Máte skúsenosti s Mary Kay? Pustiť sa do toho?

sibuska
29. jan 2008

Caute baby, neviem sa rozhodnut, ci sa do toho pustit, t.j. predavat a tuto kozmetiku, tak ak mate nejake skusenosti - ako distributerky alebo spotrebitelky, sem s nimi... 😉

botudami
15. jan 2014

@sashabb Dakujem pekne za odpoved. DD

tatianaka17
28. jan 2014

Tato znacka nie je volne v predaji a uz vobec nepatri k tym menej kvalitnym....naopak patri medzi TOP kozmeticke znacky na trhu ....priemerna nie je...pomaha a pomohla mnohym zenam ...takze ziadna kozmetika, ktora zenam pomaha nie je priemerna...a je to trestne, predavat ju cez internet...niekto tym porusuje zakon...ci uz tu alebo v inom state...

karkulkaa
30. jan 2014

ahoj , mne táto kozmetika pomohla velmi. Mala som zničenú tvár po mojich dvojičkach a keďže mi táto kozmetika pomohla a naozaj ma zaujala tak som sa zaregistrovala. Už ju používam cca 3/4 roka a mám s ňou dobré skúsenosti. Pokial by mal niekto z Pov. Bystrice a okolia záujem vyskúšať tak sa mi môžete ozvať, rada poradím a pomôžem 🙂

pianistka
6. feb 2014

Ja používam kozmetiku MK už skoro dva roky, a tiež som ňou bola nadšená. Rozmýšľala som dokonca aj nad registráciou, ale pravdepodobne si to rozmyslím. Prečítala som si túto diskusiu celú (čítala som ju dva dni, niektoré odseky aj dvakrát) a hoc sa mi niektoré komentáre najprv zdali trochu prehnané, pritiahnuté za vlasy, neskôr som sa zamyslela (čo by sme mali asi všetky urobiť), celé som to zvážila a myslím, že bude na tom kus pravdy!
Takže ďakujem užívateľke lisa_22 že mi dala na vec tento pohľad (like it).

ajciatko
19. mar 2014

@sashabb v Mary kay ma kazdy rovnake %. Vyska je vsak odstupnovana podla vysky konkretnej objednavky. Nie je rpzdiel ci si zacinajuca poradkyna alebo niekde vyssie, v tomto je firma ferova voci vsetkym ;) dokonca zacinajuce maju moznost prve mesiace vyuzit zvyhodnenu este vyssiu proviziu ;)

laskamoja123
24. mar 2014

@suesy ako si sa tam zaregistrovala?

suesy
24. mar 2014

@laskamoja123 Mňa registrovala kamarátka, myslím, že to ide iba cez nejakú poradkyňu, čo to už robí, resp. na ich stránke by si si mohla nejakú aj vyhľadať.

smarajka1
9. apr 2014

@laskamoja123 da sa veru len cez poradkyne ;) ak si to este nezrealizovala, daj mi vediet - robim s MK a chodim pravidelne cez IL ;)

