Mám byť krstná, aj keď nie som veriaca? Čo mám robiť?

kitta
29. sep 2008

Aky mate nazor nato,ze by ste sa stali krstnou a neboli by ste veriaca?ja niesom a poziadali ma aby som bola krstnou ale ja niesom ani pokrstena...neverim v Boha, ale rodicia dietatka, ktore chcu pokrstit mi velmi doveruju a spoliehaju na mna...chcem byt krstnou a chcem pre neho byt osoba ktora sa o neho postara ak by sa nieco stalo,ale mam zvlastny pocit ze sa mam dat pokrstit a mat 1 svate prijimanie aj ked niesom veriaca...ako sa na to pozerate vy?mam im povedat nie?alebo nieje nic na tom ze by som to takto urobila?

lefika
29. sep 2008

kitta, tiez som sa dostala do takej situacie...a nakoniec som odmietla. lebo mne sa to zda byt blbe: ja ako neveriaca mam absolvovat tie ich ritualy, ktore pre mna nic neznamenaju a ktorymi opovrhujem? nevola sa to nahodou svatokradez? a ako sa mozem zaviazat k vychovavaniu dietata vo viere ci co to?
a napokon, nesla by som do toho ani kvoli sebe. cely zivot som neveriaca a som na to hrda, bolo by pod moju uroven saskovat pri krste a prijimani 🙄

asitka
29. sep 2008

kitta...ja mám podobný problém....sme krstní rodičia...a mamička maličkej ju chce dať pokrstiť (chce to len ona...tatkovi malej je to viac menej jedno) aj v kostole....a ja nie som krstená, ani nemám žiadne tie sviatosti s tým súvisiace....nuž...tak som švagrinej navrhla...nech si ku tej sviatosit proforma vezme niekoho iného....aby mohlo byť dieťatko pokrstené...v žiadnom prípade, by som nechcela byť tá...ktorá to niekde zbrzdí...keďže nie som presvedčená...že by so mňa bola dobrá kresťanka...a dobrou krstnou mamou viem byť aj bez pokrstenia 😀 teda dúfam.... 😀

lefika
29. sep 2008

asitka, aj u nas sa to nakoniec tak riesilo: rodicia zohnali niekoho, kto splanal papierove nalezitosti, aby si to odkrutil v kostole 😉

samantha22
29. sep 2008

asitka, super rozhodnutie, myslim, ze mas k tomu velmi správny postoj...
Krstná mama v kostole sa zavazuje, ze prebera na seba nabozensku vychovu dietatka... Ak rodičia... atd, atd...
Takze asi dost odveci sa zarucit, ked sama vies ako to je....
Myslim, ze vobec nie je hanba to odrieknut, ved je to spravny dovod...
Pekny vecer este...

asitka
29. sep 2008

vieš...s tou náboženskou výchovou....keď sa dieťa dostane do puberty...a nebude to chcieť samo...no nepohneš s ním...ja si myslím, či s náboženskou výchovou...či bez nej...hlavne, že z neho vychováme dobrého človeka.... 😉

duskaf
29. sep 2008

kitta, ide o to, či chceš absolvovať krst a prvé sväté prijímanie a či chceš vziať na seba záväzok, že v prípade, že by sa niečo rodičom dieťatka stalo, si Ty tou osobou, ktorá by mala viesť dieťa v kresťanskej viere.
Lebo o to pri krste ide.

bubba
29. sep 2008

no,ja osobne mam krstnych rodicov "uradnych"ktory ma mali opatrit,keby daco a "cirkevnych"ktori mi mali dat krestansku vychovu.inac pre krestana je nekrestanskym hriechom odmietnut krstenie dietatka 😉 pre nekrestana zbavenie sa zodpovednosti 😀

emily3
29. sep 2008

kitta krstny rodic by mal byt veriaci a mal by mat sviatosti krstu, eucharistie a birmovania a ak zije v manzelstve mal by mat cirkevny sobas. jednoducho mal by to byt krestan. myslim si ze by ti to knaz nedovolil byt krstnou mamou ked nemas sviatosti a ked nemas ani paru o viere. mala by si to odmietnut a rodicom poradit aby si nasli ineho krstneho ktory bude splnat podmienky. nie je to len folklor 😉

