Manžel a jeho prevýchova

dtnl
6. mar 2016

Dobry den mile mamicky. Chcela by som otvorit diskusiu na tuto temu a rada by som si precitala vase nazory. Uz som tu registrovana pod inym nickom ale rada by som zostala pri anonymite. Moj manzel pracuje vela to je pravda od rano ak nezaspi donprace do siestej skoro kazdy den. Ja som na materskej mame 7 mesacne babatko. Chodim do prace cca na 4 hodiny a zarobim presne to co moj manzel s tym rozdielom ze sa staram aj o maleho a domacnost periem varim len ked treba malemu samozrejme kazdy den. Manzel je strasne unaveny z prace ked vecer pride xo som samozrejme aj ja po celom dni a zaspava po sediacky 🙂 ( to si ja dovolit nemozem) ked mu poviem ze ma vyniest smeti vyvesat pracku zabudne ked ma ist so psami von( mame dvoch) tak zaspi a nejde s nim ja ho musim budit aby s nimi isiel von a dal im jest a pit ( samozrejme nie je to kazdy den) v domacnosti nepomaha cez tyzden vobec. Vadi mi ze niektore veci co sa tykaju domacnosti nerobi sam od seba ( nebol tak vychovany). Vedela som aj pred tym jeho nedostatky ale nastal cas kedze uz aj pracujem a mame opatrovatelku na 4 hodiny denne aby sme zacali fungovat inac v domacnosti aj ako rodina. Sme zobraty len rok spolu a mame babatko nie sme este uplne zoladeny a nezvladame niektore veci ohladom zabehnutia v domacnosti co sa tyka upratovania. Samozrejme prerozdelenie starostlivosti o maleho nie je vzdy mozne nakolko je stale v praci vacsinou aj v sobotu. Samozrejme v sobotu si zoberie maleho a ja mozem trochu spat ale to je len par hodin co s nim travi z celeho tyzdna. Preto by som sa chcela opytat ako to funguje u vas ako mate rozdelene povinnost. Ja som rozmyslala o napisani aj nejakeho harmonogramu a rozdelenia prac ktoreho by sme sa drzali. Niekedy mam pocit ze mam dalsie dieta ktore musim kontrolovat aby si plnilo povinnosti. Neviem ci som narocna ci chcem od neho vela ale som nespokojna a chcem to zmenit a rada by som si precitala vase typy napady ako to funguje u vas pre moju inspiraciu. Dakujem

petulda333
6. mar 2016

Ja mam 4mesacneho synceka,manzel je v praci od 6:45vtedy ide z domu,a vracia sa 16-18:00podla prace,a niekedy este chodi preberat trzby a to v case 20-23:00,ja cez tyzden necakam a ani nepozadujem od neho aby doma nieco robil,ma narocnu pracu aj po fyzickej aj po psychickej stranke,ale on ked dojde domov ak je maly hore tak sa s nim pihra,nakrmi,prebali-venuje sa mu,cez a ked si ja chcem dat kupel (u mna min 1hod) tak ho ,,postrazi,, alebo ked niekam idem..cez vikend,v sobotu mame vzdy velke upratovanie,maleho dam mame a my upratujeme,on kuchynu a obyvacku a ja zvysok..on nevari-nevie totiz,ale pomaha,v nedelu na futbal...ja som spokojna,je mojou oporou a snazi sa ako sa len da

severanka90
6. mar 2016

Tak u nas to funguje podobne. Tiez muz do vecera v praci a deti plus domacnost su na mne. Tiez nespravi sam od seba skoro nic. Ale zase mozeme byt rady, ze aspon pracuju a nechlastaju a nebiju nas. Chlap sa tazko prevychovava, maloktory sam od seba pride domov a pomaha, vari,upratuje, venuje sa detom....napisu ti aj take co to u nich takto dokonale funguje.
Ja to riesim tak, ze smetaky postavim ku schodom a on ked ich uz zbada a ten "smradok" mu vadi aj za polhodinu a bie ze same nezidu a nevysypu sa,tak ich vynesie. Vecer sa ho len spytam, ci radsej okupe a ulozi deti, alebo uprace kuchynu po veceri. Tak si vzdy moze vybrat cinnost ktora je mu blizsia ☺
Rozkazujem iba stylom: ja idem teraz umyt schody, ty zatial vyves pracku Prosim ta!
U neho funguje len to, ked robime daco obaja alebo ked obaja sedime pri telke.
Ked napr.on este daco robi a ja si uz sadnem ku kave, dorobi to ale uz vidim aky je nervozny, ze som si sadla skor na rit ako on 😃

sense
6. mar 2016

no treba prediskutovat s muzom a harmonogram moze pomoct ...ak zarabate dobre tak si mozete zobrat niekoho kto vam pride par hodin do tyzdna upratat...