smarajka1
9. apr 2014

tak som si precitala zopar prispevkov a nechapem 😕 takze takto... Mary Kay je v prvom rade kozmeticka firma... predava kvalitnu kozmetiku, cize produkt... kozmeticke poradkyne si ju nakupuju priamo od firmy a vsetky maju na nu rovnaku zlavu - na akejkolvek pozicii - a tato zlava sa pohybuje podla vysky objednavky (poznamka k definicii pyramidy - nakupujete si od cloveka nad sebou - ak teda dana firma vobec predava produkt, ako to vacsinou pri pyramide nie je! - a mate nizsiu zlavu ako on...) medzi poradkynami Mary Kay su aj lekarky, pravnicky, bankarky, manazerky, atd. - rozhladene zeny, ktore pochopili Mary Kay ako biznis so skvelym produktom, ktorym kozmetika Mary Kay bezpochyby je... "sektarskymi seansami" nazyvate zrejme skolenia a teambuildingy a pod, ako sa to vo vacsine firiem nazyva... pracovala som pre rozne spolocnosti ako zamestnanec a preto viem, ze kazda spolocnost ma svoj marketingovy plan, sposob skoleni a tiez eticky kodex... a kazdemu vyhovuje nieco ine... niekomu vykrikovanie korejskeho "manazera" hanlivymi vyrazmi po ludoch vo vyrobe, niekomu pristup sefa velkej firmy, ktory vas kontaktuje iba ked je pruser a niekomu pochvala za jeho pracu formou spatnej vazby spokojnej klientky a pochvala aj formou potlesku a uznania na "seanse"... tot moj pohlad zainteresovaneho 😉
chapem, ze nemusite chapat celu podstatu, ak do toho nevidite... ale nehodnotte, neposudzujte... zistite si viac info najprv ;)
a este nieco... v DMke sa pytate, kolko % z kremu zaraba firma, kde sa dany krem vyraba a kolko % z tejto hodnoty mate aj realne v kreme? Mary Kay je biznis ako kazdy iny... ak zena podnika s touto kozmetikou, tak ako v kazdom inom biznise, musi zaplatit najom, telefon, naklady na dopravu a tiez chce zarabat - inak by isla robit asi nieco ine ;)))

pianistka
9. apr 2014

@smarajka1 Oka, a co nam povies teda ako erudovana MK poradkyna, znala veci a s mnozstvom informacii, o zlozeni pripravkov, ktore predavas?? Mna osobne by to napriklad velmi zaujimalo..

pianistka
9. apr 2014

@smarajka1 Uz sa nezaoberajme cenou pripravkov, o ktorej si stale myslim ze je prehnane vysoka (a neohanajme sa furt tymi istymi vyrokmi, ze kozmetika dlho vydrzi, preto sa oplati), pozrime sa na vec z inej strany... ano, priznavam, aj ja som chcela byt MK poradkyna. Este v case, kym som bola v osiali za tym vasim ruzovym snom, jedine co mi vrtalo hlavou bolo, ako sa mozete prehlasovat za kozmeticke poradkyne, a vediet napr diagnostikovat typ pleti tym, ze mi prejdes prstom po tvari.. ako sa to mozete spravne naucit, ked sa to ucite jedna od druhej,kto vas to skutocne nauci, ked ako sama vravis, vase rady tvoria pravnicky, bankarky, manazerky, aj ucitelky a budis lekarky (ktore by este k tomu mohli nieco povedat, avsak museli by to byt vyucene dermatologicky), a teda ste zeny, ktore nevedia o pokozke ako takej nic. Mnohe krasne licite, naucite sa rozne techniky, to je super, aj mne sa to paci, ale davat rady babam, ktore maju ci uz problematicku plet, alebo tazku formu akne, alebo nejake skvrny na tvari, o tom nemozete vediet nic, pretoze to by vam museli prednasat ludia znali veci... a je to tak?? Pytam sa, je??
No a vratme sa k tomu zlozeniu este, vytaca ma na stolicke, ak mi nejaka poradkyna MK zacne tvrdit, ze tato kozmetika je prirodna.. a nemoze to byt nahodou tak, ze mnozstvo rastlin (z ktorych vytazky sa pridavaju do kozmetiky) rastie prave v Europe, a kedze MK je americka znacka, bolo by pre nich neekonomicke dovazat tieto prirodne extrakty az z Europy, preto je ovela jednoduchsie nahradzat ich umelo vytvorenymi latkami na baze cisto chemickej.. nemoze byt na tom kus pravdy?? No jaaa by so si asi overila predtym nez si zacnem davat patlat na seba.. a ty mi to skus vyvratit nejakymi rozumnymi argumentami a som ochotna si upravit mienku o celej MK a jej predrazenych vyrobkoch priemernej kvality. Ďakujem.

