Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

sofi07
7. aug 2009

ja som piekla. tak neplanovane, doslova z vecera do rana.prvykrat som robila puncovu podla receptu od lenky a velmi chutila,este raz dakujem leni. a ked ju chvalil moj otec, tak to uz je co povedat, lebo on len kysnute ma rad 🙂. hodim foto, ale len z mobilu.a co sa tyka potahu, stale sa mi s tym nerobi dobre, ja neviem, kde robim chybu. kolko davate cery? sa mi to tak drobi a lame, nemyslim, ze by som dala vela cukru, sko mozno viac toho tuku treba, fakt neviem, az do placu mi bolo v jeden moment, som sa tym natrapila. ☹

lenka.pav
8. aug 2009

sofi, som rada, ze torta chutila. a na obrazku vyzera ten potah bezchybne 😕 . ja robim MMF, tam ceru nedavam, takze ti neviem poradit. ale podla mna treba len skusat a skusat a pojde to lepsie a lepsie 😉
ja budem piect v tyzdni, chystame sa vo stvrtok na slovensko do nedele a svokra mala meniny, tak jej upeciem a donesiem tortu. ale absolutne nemam predstavu, ako ju ozdobim ☹ . asi budem tvorit za "jazdy" 😅

wighy
8. aug 2009

sofi, nahodou je velmi pekna torticka a vobec neni vidiet ze by sa nevidaril potah 😵
ja tiez ceru nedavam takze neviem 😒

graziela
8. aug 2009

Ahojte,
Cessy, ja peciem 🙂 Korpus sa prave pecie, parizsky krem som vcera vecer prevarila s cokoladou, dnes naplnim korpusy ( + ovocie-jahody, banany) a zajtra sa chystam na potahovanie - 1.krat idem vyskusat hmotu MMF z ruzovo-bielych JOJO marshmallow...Trosku mam obavy, ako sa mi to podari, doteraz som vzdy robievala len falosny marcipan...
Jedna vec by ma zaujimala, mate niektora skusenost, aka vysledna farba vyjde z tychto JOJO cukrikov? bude sa dat potom pocas miesenia dofarbit na lubovolny odtien? napr. aj na zlto, modro, zeleno a pod.? Nebude taka uz chytena do ruzova? Najradsej by som pridala farby uz pocas ohrievania v mikrovlnke, ale stale som sa nerozhodla, ako ju nakoniec ozdobim...bude to pre manzela na narodky...
Dakujem za rady 🙂

wighy
8. aug 2009

graziela ja som v pohode zafarbila hmotu z jojo cukrikov,som pouzivala oranzovu farbu a chytilo v poho ale pravdupovediac sa mi s tym nerobilo tak dobre ako s haribo cukrikmi 😕

cessy
8. aug 2009

sofi torticka je krasna, naozaj nie su vidiet ziadne nedostatky 😵

ja do MMF davam ceru ale len trosku asi tak ako za kavovu lyzicku

graziela ja som robila raz z jojo a velmi zle sa mi s tym robilo, tiez sa mi lepsie robi s haribo

cessy
8. aug 2009

graziela a to ovocie potom das do kremu???tak som to este nerobila, ale moze tobyt mnam 😝 mnam

graziela
8. aug 2009

Juj, babule, tak to ste ma teda nepotesili, ze sa vam ta hmota z JOJO moc nepacila... ☹
Ja uz mam kupene 2 balenia a zajtra rano idem na to...
Rozmyslam, ze necham tu ruzovu aka mi vyjde nedofarbovana a urobim bud klobuk a trosku hmoty zafarbim, aby som mala na stuzku s maslou dookola a tam prilepim cisielko 37 (tolko ma moj manzel 😉 )...alebo len potiahnem a urobim navrchu taku naskladanu maslu...na viac sa zatial nechytam, okrem toho cakam dnes v noci navstevu (moc sa necudujte, ma prist sestra na navstevu z Prahy na dlhsie)...Uvidime, ako sa mi bude pracovat s tou hmotou, ak to pojde, tak nabuduce sa urcite pustim aj to nejakych zaujimavejsich kreacii...
Cessy,
ovocie davam tak, ze korpus potriem dzemom, na to dam trosku plnky, na to ovocie a zahladim zvyskom plnky..takto kazdu vrstvu...jednu som teraz dala bez ovocia, len som namocila piskoty v inst. kave zmiesanej s rumom... 😉

cessy
8. aug 2009

graziela mozno sa ti s tym bude dobre robit, ved uvidis....mne sa to zdalo byt take tuhsie, nie take pruzne ako haribo.

