Manžel na materskej a následne rodičovská dovolenka pre mňa

lulu_2323
17. jan 2017

Ahojte viem ze ste tu viacere ktorych muzi boli na materskej ideme to vyzit aj my. Manzel je zivnostnik on bude chodit do prace ja budem doma s malou za ten cas budem na urade prace ale co potom ked jemu skonci materska mozem sa ja opetovne prihlasit zase na rodicak alebo bude musiet on byt na rodicaku? Lebo ja ho teraz zrusim rodicovsky ale po pol roku sa chcem nan vratit ja a nie aby nan presiel manzel ide to? Dakujem za odpovede

kalca
17. jan 2017

@lulu_2323 mozes sa vrati spat na rodicak. My sme to prestne takto tento rok mali. Manzel bol na materskej od marca do septembra a zatial na urade prace a od septembra som zase naspat na rodicaku

lulu_2323
autor
17. jan 2017

@kalca dakujem ti a nebol s tym teda ziadny problem ze zase ides ty narodicak hej?

kalca
17. jan 2017

Nie, vsetko bolo v pohode len na urade prace som musela za ten cas priniest tusim 2x razitko ze si hladam pracu. Inac nebol nikde ziadny problem

lulu_2323
autor
23. jan 2017

Znovu otvaram tuto temu potrebujem poradit manzel je szco zo socialky dostal papier ze ziadost o materske take iste ako som ja dostala ked som bola tehotna mne to vyplnal gynekolog on to ma nechat prazdne? A ked je szco ako zamestnavatela ma uviest sam seba ci firmu v ktorej pracuje? Ja mam zruseny rodicovsky k 1.2 on si ma da nastup na matersku k 2.2 a treba aby tam doniesol papier ze ja nepoberam rodicak alebo staci ze on si neziadal o rodicak? A ako ma vyzerat dohoda medzi nami ze do staroslivosti prebera dieta on? Dakujem za info

havana_frost
23. jan 2017

@lulu_2323 Otec vyplňa časť C a dátum začiatku čerpania materského si určí a vypíše sám (tak aby to bolo do 3 rokov veku dieťaťa pravdaže). Je szčo alebo je zamestnanec? Ak aj - aj, môže si podať aj dve žiadosti a materské mu sčítajú (ak spľňa podmienku z oboch typov). Inak uvádza tú formu, z ktorej platí poistné na nemocenské poistenie.
Treba dve potvrdenia z UPSVaR že nepoberáte rodičák, za teba aj za neho. Dohoda je len papier s údajmi vás oboch a len strohé konštatovanie že súhlasíš, že po dobu trvania otcovej rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 ZP - 28 týždňov, sa bude on starať o dieťa.

lulu_2323
autor
24. jan 2017

@havana_frost a ak je szco co tam ma napisat do toho Cecka sam seba? Alebo firmu pre ktoru pracuje?

emilia25
24. jan 2017

Ja stale rozmyslam na co je dobre aby muz bol na materskej.ved ked si spocitam ze muz chodi do prace ok bude mat matetsku bude doma ale zena bude na urade prace aky to ma vyznam toto ved rodina tym len strati nie ziska.este mozno pochopim ze sa zena vrati do prace a teda vysoka materska od muza a skvely prijem od zeny.ale toto naozaj nepochopim a to mam 4 deti.

katriona1
24. jan 2017

@emilia25 tak když se to dá udělat tak aby manžel bral mateřskou a zároven stále pracovat a měl plat jako před tím, tak tím rodina finančně dost získá nebo třeba může matka opravdu nastoupit do práce třeba ve 2,5 letech a jelikož dítě nevezmou do školky a jesle jsou drahé, tak s ním může být otec doma na mateřské a taky se to vyplatí, každá rodina má jiné příjmy a možnosti a musí si zvážit jestli se jí to vyplatí nebo ne, takže je super, že ju taková možnost, my jí bohužel ted nevyužijeme, možná při druhém dítěti 🙂

emilia25
24. jan 2017

@katriona1 to ano vtedy to pochopim aj to ze zena ide do prace.ale ked je muz plne na materskej a teda nechodi do roboty a zena na urade to nechapem.a ja neviem myslim si ze prave pocas tychto par tyzdnov sa pracovat nesmie jedine na cierno na rd sa uz da popritom pracovat.

evittam
24. jan 2017

@emilia25 Muz moze mat MD a nadalej pracovat,ale na inu prac.zmluvu a kludne u toho isteho zamestnavatela-cize ak je to mozne dohodne sa so zamestnavatelom,ze uzavru novu zmluvu na inu prac.poziciu na obdobie kedy bude poberat MD z povodnej zmluvy. A matka moze zostat doma.😉 Preto sa to oplati.

katriona1
24. jan 2017

@emilia25 může se pracovat, když jsi SZČO jako je manžel zakladatelky tak je to bez omezení, a když jsi normální zaměstnanec tak taky můžeš pracovat, ale na jinou smlouvu než z které máš tu mateřskou, takže bud si na dobu mateřské otec najde úplně nové zaměstnání nebo zůstane u starého zaměstnavatele, ale bude pracovat na novou smlouvu a myslím, že by to měla být i jiná pracovní pozice, takže se to dá normálně a legálně vybavit 🙂

emilia25
24. jan 2017

@evittam
@katriona1 baby dakujem ze som to pochopila.