smarajka1
9. apr 2014

@pianistka tvoje prispevky zneju dost hanlivo a nahnevane... ja som o sebe nikdy netvrdila, ze som nejaka erudovana dermatologicka a ani to netvrdim svojim klientkam ;) zato ty vyzeras byt velmi znala danej problematiky, mozem vediet, aku mas ty profesiu, ked tu rozoberame moju? neviem, aku zlu skusenost mas, ale z tvojich prispevkov si myslim, ze zopar zakladnych informacii o MK mas... nie vsak uplnych...
1. skolime sa medzi sebou - veci, ktore potrebujeme vediet z praxe, ako su ucinky roznych pripravkov v roznych pripadoch, ich rozne vyuzitie a pod... odborne veci nas skolia odbornici - chcemicki laboranti, dermatologovia a pod.... skolenia su u nas vsak samozrejme dobrovolne, a ja tieto odborne vyslovene vyhladavam, ale nie kazda poradkyna ich musi nutne absolvovat ;) a v ramci toho, ze nepichame botox, ani kyseliny do tvare, ani to nie je nutne ;)))
2. urcenie typu pleti - aj ta dermatologicka ci kozmeticka (co nie je to iste! ) ti len prejde prstom po pleti a pripadne polozi zopar otazok, aby ju zdiagnostikovala... nepicha ti ziadnu sondu ;)))
3. podla mna osobne - prirodna kozmetika by mala byt zlozena vyhradne z byliek rumanceka, maty a pod :D podrvenych samozrejme 🙂)) a vyuzitelna do 5 dni, kedze nesmie byt nicim konzervovana ako prirodna... samozrejme, aj Mary Kay pripravky obsahuju prirodne vytazky, odkial ich vsak dovazaju, ozaj netusim 🙂 ak ta zaujima zlozenie nejakeho konkretneho pripravku, rada ti ho napisem ;)
dufam, ze som zodpovedala vsetky otazky... myslim, ze obhajovat tu nieco nie je dovod... sama si niekde pisala, ze si pripravky 2 roky pouzivala a bola velmi spokojna, takze vyhlasenie, ze maju priemernu kvalitu je trosku prisilne... pride mi to tu cele ako kampan proti Mary Kay, ako keby to bola jedina kozmeticka znacka na svete - kazdy ma predsa pravo vybrat si ;) ak ti nevyhovuje mat poradkynu, ktora ti pomoze s vyberom a radsej si vyberies sama v drogerii, je to len tvoja volba a nikto nema pravo ta nutit, prip nikto nema dovod obhajovat, ze to co vyhovuje jemu je to prave 🙂

pianistka
9. apr 2014

@smarajka1 Ano, mas pravdu, hneva ma tu mnozstvo veci, resp vzdy sa nejako vytocim, ked sa spomenie tato tema. Tiez mas pravdu, ze toho casu som tuto kozmetiku pouzivala a bola som nou presne takto isto nadsena, ako vy vsetky zeny uzivatelky aj poradkyne. Ale zmenila som nazor, a tak ako vravis, mam na to pravo. Ja naozaj nemam ziadnu negativnu skusenost s MK kozmetikou, ani s nejakou poradkynou, jednoducho nikdy som sa o tuto temu hlbsie nezaujimala, az do casu, kedy som sama chcela postupit registraciu, a tak som si zacala zistovat rozne informacie, az som dospela do tohto bodu. Ale nechcem sa v tom moc vrtat, lebo nechcem sebe, ani tebe, ci ostatnym zneprijemnovat den.
Ja tiez nie som znala veci, urcite potrebujem poradit s kozmetikou, ze co mi vyhovuje, co mi bude robit dobre, atd, a momentalne som v stadiu hladania novej osoby, ktora mi naozaj odborne poradi, co je pre mna dobre. Hlavne by to mala byt osoba, ktora operuje s viacerymi znackami.
Takze ma prosim nechap zle, som maximalne mierumilovny clovek, rozhodne tu nechcem rozputavat nejake kampane proti MK, moze mi byt jedno co si kto na seba dava, len sa obcas nezdrzim poznamky, ked si precitam nieco podobne akodnes (od teba), pretoze nie som o tom presvedcena, ze tato kozmetika je naozaj taka ako ju prezentujete, a myslim si, ze vase presvedcenie je subjektivne, a to mi nestaci.

