Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

marusch.mat
15. apr 2008

Mě by narkóza nevadila, ale ta předstva, jak to pak musí bolet a že nesmíš spát na břiše ( já jinak neusnu). Uplně mi stačí, že mi budou muset odstranit z boku jednoho prsu dvě velká znamínka, brrr. 😀

nera
15. apr 2008

peťa - aj keď som sa vyjadriala, že som za kojenie, myslím, že zakaždým som dodala, že ak sa nedá, alebo ak je nejaký problém tak jasné, že treba dať UM. A myslím, že teda podľa toho čo píšeš, že si robila všetko preto, aby si kojila a o to ide. Asi keby si mohla tak by si kojila ďalej.Takže neviem prečo by ťa mal niekto odsudzovať. Niekedy sú také problémy, že za normálnych okolností sa s nimi nestretneme.
A ja som iba proti tým, ktoré prestali kojiť z rozmaru....kvôli postave, prsiam, či ani sa nepokúšali zabojovať o to, aby kojili.

nera
15. apr 2008

A ešte peťa až teraz som si všimla Tvoju predošlú odpoveď, takže chcela by som iba zareagovať: Ja som výskum nerobila, ale lekári - aj môj brat robil všelijaké výskumy a štatistiky ako lekár, takže len tak od brucha nestrieľam. On mi všetko okolo toho kráse vysvetlil, podložil faktami.....možno keby ste mali aj Vy taký odborný výklad, tak by ste trošku zmenili názor.
A len tak mimochodom aj ja som mala problém s kojením, no vydržala som to......a kojím až doteraz.

akvi
15. apr 2008

Sledujem tuto diskusiu uz dlhsie a baby, ja sa vam cudujem, ze to tu vobec rozoberate. Ako som uz pisala yssie, je predsa kazdeho vec, ci kojit bude, alebo nie... A odsudzovat niekoho koli tomu, ze siahol po UM, je fakt trochu drsne. Ja som kojila mojho syna 20 mesiacov, ale nerobilo mi to ziaden problem, vyzivala som sa v tom, nemala som bolesti, bolo to take, ake to ozaj ma byt a som za to vdacna. Ale ked som mala par laktacnych kriz, ktore som nastastie prekonala uspesne, vobec ma nenapadli take veci, ako tu pisete, ze by som bola nebodaj horsia matka, keby som to UM dala. Aj som mala jedno kupene v zasobe pre istotu. A kto ma z kojenia dobry pocit, nech koji, kto nie, nebudem ho odsudzovat. A priznam sa, ze syn sa sice odstavil sam, ale keby sa nie, tak ho urcite odstavim, lebo ako to tu uz niekto pisal, pripadalo mi to uz divne, kojit take velke dieta. Ale to je predsa len moj pocit a opat, kto koji dlhsie a vyhovuje mu to, nebudem sa tvarit pohorsene... A preto ja fakt nechapem, o com sa tu bavite a viem si predstavit pocity zien, ktore nekojili a kazdy im to vyhadzuje na oci, ako by boli tie najhorsie matky. Chcem vam vsetkym nekojacim povedat, aby ste si z toho nic nerobili a zapchali si usi pred blbymi poznamkami.

blovitc120
15. apr 2008

aj ja to tu uz sledujem dlhsie a zasnem, co dokazu ludia rozoberat, hoci sa ma to (zatial este par mesiacov) netyka a nazor akvi bol konecne normalny, bez emocii. akvi super 😎 !

hedunecka
15. apr 2008

juj tak ja vam niektorym zavidim ze uz to mate za sebou alebo kojite bezproblemov 😖
moja mala je doslova na mne zavisla neviem ju od toho odnaucit lebo nechce ani dudel ani flasku..uz som skusala hocico ale ona jednoduxo potrebuje moju didku.hlavne vecer som uz z toho tak trosku zufala lebo si ma nahradila miesto dudla ja viem ta ktora ste to nezazila si poviete ze sama si zato mozem ale ani neviem ako a pocas kojenia si to postupne vyzadovala ze vzdy na mne zaspala a teraz to bezo mna nevie

a mne je to tiez jedno ci dava niektora z vas UM alebo MM kazda sme ina a kazda sa stara o svoje dieta inak a nexapem baby ktore hned kritizuju tie co nerobia niektore veci ako oni-ale to je na dlho