noooo, to vyzera dobre, na buduce to hadam aj ja tak skusim...aj tie piskotky musia byt super, take lubim 😉

graziela
8. aug 2009

Cessy, ja len dufam, ze to bude OK, ja mam vzdy taky stres z tejto zaverecnej fazy 😒

cessy
8. aug 2009

graziela kukuk mi do albumu na torty od mamy, tam som aj ja robila jednu s maslou. taku chces robit?????
myslim ze na predchadzajucej strane je link

cessy
8. aug 2009

graz ved aj ja....ale vzdy to neako uplacam 😀 😀 😀 , ved sa zatial len ucim....takze to nemoze byt dokonale 😕 😨 😵

graziela
8. aug 2009

Cessy, ano take nieco by som chcela...dobre sa ti to robilo? bolo to jednoduche? aj si to potierala vodou naspodu alebo niecim, aby to dobre drzalo?
A inac,citala som, ze v lete, ked dame tortu do chladnicky sa potom zvykne MMF rosit, stalo sa to aj vam niekedy? Nemala by som torticku pre potahovanim nechat trosku na vzduchu aklimatizovat?

cessy
8. aug 2009

no ja som tu maslu robila z K2, ale robilo sa mi to velmi zle, bolo teplo a neako sa mi to topilo.nepotierala som to vodou, len som to pritlacala, ale K2 asi budees musiet.inak jednotlive maslicky som nechavala aj vytvrdnut.
mne MMF este nerosilo, len K2 rosilo, ale to az na druhy den som zbadala.
ja vytiahnem z chladnicky a hned potahujem....vyskusaj ju vytiahnut skor, uvidis co to spravi 😕

junovka
8. aug 2009

ahojte

citam tu, ze Graziela ides robit JOJO potah z ruzovo-bielej farby....tak, minule som robila z tej farby cukrikov a vysla mi ruzova farba/mne sa to hodilo, nakolko robila som Timke k naodkam/, ale....tiez som strasne bala ci sa mi vobec podari potah, lebo som si tu vas precitala, ako ste sa tu s tym poniektopre piplali a tak....a mne sa sice podarilo spravit na prvy raz potah, ani sa nelamal ani nelepil, proste super, len ma zarazilo na druhy den to, ze ked som zacala rezat tortu, tak sa mi potah zacal odlepovat od korpusu.Neviem preco?? 😕 Je pravda, ze pod potahom som mala natrety coko krem 😒 ...zeby to bolo tym??

sofi07
8. aug 2009

dievcata, dakujem za pochvalu, potesilo 🙂 . cessy a s K2 sa ti ako potahovalo?

graziela
8. aug 2009

Junovka,
aj ja sa toho obavam, ze sa bude zle krajat, tiez som potiahla boky aj vrch parizskym kremom... 😕 Babule, radte dopredu, nech nieco nepokazim...Alionuska si zrejme uziva dovolenku, ta nam asi neporadi...juj...bojim, bojim...

junovka
8. aug 2009

Graz, ja som robila podla toho/mam to odkopirovane z mimibazaru 🙂/

POSTUP PŘÍPRAVY

Nie je to moj recpet,ale dobre sa mi podla neho robilo,tak sa on podelim.

Práškový cukor preosejeme a asi 400g odložíme nabok a 200g dáme na pracovnú dosku.

Cukríky si umyjeme z ružového cukru vo vlažnej vode (nie v horúcej), dáme do misky, pridáme 2lyžice vody, Ceru a kys. citrónovú a dáme do mikrovlnky na pár sekúnd. Keď sa začnú topiť a hmota začne trochu akoby kypieť, treba to vybrať, premiešať a znovu strčiť do mikrovlnky a toto opakovať, kým nie sú rozpustené. Keď sú v mikrovlnke dlho, cukríky začnú karamelizovať a to nie je dobré.