Tot vsio. A PS, co sa tyka mojej profesie, studovala som jazyky, takze nieco uplne ine, a napriek tomu sucasne robim vo farmaceutickom priemysle.. nie som ziadna manazerka, ani odborne vyucena osoba, jednoducho som len logicky zmyslajuci clovek, ktory je vsimavy a kazdy predsa vie, ze v tomto odvetvi sa tocia neskutocne prachy, dnes uz nie je podstatne ci ti chce niekto naozaj pomoct nejakym liekom, pripravkom alebo kozmetikou, dolezite je vytlct z teba co najviac penazi za cenu akychkolvek dosledkov.

pianistka
9. apr 2014

@smarajka1 A dodam uz len tolko, ze som si vedoma, ze asi neexistuje 100% cista prirodna kozmetika, ale myslim, ze by sme si mali vyberat taku, ktora tej chemie obsahuje co najmenej, a o to sa momentalne snazim ja 🙂 Idem uz domov, dnes bolo toho myslenia az az, prajem pekny den 🙂

smarajka1
9. apr 2014

@pianistka mna moja praca velmi bavi, venujem sa jej, studujem vsetko dolezite v tejto oblasti a milujem tuto pracu a tiez pocit, ak niekomu dobre poradim a jemu kozmetika naozaj pomoze vylepsit strukturu pleti... ano, je pravda, ze ak je to zavaznejsi zdravotny problem, odporucim lekarsku konzultaciu - nie som ziaden vsevedko 😀 ...
drzim ti palce, aby si nasla kozmetiku, aj poradcu, s ktorym budes spokojna... dolezite je jedine, ako ti bude kozmetika fungovat a ci s nou budes ako s takou spokojna... je to len o ludskom faktore ;) napr. pre mna je velmi dolezita spokojna a stala zakaznicka a nie jednorazovy donuteny predaj...

nikittka100
11. apr 2014

ahojte vidim ze sa tu riesi vselico o mary chcem sa iba spytat a prosim o realnu a pravdivu odpoved do predu dakujem, som mamicka na MD som vyucena kozmeticka-vyzazistka chcela by som sa popri MD venovat niecomu podobnemu a rozmyslam nad Mary dnes mi jedna znama co to vysvetlila ale chcem vediet ci sa naozaj nieco da na tomto zarobit a ci sa to da aj popri malemu babatku dakujem ?!?!? pekny vecer

sashabb
12. apr 2014

@nikittka100 ja ti odpoviem, nedá sa. Kamoška to tiež išla "skúšať" kúpila si ten ich štartovací balíček za desiatky eur a nakoniec sa na to vykašlala.
Ako ti tu "poradkyne" povedia, je to super kozmetika a dlho vydrží 😝 čiže, keď zákazníčke daná kozmetika vydrží pol roka tak by si ich musela mať neskutočne vela, aby sa ti to oplatilo, aby si vôbec niečo zarobila.

A taký detail, spomína sa tu, že sa nejedná o pyramídu. Načo??? by hladali ďalšie a ďalšie poradkyne?? ak by tak super zarábali a nebola by to pytamída, tak by zarábali samé iba pre seba, a len by sa modlili aby sa niekto ďalší o tom nedozvedel a nezobral im kšeft 😎 nemám pravdu?