katka76
15. apr 2008

ahojte, prvy bol od 3 mesiacov na UM a tazku hlavu alebo nejake vycitky som si nerobila, ked neslo-neslo. malu este stale kojim a tiez to nerozoberam. vsetko ma svoje plusy i minusy. vtedy som v noci spavala, teraz nie, teraz, ked nestiham, ponuknem mlieko, vtedy som varit musela 🙂

evuliki
15. apr 2008

Caves zenske 😀 Tiez nechapem,preco sa tu tato tema vobec rozobera....No neva,tak prispejem aj ja. Ja som chcela kojit velmi,no bohuzial sa dlho nedalo.Stratila som mliecko velmi skoro a po 3mes som ho nemala uz vobec.Tak sme od prveho tyzdna pridavali aj UM a som mu vdacna,ze mi pomoho.Tak nechapem zeny,ktore sa brania UM a iba koja deti napriek tomu,ze ich mlieko je velmi slabe a deti na nom doslova chatraju... ☹ S takym pripadom som sa stretla osobne-a fakt ma to zarazilo.Maminka aj napriek radam lekarov,ze jej mliecko malej nestaci,odmietala UM.Dieta bolo na hranici podvyzvivy ked si maminka uvedomila,ze fakt asi neda malej to,co naozaj potrebuje.... A uplne ma zaraza pristup zien,ktore koja,no uz teraz sa tesia,kedy prestanu,aby sa dali "do poriadku"... Alebo prestanu kojit,len aby sa im prsia neznicili....Vsetko,co robim pre svoje dieta,mi stoji za to a nikdy som sa nepozerala na to,ci to ublizi mne,alebo nie...Ide iba o nu,jej zdravie.Tak mi je jedno,ci budem mat o sto kil viac,vypadane vlasy,alebo si budem kolenami kopat do prs.... A pokial ide o kojenie a diety-ja som za tie tri mes.co sa mi podarilo kojit schudla na vahu,ktora ukazovala este o dve kila menej,ako pred tehu.A to som sa len zdravo stravovala a nejedla nic,z coho by mala mohla mat problemy.Tak nech mi nik netvrdi,ze nemoze schudnut,ked koji.Kravina.Staci sa zdravo stravovat a mat pohyb.Takze sa netreba tesit na to,kedy prestaneme kojit,aby sme sa dali do poriadku jeje 😀 😀 😀

nikka.vo
15. apr 2008

evuliki... netvrď něco, co si nezažila, nevěřim že by ti bylo jedno, že máš sto kilo, padají ti vlasy, nebo se kopeš kolenama do prsou a já nevim co ještě 😕 ,teď to říkáš, protože seš na nižší váze než před těhu. 🙄 Ale věř, že by ti to jedno nebylo! 😖 a už méně tvému muži 😉

Dítě přestaneš v roce kojit a pak co? Pak budeš mít dál vypadané vlasy, prsa až na zem 😀 a bude ti to stále jedno? 😕 😕 😕

Miluju tyhle výroky, že by jste si pro zdraví dítěte nechali uřezat nohy,ruce ... 🤐 🤐 🤐 Kdyby mi někdo řekl, že moje dítě bude zdravé po celý život, tak neřeknu, ale neni rozdíl mezi zdravím dítěte krmeném UM a MM 😒

bejbypd
15. apr 2008

evuliki evina teraz s tebou ani ja celkom nesuhlasim ale nak sme fajn kamosky 😎 😎 pusu posielam..vies keby ti to ozaj nieco spravi to kojenie aj ja som chcela co najdlhsie kojit no vies ze mala skoro vobec nepriberala no a prsia mam znicene kvalitne dobra push upka spravi svoje 😀 som rada ze som malu kojila no menej rada som ked sa na mna drahy pozrie a povie mi ze by som mala s tymi prsiami nieco robit 🙄 no nic evi pusu aj jasminke

esci
15. apr 2008

fuuu, evuliky, ani ja nesuhlasim. Vypadane vlasy, plus 100 kil a kopat kolenami do prs, to ziadna zena nechce. Ja este kojim,mala ma 7.5 mesiaca, ale davame aj UM, lebo sme boli tie v stadiu nepriberania a UM dava prave preto, ze verim, ze jej pomoze. Mne sa prsia neznicili, ktosi tu pisal, ze tomu neveri, ze sa kojacej zene neznicia, ale mne sa ozaj neznicili. pritom som pocas oboch tehu pribrala 23 a 22 kil ryyyychlo sli dole, nic mi neovislo, mam klasika svoje priemerne velke didy 😝 , ziadne strasne strie. Ale kebyze sa mi nieco stalo, tak urcite som z toho smutna. Dokoji sa rychlo, ale postava zene ostava, tak totalne rozumiem, ked to niekoho mrzi, trapi.