zucha
29. sep 2008

kitta, ja nie som tiez pokrstena a som krstnou mojmu synovcovi. Nemusela som nic absolvovat a normalne sme boli na krste v kostole, takze........ziaden problem. Ide o to, ze naozaj ti rodicia dietata veria, ze sa dokazes o dieta postarat, keby sa nebodaj nieco stalo. Kedze si zvolili prave teba, tak ta aj napriek tomu, ze nie si veriaca respektuju a beru ta ako tu spravnu osobu pre ich dieta. Podla mna to neodvolavaj kvoli vlastnemu krstu. Radsej si najdite kostol, kde vam to povolia aj bez toho. Ak chces, posli mi IP a ja ti poviem, kde sme to mali my.

zuzula28
29. sep 2008

kitty, nepochybujem, že budeš výborná krstná...ale ten kostol by som aj ja odmietla určite, nie som veriaca, ale k viere svojich blízkych mám úctu a preto by som tiež na nejaké pro-forma procesy nepristúpila...je to trápne, že im často stačí, aby si splnila oficiality a skutočná viera ide stranou 😅

audreyd
29. sep 2008

môj muž chcel, aby malá mala za krstnú jeho sestru (moju švagrinú), ale tá nemala všetky sviatosti "naporádku"... farár odmietol 🙂 (a ja som v kútiku duše rada) veď aký by to vlastne malo zmysel?! 😕

prasiatko30
29. sep 2008

ja si myslim, ze ak sa chces o to dieta postarat keby sa naozaj nieco stalo obom rodicom to by museli asi v testamente uviest ako pravnych tutorov toho dietata - ak nie tak aj tak starostlivost o dieta by sa asi dala najblizsim pribuznym a tam ten vztah krstny/a neviem ci zavazi. skor je to otej duchovnej - nabozenskej rovine -takze tiez si myslim, ze je od veci krstit sa a robit si svate prijimanie ak tomu vobec neveris. pokial naozaj chcu aby si ti bola pravnym tutorom ich dietata v pripade potreby to by bolo treba zakotvit uz trochu uradnejsie.

martina.d.
30. sep 2008

aj my máme kmotrovcov, ktorí neboli bratí v kostole a dokonca sú len krstení. Nemajú všetky tie veci okolo toho. A dcérku nám farár pokrstil bez problémov. Mne je akurát šumi fuk či majú všetky sviatosti, a zdá sa, že farárovi to bolo tiež. Veď človeka nesúdime podľa toho, či má všetky sviatosti alebo nie.
Avšak teraz nastala situácia, keď ideme krstiť synčeka a budúci krstní rodičia majú všetky sviatosti, ale farár odmietol pokrstiť naše dieťa z dôvodu, že do kostola nechodíme my - ako rodičia. No, je to normálne? Kto im dáva právo odmietnuť krst dieťaťa? Takže sme sa rozhodli ísť krstiť 120 km od nás k farárovi, ktorý nám krstil aj dcérku.

kitta
autor
30. sep 2008

ja teraz vazne neviem...rodicia dietatka nechodia do kostola ale su veriaci,a ja nad tym stale rozmyslam ze ci mam alebo nemam..pre neho by som to absolvovala ale je to proti mojmu presvedceniu....respektujem vieru inych a verim sama v nieco ale nie v Boha.....a chcem byt krstna,a nebojim sa tym zaviazat, lebo ich deti mam velmi rada a casto sa o ne staram...tak neviem...

