Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

nevesta
9. apr 2008

Juj tak toto je tema pre mna. Malu som cisto kojila 6 tyzdnov, potom jedna davka UM denne do 3 mesiacov a potom mi zo dna na den odislo mieko, cize je cisto na UM + prikrmy. Mala som hrozne pocity zo seba, ked sa ma ktokolvek opytal, ci kojim. Najviac mi liezlo na nervy, ked sa ma to spytali cudzi ludia 😠 Co je ich do toho??? 😠 .
Jeden den som isla k mame do roboty a ako chodili zakaznici, kazdy jeden sa ma opytal ci kojim 😠 radsej som isla prec, inak by som asi niekoho po chvilke dost skaredo zhulakala. Neznasam ten tlak okolia, ako ma byt zena kludna, ked na nu zo vsetkych stran (ludia, media, noviny) tlacia, ze musi kojit 😠

Vydrzala som to pokial sa dalo, myslim, ze MM je pre babo lepsie, ale neobesim sa preto, ze ho uz viac nemam 😎

minusa
9. apr 2008

a tiez suhlasim s lamiou, johandou, gedre a jana.1 😉

nikka.vo
9. apr 2008

Já bycj kojila ráda, ale řeknu že hlavně kvůli penězům, protože UM leze fakt do peněz, ale jinak patřím k těm asi pohodlným matkám. Stresovala sem se co si obléknout, abych se nemusele odhalovat úplně na veřejnosti, půlka zad by mi koukat fakt nemusela 😅 - neříkám že sem se styděla, ale příjemný mi to taky nebylo, když chlapi kolem zírali 😠 Bolelo to, asi špatná technika kojení, nebo nevim... nevěděla sem kolik vůbec vypil atd atd. ono asi když pak člověk kojí dlouho, tak to už neřeší, ale ty začátky byl pro mě spíš stres a stresoval se kvůli tomu i syn. Po UM spal klidněji, méně plakal. Tak nevim ... Tím nechci říct, že je kojení špatný v mojich očích, ale prostě já nejsem do kojení tak zažraná. 😔

nikka.vo
9. apr 2008

a to jak se člověk nemůže vzdálit od dítěte 😉 ... prostě má pro mě kojení víc negativ asi 😔 a UM neni tak špatný si myslim, abych měla výčitky že mu nechci dát to nejlepší

nikka.vo
9. apr 2008

zničená prsa!!! další věc 😲 😨

leteku
9. apr 2008

Ja si myslím, že tu nie je čo riešiť. Tá, ktorá môže dojčiť tak dojčiť určite bude a tá, ktorá nemôže tak použije UM. Ja som svoju dcérku dojčila do roka a bolo to super ale už teraz viem, že druhému dieťaťu to dopriať nebudem môcť kvôli mojej diagnoze (dojčenie veľmi vysiluje a mne by hrozilo rapídne zhrošenie, mám Sklerozu multipleš). Dlho som sa s tým nevedela zmieriť a aj teraz ma to občas chytí ale proste keď sa nedá tak sa nedá. Nemám na výber, teda mám môžem to risknúť a ostať napr. na vozíku alebo o barlách ale tým tomu môjmu budúcemu dieťatku asi nepomôžem a ani mojej dcérke. No ale je mi to naozaj ľúto lebo dojčenie mojej dcérky bolo úžasné.

tini
9. apr 2008

Zaujimava diskusia. Ja sa takisto priklanam k nazoru, ze za tym su komercne zaujmy. Ja kojim, uz by som aj rada prestala, ale nemozem, pretoze mame pravdepodobne alergiu na kravske mlieko. Som zastancom kojenia uz len kvoli prenosu protilatok, ale je jasne, kto nemoze, nechce, da UM, ved na to sa vyraba a dikybohu sa da vyberat z viacerych druhov.

ifrimka
9. apr 2008

mile mamicky: ja nemam absolutne nic proti UM, moj chlapec je na mixovanej strave, cize UM aj MM. maly mal zo zaciatku problemy a tak sme museli. ja som sa pripravovala na to, ze budem kojit, ked nam to spociatku neslo, strasne ma to zobralo a dost som si preplakala.povodne som chcela kojit len pol roka, ale kedze vsetko sa nastastie napravilo, budem pokracovat najmenej do roka ak budem moct...ale ako vravis aj UM ma voje vyhody, hlavne ked ides von. ja si zvycajne premyslim kam idem a podla toho si bud pripravim UM alebo si vezmem k obleceniu pasminu (a ne je nic lepsie ako obliect si koselovu bluzku so zapinanim vpredu...) a co sa tyka bolestivych bradaviek, aj ja som si pretrpela...ak nemozes, nic sa neda robit, ale netreba sa vzdavat. a moja rada- namiesto masticiek na popraskane bradavky, skuste si vytlacit par kvapiek mlieka a rozotriet ich po kazdom kojeni po celej bradavke. mne to ohromne pomohlo.

gedren
9. apr 2008

sorscho, ja jsem to rozhodne nemyslela tak, ze Ty propagujes umely mliko. To me ani nenapadlo, myslela jsem to na tu studii a jeji autory. Pekne to napsala jana.1 - pokud ma matka svinstvo ve strave, tak to prece nebudeme resit tim, ze vysoustruhujeme umely mliko, ale meli bychom neco zacit delat s tou stravou, ne?