maminkajanka84
6. mar 2016

Ahoj,radaby som sa podelila stebou o moje skusenosti a nazor🙂
S manzelom sme uz spolocne viac ako 10 rokov a on je zivitelomrodiny. BYVA DLHO V PRACI,robi na smeny ,ale casto z prace chodi estena fusky,aby nas uzivil.Ja som doma na materskej,je pravda,ze mame tri deti,ale to naveci az tak moc nemeni...vysvetlim...
Varim,periem,zehlim a staram sa o domacnost ja coje asi pochopitelne ale ked aj ja casto padam od unavy,manzel nema problem spratat riad,alebo zotiriet dlazky doma.Nerobi to pravidelne,ale tiez chodim cvicit a postrazibez problemov deti🙂
Asi je pravda,ze bol doma k tomu vedeny a nerozdelovali zenskea muzske prace.Myslim ze v kazdom vztahu su nedorumenia a vela veci si treba ujasnit hned na zaciatku,tolkomoja skusenost

dooomca
6. mar 2016

Domácnosť je tiež väčšinou na mne, ale tak máme umyvacku, práčku, takže som spokojná. Keď raz do týždňa umyjem sanitu, povysavam, tak to ma nezabije. Variť nevarim, chodím si pre obedy, takže tiež to mám ulahcene🙂. Jediné, ččo mi vadí, že sa malému toľko nevenuje. Už keď sa nemusí starať o domácnosť aspoň by som očakávala viac starostlivosti o malého. Son tehotná a keď mu poviem, že som unavená, tak mu ani len nenapadne povedať aby som si išla pospať. To skôr on si ľahne a spí. S malým bol dokopy asi 5 krát vonku, prebaluje minimálne, väčšinou krmim ja. A keď mu poviem, nech sa o neho postará, tak on je chudák unavený. Ako nevravím asi 2 krát do týždňa chytí otcovsku náladu, ale to je nič. Som zvedavá ako to bude s dvomi deťmi, ale tam som mu dala ultimátum, tak ma smolu😀

pribinak
6. mar 2016

Vies mizes spravit aj 10 harmonogramov, nic Ti to nebude platne, pokial sa normalne neporozoravate o tom ako funguje vaša domácnosť, starostlivosť induktancie a ako to obaja vidíte a ake su vaše vzájomne pocity

Pokial nebude rozumieť preco tak konáš, je vysoko pravdepodobne, ze harmonogram bude ignorovať a urobí len to co povieš

romanovic
6. mar 2016

Ja takto fungujem cele manzelstvo. Rano odnesie deti do skoly, ktoru mame blizko pri dome a domov pride, ked deti spia. Neupratuje, nechodi na nakup (podla mna by ani do obchodu netrafil), v domacnosti absolutne nic okrem navarenia cca 1x za mesiac. Ja robim na plny uvazok, do vecera musim stihnut vsetky kruzkky s detmi, nakup, pripravu do skoly a poriadok.
Pokusy o vyziadanie pomoci som vzdala davno. Taky bol, ked som si ho brala a chybu som urobila v tom, ze som ho obskakovala a este aj do servisu som chodila s partyzdnovou dcerou vo vajicku, lebo na mna zacudovane pozeral, preco s nim riesim MOJE auto...
Ale ma to aj svoje vyhody, vie, ze v pripade rozvodu by xom nebola nanho odkazana a vsetko by som zvladla sama, kdezto on by si musel narazit novu zenu, lebo by xi nevedel kupit ani chlieb a zaplatit elektriku 😀
PS. Manzelmi sme 13 rokov, spolu 18.

pribinak
6. mar 2016

@romanovic naco ti je takyto chlap? vsak keby si bola chora, ani caj by ti nevedel uvarit?

viejac
6. mar 2016

Ach jaj baby! Šak si uvedomte, že muži sú z marsu. Pre väčšinu chlapov je ponižujuce robiť domace prace ak ma doma ženu. Ja som mojho muža spoznala keď mal 32 mal byt upratany ako zo škatuľky, košele vyžehlene že ani ja by som to lepšie nespravila. No odkedy žijeme spolu neodloži ani tanier do umyvačky. Proste ak mu niečo poviem tak to urobi, ale musim to povedať sam od seba nič. A ešte doda ale jasne lasko len mi povec čo. No ak ma veľa prace snažim sa ho nezaťažovať. Vtedy aj tak mam od neho odpoveď ja musim mať kľud na pracu lebo ja som živiteľ rodiny. Deťom sa venuje ak ma naladu inač nie ak ja niečo potrebujem si odbehnuť vybaviť tak ho najdem ako leži a deti maju tablet vtedy ma ide poraziť no viem, že to asi nezmenim. A fakt je lacnejšie si zaobstarať opatrovateľku ak nestihate ako rozvod kvôli večnym hadkam. Nikdy vas chlap nepochvali za starostlivosť o domacnosť a deti ale očakava, že to všetko zvladnete veď sme ženy tak musime na to šarmom a rozumom. Ja keď niečo chcem tak stači k tomu trocha zakrutiť zadkom k tomu niečo šteklive dodať a je to.