Keď sa hmota rozpustí, pridať z nabok odložených 400g časť práškového cukru, premiešať a pridávať cukor a premiešavať, pokiaľ nie je hmota taká, že sa lepí málo. Potom zhrnúť z misky hmotu do kôpky cukru na pracovnej doske a spracovávať rukami. Hmota má byť tvárna, asi ako plastelina. Ruky si potierať Cerou, aby sa hmota na ne nelepila.

Ked sa dá veľa cukru, hmota sa drolí. Keď málo, je mäkká a ozdoby z nej nestvrdnú.

Farbí sa bežnými potravinárskymi farbami. Pre sýty odtieň farbu rozpustiť a pridávať už na začiatku pri rozpúšťaní cukríkov do tých 2 lyžíc vody.

Dá sa ňou poťahovať aj robiť ozdoby. Skladovať v potravinovej fólii v sáčku. Pre opätovné použitie treba na pár sekúnd zohriať v mikrovlnke a premiesiť rukami, natretými Cerou.
Na vzduchu dosť rýchlo tuhne, takže skladovať v sáčku a vybrať si vždy len také množstvo ktoré spotrebujeme. Keď napr. robíme kvietky a vyvaľkali sme si placku, tak držať pod fóliou.
Keď chceme vaľkať na poťah, tak jemne podsypať škrobom, aby sa hmota nelepila. Málokedy sa na prvý krát podarí vyvaľkať pekná placka a často sa pri vaľkaní prilepí, ale keď sa to zhrčí a znovu vyvaľká, tak je to už lepšie.
Haribo Dulcia Rubino - dostať v Lídli a v Kauflande - 175g v sáčku.
Čokoládový Marhsmallow fondant

K receptu sa pridá trochu horkej tmavej čokolády rozsekanej na kúsky a asi hrsť nesladeneho kakaa. Čokolada sa pridá v dobe keď sa rozpúšťajú cukríky a kakao se zapracováva v době, keď se pridáva cukor. Najprv sa zapracuje kakao a potom cukor.

JAK SE NEUPATLAT PRI VÝROBE HMOTY Z MARSHMALLOW
misku, v ktorej budeme bonbony nahrievat, predom vymazat olejom
namastit aj varešku
po rozohriatí bonbónov pridávat do misky cukor múčku a vareškou spracovávat
už pomerne tuhú hmotu preložit na pocukrovaný vál a dalej spracovávat ručne - podsypávat cukrom až do požadovanej kvality hmoty

graziela
8. aug 2009

Junovka, dakujem, presne toto som studovala o.i. posledne dni, aby som bola teoreticky najlepsie pripravena 😉 Tak hadam sa to podari 🙂

junovka
8. aug 2009

pozeram, ze uz mas nejake torticky za sebou, tak coho sa obavas??Ved si uz pomaly ako profesionalka 😉

graziela
8. aug 2009

Junovka, dakujem za lichotky, ale od prof. mam este daaaaaleko... 😉 Musim sa vela ucit...a MMF idem robit 1.krat 😉

cessy
9. aug 2009

ahoj graziela no ako to dopadlo???ako sa ti s tym robilo??bude aj fotka??? 😕 😅

cessy
9. aug 2009

sofi mne sa s K2 zle robilo, bolo to velmi makke a trhalo sa mi to. ta so slonikom, tak ta je potahovana K2, ale je odfotena tak aby to nebolo vidno. s MMF sa to neda porovnat, to je pruzne....aj lepsie sa mi to prenasa na tortu.

wighy
9. aug 2009

ahojte

graziela tak ako?????

