Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

marusch.mat
12. apr 2008

Ronit, já se také setkávám s tím, že se všichni diví, proč tak dlouho kojím. Ale na alergologii, protože máme vysokou rodinnou zátěž, mi doporučili kojit co nejdéle. Vím že mnoho buňěk, které mají co dočinění s imunitou je právě v trávícím traktu a že mateřeské mléko obsahuje přirozené probiotikum, které udržuje bakterie v trávícím traktu v rovnováze. Do tří let se mi v noci dcerka budila na kojení po dvou hodinách, ale najedla se a zas spala. Když jsem musela odstavit kvůli těhotenství starší dcerku, musela jsem jí po dvou hodinách v noci dělat kaši.

monas
12. apr 2008

Jojo, ty protilátky je to jediné, co na kojení vidím jako určité plus, ale zatím jsem to v životě nevypozorovala, že by to tak opravdu fungovalo, že by kojené děti byly méně nemocné než nekojené, nebo naopak (tedy normálně zdravé dítě, které nemá nějaké problémy, nenarodilo se předčasně apod.)
Jinak Marusch, to Tě tedy na jednu stranu obdivuju, ale (neber to nijak špatně), nemůžu si pomoct, mě to kojení už takhle velkých dětí připadá strašně divné a "nepřirozené", já si osobně neumím vůbec představit, že bych kojila našeho syna ještě někde po půl roce, kdy už mi připadal jako "velký kluk" natož někde ve třech letech.Ale každopádně Ti přeju, aby se dceři alergie vyhly, ať už díky kojení, nebo něčemu jinému

kukulik30
12. apr 2008

ahojte, aj ja prispejem k tejto teme, ak mozem 😵 ja som maleho dojcila rok a od zaciatku, ako som otehotnela to bolo pre mna uplne prirodzene, strasne som sa na to tesila, pretoze si myslim, ze to spojenie medzi dietatom a matkou je jedinecne a neopakovatelne. maly sa mi odstavil sam a poviem vam, trochu ma to sklamalo, ze tak skoro ☹ ale asi to tak citil, neva...a som presvedcena, ked budem mat dalsie deti, ak budu, co je u nas trochu problem vobec ma to nebude zatazovat, ani nic ine- je to pre mna uplne prirodzena vec!!!!!!!!!!!!!!ale tiez suhlasim s ronit, zda sa mi sabecke ak zena, ktora dojcit naozaj moze, sdovodov hore uvedenych to odmieta, nuz je to moj nazor....nemyslim si vsak, ze matky,ktore nedojcia su horsie, to naozaj, urcite lubia svoje deti velmi, to je teda prisilne tvrdit, ze su horsie matky!!!A este to, mne sa zdalo dojcenie, uplne nenarocne a vobec mi nevadilo,ze vstavam kazde tri hodiny, mam naliate prsia, dalo sa to v pohode vydrzat- bolo to prekrasne obdobie 🙂 🙂 🙂 pozdravujem vsetky stastne mamicky- dojciace i nedojciace!!!

peta28
12. apr 2008

Ronit mozes byt sice lekarka, ale pravdu nemas. Neterka bola kojena skoro 2 roky a kiahne dostala. Tak ako je to mozne?
Ja mozem odsudzovat matku alkoholicku, alebo tu ktora berie drogy, ktora sa nastara o dieta a nie predsa milujucu matku ktora siahne po UM.. co koho do toho????

marusch.mat
12. apr 2008

Monas, ono se to dá vypozorovat těžko, nikdy nevíš, zda kdyby ty děti nebyly kojené, nebyly by nemocné ještě víc. Jinak dcerce dělali testy imunyty a přesto, že je občas nemocná ( obyč nachlazení) má imunitu perfektní.
Jinak to kojení větších dětí je čistě jen o zvyku 😉

bzuco
12. apr 2008

ja aj kojím aj dokrmujem, lebo malý je hladoš...ale vidím, že to MM je fakt dobré, čo sa protilátok týka....malý mal teraz kiahne, chytil od staršej sestry, ktorá bola riadne vyhádzaná, ale malý mal dokopy asi 10 kiahní, ani teplotu nemal, ani nebol mrzutý, že by ho to svrbelo, takže takýto ľahký priebeh asi malo na svedomí MM s protilátkami

ronit
12. apr 2008

peta28, pisala som ze vacsinou, jedna sa o prvych 6 mesiacov, potom uz tak nechrania, potom je mliecko hlavne strava, ak aj babatko dostane kiahne v prvych 6 mesiacoch ma to ovela lahsi priebeh ako potom.

ronit
12. apr 2008

presna ako bzuco, ze bud nic alebo par vyrazok. Samozrejme su vynimky, ale tych 6 mesiacov prvych to fakt chrani.

ronit
12. apr 2008

a asi sme sa uplne nepochopili ja nehovorim o imunite deti do daliseho zivota ale len v tych prvych 6 mesiacoch ,

bzuco
12. apr 2008

ronit...som sa bála toho, že také miminko a bude mať kiahne...ale super sme ich prekonali
akurát svokre sa to nezdá...vraj, ked sa tak málo vyhádzal, nevyšli všetky kiahne na povrch a môže ich dostať ešte raz...to sa mi nezdá...čo ty na to ako lekárka?

ronit
12. apr 2008

nie, uz ich prekonal 🙂 a vdaka tvojim protilatkam mal lahky priebeh, kamaratku maminka nemohla kojit a chuda v dvoch mesiacoch strasne vyhadzana, museli jej rucicky viazat ☹

bzuco
12. apr 2008

😵 super...takže...všetko zlé je na niečo dobré...aj tie kiahne tak skoro

aj ked sme boli u doktorky s ním, tak mal asi 5 kiahní a mi povedala, že mám ešte čakať, že sa vyhádže...ale vôbec nie...dokonca do týždňa mu odpadli aj chrastičky

sue
12. apr 2008

...no my kojíme... od začiatku sa boríme s poriadnymi problémami - od toho, že malý sa nechcel prisať, cez dva prekonané zápaly prsníka, boľavé kojenie vyše mesiaca a pol až po úplnú stratu mliečka pred 10 dňami - proste z hodiny na hodinu nič, ani ml mliečka nešiel... tak sme boli na UM jeden deň a potom sa to našťastie vďaka všetkým možným babským radám opäť rozbehlo 😵 takže plne kojím a veľmi sa teším. Malý je síce maličký, ale podľa našej pediatričky zdravý a silný... MM je najlepšie práve preto, že je vyrobené špeciálne pre dané dieťatko... úprimne ľutujem každú maminku, ktorá kojiť nemôže a nechápem tie maminy, ktoré nekoja z vlastnej pohodlnosti - keď nechcú dať bábu všetko... ale to je na svedomí každej z nás 😔

monas
12. apr 2008

Já každé mamince upřímně přeju, aby si kojení užila,pokud to oběma vyhovuje a jsou spokojení 🙂 Mnohým to asi opravdu přináší velké uspokojení. Pro mnohé znamená mateřství naprosté naplnění života, což pro jiné zase ne zcela, mají kromě toho i jiné oblasti, ve kterých jsou nebo chtějí být úspěšné a často to skloubit do kupy ani moc nejde. Každá žena je jiná a těžko se asi vzájemně odlišné tipy pochopí, jediné, co mě štve je, že nekojící ženy proti kojícím nic nenamítají, ale postoj mnohých (i jak to tady čtu) vůči nekojícím je dost nefér. Občas mám z toho menší pocit, že si za kojení některé ženy schovávají nějaké své mindráky a mají radost, že konečně v něčem "vynikají" a můžou to předhazovat těm, kterým v běžném životě třeba něco závidí. Čímž, nemyslím samozřejmně nikoho z Vás, jelikož Vás neznám a nikdy bych se neodvažovala Vás soudit. Ono by se vidělo např. za x let, kolik z těch skalních zastánkyní kojení bude třeba "horší" matkou než ty, které teď odsuzují.Kdybych věřila tomu, že dám tím, že budu kojit, dítěti o něco víc, než když ho kojit nebudu, tak asi kojím, protože své dítě opravdu nade vše miluju, ale já tomu prostě neveřím. Není to o pohodlnosti, zvládala jsem od narození syna hodně věcí, které většina maminek nemusela a s radostí. Já jen prostě nejsem o kojení přesvědčená, nemyslím si, že dá dítěti o tolik navíc, v něčem si myslím, že je pro dítě i um lepší. Rozhodně pro mě výhody um nad mm osobně převažují. Neznamená to, že bych mu nechtěla dát všechno, to rozhodně chci a taky si myslím, že mu to v rámci možností dávám!!!

esci
12. apr 2008

ahojte,
rada by som sa nieco opytala ( ahoj peti ) 😵
dcerka ma 7,5 mesiaca, kojim stale, ale aj prikrmujem UM, pre pomale priberanie a nekonecny hlad. Od zaciatku som si vravela, ze chcem kojit 12 mesiacov. Ale...moja malicka v poslednom case nejako nema zaujem ( kojim nasilu, neviem, ci si to viete predstavit, ked ju doslova donutim, aby sa prisala ). Odkedy ma zuby ( od 5 mes ), rozhodla sa, ze zacne s nimi rezat a tak sa zareze ( neda sa povedat o hryzeni, kedze ma len dva spodne ), ze dakujem pekne...co mam robit? Chcela by som velmi kojit do toho roka..nakoniec s tym rezanim by som aj prezila,ale ked straca zaujem, tak co? Nemozem ju "nutit" a skusat prikladat 300 x denne, pretoze mam aj takmer 3 r. dcerku a tento vek si tiez vyzaduje vela pozornosti ( ako vlastne kazdy ). ked to nepojde, tak to nepojde, ale velmi by som chcela...
Inak som alergik, povedala by som, ze "tazky a poriadny", starsiu som kojila len 2 mes, bola velikaaaa a stratila som skoro mlieko,zial -NIKDY ale nebola chora, je velmi sikovna, inteligentna, ukecana, rozumna..Mladsia este poriadne nesedi, no tiez nebola chora, je vsak krehucka a na 7.5 mes vazi len 6,5 kg. Viete mi nejako poradit?
Neodsudzujem zeny, ktore nekoja, ci sa im neda alebo proste nechcu. Myslim si, ze je to o matkinej volbe, aj ked ja som tiez zastanca kojenia, ale je to proste na mamine. Mne sa to pacilo/paci z mnohych dovodov - napr. som schudla za 5 mes 24 kil...(viem, ze nie kazdy chudne kojenim...)..malicka to zboznovala...ale na druhej strane to rezanie zubkami a enormne vypadavanie vlasov, unava, modriny, slabosti...UM vsak nepokladam za jed...
trosku som teraz frustrovana, ze to nejde ako ja chcem, ze mam mlieko,kojim- ale ze si milostiva zmyslela, ze ju to uz nebavi... ☹

maart
12. apr 2008

...no Monas, asi na tom neco bude....jo jo, pekne jsi to napsala, souhlasim..... 😅 i kdyz paradoxne jsem kojici maminka 😉 . Vis, docela me zaujala Tvoji myslenka o tom, ze nekojici zeny nic kojicim nevytykaji a nekdy se to naopak stava. Tak mne, jako matce 3 deti, se zase obcas stava, ze si nekdo na moji adresu dovoli poznamky typu:" jezismarja, 3 deti, to je sila, to je na odstrel, jak to uzivite, nezblaznite se z toho??? atd. atd.....nekdy se nad tim pousmeju, ale nekdy, kdyz jsou ty poznamky i vice netaktni, treba v tom smyslu, ze nase deti budou v budoucnosti chudacci, protoze jim nebudeme poskytnout vzdelani nebo proste dobre zdrave jidlo a kvalitni obleceni (....vice deti = socialne slabsi rodina), tak me to az zaboli...

....ale ja si opravdu NIKDY ale nikdy nedovolim kritizovat nekoho, kdo ma treba jenom jedno dite nebo dite vubec nechce...nedovolim si to, ani nechci, proste tento fakt akceptuji. Nevim, jestli jsem to napsala srozumitelne, ale doufam, ze ano.

...jojo, ja vim, je to mimo tema 🙂 .

esci
12. apr 2008

fuuu, maart, tak co by povedali mne, mam sice este len dve, ale na tretie sa uz do buducna tesim, svrte by mi tiez nevadilo 😝

johanda
12. apr 2008

Holky, vidím, že se zde opět vytvářejí dva víceméně nesmiřitelné tábory kojících a nekojících matek. Je to docela srandovní, jelikož studie citovaná v úvodním příšpěvku Sorschi byla kachna nebo aprílový žertík. Mateřské mléko je bezesporu nenapodobitelné, ale díkybohu jsou i jeho kvalitní náhrady.
Já kojím a neomezuje mě to, v podstatě jsem nepřestala pracovat (to ve vědě ani nejde, že jo), pro mě je jednodušší dát děcku prso a kontinuálně pracovat s jednou rukou volnou na kompu, než se piplat s přípravou um. Detto v terénu. Ale každému, co jeho jest. UM je vynikající vynález a jistě zachránil mnoho dítek a potažmo mamin.
mmch, nevzpomínám si, že bych se v nevirtuálních debatách s matkami ptala, zda kojí nebo ne, stejně jako mě nazajímá, jaké kdo používá plíny, hadérky a kočáry. To jsou fakt podružné věci, které o kvalitě mateřského citu nesvědčí.

maart
12. apr 2008

😉 Tak se, Esci, priprav na priblbe poznamky....uz jsem jich opravdu slysela mraky....taky treba kde a jak bydlime a jestli se nam vsechny ty deti nekam vejdou. No ale ja Ti preju, aby Ti treti, ctvrte...pate 😉 miminko vyslo a at jsou to samy sikovny a krasny deticky.

monas
12. apr 2008

Jojo, tohle beru🙂!!!Jde mi jen o ty názory, které spojují kojení nebo nekojení s kvalitou mateřského citu atd. Vrcholem jsou pro mě názory (a i takové tu zazněly), že proč si tedy vůbec žena, která nechce kojit, pořizuje dítě...Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to snad ani nemůže myslet někdo vážně! A pokud ano, tak ho upřímně lituji...
Jinak všem přeji krásné, zdravé a šťastné děti a dětem šťastné a spokojené maminky, maart, tyhle poznámky občas někde slýchám a vážně se Ti nedivím, že Tě štvou, někteří lidé asi mají málo svých starostí! Já osobně chci děti dvě určitě (mimochodem, máš mezi nimi krásný, podle mě ideální, věkový rozdíl), dalšímu bych se případně nebránila, ale to by asi muselo počkat až po delší době...Jinak hurá lidi množte se 😀 !!!

esci
12. apr 2008

maart, s tym aj pocitam, ale pochopit to neviem... 😝 mne sa zdaju 2,3 idealne...4 proste je tiez super ( velka rodina ), ja mam asi tiez svoje "predsudky", lebo jedno by som v ziadnom pripade nechcela- bala by som sa, ze bude same,smutne, ze sa moze nieco stat...proste fakt aspon dve...kazdy chce nieco ine...
marusch, inak sa mi podarilo odsat, normalne som vytesena ako mala, sice to bolelo, ale podarilo sa.
monas, suhlasim- ked zena nechce kojit- tak naco ma dieta...? To je strasny, strasny nazor.. 🤐
a je to tiez pravda, ze kojace odsudzuju casto nekojace a naopak to proste nie je... 😒

copanek
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sorscha
autor
12. apr 2008

Johanda súhlasím s Tebou, nakoľko aj ja pracujem v prírodovednej oblasti, takže viem aké je zloženie MM a že je nenahraditeľné, tu ide ale o ten mediálny tlak na maminky, ktoré kojiť nemôžu. A to, že článok bol 1.aprílový žart OK, ale niečo na tom je.
A čo sa týka protilátok, môj manžel bol kojený rok a má ťažkú alergiu, za to ja som nebola vôbec a nemám chvalabohu žiadny problém. Ale to je asi dané aj geneticky. Samozrejme ak budem mať ďalšie bábätko kojiť chcem a urobím všetko preto aby to išlo.
Inak tiež si myslím, že je to každého osobná vec ako sa rozhodne. 🙂
monas mňa tiež vytáčajú názory typu ,, pri kojení sa vytvorí väčšie citové puto a pod. A ja čo dávam UM mám k svojmu synovi menší citový vzťah? Ako sa to dá zmerať? Mimochodom bábätko si vytvorí citové puto k hocikomu kto sa oň s láskou stará. Zoberte si také deti s deckých domovov a následne adoptované. 🙂

esci
12. apr 2008

sorschi, nenapisala by si mi to zlozenie mm, prosim?

sorscha
autor
12. apr 2008

esci

Tuky 3,8 g na 100 ml
Bielkoviny 1,0 - 1,5g 3,4 g na 100 ml /kazein 40%
/albumin 60%
Laktóza 6,8 g na 100 ml
Soli 0,2 g na 100 ml
Kalórie 68
Voda 87%
Vitamíny rozpustné v tukoch /A,E,K/
Sekrečný IgA bráni prieniku alergénov
Cystín /pomer cystín : metionín je 2:1/ dôležitý pre činnosť mozgu.
Nenasýtené mastné kyseliny /kyselina arachidónová, linolová a linolénová/
Zložky komlementu C3 a C4 - lyzozómy

Materské mlieko nie je chránené pred pesticídmi, nitrátmi, ťažkými kovmi, dioxínmi, furanmi, veterinárnymi liekmi, mikrobiálnymi toxínmi, návykovými látkami dojčiacej ženy (nikotín, alkohol, drogy), PCB, ktoré sa môžu dostať do matkinho organizmu.

esci
12. apr 2008

sorschi dakujem,
waw, ale je to neuveritelne, co vsetko take zenske telo dokaze vytvarat...

esci
12. apr 2008

este ma napadlo o tom nikotine-mam kamaratku,ma 35, caka prveho chlapceka v juni. Teda je v osmom mesiaci- fajci stale. Nic som jej na to nepovedala, lebo ved sama vie ( vie, proste neprestane ). Vravela, ze chce kojit prvych 6 mesiacov ( iste bude fajcit, ked fajci v tehu, bude aj pri kojeni ). Co myslite, aky to ma vplyv? lekar jej vraj povedal ( vraj...), ze ak to znizi na 5 cigariet denne , je to ok..no podla mna nie je, ale ma to zaujima, co si myslite. Aj ked jej to nepoviem, pretoze zbytocne...

nikka.vo
12. apr 2008

Co je na tom, když dám přednost tomu, že se chci vyspat 😕 a sáhnu po UM, co je špatného na tom, že bych byla po zbytek života nešťastná ze zničených prsou a cítila se méně ženou a proto nebudu kojit, co je na tom, že v kojení nevidim smysl života? To radši dám dítěti UM, já budu spokojená a odpočatá maminka a dítě bude spokojené, napapané miminko, co ho nebude nadýmat MM. Já to beru podle lidí v mém okolí, všichni nekojení a všichni zdraví... Já jsem taky nebyla kojená a jsem nemocná kolikrát jen jednou za dva roky 😵 ťuk,ťuk, ťuk 😵

syn je na UM od dvou měsíců a měl za celý rok dvakrát rýmu 😉 ... Nepřestala jsem kojit z rozmaru, to ne, ale pokud někdo ano, tak je to jeho věc 😕 Já prostě taky nevěřim, že je dobré za každou cenu kojit. Pochopte, že ne každému to přináší potěšení, mojí mamce například při kojení trnuly zuby 😕 😅 ... Je to krásné a to opravdu, že se při kojení cítíte nádherně, přeju vám to a závidím. Mě kojení nepřinášelo ani příjemné a ani nepříjemné pocity (když nepočítám bolavé bradavky) , byla to pro mě jen doba krmení syna a je trochu pravdy na tom, jak tu někdo psal, že si nepřijde jako žena, ale jako mlíkárna. Podobný pocit jsem měla i já... Možná je to u mě jen věkem, já nevim..na děťátko jsem se cítila a cítím zralá, miluju ho, miluju mateřství, užívám si to neskutečně, ani jsem si to tak nepředstavovala 😵 😵 😵 , ale kojení mě zklamalo. Te popisovaný-krásný pocit se u mě nedostavil - byla to jen povinnost 😔 Každá jsme jiná a jen proto, že je někdo jiný, není nutné ho odsuzovat.

Nejlépe to vystihla monas 😉

kitty68
12. apr 2008

no dnes js odstrikala ze to da tati z flasky

takze mame vytvoreno takove pouto, ze misto casu s tatinkem hystericky rev a uklidnilo ji az si 2x potahla z kozenky a verte jak js predtim brecela ze odstrikavam a nekojim z prsu tak ted je to opacne, kdyz js videla jak byl zklamany

takze zitra zkusime flajdu znova

zazili jste nekdo neco podobneho a jak jste to resili? js z toho fakt spatna

maca793
12. apr 2008

ja si myslím, že aj UM mlieku sú nejaké tie škodlivé veci. a prečo by potom malo 2 roky záruku?