cerez
6. mar 2016

Je zbytočné písať harmonogram, keď manžel nevidí, že pomaly všetko padá na teba. Manžel a jeho prevýchova? To sa nedá. Veď ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. Bohužiaľ, ale doma už máš Jana a na prevýchovu je už neskoro.

moni244
6. mar 2016

prevychovať dospelého človeka? vedela si, koho si berieš, rozdeliť úlohy, starostlivosť si mala ešte predtým, než si otehotnela a nie teraz robiť poriadky

pribinak
6. mar 2016

@cerez ale nie, nikdy nie je neskoro, ak by nebolo nic v chladnicke, musel by ist do obchodu, keby nebolo co do ust, cuduj sa svetu, urcite by zvladol nejake spagety ci strcit kura do truby
ak by sa orders nenasiel ziadny cisty tanier, spomnul by si, ze treba nejaky umyt, ak by v skrini neboli ciste ponozky ani kosele, urcite by v byte nasiel pracku a aj navod na pouzitie

toto je skola mojej kolegyne, ma muza a 3 synov, jedneho pekneho dna sa nastvala a ....... cakala aspon jednu stratu v rodine a ........ prekvapenie........ vsetci trafili do obchodu, odrazu vedeli aj taniere umyt, ponozky oprat a ako tie kulinarske vytvori, len cumela, ziadna prazenica, ale ine papkanice

len sa treba vediet zatat, horovi Editka

cerez
6. mar 2016

@pribinak V tomto prípade to dopadlo v prospech mamičky. Tak pisateľka sa môže aspoň inšpirovať. Aj keď ja na prevýchovu neverím, pokiaľ sám človek nezmení svoj postoj.

pribinak
6. mar 2016

@cerez jasne, postoj je extra dolezity, preto som v predchadzajucom prispevku radila, ze pred vytvorenim harmonogramu si treba spolu sadnut a predebatovat ako sa veci maju

celasapremenim
6. mar 2016

@dtnl hovori sa, ze ked sa zena vyda, zvysi sa jej percento prace v domacnosti o 70 percent
:D si si zle vybrala, nevychovas, neprevychovas, ak to nechces robit sama, nech ti plati upratovanie, nebudete sa zbytocne hadat o tychto veciach

juhseverzapad
6. mar 2016

Ani sa nečudujem,že je toľko rozvodov. Keď chlap robí od nevidím do nevidím, tak ma ani nenapadne od neho niečo požadovať! Sa zobudte! Veď ani ten chlap nie je stroj na baterky, tiež si potrebuje oddýchnuť a nie ho ešte budiť, aby vyniesol napr. smeti.

sense
6. mar 2016

@juhseverzapad ak si spravne citala tak zakladatelka temy tiez pracuje mozno nie na plny uvazok ale pracuje....

juhseverzapad
6. mar 2016

@sense na 4 hodiny, tak to musí naozaj padať od únavy 😀

sense
6. mar 2016

@juhseverzapad ano 4hodiny, plus dieta, plus cela domacnost s dvoma psami, takze dom alen nesedi, a to pri tych 4hod. zarobi to co jej muz co robi od nevidim do nevidim, takze kludne moze robit aj menej....ale niekt. chlapi by neprezili keby zena donesie domov viac penazi a chlap by sa mal viac starat...

sardinka335
6. mar 2016

@dtnl čo tak 2x do týždna upratovačka? Dnes to uz nie su nejake horibilne sumy....ty pracuješ 4 hodiny...on 8 a viac......čize stale on pracuje viac ako ty. Na kieho frasa su vam 2 čokly? Len na robotu...
Muzi často sami od seba toho vela neurobia...a uprimne ti poviem, ze kebyze som muž a pridem domov o 19:00tej a manzelka mi hodi do ruk metlu, ktora je doma od 12:00tej tak ma naštve. Nehovorím, ze niečo nepomoct, okupat male, makrmit, spratat zo stola, umyvačka - to mu treba aktualne hovoriť, poprosit ked mu to nedochadza...ale holt ked si časovo viac doma tak mas aj viac urobiť.