ja som dnes robila iba pre nas s mm tortu tak nepotahovanu,som ju robila 1x v hrnci nech je mensia

ale neviem co sa stao ale cesto sa mi dost drobilo rozpadavalo ale neva zlepila som ho kremom 😀 vyzera cela rozsmyknuta ale chutit bude dobre hehehehe nam postaci 😀 😀 😀 😀 😀

graziela
9. aug 2009

Ahojte babulky,
tak torticka je hotova, o chvilu sa bude krajat 🙂
A MMF sa mi podarila prefektne, velmi dobre sa mi s nou pracovalo, sice som nou len torticku obtiahla a vykrojila kvietky, ani som ho nefarbila, ale je to ovela lepsie ako falosny marcipan...Ostala mi asi tak 1/3 hmoty, odlozila som si ju v sacku do chladnicky, nabuduce skusim aj zafarbit a prip. nejake postavicky...
Ale musim povedat, ze som naozaj velmi milo prekvapena...na to, kolko som sa docitala, ze ako sa nie kazdemu hmota vydarila, mrvila, lepila, rozpadavala, tak mne to vyslo uplne na 1.sup...aj sa mi vymiesila krasne a aj krasne vyvalkala, proste je SUPER!!!!A aj chutovo je to celkom dobre, urcite lepsie ako marcipan, ktr. je na moj vkus dost mastny...
A fotocky budu, samozrejme, pridam hned, ako bude cas... 😉

meganik
9. aug 2009

ahojte prepacte, ze vam leziem takto do temy, ale chcem sa velmi surne opytat, ci mi neviete poradit dobru cukrarku z BA, ktora by vedela upiect tortu s nazvom Farma je 8-ma v poradi, potrebovala by som to na buducu sobotu a mam cas na objednavku len dneska, kludne dajte vediet aj do ip
velmi pekne dakujem

http://www.tortyodmamy.sk/?q=pre-deti/zvieratka...

roxi
9. aug 2009

ahojte baby, tak ja som ešte tento týždeň okrem torty na narodky pre dcérku robila aj na ďalšiu tortu na stretko našich júlovčiat tu z MK, prvýx som sa pokúšala vymodelovať postavičky, teda nie som moc zručná, ale mala problém bol aj v tom, že keď mi tá hmota začala schnúť tak praskala, mali ste tiež niektorá taký problém, čím to mohlo byť, asi som niekde urobila chybu, tentokrát mi pri manipulovaní s tortou praskol aj poťah 😖 , mohlo to byť zapríčené aj tým, že som robila polku torty krémovú a druhá polovica bola tvarohovoovocná a inak to sadalo? asi som tým mixovaním urobila chybu, veď som mala aj problém vyrovnať výšku oboch polovíc, no aspoň som skúsila a poučila sa, deťom to bolo aj tak jedno, tých zaujímali len postavičky 😀

cessy
9. aug 2009

roxi jeeej krasne, super napad.
a este som sa chcela opytat, na tom prasiatku si ako docielila tu krasnu cervenu farbu????to si hotove farbila, alebo si tak dokazala zafarbit hmotu??? 😕

graziela
9. aug 2009

Roxi, krasna torticka 🙂
Aj ja som uz tu moju pridala do mojho albumu, na moje velke prekvapenie bolo to potahovanie ako basen 🙂 🙂 🙂 A aj tak chutila, aspon tak vsetci tvrdia... 😲 😀
Ja som si na 1.krat nefrufla ani farbit, ani nic modelovat, ale laka ma to velmi...Skusala som len stetcom naniest cervenu farbu, ale sa mi zdalo, ze to dost dlho schlo...tak neviem, ale zrejme je to jednoduchsie a istejsie ako zapracovat farbu do hmoty...s farbenim falos. marcipanu som ja osobne nemala dobru skusenost...
A este som sa chcela opytat - ako to robite, ze su vase torticky na povrchu take leskle? Potriete to olejom alebo troskou vody? Urcite to bolo uz niekde spominane, ale nechce sa mi hladat...

sofi07
9. aug 2009

roxi,ked som robila zirafu, tiez mi to cele popraskalo, stara vraskava zirafa 😀 . myslim, ze to bolo tym, ze som sa s tym asi dlho paprala,som odbiehala casto k malej a bolo to asi dlho na vzduchu...ale tortu mas krasnu, tie figurky su roztomile 🙂