Materská z minima

lentilka1506
13. aug 2013

Ahojte, prosím o radu, lebo sa v tom neviem akosi vyznať. Chcem vedieť, aký je rozdiel, ked je žena zamestnaná za minimálnu mzdu a otehotnie a ide na materskú, kedy začne dostávať peniaze a koľko? nieje to tak, ze ak má minimálnu mzdu, bude dostávať len rodičovský príspevok? Ak by bola nezamestnaná, bude brať len rodičovský, ten sa dostáva až od narodenia dieťaťa, však? Lebo chápem, že ak má niekto dobre platenú prácu, tak má materskú lepšiu, len čo ak je to len minimálna mzda? Nieje to môj prípad, len chcem poradiť kamarátke. Ďakujem za všetko rady!!!

sashabb
13. aug 2013

@lentilka1506 malo by to byť tak, že ak bude mať materskú nižšiu ako je rodičovský príspevok, mali by jej ten rozdiel doplácať aby mala výšku MD ako je RD.

lentilka1506
autor
13. aug 2013

@sashabb dakujem krásne a neviete o kolko dlhsie sa dostava materska, ako ked dostane niekto uz len rodicovsky?

sashabb
13. aug 2013

@lentilka1506 MD by mala byť nejak 7-8mesiacov (žiaľ neviem presne) no pokiaľ by kamoška mala tu MD nizku, že by jej museli doplácať, tak to má v podstate jedno.
Je lepšie ak je zamestnaná, nakoľko tam sa ide na MD skôr. RD sa dostáva až po narodení dieťaťa

hradnapani
13. aug 2013

@lentilka1506 ak je zamestnana za minimalnu mzdu, tak zrejme zaraba okolo tych 330 eur, VZ je este o nieco vyssi. Materska je 65% z toho, cize plus/minus je to okolo 220 eur. Na matersku moze nastupit 6 tyzdnov pred porodom.
Rodicovsky prispevok je 199 eur, zaziadat on moze az mesiac po narodeni dietata (ak sa dieta dozije 28 dni) a rodicovska dovolenka jej zacina az dnom porodu. Takze je lepsie, keby nastupovala zo zamestnania - kvoli tomu, ze moze nastupit skor.

moon1979
13. aug 2013

@lentilka1506
minimálny VZ z ktorého sa počíta materská je 393 Eur z toho 65% je materská za predpokladu, že odvádzala odvody miminálne 270 dní za posledné dva roky ... na MD sa nastupuje 6 tt pred pôrodom a poberá sa 34 tt, v prípade, že ide o slobodnú matku 37tt ... rodičovská sa poberá do 3 rokov veku dieťaťa

lentilka1506
autor
13. aug 2013

@sashabb ,
@hradnapani ,
@moon1979 dakujem velmi pekne za všetky odpovede, velmi mi to pomohlo 🙂
Podla mna dnes vela zien pracuje za minimálnu mzdu, co je ozaj nic, tak neviem preco sa "vsetci" tak tesia, ked skonci rodicovsky a môzu zacat pracovat, ved ked pracuju, tak niesu vôbec doma a zarobia len cosi vyse 100e oproti rodičovskemu....hmmm? a s prácou sú dalsie výdavky...

lentilka1506
autor
13. aug 2013

niežeby som bola za to nepracovať 😀 len tak si myslim, ak má niekto dobre platenú prácu , samozrejme, ze sa do nej ponáhla, ale ak nie...tak ja osobne by som radsej bola s dietatom..

hradnapani
13. aug 2013

@lentilka1506 neviem, ci uz mas dieta, ale ono je to po tych troch rokoch doma s nim aj celkom narocne. Mnohe mamy sa tesia, ze budu zase v kolektive, medzi dospelymi a tak. A dieta tiez potrebuje svoj kolektiv a nove zazitky.
A vybavit si predlzenu rodicovsku po troch rokoch je celkom narocne, pokial na to nie je nejaky zavazny zdravotny dovod (vtedy je platena), alebo ak dovod nie je, tak je neplatena - takze to ist radsej do roboty, hoci aj za tu minimalku...

lentilka1506
autor
13. aug 2013

@hradnapani ja som to myslela trošku inak, poznám maminy, ktoré majú 6m dieta a uz by isli do práce kôli vyssiemu zarobku..ja som za, aby bola zena s dietatom do 3r doma, nie dlhsie..naco...mne ide len o to, ze v podstate "placu" pre mozno 100e mesacne, takto su doma, maju cca 200, takto odidu od dietata /malickeho/, pre 100e navyse...mozno nie..ja neviem..

lentilka1506
autor
13. aug 2013

ale ak mamina dostava rodicak a este si aj zarobi, tak to je super, ja som to myslela tak, ked uz nedostava rodicak a ide do prace za min. mzdu, ze to zas take prilepsenie skvele nieje...to, že sa zena aj tesi , ze bude pracovat samozrejme uplne chapem 😀 musíme si od detičiek aj oddýchnut 😀

hradnapani
13. aug 2013

@lentilka1506 aha, ano, tak som to nepochopila. Inak, suhlasim s tebou 🙂