juhseverzapad
6. mar 2016

@sense Keď môj chlap robil od rána do večera,dom v prestavbe, tiež dvaja psi, záhrada, 2 malé deti a zvládla som a ani zo mňa neubudlo. Nastúpila som do práce a stále ten istý kolotoč, ale to treba chcieť a nie sa iba sťažovať!

sense
6. mar 2016

@juhseverzapad o nie kazda je superzena ako ty.... moj nastastie chapem pojem spolocna domacnost a spolocne dieta...

stellamaris
6. mar 2016

@dtnl suhlasim s @moni244,teraz chces prevychovat dospeleho,tvojho manzela? 😕

My to mame doma rozdelene,manzel pomaha v domacnosti ,väcsiu cast prace preberam ja,on ma na starosti castejsie nasho syna.Manzel nevedel pred manzelstvom nic o domacich pracach.Vsetko sa naucil odo mna.Manzel zvladne vyprat veci,vie zavesit zaclony,uvarit jednoduche jedla a polievky,vie umyt okna..............jedine,co nevie,je zehlit.Argument,ze manzel chodi z prace unaveny,u nas neplati,unavena chodim z prace aj ja a musim fungovat.Prace mame kazdy dokonca dve.................Manzel to na zaciatku vztahu nechapal aj svokra sa miesala do nasich zalezitosti,ked ho videla vynasat smeti.Dnes manzel vynesie smeti bez problemov.Starostlivost o dieta bola pre neho novinkou,ale zvlada skoro vsetko.Ked sa mu nejaky chumaj rehoce,ze robi zensku pracu,manzel si to nevsima. 😉

sardinka335
6. mar 2016

@sense to neni o ziadnej super zene ale o organizacii času a povinnosti pripadne vyuzitia nejakej pomoci. Snad nema palac s 13 timi komnatami....

sense
6. mar 2016

@sardinka335 nuz napriek tomu nevidim dovod preco by mala doma robit vsetko zena....mat doma chlapa kt. nehne dom krizom slamy len preto ze je z prace unaveny a este ho aj obskakovat tak to nemusim mat ziadneho...zvlast ked sa dokazem financne zabezpecit sama to je zas moj nazor...

juhseverzapad
6. mar 2016

@sense Nie som super žena a môj keď nepracuje, tak pomáha, ale keď vidím, že je unavený, tak to nevyžadujem! A ty zostaň sama, keď musí byť po tvojom 🙂

timea7
6. mar 2016

@dtnl začať si mala od prvej minúty vášho spolužitia. Je tu takých tém more, popozeraj a prestaň mu robiť full servis, on zabudne ísť so psami? Ty zabudneš oprať jeho veci.

sardinka335
6. mar 2016

@sense ved ja nehovorim, ze nema doma križom slamu prehodiť....v ramci moznosti ma pomoct a napr. pre mna je dolezitejšie, ze sa po robote venuje deťom, uči sa s nimi, venuje im čas a ,,serem,, na to ze kašle na riady. Kupil umyvačku, irobot čo sam vysava a ked mu poviem tak spravi. Ale nebudem nahanať chlapa čo mi zarobí peniaze a sedim doma na zadku aby ešte upratoval. Ok, tento asi nezarobi. Ja po RD tiež pracujem len na pol uväzku 3-4hod...a to iste...2 hodiny denne niečo spratať šak nemam čo robiť.

maminuska
6. mar 2016

@sense ale to je väčšinou vývoj , každá mladá alebo taká čo je krátko vo vzťahu sa chce ukázať ako všetko zvládne ..aj ja som bola taká , jednoducho manžel prišiel večer z práce a mal fajront. 🙂 , večera pod nos, doma dve väčšie deti a jedno malinké , pracovala som ...manžel naučený z domu robiť , svokra bola v tomto skvelá , tak ale asi si myslel že sa oženil , viac netreba 🙂.
Vydržalo mi to asi rok , potom som tu aj písala ako mi srdce búši ako nevládzem ako si ja vravím tak a čo som kača aby som sa takto uštvala ? Môj manžel je v skutku veľmi dobrý človek ... ale čo mu nepoviem neurobí , rovnako ako syn . ON TO PROSTE NEVIDÍ. Dnes je nedeľa, ráno som navarila , pustila práčku vyvesila , znova zotrela podlahy ... moji chlapi pozerajú šport 🙂, bordel na kuchynskej linke im nevadil , roztrusený koláč po obyvačke tiež nie..jednoducho som NEPOVEDALA: 😀. Takže ak nepoviem , tak neriešia lebo som nezadala PRIKAZY a samozrejme ked sa rozčulujem , môžem si za to sama lebo som NEPOVEDALA. Takže u mňa magnet na chladničke a zoznam úloh , to funguje.

cervenaruza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz