Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

ceja
28. máj 2010

zdenallicka cim prosimm ta potahujes? lebo velmi sa mi paci potah (teda k torte sa ani nevyjadrujem, to aj keby som mala 20 klobukov na hlave a dam ich dole tak to je malo) - nie je taka porovita a ani taka hyperleskla akoby sa roztapala... je taka pekne jemne leskla... je to varena? alebo nebodaj niecim porieras hotovu tortu.

anibas
28. máj 2010

@lenka.pav recept bol na šlahačkový krém do torty - určite to poznáte - len ja nie, lebo s mixovaním šlahačky nemám dobré skúsenosti

a ak nepoznáte pošlem aj vám 😉

lenka.pav
28. máj 2010

posli 😉 , clovek sa uci cely zivot 😉

zdenallicka
28. máj 2010

Anibas, slehacku naslehas uplne v pohode..🙂 Musis ji mit dobre vychlazenou..🙂 A jeste lip se sleha rostlinna slehacka, tam je to uplne bez problemu...🙂

Leni, je to tento - uvarila jsem si pudink z jednoho pudinkoveho prasku, 4 lzic cukru a 400ml mleka a nechala vychladit (nahoru davam folii, aby se neudelal skraloup), pak jsem ho vyslehala s 250g tvarohu z vanicky a k tomu pridala 300ml slehacky (uslehane samozrejme ) a zelatinovy ztuzovac.. Pridala jsem trochu rumu a dal uz nesladila. Oni si prali min sladky krem. Ted jsem hloubila diru na vodopad a ochutnala jsem, jak to chutna s korpusem - je to dobre, lehke a osvezujici..

zuzkaprofant
28. máj 2010

dievcata krasne torty robite klobuk dole ja stale kukam ake nadhery ste upiekli a inspirujem sa 😉

anibas
28. máj 2010

@zdenallicka a ešte blbá otázka : ako viem, že je rastlinná, čítala som dnes 2 šlahačky, ale nebolo to tam napísané 😝

zdenallicka
28. máj 2010

Alex. Leni a Cejo, diky moc za pochvalu..🙂

Cejo, je to varna, ale trosku mnou upravena a jsem teda prekvapena, jak se mi s ni krasne pracovalo..🙂

VArna klasicka:
* 150 ml vody
* 70 g másla
* 150 g hladké mouky
* 500-700 g cukru moučky
* aroma
* /lze i trochu sušeného mléka/

A moje:
* 150 ml vody
* 70 g másla
* 150 g hladké mouky
* 700 g cukru moučky
* aroma dle chuti (já jsem dala lžíci)
* 150g sušeného mléka

Vodu s máslem přivedete k varu a vmícháte mouku.. Uděláte tzv. odpalované těsto. Nesmí tam zůstat hrudky mouky. Všechno se hezky spojí do jedné koule, kterou vařečkou ještě různě rozděluju a míchám, aby se pořádně propařila. Necháte vychladnout (jakmile to trochu zchládne, přikrývám sáčkem, aby neoschla).
DO studené zapracujete prosátý cukr a mléko a přidáte aroma. Barvíme zadělanou hmotu.
Dělala jsem poprvé v pekárně a už nebudu dělat jinak.. Máte více jak 1200g hmoty.

Nepotírám ničím, nechávám to tak. 🙂

lenka.pav
28. máj 2010

zdeni, dik, vyskusam 😉
a potup na tu lienku nema nik? mam cca predstavu, ako na to, ale nejaky postup by predsa len potesil 😉

anibas
28. máj 2010

@lenka.pav ideš robiť lienku 3D ?

zdenallicka
28. máj 2010

Anibas, ja delam i z zivocisne, ale s tou rostlinnou se pracuje jeste lip... Jsou to tyto (ta druha, ke slehani):

http://www.mojerama.cz/vyrobky-rama/rama-cremef...
http://www.bioapetit.cz/potraviny/hole-slehacka...
http://obchod.urybicky.cz/products-page/surovin...

Nejdostupnejsi je ta Rama - tu koupis skoro kdekoliv. Ty dalsi ve zdravych vyzivach...

anibas
28. máj 2010

ved to len tučné brucho a hlavička a bodky 😀 😀 😀 😀

hejdita
28. máj 2010

tak moj vytvor 🙂 prvy plateny 🙂

anibas
28. máj 2010

@zdenallicka presne tieto spomínali aj na TOM - no ale kedy sa ja dostanem do mesta ☹ , u nás na vidieku len Coop jednota a prášková Dr. Oetker 😒

anibas
28. máj 2010

@hejdita krásna torta 😵 😵 😵 - ty si určite zase ponocovala 😉 😉 a čo za novú pomôcku máš na lupienky ruží, aby boli žilkované ?

zdenallicka
28. máj 2010

Hejdi, jak jako plátěná? Nebo jako placená??

hejdita
28. máj 2010

ano ano placená, platena je zahoracky 😀

hejdita
28. máj 2010

vrchnak od nuteli 😉 😀 😀

anibas
28. máj 2010

@hejdita tak ty si starý koumák - ešte že si mala nutelu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

anibas
28. máj 2010

tak sa majte - idem do postele - pekný víkend, keby sme sa nečítali 😀 😀

hejdita
28. máj 2010

ja nemam uz nutelu ta uz je davno zjedena tam skladujem kakao 😀 😀 😀 ale ved dobry napad no nie? 😅 😀

lenka.pav
28. máj 2010

hejdi, super, ty sa vzdy vynajdes 😀
anibas, to som si aj ja myslela, ze iba gule a tak, lenze mozno bude vediet niekto poradit, co najskor potiahnut a tak - take tipy na ulahcenie roboty 😅

lelou
28. máj 2010

ahojky 🙂
zdenallicka, mam takovou malou otazecku: to jako ten potah je ten recept na to varene cosi? 😕
tim jsi potahovala ten uzasny dortik? a jestli je to ono, jak to prosimte chutna?

lelou
28. máj 2010

@zdenallicka HA prave sem prisla na to jka se odpovida konkretnimu clovickovi 😀 😀 😀

zdenallicka
29. máj 2010

Lelou, jj, to je potahovaci hmota VARNA..Chutna jako mlecny marcipan, jen je levnejsi a dobre se s ni pracuje..🙂 Davam do ni mandlove aroma (sladka mandle) a jsem s ni moc spokojena - potahovala jsem s ni uz ctvrty dort.. 🙂

Dekuji za pochvalu..🙂

ceja
29. máj 2010

@zdenallicka a do tej varnej sa aroma pridava v ktorej casti? neviem, ci sa to s nou vari alebo nie

lelou
29. máj 2010

@zdenallicka jeste takova mala otazecka, jak to skladujes a jak moc je to trvanlive?
vydrzi to treba tyden v lednici?

zdenallicka
29. máj 2010

Cejo, aroma se dava az do zpracovane hmoty... respektive - zapracuju polovinu cukru a dam tam aroma.. pak zapracuju zbytek cukru a susene mleko..🙂
Ono to vypada velmi ridce, ale za par hodin to ztuhne na "plastelinu"..🙂

Lelou, uchovavam to v lednici a nejstarsi "kousek" tam mam uz pres mesic a porad je dobra..🙂

mirka907
29. máj 2010

Ahojte baby. Zabludila som do tejto temy a musim povedat, klobuk dole pred Vami. Ja mam problem obycajny kolac upiect a tie Vase umelecke diela ma dostali. Ak sa medzi vami najde nejaka kosicanka, nech sa mi prosim ozve do IP velmi rada vyuzijem jej sluzby.