Potom už jedine že by to bolo čisto ako avon a oriflame, kde za par predaných výrobkov maju pre seba malu zlavu, alebo nejaky vyrobok zadarmo. Čiže ako zárobková činnosť 0bodov 😎

pianistka
12. apr 2014

Presne moja rec. Suhlasim so Sashou. Ak nemas niekolko desiatok kamaratok, ktore by si na tuto koxmetiku zlanarila, tak to bude tazke. Jedine ak by si bola taka vyrecna ze by si aj eskimakovi predala mraznicku, jak sa hovori ;) Ale rozhodnut sa musis sama, ak si sikovna, mozno by sa na teba usmialo stastie a darilo by sa ti. Podla mna to mozne je, ale podari sa to asi tak jednej zo sto. A mozno sa mylim... 🙂

smarajka1
13. apr 2014

@nikittka100 da sa na tom zarobit a dokonca velmi dobre... ja sa tym zivim uz par rokov 🙂 budes mat dost casu na rodinu a robit len tolko, kolko penazi budes potrebovat ;) ak sa budes chciet o tom porozpravat podrobnejsie a s niekym, kto do toho naozaj vidi, tak som ti k dispozicii v spravach ;)

lucy_m
13. apr 2014

@nikittka100 tiez si myslim, ze sa na tom zarobit da. Ak si sikovna, co urcite si ... a si aj znala v odbore, nejake skusenosti mas a urcite sa najdu aj okolo teba kamaratky, ktore sa pridu k tebe rady skraslit ... tak do toho chod. Ja som tiez na MD a nejake to euricko to hodi. Som v time super ludi, vzdelavam sa, stretavame sa, robime si vecierky ... je to zabava. 🙂

klauduska
25. apr 2014

Ahojte,mam na predaj mary kay sadu satenovych ruk kto by mla zaujem za vyhodnu cenu.... 😉

vandy1
4. máj 2014

Vie mi niektora z vas povedat, ci kozmetika MK obsahuje parabeny?

pianistka
5. máj 2014

@vandy1 Podľa tejto konkrétnej diskusie, obsahuje. Ale nech sa k tomu vyjadria "odborníčky".

pianistka
5. máj 2014

Zatiaľ moje postrehy:

Propyl parabén – jedna z mnohých mnohých zložiek tak obľúbeného make-upu alebo podkladovej bázy MK timewise 29 ml.
Propylparabén patrí do skupiny chemických látok známych ako parabény, ktoré sú zlúčeniny nejakej konkrétnej kyseliny, ktorej názov asi nepreložím. Aj keď sa tieto zlúčeniny vyskytujú prirodzene - v niektorých rastlinách napríklad, sú vyrábané synteticky (umelo, kvôli nízkym nákladom na výrobu), a slúžia predovšetkým ako konzervačné a antimikrobiálne látky v kozmetike, potravinách a liečivách. Propylparabén je forma najviac bežne používaná. Zlúčenina má veľmi nízku toxicitu, ale existujú obavy, že by mohol hrať úlohu v rozvoji rakoviny prsníka, okrem iného.
Táto zlúčenina je používaná značne v kozmetickom priemysle, a je považovaná za bezpečnú v koncentrácii až 25%. A teda je súčasťou kozmetiky, ktorá funguje na báze vody, ako napr – hydratačné krémy, šampóny, sprchovacie prostriedky, kondicionéry, krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu. Rúže, bázy, riasenky a očné tiene ho môžu obsahovať tiež.

Informácie o ďalších ingrediénciách zo skoro 40 konkrétnych zložiek, z ktorých sa skladá MK podkl.báza, si radšej ani nejdem vyhľadávať, lebo sa aj bojím, čo by som sa dozvedela.

