Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

mishulle
4. jún 2014

holky, prosím, nedělal tu někdo košík s květinami?

mysiatkoo
4. jún 2014

@vladiella 😀 😀 😀 😀 😀 😀 to ja vidim trosku inak 😝 ale samozrejme rada poradim, ak mam ako 😉

sikag
4. jún 2014

@mishulle ja som robila 🙂 preco?
@govinda paradne ti vysli tie kvietky. mne sa tiez lamu. nesmies ich chytat. ja ich robim zo smartflexu a necham ich tam cez noc. potom sparatko a pich do torty. prepac ze som nereagovala skor, nebola som pri pc

mishulle
4. jún 2014

@sikag chtěla jsem se zeptat, zda se pod výplet ještě potahuje a růže se lepí přímo na krém?

florentina
4. jún 2014

@gelinka75 super, ten recept se mi moc líbí, dnes vyzkouším.... a děkujiiii!!!!
@vladiella díky moc, poukládala jsem a postupně časem vyzkouším. Recept nedostanu, to jsem zkoušela jako první 😖. No potahovka snad bude ok, ale ty barvy musím prostudovat. Hlavně najít ta potřebná Ečka. A pak už jen doufat, že když to výrobce neuvádí, tak to v tom opravdu taky nebude....

janakla
4. jún 2014

poradíte? Muže se ztužovač do šlehačky od zeelandie dát do dortu a pak potáhnout Pasta Dama? Nebude to tect? http://www.hospodynkam.cz/Ztuzovac-slehacky-Zee...

jakelina
4. jún 2014

@janakla do dortu můžeš dát krém jaký chceš, ale povrch šlehačkou potřít nemůžeš, to by se ti rozteklo. Máslo s cukrem je na potření nejlepší

pipka
4. jún 2014

@pristela som to prave chcela napisat, ze teda sprznit tak naadhernu tortu hentakymi ohnostrojmi 😅 😅 🙄 nuz co..ludia sme rozni 😝 🙄 😝

pipka
4. jún 2014

@muffinka8 super sa ti podarila 😉 normalne mam na nu chut 😀 😎 😎

mirinecka
4. jún 2014

viem že už sa to tu preberalo, ale neviem na ktorej strane 😠 idem robiť tortu a na vrch ovocie, aj ho niečim potriete (napr.želatinou) alebo ho môžem nastriekať leskom, v sobotu bude oslava a ja ho pre istotu v sobotu ráno dám na tortu pred odovzdaním a ešte troch pofrkám čokoládou, len neviem ako sa správa kupované ovocie napr.čučoriedky, maliny sa bojím že bude brečka 😖 . Zatiaľ som dávala len černice ale boli čerstvé z vlastnej záhrady, len teraz sú ešte neni, tak musím kúpiť.

muffinka8
4. jún 2014

@pipka vďaka Jani 😵

mysiatkoo
4. jún 2014

@mirinecka ja som cez vikend robila s ovocim na vrxu... urobila som si o nieco vyssi mantinel, rano o 8mej som tam davala ovocie (poliala som vrx cokoladou, aby sa mi malo ovocie o co uxytit a nelietalo, aj ten mantinel bol kvoli tomu robeny o nieco vyssi) a tortu som viezla do Prahy (v prevoznej krabici s xladiacimi vlozkami)... prezila bez najmensej ujmy, na ovoci nebolo nic poznat ani na druhy den... kupovala som cucoriedky aj maliny v LIDLi a ziadna brecka sa z toho nespravila 😉

govinda
4. jún 2014

@sikag a ako tam zapichneš to špáratko? Nejako došikma? Lebo do hĺbky veľmi nemám kam ísť, tak neviem, ako na bok torty pripichnem tú gerberu 😒

mirinecka
4. jún 2014

@mysiatkoo ďakujem 🙂 , takto to mám aj ja na pláne, v piatok si kúpim ovocie a v sobotu ráno ho tam dám, len pripravím tortu tiež z mantinelom, len ja dávam ešte na vrch kvety ako som už mala tak preto sa bojím malín, lebo černice čo som robila sú pevnejšie

mysiatkoo
4. jún 2014

@mirinecka tie LIDLove su teraz relativne pevne... netusim odkial ix vozia - chutovo sice nie su celkom ako ked odtrhnes v zahrade, ale aspon naozaj drzia 😉... ale ak ides davat kvety, zelatinu nedavaj isto - ta ti to roztopi... to skor jeme potriet coko pod kvet, aby to nepustilo stavu a netopilo sa to...asi... neviem, to som neskusala

mirinecka
4. jún 2014

@mysiatkoo keď netreba potierať tak ani nepotrem, len trocha pooblievam čokoládou a na vrch len položím kvety ak sa mi ich podarí pekne zviazať 😀

pipka
4. jún 2014

no konecne mam na dnes hotovo 😉 krajku som dostala od mojej novej "nastavajucej" svagrinky 😎 tak som musela 😉
ale teda ubrala mi sto rokov zivota 😅 😅 tie spary sa mi zdaju ovela tensie ako na tej kvietkovej a motylikovej 😕 😒 a stale ako som to spachtlou rozotierala, tak sa mi ta hmota normal vytahovala 😖
ja asi budem musiet ist k niekomu na krajkove skolenie 😅 😅 😝