duskaf
30. sep 2008

kitta, naozaj veľmi cítiť ako sa máte radi a ste si navzájom oporou, ale ak je to proti Tvojmu presvedčenie a neveríš v Boha, budeš sa len zamotávať do toho ešte viac, lebo to nie je o tom, že dostaneš nejaký papier a máš to absolvované. Ako budeš počas tých sviatostí prijímať niečo, čomu neveríš a povedať slová, ktoré nebudú pravdou?
Samozrejme je to na Tebe, ja nie som moralista, len nevidím zmysel toho, čo chceš urobiť, keď v to neveríš.
Vždy môžeš zostať pre tú rodinu tým, čím si a keď máte také pekné vzťahy, tak im porozprávaj presne to, čo si tu napísala, ako to cítiš.

blau
30. sep 2008

Duskaf pekne si to napisala, to iste si myslim aj ja. Ale mozno, keby zasla za fararom na faru na poucenie a on jej vysvetli vlastne o co ide, lebo ako neveriaca samozrejme asi nevie o com ten krst je.... kitta Hm chapem ta, ze sa nevies rozhodnut

m311293
30. sep 2008

no to snad ani nejde aby na slovensku byli krstní rodiče nepokřtění a neměli svaté příjímání. V česku s tím není takový problém, protože MM není ani pokřten, já sice jsem ale toť vše a dceru my v ppohodě pokřtili.

Ale na druhou stranu není to jen tak pro formu? Vždyť i když je úkolem krstných rodičů vést dítě k víře, mohou to opravdu dělat když by dítě vychovával někdo jiný? Potom my smysl toho aby krstní rodiče byli křesťané uniká.

kitta
autor
30. sep 2008

neviete mi niekto poradit riesenie ako mi pisala zucha?take ze by sa to dalo bez krstu ?

eriqe
30. sep 2008

ja si tiez myslim, ze krstny rodic ma byt krestan, lebo nejde o to, ze bude to dieta vychovavat keby sa nebodaj nieco stalo, ale ma rodicom pomahat s vychovou v krestanskom duchu, takze neveriaci krstny tym padom nema ako pomahat.
Ja pochadzam z neveriacej rodiny, kde sa nekrstilo ale aj tak sme kadze dieta mali akoze svojho krstneho aj bez krstu. Krstny tiez pomahal rodicom v nasej vychove, takze nieco podobne ale bez toho krestanskeho ducha, takze pre teba by som skor brala nieco taketo.

alika54
30. sep 2008

kitta,,,mozno napisem teraz aj od veci len ma zaujalo ze krstna-neveriaca,,,vies ja mam pre malu za krstnu kamaratku este zo strednej skoly,,,bola vydata dobre sme spolu vychadzali tak som ich poprosila aby sli za krstnych,,,jej manzel hned povedal ze uvazuje o odchode do zahranicia a je mozne ze s malou casto nebude ci nevadi,,,nevadilo a pokrstili sme ju,,,po case sa krstny rozviedli a krstny ocko odisiel zit do londyna,,s malou udrziava stali kontakt vzdy ked pride na slovensko navstivi nas,,telefonuje a tak,,ako nahle sa vsak nasa krstna dozvedela ze s jej ex- udrziavame kontakt prestala s nami komunikovat a na malu sa uplne vykaslala. 😔 ,,,najprv jej poslala na sviatok aspon sms na vcera mala vikinka styri roky a ona jej uz ani len tu sms neposlala,,a to vsetko pisem len z dovodu toho ze krstna je hlboko veriaca ,,,kazdu nedelu do kostola a podobne no na malu zabudla,,,preto si myslim ze nezalezi na tom ci krstna mama je neviem ako moc veriaca ale zalezi akym zivotom zije a akym prikladom moze pre babo byt 😉 ,,,

tretulka
30. sep 2008

alika, aj to sa stava,...podobne dopadli deti mojho brata, kedze si vzal reformatku, ja som im za krstnu nemohla ist, aj ked brat si to velmi zelal, povedala som mu, ze aj ked im krstna nebudem, mozno im v zivote dam viac ako ich "naozajstna krstna"...nakoniec isla za krstnu sesternica jeho manzelky, splnala vsetky "formality", len zial, uz peknych par rokov sa o svoje krstne dcery nezaujima ☹ ...je mi luto, ze prislo na moje slova...