katriona1
24. jan 2017

@emilia25 a ještě k té ženě, pokud je stále zaměstnaná tak na úřadě práce být nemůže, ale může být i na PN a pokud je situace, že během MD/RD jí skončil pracovní poměr tak může být na úřadě práce a pobírat podporu, takže jedna rodina potom vlastně má otcovu mateřskou + otcův plat + matčinu podporu nebo PN 🙂

emilia25
24. jan 2017

@katriona1 tak toto veru chapem je to super ze aj muzi maju taku moznost.

lulu_2323
autor
24. jan 2017

@emilia25 moj manzel je szco takze on doma ostat nemusi dalej moze pracovat aj poberat matersku preto som ja na urade prace aby som s dcerkou bola doma kym on pracuje

evittam
24. jan 2017

@katriona1 Na podporu ma ale narok len do roka od skoncenia PP a co sa tyka PN tak na nu musi nastupit do 7dni od skoncenia MD inak ju nebude mat platenu.😉

katriona1
24. jan 2017

@evittam ano vím, že to není jen tak, ale kdo je šikovný a pohlídá si to, tak může mít 🙂

havana_frost
25. jan 2017

@lulu_2323 Nuž tak to neviem... záleží ako za seba odvádza nemocenské, ako za szčo? Alebo ako za zamestnanca? Ak sa jeho firma volá "ABC" a v tej je konateľ, pracuje pre ňu, ale nie je jej zamestnanec, tak tam napíše "ABC". Ak používa názov "Janko Hraško" (a tak sa aj volá), tak tam napíše Janko Hraško.

vevikkuric
20. feb 2017

Ahoj zeny. Prosim o radu...som na RD, no manzel chce poziadat o materske. Pracuje... Ako je to teda v pripade, ze pracuje? Stale sa len docitam, ze nemoze mat prijem, ale znama tvrdi ze moze... Stratila som sa v tom.... Ak viete niektora kocky, prosim napiste mi to "po lopate" . vopred velka vdaka 🙂

havana_frost
20. feb 2017

@vevikkuric Môže pracovať, ale nie na tú zmluvu z ktorej mu budú vypočítavať materské. Takže ak u toho istého zamestnávateľa, tak musí mať na dobu poberania materského inú pracovnú zmluvu.

vevikkuric
20. feb 2017

@havana_frost Takze napr.je predajca na zmluve, a bude napr.skladnik?:sunglasses:

havana_frost
20. feb 2017

@vevikkuric môže byť 🙂 Ale nie dodatkom! Musí byť čisto nová zmluva. Kludne na dobu určitú - počas trvania poberania materského (samozrejme to nebude výslovne takto špecifikované v tej zmluve haha)

vevikkuric
20. feb 2017

@havana_frost Dakujem velmi, velmi pekne za jasnu odpoved. Moooc ste mi pomohli... 😉

vevikkuric
29. mar 2017

Takže podávam info, ako prebehla komunikácia na sociálnej poisťovni.... Jedným slovom hrôza.... Pani pracovníčka veľmi, veľmi neochotná... Keď som jej povedala, že potrebujem info, čo všetko treba k podaniu na materské pre manžela...pozerala sa na druhú tetu vedľa seba, žmurkli na seba a čosi si zašomrali popod nos. Ignorovala som to a i naďalej som slušne čakala na jej odpoveď. Cez zuby zašomrala, že potrebujem žiadosť, potvrdenie medzi manželmi o starostlivosti a tam to skončilo... A posledná veta ma úplne zabila... ďalší čo potrebujú okrádať štát... Poviem Vám, nezmohla som sa na slovo ☹

evittam
29. mar 2017

@vevikkuric Si sa ich mala spytat,ze akoze okradat stat,ze teda ak to ako pracovnicky SP nevedia,ze to ma davno zaplatene tak je to hanba. A ze ci to ide z ich penazi ked maju sproste poznamky a prazdne hlavy.😋😉

vevikkuric
29. mar 2017

@evittam Ja som vyrecny clovek, ale toto ma tak sokovalo, ze som sa nezmohla na slovo. Ja som taka znechutena, ze teda ani neviem, co vsetko mi treba doniest na vybavenie. Teda muzovi 🙂

alantroj
3. apr 2017

@vevikkuric dnes som volala na infolinku, tak sa hovor zaznamenáva, nebudú drzí 🙂 mužovi treba vyplnené tlačivo čo dostane na pobočke - potvrdenú zamestnávateľom, písomnú neformálnu dohodu medzi manželmi že preberá starostlivosť o dieťa od akého dátumu, fotokópiu rodného listu dieťaťa

vevikkuric
3. apr 2017

@alantroj Ďakujem za radu, moooc ďakujem... Ja som písala aj na pobočku...samozrejme, že odpoveď žiadna... Moc ste mi pomohli. 🙂