vladiella
4. jún 2014

@florentina http://www.emulgatory.cz/ tam je o eckach alebo jednotlivo vkladat do google co je pracne

ajka82
4. jún 2014

pridavam jednu malu dobosku s mimonom 🙂 si musim dobehnut vikend co som nepiekla 😀

florentina
4. jún 2014

@vladiella děkuji 😉

florentina
4. jún 2014

Holky, prosím, nemáte někdo inspi na dort ve tvaru televize? Hledala jsem na googlu, ale nic slušného jsem nenašla. Předem děkuji....

vladiella
4. jún 2014

@florentina aby sa to nedrobilo skus pridat bud sojovu muku, tofu, alebo zelatinu napr. i prasok agar to su nahrady za vajicko, i hrachova muka tzv zahustovacia hraska tusim v cr, a este mas banan, cokolada...

http://dewiibatwoman.blogspot.sk/2013/01/cim-na...
Náhrady za vajíčka
→ Zralý banán (1/2 banánu = 1 vejce) - sladké
→ Avokádo (1/2 avokáda = 1 vejce) - sladké
→ Jablečné pyré (1/4 hrnku = 1 vejce) - sladké
→ Pudinkový prášek - sladké
→ Prášek do pečiva (1 balení = 2 vejce)
→ Sojová mouka
→ Sójový jogurt
→ Tofu
→ Bramborový a kukuřičný škrob (2 lžíce škrobu + 2 lžíce vody = 1 vajíčko)
→ Hraška - obalování, zapékání, v těstech či karbanátcích
→ Instantní droždí (1 sáček+100 ml horké vody = 2 vejce)
→ Agar-agar (1 balení = 3 vejce)
→ Lněné semínko (2 lžíce rozmixovaného semínka + 3 lžíce vody = 1 vejce)
→ Ovesné vločky - karbanátky

florentina
4. jún 2014

@vladiella ty jo, to jsou věci...moc zajímavé, ukládám a děkuji 😎

sabi333
4. jún 2014

Ahojte baby, nenašiel by sa tu niekto, kto by mi vedel vyrobiť marcipánovú ozdobu-postavičku lekára na motorke (ku promócii)? Ja som absolútne nekreatívna a veľmi by ste mi pomohli. Samozrejme zaplatím všetko, len som už zúfalá, prešla som celý web a na SK neviem nič objednať, ani len samotnú postavičku zubára.... ☹ ( Ak náhodou niektorá máte chuť, ozvite sa mi prosím priamo na otilia.d@centrum.sk, neviem kedy sa tu dostanem opäť. Potrebujem to najneskôr do 24.6. v Prešove. Ďakujem.

denuschka7
4. jún 2014

@ikula2 Dakujem velmi pekne za radu 🙂 no skusim nieco z toho a uvidime...snad sa trafime :D

pristela
4. jún 2014

@pipka Vitaj v klube tejto krajky 😀 😀 to je presne ta co som davala na poslednu svadobku dlhsie nech som ju celu potahovala smartom 😀 😀 ale mas ju naaaadhernuuuuu 😵 sikofffnu zenu maaam ,ale aj ta tvoja svagrinka sa mi velice lúúúbi 😀 nezabudni jej pripomenut ze aj ja som teda jej rodina ale ze tuto uz mam 😀 😀 😀 😀

jakelina
4. jún 2014

@pristela pořád rodina, rodina, kamarádky taky chtějí novou krajku 😀 😀

moicka
4. jún 2014

ahojte posielam ozdobenu roladu. Idem na navstevu, tak aspon takto 😀 😀 😀

vladiella
4. jún 2014

@vladiella na nete je toho mraky, ludia hold maju problemy tak sa snazia vynajst... alebo piect lacnejsie, kedze su vajicka drahe...
🙂
http://www.noviny.sk/c/zaujimavosti/drahe-vajic...
Vajíčka sú nahraditeľné

Hlavnou úlohou vajíčka pri varení a pečení je jeho lepivosť. Osvedčenou náhradou je napríklad prášok do pečiva. Jedno vrecúško nahradí dve vajcia. Taký istý počet vajec nahradí aj jedno vrecúško instantného droždia či jedna lyžica solamylu. Ten sa vraj dá použiť aj pri vysmážaní, tak že vymiešate riedku kašu zo solamylu a vody.

"Môžeme napríklad pri majonéze alebo dresingoch namiesto vajíčok použiť jogurt alebo kyslú smotanu," uviedla odborníčka na redukciu nadváhy Katarína Skybová.

Pečte s banánom

Jedno vajíčko pri pečení sladkých koláčov nahradí aj polovica banánu. Ak pripravujete tvarohovú náplň, až dve vajíčka dokáže nahradiť pudingový prášok.

