sep 2008

kitta...no a presne tomuto ja nerozumiem...aj keď viem, že majú svoje pravidlá. a ja tiež proti ním nič nemám...veď to je každého osobná vec.....len proste nerozumiem...a viem, že tomu ani rozumieť nechcem...lebo mi to príde úplne odveci 😀 a som rada, že u nás to dopadlo, tak ako to dopadlo...a tuším ktosi písal, že sa dá niekde pokrstiť..aj bez toho...tak prečitaj a napíš IP...možno ti to nejak pomôže...ale presne viem, o čom píšeš....ja som povedala, že ak mi ktosi spraví krst a prijímanie v jeden deň a ešte aj dieťa odkrstíme...mne je to jedno...mne to neublíži...ak má ísť len o formalitu....ale ja sa presne ako ty neviem zaručiť a ani nechcem, že dieťa budem viesť v kresťanskom duchu keď v to nie som presvedčená....

kitta
autor
30. sep 2008

asitka..uz som pisala aj tej babe co to tam pisala ale zatial nic....si nevsimaj tu ip co som ti poslala....som si to zle precitala...

asitka
30. sep 2008

možno len nie je pripojená...ale myslím, že keď ti radu sama ponúkla, isto sa ozve...tak nech to už len dobre dopadne...pre Teba...aj dieťatko.... 😀 ahojte zatiaľ...

adetka
30. sep 2008

aj my sme to museli riesit... ja, moja sestra a nikto z nasej rodiny nema vsetky sviatosti (evanjelici)... a kezde som urcite chcela za krstnych sestru s jej manzelom... musela mat Mirka troch krstnych rodicov... aj mojho bratranca z druheho kolena... ktory vsetky sviatosti ma... a aj ked sme ho chceli na zaciatku iba pro-forma... verim, ze sa nase rodiny budu stykat i nadalej... a ze Mirka bude mat dvoch krstnych oteckov... a jednu mamicku 😀 ... znie to troku... aaaale 😉

kitta
autor
30. sep 2008

adetka to je super...eln oni uz nemaju velky vyber potencionalnych krstnych....sme taka mensia rodina a zatial rozmyslali len o mne....

asitka tak dufam teda ze odpise...to by bolo skveleeee....

eva7780
30. sep 2008

u mna to je riadne zamotane,ja som katolicka,sice do kostola nechodim,mam krsnych evanjelikov,ktory samozrejme pri mojom krste cakali vonku,vtedy bola ina doba,a som krsnou dvom detom co su krstene v pravoslavnom kostole,sice v mieste ich pobytu nemaju ziaden,ale kmotrova svokra trvala na tom aby sa pokrstili u nich odkial pochadza,takze sme cestovali na krstiny skoro 400 km,dokonca sme tam cestovali aj na 1.sv.prijimanie tiez 2x

lubi22
30. sep 2008

Kitta, je riesenie, ze ak nie si pokrstena, sice nemozes byt krstnou mamou dietata, ale mozes byt zapisana ako svedok krstu. Pokladam za pokrytecke, aby dakto absolvoval sviatosti bez toho, ze by bol veriacim. Je to klamstvo a myslim, ci si veriaca alebo nie, nechces zivot niekoho dietatka zacinat klamstvom.

Ja som veriaca, manzel nie, synceka sme krstili, budem mu rozpravat o Bohu a viere a sam sa rozhodne, ci ano alebo nie. Kedze sme vsak chceli za krstnych rodicov moju sestru a manzelovho brata, urobilo sa to tak, ze v cirkevnych zaznamoch je uvedena ako krstna mama sestra, ktora splna potrebne nalezitosti a manzelov brat, ktory je neveriaci, je uvedeny ako svedok krstu. Syncek oboch vola krstni.