Na internete som sa ešte dočítala, že podľa jednej štúdie, britskí vedci testovali tkanivá žien, ktoré boli odobraté pacientkám postihnutých rakovinovými nádormi prsníka a vo všetkých 20 vzorkách boli nájdené stopy parabénov. Taktiež boli odobraté vzorky dievčatám vo veku od 14 do 19 rokov, ktoré denne používali rôznu kozmetiku od hydratačných krémov až po make-up. V každej jednej vzorke dievčaťa boli nájdené stopy propylparabénu. Tieto zistenia spôsobili obavy a zvýšili riziko možného výskytu rakoviny. No nič moc.
A preto vzhľadom na povedomie týchto zlúčenín a obavy na ich možný dopad na ľudský organizmus, mnohí výrobcovia kozmetiky hľadajú alternatívy ako inhibovať alebo spomaliť mikrobiálny rast, a teda zabrániť aby sa ich výrobky pokazili, a to tak, že buď nahradia konzervačné látky inými menej škodlivými látkami alebo jednoducho skrátia čas použiteľnosti.

vandy1
5. máj 2014

@pianistka dakujem a vies mi poradit nejaku naozaj prirodnu kozmetiku? Co pouzivas ty? Ja som prave zistila, ze ta ktoru pouzivam (Sothys), obsahuje tiez parabeny a tak hladam nejaku alternativu, hlavne na cistenie pleti a kremy. Dakujem.

pianistka
5. máj 2014

@vandy1 Zatiaľ ti moc asi neporadím, lebo ja ešte stále používam práve MK. Popravde, chcem ju dopoužívať a potom v lete plánujem ísť k nejakej dobrej kozmetičke, nech mi poradí od základu niečo iné. Čo sa ale dekoratívky týka, pokúpila som si nejaké veci z Alverde, v DM-ke, a používajú sa mi dobre. Neviem či existuje čistá prírodná kozmetika, 100% asi nie, ale určite som za, aby sme používali takú, ktorá tej chémie obsahuje čo najmenej.
Práve v tejto diskusii, v starších správach sa dajú nájsť rôzne iné značky, ktoré baby odporúčali, či už práve Alverde alebo Weleda alebo Saloos, no ty sama musíš zistiť, čo ti bude vyhovovať najviac. Odporúčam ti tiež vyhľadať nejakú dobrú kozmetičku a zveriť sa jej. Hlavne aby operovala s viacerými značkami.

vandy1
5. máj 2014

@pianistka Dakujem

smarajka1
20. máj 2014

@vandy1 @pianistka vytazok z jedneho nezavisleho clanku... nieco na tom je nie? 🙂
Víte, že kosmetika Mary Kay je BIO a kdo může používat termín „přírodní kosmetika“ ?
Tuto deklaraci „přírodní kosmetika“ může používat pouze ta firma, která neobsahuje žádné konzervanty ve svém složení krémů. Je jisté, že spousta kosmetik, které se prodávají v obchodech, na internetu a všude možně používají tento termín. Jsou označovány za přírodní, ale ve skutečnosti NEJSOU PŘÍRODNÍ KOSMETIKOU. Museli bychom je uchovávat v lednici a v žádném případě nemají trvanlivost 3 týdny !
Mohou být „na přírodní bázi“ nebo „BIO“ a to proto, že jsou založené na účinnosti rostlinných přírodních složek. BIO = geneticky nemodifikovaných přírodních složek, které vykazují skvělé účinky.
Můžeme si to srovnat např. s kosmetikou Mary Kay, jejíž výzkum je založený pouze na tomto principu už 50 let. Z přírody se snaží vyextrahovat co nejvíc účinných látek. Mary Kay a její vlastní laboratoř už dávno ví, že to, co lze šetrnou cestou získat z přírody, nikdy tak dokonale uměle nevyrobí.
Zde se využívají přírodní složky na maximum, protože jsou nejúčinnější. Používají se některé extra vzácné výtažky z exotických plodů, které rostou na jediném místě na světě.
Genetická úprava by pak připadala v úvahu, pokud by se dané plody začaly pěstovat masově a přestěhovaly se z exotických krajů třeba do mírného pásma.
Mary Kay je jedna z vedoucích firem v oblasti výzkumu v kosmetické péči, je to nesmírně bohatá společnost. Její výzkumy v laboratořích, kde se 10 let zkoumá a vyvíjí JEDNA ŘADA se absolutně nedají srovnávat s koncernem.
Koncernové laboratoře (na celém světě čtyři) vyrobí univerzální formuli na BIO krém a prodají ji deseti dalším značkám, které nemají peníze na svůj vlastní vývoj. Tím pádem nikdy nedosáhnou kvality takové, jaké společnost, která má vlastní vývojové laboratoře a zcela jiný marketing.