Chlieb, koláče alebo záviny nemusíme potierať rozšľahaným vajíčkom. Taký istý účel nám splní aj natretie vodou, do ktorej pridáme trošku cukru. Pri príprave kysnutého cesta môžete dve vajíčka nahradiť tak, že pridáte trochu tuku a mlieka naviac.

Ovsené vločky, ľanové semiačka

"Sa dá použiť napríklad mleté ovsené vločky na múku, ktorá má veľa tej vlákniny vo vode rozpustnej, tá to dobre lepí. Čiastočne aj ľanové semeno mleté, ktoré tiež uvoľňuje veľa vlákniny," tvrdí odborník na zdravú stravu Igor Bukovský.

Ľanové semeno je podľa odborníkov vynikajúcou náhradou vajíčka aj z pohľadu jeho biologickej hodnoty. Jedno vajce takto dokážu nahradiť jeho dve polievkové lyžice.

počet vajec náhrada
2 vajíčka prášok do pečiva
2 vajíčka droždie
2 vajíčka 1 lyžica solamylu
2 vajíčka pudingový prášok
3 vajíčka želatina bez príchute

🙂
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/vejc...
Vejce možnosti náhrady v kuchyni
Náhrada vajec v kuchyni je možná několika následujícími způsoby
Prášek do pečiva
Prášek do pečiva (1 sáček odpovídá 1—2 vajíčkům), lze doporučit například kypřící prášky Dr Oetker, které neobsahují — mouku, rovněž výborný je prášek do pečiva bez fosfátů ze zdravé výživy, rovněž bez mouky: 1 sáček prášku do pečiva smícháme s 1 lžící vody a 1 lžící octa nebo nebo 1 sáček prášku do pečiva smícháme s 1/2 lžíce oleje a 1/2 lžíce vody.
Droždí
Droždím (sáček instantního droždí rozpustíme v 1/4 sklenici horké vody = 1 - 2 vajíčka).
Želanina
Želatina (1 sáček — nahradí až 3 vajíčka).
Bramborový a kukuřičný škrob a pudinkový prášek
Škrobem bramborovým či kukuřičným lze také nahradit vejce v kuchyni. Pudingový prášek má rovněž pojivé účinky, je to v podstatě škrob.
Vajahit - náhražka vajec
Vajahit je vyráběná náhražka vajec. Obsahuje mléčnou součást, při současné alergii na mléko je nevhodná.

🙂
http://bonvivani.sk/clanky/nahrada-vajec-v-rece...
Mnoho hotových pokrmů a potravin v sobě ukrývá části vajec a tak alergikům (nebo třeba veganům) nezbývá, než si uvařit a upéct doma. A že to jde i bez vajec jsem si sama otestovala. I pokud alergií na vejce netrpíte, možná se vám nějaký ten nápad bude hodit, protože vejce patří mezi silné alergeny a např. při histaminové intoleranci se zpočátku nedoporučuje. Prošla jsem tedy různé zdroje, abych získala seznam zaručených triků, jak nahradit vejce ve vašich receptech.

Jedno vejce nahradí:
3 PL jablečného protlaku + 1 KL prášku na pečení
1 PL mletého lněného semínka + 3 PL horké vody
1 PL chia semínek + 3 PL horké vody
1 PL arrowroot škrobu + 1 PL vody
3 PL měkkého tofu + 1 KL prášku na pečení
1/4 hrnku jablečného protlaku
1 banán (rozmačkat)
1/4 hrnku krémového tofu
2 PL bramborového škrobu
1/4 hrnku rozmačkaných brambor
1/4 hrnku pyré z dýně nebo cukety
2 PL vody + 1 PL oleje + 2 KL prášku na pečení
Jeden bílek můžete zkusit nahradit:
našleháním 1 PL agarového prášku v 1 PL vody, vychlazením a opětovným našleháním
Vidíte, že náhrad máme celou škálu. Do každého receptu se hodí různé náhrady a ideální je recept vyzkoušet a pak zhodnotit. Do sušenek i palačinek krásně sedne chia vejce, jablečný (či jiný ovocný) protlak zase uvítáte ve sladkých koláčích.

Pokud si ani tak nevíte rady, můžete vyzkoušet některý z dostupných předmíchaných náhrad vajec. Mezi místní (ČR a SK) výrobky k dostání patří Vajahit od firmy ASP Czech, Hraška od firmy Ceria či třeba Bezgluten s PKU náhradou vajec. V zahraničí (či e-shopech) se pak můžete poohlédnout po No Egg od firmy Orgran, Egg Replacer od Ener-G či Bob´s Red Mill a jejich Egg Replacer. U těchto směsí si však musíte dávat pozor na složení, jelikož často obsahují sójovou mouku či třeba syrovátku.

🙂 tu su i nejake recepty pre veganov ale pre Teba len ta babovka mozno
http://soucitne.cz/recepty/sladka-jidla/babovka...
http://soucitne.cz/ingredience/nahrada-vajec

vladiella
4. jún 2014

@florentina kuk vyssie, som to omylom supla sebe... 😅