A dalsi vec je, ze kdyz ma umele krmici matka vycitky svedomi, tak je to spis projev psychickeho problemu, a je lepsi si to vyresit v sobe nez hledat podporu ve studijnich o skodlivosti materskyho mlika, to je fakt takovy vychodisko z nouze. Soudim podle sebe, ktera bych ty vycitky taky mela, ackoli rozumove vim, ze jsou zcela neopodstatnene!

A jenom takova off-topic poznamka, co se tyce financniho hlediska (tj. ze kojeni je levnejsi), on je vsechno relativni. Ja jsem si pri kojeni davala (porad davam) docela pozor na to, co jim (a tim zdaleka nemyslim vsechno bio, ale proste primerene) a taky jsem pri plnym kojeni mela porad sileny hlad. A uz jenom to, ze jsem proste do sebe rano musela hodit pulkilovej jogurt, abych dokazala fungovat, misto malyho kelimku, co jim normalne, je mesicni rozdil aspon 500,-, podobne to bylo u dalsich slozek potravy. Takze to mi vzdycky prislo spis vtipny, kdyz nekdo rika, ze kojeni je nejlevnejsi 🙂))

nikka.vo
9. apr 2008

Já třeba nerada kojila na veřejnosti kvůli tomu, že mám malé bradavky a musela jsem používat kloboučky a to vypadá směšně 😔 Může mi být jedno, co okolí, ale já se za to styděla 😔 Ráda bych druhé miminko kojila, ale ne za každou cenu a hlavně vim, že to bude to samé a budu zase ,,kloboučkovat,,

s tím oblečením - je sice pravda, že stačí nosit košile, ale nosit rok košile jen kvůli kojení? 😕 😅

kitty68
9. apr 2008

no ja bych to taky tak nezrala s tim kojenim

ja kojim, ale kamaradka ma holcicku uz skoro 7tydnu v nemocnici, kdyby nekojila mala je ok

haluskacz
9. apr 2008

tak to me docela pobavilo 😀 aneb jak pise gedren - cimpak jsou asi krmeny ty kravy, jejichz mliko se pouziva? A kdyz nechces mit v mliku skodliviny, tak nejez sajrajty, ktery to obsahujou 😀

haluskacz
9. apr 2008

jo gedren, souhlas... obcas nestacim koukat, jak prachy za jidlo litaj... ale bude lip, az budu sklizet vlastni 🙂

marijja
9. apr 2008

super diskusia. ja som prveho drobca kojila mesiac v mukach,popraskane bradavky,zapali a bolest.....nic prijemne.teraz mam druheho drobca ma skoro 5mesiacov a stale kojim je to uz aj prijemne.aj ked na zaciatku to bola makacka,opet zapali.a teraz uvazujem nad um. kvoli tomu ze tadeasko hrozne zle spava.myslite baby ze to moze pomoct? 😵 😵 😵

nobody
9. apr 2008

já niesom mamička, ale názor mám 🙂

sarrinn
9. apr 2008

Ja si myslim, ze na UM neni nic spatneho, ma vsechny potrebne vitaminy a mineraly atd, miminko je dostava porad ve stejnem mnozstvi, coz se treba neda u kojeni, kdyz zrovna matce nejaky vitaminek chybi, ale urcite je to doposud to nej pro dite. Ja teda nekojim, zacala jsem, neslo to a nas malej je zdravej(rekla bych,ze zdravejsi nez kojene deti), roste jak z vody(az moc dobre) a hlavne, nemusim kojit na verejnosti, jelikoz jsem v Irsku kde to na ulici neni zvykem, nemela jsem bolava prsa atd. A navic me muze vystridat i tatinek 😉
Ale zalezi na kazdem z nas a na okolnostech. Tot muj nazor 🙂

bihan
9. apr 2008

Ja som zvedavá, s čím prídu najbližšie, aby upokojili maminky, ktoré dojčiť nemôžu 😉 Osobne nie som žiadna fanatička podporujúca dojčenie. U nás to išlo a našťastie stále ide a som za to vďačná, ale keby nešlo, zase ma to psychicky nepoloží a nebudem to brať ako svoju neschopnosť, pretože dnešné UM sú rozhodne na tej najlepšej úrovni v celej histórii. 😉 A ak to aj ide, každá žena má právo si vybrať, či dojčiť bude alebo nie.
Ale každopádne ma celkom bavia všetky možné "štúdie" o tom, ako je dojčenie škodlivé, ako dostáva dieťa na UM viac výživných látok ako z MM a podobne... Bohužiaľ, keby to aj tak bolo, ako tu niekto spomínal, tie protilátky do UM nikto nikdy nedostane, tak napriek tým svojím občasným hranolkám určite nebudem mať výčitky svedomia, že svoje dieťa dojčím. U nás je to rozhodne finančne veľká úspora, pretože sa stravujem úplne rovnako ako keby som nedojčila.
Ešte na záver, na mňa skôr pozerajú ako na debila, že moja polročná dcéra je stále dojčená... no, vo Francúzsku to akosi nie je v móde 😅