blovitc120
16. apr 2008

zaujimavy clanok na zamyslenie, ak odhliadnem to nenormalne mnozstvo pravopisnych chyb... uz som o tom parkrat pocula a citala. moze to mat nieco do seba, teda urcite ma.

dalli
16. apr 2008

evuliki, totálna hlúposť, to , že " nech mi nik netvrdí, že nemôže schudnúť, ked kojí." Sú ženy ktorých telo je naprogramované tak, aby si udržalo určitú hranicu tuku v tele, čo je pri kojení dôležité a nechudnú. Ja so patrila k nim, aj ked som mala len 2 kg navyše po pôrode, zdravo sa stravovala a pri dvojičkách mala pohybu až až, tie kilá sa ma držali a držali. A až ked som s kojením prestala tak v pohode kilá zišli dolu.

bihan
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
blovitc120
16. apr 2008

bihan, pekne 😉 , 100% suhlas

evuliki
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evuliki
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuz11
16. apr 2008

neurazajte sa, lebo zacnem premazavat 🤐

sue
16. apr 2008

Evuliki 😲

sue
16. apr 2008

...to snáď nemyslíš vážne tie svoje príspevky? Zuz sorry, robím ti robotu, ale nechápem ako niekto môže niečo takéto napísať 🙄

marusch.mat
16. apr 2008

Tak holky, tady by se mělo debatovat a né se napadat 😉
K tomu hubnutí při kojení, pokud hubenš samovolně tak se nic neděje, jinak cíléně hubnout se může až od 6 ukončeného 6 měsíce, kdy se najíždí na příkrm a už se tolik nekojí a i tak je to omezeno na půl kg za týden. 😉

evuliki
16. apr 2008

Holky,ved som nechcela rozputat tretiu svetovu jeje 😀 ved tot len moj nazor 😅

hedunecka
16. apr 2008

v tomto nexapem vsetky zenske a temy!!naco ix vlastne zakladate ked si tu niekto vyjadri nazor a hned ho zacnu vsetky buze...t??

no co niekto je taky /a vacsinou su to baby ktore nekojili alebo kojili len xvilku/ze maju na to nazor taky aky maju

ja osobne xudnem dost obtiazne kedze kojim a prsia som mavala kraaaaaaaaasne D-cka pevne jak skala a teraz?? 😢 😢 😢 uz aj G-cka su mi male a mam ix take ovisnute ja 60rocna babka ☹ tie kocky ktore maju male prsia nevedia o com pisem ale verte velmi rada by som si to s vami vymenila..a taktiez verte aj to ze kojit nie je niekedy sranda-bolest bradaviek, krvacanie, zapaly prsnika, kozne ekzemy/ktorymi sa teraz trapim mam ix po celyx prsiax/ale co mam robit ked mala vsetko odmieta a chce iba moje flasticky??no ja zatnem zuby ale urcite mi to znizuje sebavedomie preto ako vyzeram a kazda zena sa chce pacit
na jednej strane mam krasny pocit ze mozem dat svojej dcerke to co potrebuje a to co chce ale zas na druhej strane som trosku smutna ako vyzeram ☹ 😅
vzdy sa to bude riesit tie babenky ktore maju giga prsia by dali vsetko preto aby mali mensie a tie ktore maju mini by chceli mat velke..preto ked dava niekto UM a niekto MM je uplne jeho vec a ako to citi..ja mam nazor taky ze UM by som nikdy nedala a nestaram sa ze niekomu vadi moj nazor nex si pise kazdy co chce kazda zena to citi inak a stara o svoje dieta inak-ja nemozem nikomu rozkazovat alebo zakazovat co ma robit ja mam svoje dieta tu doma a staram sa o nu ako mi to kaze moje telo a hotovo

bihan
16. apr 2008

Tak sme si to vydiskutovali a chcela by som znovu napísať, čo bolo vrámci zmazaného príspevku 😅