pianistka
20. máj 2014

@smarajka1 Chvalim tvoju snahu si k danej teme nieco nastudovat(o: Takto sa vyjadrim este raz, ja chapem tomu, a tiez si myslim ze 100% prirodne produkty by nevydrzali dlhsie ako par tyzdnov, a tym padom take ani neexistuju. Ja sa snazim momentalne najst sebe tak vyhovujucu kozmetiku, ktora bude co najprirodnejsia, cize v nej bude z tych nezelanych niekedy aj skodlivych latok co najmenej. Jasne, ze musi obsahovat nejake konzervanty, avsak nech obsahuje take, ktore sa vyskytuju v prirode: napr kyselina mliecna, kys.citronova, samotne etericke oleje, atd atd. A dokonca ja by som aj bola za, aby sa znizila doba pouzitelnosti, na ukor toho, ze viac nebudu pchat do roznych pripravkov tie chemicke konzervanty, si myslim, ze by to stalo za to.
Verim aj tomu, ze cast z latok, ktore MK pridava do svojich vyrobkov je extrahovana z urcitych prirodnych zloziek, ci uz rastlin napr, ale co tak sa zamysliet nad dalsimi zlozkami? Najlepsie to dosiahneme, ked si zoberieme jeden pripravok a prejdeme si zlozku po zlozke.

Mam tu pri sebe hned jeden pripravok MK – mineral cheek colour 5g, farba na lica – hned prva zlozka: TALC – chemikalia, karcinogen, pouzivany v pudroch, praskoch, ocnych tienoch.

Dalej MICA – mineral, vdaka ktoremu farba na licach vytvara trblietavy vzhlad. Nasla som ju aj v tzv oznacovenej prirodnej kozmetike.

Octyldodecyl stearoyl stearate – sa vyraba z prirodzene sa vyskytujucich mastnych kyselin, ktore sa nachadzaju v zivocisnych a rastlinnych tukoch, budis, nejake studie z roku 2005 zaznamenali len velmi mierne neziaduce ucinky – podrazdenie pokozky.

Dimethicone – syntetická zlozka, teda umela. Silikonovy derivat, pre pokozku neprirodzeny, aj ked pokozkou tolerovany. Silikony ostavaju na pokozke velmi dlhu dobu, postupne ju zanasaju a plet si pomaly prestava vytvarat vlastnu tukovu vrstvu. Ostava sucha a my sme nuteni opatovne na nu nanasat silikonove pripravky, pretoze je od nich postupne zavisla, a tak stale dokola. Navyse ich vyroba je maximalne neekologicka, ale pre vyrobcov zas maximalne vyhodna.

Polymethyl methacrylate – PMMA – syntetický polymér, bezne znamy ako plexisklo v vlastnostami termoplastu. Neviem akú funkciu má v kozmetike, aj ked sa v nej pouziva, no neznie to velmi prirodne.

Zea mays starch – kukuricny skrob Zea Mays – moze byt. Nasla som ho aj v tzv oznacovenej prirodnej kozmetike.

Nylon-12 – typ syntetického polymeru znameho ako polyamid. Aj ked je umely, ale vraj bezpecny.

Zinc stearate – stearát zinočnatý – prirodzena sucast mastnych kyselin - zinkova sol nejakej urcitej kyseliny, antiseptikum, nasla som ho aj v tzv oznacovenej prirodnej kozmetike.

Octyldodecyl lactate – chemikália, viac sa mi k tomu nepodarilo najst.