kitta
autor
30. sep 2008

alika sak toto viem...ich syna som mala velmi casto v priebehu 3 rokov,kazdy tyzden aj 3-4 krat a velmi ho lubim a teraz ked sa ma narodit to male tak si vybrali mna a to sme trosku vzdialenjesia rodina...len chcu krst v kostole.... a ja ked to chcem absolvovat tak musim byt pokrstena a mat 1 svata prijimanie tak neviem ako to urobit....oni cakaju ze to absolvujem ale ja som naozaj neveriaca a verit nebudem......to je mi luto ze sa tak zachovala....niektori ludia beru ohlad len na seba....

alika54
30. sep 2008

juj,,,potom je to fakt blbe kitty,,,neviem ako by si to inac poriesila,,,a priatela alebo manzela,,,neviem ci si vydata,,,nemas krsteneho??? a co sa tyka mojej malej,,mrzi ma to ale len koli nej,,,tazko jej budem vysvetlovat preco nema krstnu 😒 ,,,nahradi jej ju niekdo iny,,,,

kitta
autor
30. sep 2008

mam len priatela,teda snubenca a je krsteny ale nejak veriaci nieje....takze ten isty problem....ak ma okolo seba rodinu, ktora si ju vsima tak krstnua jej tak velmi chybat dufam nebude....pisala tu zucha ze by sa to dalo bez krstu...ja neviem....lebo ja to pre neho dokazem urobit a dat sa pokrstit a viacero ludi mi povedalo ze to mam urobit...ja niesom krstena v kostole a mam krstnu a mam fajn vztah tak by som aj ja chcela mat toto s malym....

alika54
30. sep 2008

no ale ked si uz zasnubena to znamena ze mate pred svadbou,,,preco papierovo nedate za krstneho tvojho snubenca kedze ma aspon krst a je to vybavene,,,budete krstny obaja ne??? 😨

asitka
30. sep 2008

kitta...a teraz prosím nech sa neurazia všetky veriace mamičky..ja to píšem z pohľadu mňa neveriacej...ale pre boha živého, prečo nechcú pokrstiť...aj keď nie si veriaca...poznám toľko veriacich....a sú to tak zlý ľudia...hlavne, že každý deň spínajú ruky v kostole...a myslia si, že pôjdu na spôveď a všetky hriechy čo napáchali im pánboh odpustí....ako o čom to je...ak si raz rodičia vyberú niekoho ako krstných, tak by to mala aj tá cirkev rešpektovať....ak teda sú rodičia veriaci....veď ide o to, že hlavne rodičia ich budú vychovávať...ty si len taká poistka...tiež som neveriaca...a mám krstnú a ten vzťah je úplne super....fakt niekedy nerozumiem týmto dilemám....my sme to vyriešili tak, ako som už vyššie písala...že pro-forma do kostola pôjde niekto, kto má všetky sviatosti...aby dieťatko bolo pokrstené....a ináč my sme oficiálny krstní rodičia...a aj nimi vždy ostaneme....

kitta
autor
30. sep 2008

chceme sa vziat az za rok....a nechcem predbiehat udalosti....moze sa este vselico stat...aj ked dufam ze sa nic nestane...

alika54
30. sep 2008

no a bola si sa uz vobec informovat v kostole,,,ved tam ide o sviatost pre dieta ne pre teba,,,

kitta
autor
30. sep 2008

asitka viem ako to myslis a ja aj chapem ze to treba respektovat,teda respektovat vieru...a niesom proti veriacim ale tiez som za to ze by mala byt krstna ta ktoru si proste vyberu rodicia,vyberaju si predsa dobreho cloveka, ktory sa o ich dieta bude ciastocne starat a bude mu rodinou, ktora by mu pomohla vzdy.....a nemal by byt rozdiel ci veriaci alebo neveriaci ale ide tu stale o to ze krstna mam pre veriacich je clovek, ktory bude to dieta k viere viest....a to by som teda nemohla....

kitta
autor
30. sep 2008

alika...povedali my ze potrebujem krst a prve svate prijimanie, ale hladam moznost kde by sa to dalo urobit inak...