Teda myslím, že diskusia na tému MM verzus UM mi príde absolútne zbytočná, pretože myslím, že každá mamina vie, že MM je nenahraditeľné, ale cez koleno to lámať nemá zmysel. Osobne mi tá laktačná kampaň tiež lezie na nervy, ale radšej kampaň na dojčenie ako na tabakové výrobky. Maminky na UM by si konečne mali prestať vyčítať, že v niečom zlyhali alebo sú horšie, lebo nezlyhali a problémy, ktoré sa dnes riešia UM sa kedysi riešili dojkou... či už išlo o nedostatok mlieka alebo pekné prsia 😀 (len neviem, akú šancu malo to mimi na prežitie, ak rodičia na dojku nemali
😖 )

Ešte k tomu článku o kravskom mlieku - na škole nás učili, že už v praveku naši predchodcovia pripravovali syry a pili kyslé mlieko (ktoré je ľahšie stráviteľné), takže to nebude asi taká "novinka". Asi to len netreba preháňať 😉

audreyd
16. apr 2008

ešte stále tu o tom diskutujete?! 😲 ako som už raz napísala, tu nie je o čom diskutovať! jasné, že materské mlieko má prednosť pred umelým!!! je niečo iné, keď žena nemôže dojčiť, ale to je len mizivé percento oproti tým, ktoré môžu... svoje dieťa môže každá matka dojčiť len zlomok z celkovej dĺžky života a myslím si, že je absolútne scestné zamýšľať sa v tej dobe nad tým, ako budem vyzerať, keď dodojčím... ale tiež uznávam, že každý muž sa rád obzrie za peknou ženou a takú by chcel aj doma. tiež chcem byť pre toho svojho naj a verím, že som aj s tými pár kilami navyše. a keby ma nútil schudnúť alebo mi nedajbože vytýkal ako vyzerám alebo budem, keď dávam svojmu dieťaťu to najlepšie, čo môžem, tak nech si rovno zbalí kufre a ide kade ľahšie!!! vlastne nie, takého by som si ani nezobrala...
tiež nemám príliš v láske megakampaň za dojčenie, ale kampať výrobcov umelej výživy je oveľa masívnejšia a agresívnejšia. neodsudzujem tie mamičky, ktoré kŕmia svoje deti UM. je to ich vec... možno je to pre ne pohodlnejšie alebo čo ja viem čo... ale ostala som v šoku, keď jedna moja známa odstavila svoje polročné dieťa kvôli tomu, že s manželom chceli ísť na dva týždne na dovolenku a ona chcela dať malého na varovanie k matke 😲 😲 😲
a ešte niečo mám dve deti - prvé som dojčila vyše dvoch rokov, druhé má teraz 7 týždňov a tiež ho chcem dojčiť čo najdlhšie... mám navyše ešte nejakých 8kg od "mojej" váhy a verím, že čoskoro budem zase vyzerať k svetu 😀

bejbypd
16. apr 2008

caute baby tak vidim ze tu bola nejaka vymena nazorov ako som uz povedala kazdy ma svoj nazor a malokto sa zhodne...a v tomto uz vobec nie...a k tej evuliki my sa pozname osobne a evuliki je vyborna maminka a pre jasminku by dala aj zivot a ma svoje nazory a my kazda tiez svoj...vsetky sme maminy a chceme pre deticky len to najlepsie kto si aky zvoli sposob to je uz len na nom...mieeeeer 😀

esci
16. apr 2008

no zmeskala som vymazane prispevky, ale mozem povedat, ze mne tato diskusia otvorila oci, ze je hrozne, ked kojace zeny odsudzuju nekojace- pritom kojim a som za to, ale co je zle na UM, nepochopim, resp. na matke, co nekoji. Jej veci, a ze sa chce pacit- je to praveze prirodzene, neprirodzene je to nechciet podla mna.
hedun, to mamrzi, ale to su velke prsia, ja som mala 36 B a teraz mam 34 C , mne nemalo velmi co ovisnut, ale da sa to poriesit, a urcite, kebyze mam taky problem, tak si to poriesim, vies, co myslim..

nikka.vo
16. apr 2008

audreyd, nevim jak u vás na Slovensku, ale u nás jsem si žádné masivní a agresivní kampaně výrobců UM nevšimla, já jsem snad ještě v žádném časopise a ani nikde jinde neviděla reklamu na UM 😕 😕 😕 😉

peta28
16. apr 2008

Nika reklama na UM je zakazana a aj tie co su v casopise musia uvadzat ze MM je najlepsie a bla bla a je to aj na kazdej krabici UM