Silica – nano oxid kremicity – povazovany bud za nizkorizikovu alebo vysokorizikovu zlozku podla toho, aky druh je v pripravku pouzity. Prirodna forma oxidu kremiciteho sa casto nachadza v mineralnom make-upe, ocnych tienoch, zanechava plet hladku tym, ze dokaze naviazat prebytocnu tvorbu mazu a vlhkost. Tato prirodna forma sa nepovazuje za zdraviu skodlivu avsak s pridanim nanocastic uz straca svoju „prirodnost“.

Methylparaben – chemikalia - konzervacny prostriedok a antibakterialna prisada. Zvysuje riziko niektorych typov rakoviny, poruchy plodnosti, niektore studie nasli stopy parabenov v nadoroch prsnika. Rozhodne by som sa im vyhla.

Imidazolidinyl urea – chemikalia, antimikrobialna konzervacna latka, konzervant uvolnujuci formaldehyd, toxicky, mozny karcinogen.

Je to fuska, ale stoji to za to, normalne ma to zacalo bavit :o) Takze zatial som prestudovala 12 zloziek z MK cheek colour a z toho 7 mi vyslo ako neziaducich – pre mna rozhodne – co je viac ako polovica, no nic moc. Pokracujeme.

pianistka
20. máj 2014

@smarajka1 Octyldodecanol – nasla som ho aj v tzv oznacovenej prirodnej kozmetike. Neviem presne co to je, je to nejaka tekutina, pre english speakers – a long-chain fatty alcohol used in wide range of beauty products, vyuzivany ako emulgator. Je vraj nizkorizikovy, aj ked niektore studie odhalili podrazdenie pokozky, v malej miere.

Tocopheryl acetate – antioxidant, vo forme vitamínu E.

Retinyl palmitate – pozor nezamienat s retinolom!! Retinyl palmitát je ester retinolu, cize vitaminu A, v kombinacii s kyselinou palmitovou, je to vyssia mastna kyselina obsiahnuta v tukoch. Vzhladom na bezpecnost zlozky – niektore studie ho povazuju za mierne rizikovu zlozku. Aj ked ma vela vyhod preco by mal byt pouzivany, studie varuju pred moznymi neziaduci ucinkami, ako su rakovina, reprodukcne poruchy a ine. No vsetci dobre vieme, ze privela vitaminu A skodi.

Ascorbyl palmitate – chemicka konzervacna latka, ale vraj bezpecna. Antioxidant, ktory napomaha viazat vitaminy A, C a D. Tvorca kolagenu. Je to v podstate ester mastnych kyselin a kyseliny askorbovej.

Isononyl isononanoate – 100% bezpecny moisturizer.

Ethylhexyl palmitate - je to vlastne derivat palmoveho oleja, ktory sa casto pouziva ako organicka nahrada silikonu, vzhladom na jeho bezpecnost, niektore studie preukazali podrazdenie alebo alergicke reakcie mierneho charakteru.

Luffa cylindrica seed oil – predpokladam ze je to olej zo semienok nejakej rastliny (?)

BHT – butylated hydroxytoluene – chemikalia asi najhorsia zo vsetkych, dokonca zakazana v EU, ale kedze sa nachadza na uplnom konci menoslovu vsetkych zloziek, tak predpokladam, a duuufam, ze jej zastupenie v tomto produkte je male.

Tieto posledne tri, ak som to spravne pochopila sa nachadzaju len v niektorch odtienoch, cize nie vo vsetkych licenkach. A na zaver este par CI ciselnych zloziek, neviem co to je, vraj nejake oxidy.

Takze z dalsich 8 prestudovanych zloziek mi len jedna vychadza nesympaticka, nebude to az take zle, aj ked... prave tzv. oznacovana prirodna kozmetika vacsinu z vyssie uvedenych neziaducich zloziek nesmie obsahovat, preto to zhrniem, pre mna MK rozhodnie nie :o)
Ale samozrejme, kazdy ma pravo vyberu... no musis uznat, ze aj na tomto nieco je nie? 🙂