maja22
30. sep 2008

Kitta, cítiš to správne - totiž, išla by si sama proti sebe. Nemôžeš sľúbiť niečo, čomu sama neveríš. Ale ako si písala, ani tí tvoji nádejní kmotrovci si z toho ťažkú hlavu nerobia. Tiež to berú asi len tak pro forma, keď to chcú od teba. Ja to vidím tak, že v dnešnej dobe, keď sa "krstia" cd-čka, knižky, autá, časopisy a čo ja viem, čo všetko, tak chcú mať rodičia deti pokrstené tiež. Bez toho, aby išli do hĺbky, čo vlastne krst je. Pripadá mi to, ako keby krstom chceli dať dieťaťu "meno" - ak chápete, ako to myslím. Lebo komu záleží na duchovnom raste svojich detí, vidí v krste prvý dotyk svojho dieťaťa s láskyplnou náručou Boha - Otca a to, čo pri krste vyslovuje, myslí vážne. Naozaj ho vedie k Bohu, k pravidelnej účasti na sv. omši, k modlitbe a pripravujú sa na prijatie ďalších sviatostí. Ale pokiaľ to má byť len okázalé "uvítanie" nového člena rodiny, bez toho úmyslu, ktorý som uviedla, nemusí sa robiť v kostole...
Poliať dieťatko teplou vodičkou sa dá aj doma... Takže Kitta - skús sa takto o tom porozprávať s tými tvojimi priateľmi. Že ak to nemá byť pre formu, nech skúsia nájsť niekoho iného a ty budeš tou dobrou tetou, čo bude detičky ľúbiť a starať sa o ne po svojom a ak to berú iba ako to spomínané uvítanie do života, tak im odporuč druhú alternatívu - slávnosť doma.
Tak ti držím palce, aby ťa vedeli pochopiť a nežiadali od teba nasilu to, čo ty nechceš. 😉 🙂

maja22
30. sep 2008

To, čo napísala Lubi, je tiež dobré riešenie 😉 🙂

zucha
30. sep 2008

kitta, este ma dodatocne napadlo, ze mama toho dietata, ktoremu som krstna tiez nie je pokrstena. Dokonca sa brala v kostole, lebo tak to chcel jej manzel a chcel dat pokrstit aj deti, tak na to pristupila. Takze je to naozaj len o tom ktorom fararovi, ci to urobi, alebo nie. Treba hladat. Pokial si pamatam, tak aj oni hladali. Svadbu mali uplne inde, ako v mieste bydliska a kazde ich dieta je krstene v inych mestach.

zebricka
30. sep 2008

Niektori zabudli, ci dokonca nikdy nevedeli, o com krst je... stalo sa to vyslovene modnou zalezitostou... 😲

A ani sa mi nechce moralizovat o pristupe cirkvi... 😉

kitta
autor
1. okt 2008

zebricka aj ja to tak vidim..niesom veriaca ale sama nechapem niektorych ze krstia deti len tak.....

bambusko
1. okt 2008

kitta, odmietla by som, ale jasneze s vysvetlenim, ze o dieta som ochotna sa postarat, pripadne to aj pravne zakotvit. zaujimave, ze neveriaci sa viac pozastavuju nad proforma krstenim ako tzv. veriaci 😕 aj moji bratia deti pokrstili, kvoli babke, svokre ap. a vobec ich nevychovavaju vo viere, sami totiz su taki veriaci ze az 😖 naco je to dobre?

zuza80
1. okt 2008

kitta, myslím si, že na tom nič nie je, keby si sa rozhodla to urobit. Sú to len formality, a ja osobne si myslím, že je aj dost farárov, ktorý veriaci nie sú a robia to len preto, lebo sa majú ako prasce v žite.Záleží, ako to berieš ty. Ja nie som veriaca, ani pokrstená a osobne by som do toho nešla, lebo je to proti mojmu presvedčeniu.A ked tak každý farár hlása, že Boh nás má rád všetkých rovnako, tak by nemali robit rozdiel medzi veriacimi a neveriacimi a mali by ti povolit byt krstnou mamou aj napriek tomu.

duskaf
1. okt 2008

zuzi, čo je pre niekoho formalita, pre iného je hodnota a naopak. Ja nepoznám žiadneho kňaza, ktorý by sa mal tak ako píšeš, skôr mám opačnú skúsenosť.

kitta
autor
1. okt 2008

pisal som do jedneho kostola v ba a vyzera to celkom tak ze by sa to dalo,tak uvidime ale viacmenej som sa rozohdla ze sa pokrstit nedam....je to proti mojmu presvedceniu a nepojdem proti sebe...a ak sa to nebude dat tak proste budem jeho super teta...

zucha
1. okt 2008

to je podla mna spravne rozhodnutie kitta. Drzim palce, nech to vyjde 😉

zucha
1. okt 2008

btw je to ten, ktory som ti spominala?

kitta
autor
1. okt 2008

ano,dakujeeeem ti...ak my to nevyjde tam tak skusim inde....este mam trosku casu...

mysti
2. okt 2008

ahojte, my sme s manzelom tiez krstni rodicia, ale "krst" bol na MU. Teda ziadny kostol. U nas je krestan len svagrina, svagor o tom nechce ani pocut, on tiez nie je veriaci. Takze mala v kostole krstena nie je. Aj ked je pravda, ze svagrinej rodina ju tlaci k tomu, aby dala malu pokrstit v kostole, s cim nesuhlasi svagor! A my sme jej tiez povedali, ze potom my sa ulohy krstnych rodicov vzdavame, pretoze nie sme veriaci a v ziadnom pripade nebudeme podstupovat koli tomu nejake ceremonie! A ako viem, ona malu nemoze dat pokrstit bez pritomnosti svagra! alebo sa mylim?

kitta
autor
2. okt 2008

no ja som tak krstena tiez na MU ale v tomto pripade to rodicia chcu aby to bolo v kostole....oni su veriaci....len musim najst ten spravny kostol....snad je to naozaj o dohode...

zuza80
2. okt 2008

duskaf:nechcem hádzat všetkých do jedného vreca. Sú aj taký, ktorí to robia s láskou a súpresvedčení, u nás tiež taký je. Venuje sa detom,pomáha ludom. A v nasom okolí, čo som si vimla, tak sa zle nemajú. Každý rok nové auto, nové fary sa im stavajú a to teda luxusné domčeky.Ale to už iná téma.
kitta:rozhodla si sa správne

darina77
2. okt 2008

Mysti, môže ju dať pokrstiť aj bez jeho vedomia.

mysti
2. okt 2008

darinka, to naozaj? nemusia byt pri tomto pritomni obaja rodicia? no tu su mi teda praktiky! To az svagrovi poviem, tak ju uz s malou nikdy nepusti "k babke na prazdniny". A ani sa mu necudujem, ked sa brali, ona ho donutila mat svadbu v kostole, aj ked sa nedaval krstit ani ziadne ine ceremonie, nie je veriaci, ale dohodli sa, ze dieta nebude krstene v kostole, ze az bude velka a bude chciet-potom sa da pokrstit. Nechapem, ako sa to da bez toho, aby s ana krste zucasnil otec... 😨 😕

darina77
2. okt 2008

Farár skúma či sa brali v kostole, a či má krstná alebo krstný otec sviatosti na poriadku. Ostatné veci väčšinou nerieši. Ale pokiaľ sa dohodli na niečom tak snáď švagriná rešpektuje dohodu.

petrusk
3. okt 2008

ahoj, ja som neveriaca, iba pokrstena, inak nic a som krstna mama sestrinym dvojickam. Nikto nic po mne nepytal, nic neskumal, len sme prisli do kostola doobeda pred krstom, aby sme vedeli ako to bude prebiehat. Neviem ci by som kvoli tomu robila veci, ktore su mi cudzie, ale nastastie sa ma nikto ani len nespytal, ci verim a som pokrstena.

asitka
3. okt 2008

petrusk...tak porad kitte...v ktorom kostole to tak okrstia....