ada78
9. apr 2008

tak ja som asi "divna", ale mne na dojceni nevadi nic. teda skoro. jedine, co mi chyba, je poriadna damska jazda, kde by som si mohla trochu vypit. 😀 😀 😀

julia225
9. apr 2008

ja ked som zistila ze som tehotna, som povedala, ze dojcit nebudem... dalo sa mi to nechutne 😔 ...postupom casu, ked som sa zacala vzdelavat o detoch tehu atd.... som strasne tuzila kojit... no vypomstilo sa mi to, lebo som nekojila ani den a velmi ma to do dnes mrzi... ale papame nutrilon soya...a som velmi spokojna a nemenila by som... ale ak zas raz... tak by som chcela aspon par mesiacov...

peta28
9. apr 2008

Bihan to je skor naopak.. clankov prapagujucich dojcenie je daleko viac ako takych ktore by mali upokojit maminky ktore nedojcia. Ja som teda osobne necitala ziadny az toto tu. Akykolvek casopis pre maminky otvorim tak dojcenie je super, dojcenie je skvele, dojcenie je zdravsie, dojcenie je lacnejsie.. atd.. ale mozno v zahranici je to inak
Jasne ze je to pre maminku ktora chce dojcit a nejde to psychicky tlak a media tomu este nepridaju, a kazda sa s tym musime vyrovnat po svojom. To nikdy nepochopi matka ktora ma to stastie a dojci.

kitty68
9. apr 2008

petko v zahranici je to uplne stejne, jenze koji mene lidi, ja js v anglii a koji 8 z 10, takze oni dost tlaci, ke mne chodili domu asi 2tydny a to js male odstrikavala mm

ale na druhou stranu tady bezel v televizi dokument o predcasne narozenych a nemocnych detech a tam rikala doktorka, ze hlavni je pro deti colostrum, to uplne prvni mliko, kvuli protilatkam, pak uz je slozeni toho mlika vicemene stejne jako um

takze si vyberte, fakt je ze znama prenesla mm na svoje mimi rotavirus a neumi ji vylecit

monas
10. apr 2008

Já vždycky říkala, že až budu mít dítě, kojit nebudu ani za nic, v těhu jsem změnila názor (hodně pod tlakem článků, knížek, přípravy na porod na kurzu atd.- no kojící fanatismus na mě doléhal ze všech stran), kojila jsem plně asi 3 týdny, pak jsem přidala Nutrilon a po dvou měsících přestala úplně a to už jsem se přemáhala. A opravdu přemýšlím, že s druhým dítětem s kojením ani nezačnu, prostě mi to nevyhovuje, na veřejnosti bych nikdy nekojila, nemám to ráda (takže bychom se skoro nehli z domu na víc jak 2 hodiny), malého při kojení pořád strašně trápilo bříško, s um to bylo mnohem lepší, navíc po 9 měsících, kdy se člověk musí se vším hlídat už mě to fakt další měsíce neláká. Při kojení jsem si připadala ne jako žena, ale jako chodící mlíkárna, prostě mám vůči němu asi vrozený "odpor". S um mi připadalo vše mnohem jednodušší, navíc jsem přesně věděla, kolik toho malý vypil, mohl ho nakrmit kdokoliv, déle spinkal....A když si vezmu, na jaké úrovni asi byla umělá výživa před 25 lety, kdy jsem vyrůstala já a že jsme na ní taky v pohodě vyrostli a na jaké úrovni je dnes, tak bych to ani neřešila

nikka.vo
10. apr 2008

monas 😵 😵 😵 - bereš mi slova z pusy 😉

janicka.ziv
10. apr 2008

Nika, jo s kloboučkama je to na pytel, taky to znám 😔 Stydím se a dostávalo mě, když jsem u tchýně začala kojit, nasazovala jsem si kloboučky a ona u mě stála a čučela na mě 😔 🙄
Tak to řeším kompromisem-odsávám a dávám MM z flašky a je to parááááda 😵

nikka.vo
10. apr 2008

mě odsávat nešlo, to zase radši ty kloboučky, než ,,tenisovej,, loket 😅 ...
- ale kloboučky jsou fakt děs 🙄 připadala jsem si hodně trapně, pak ještě po kojení sundavat klobouček plný mlíka 😒

janicka.ziv
10. apr 2008

Mně odsávání neva, odsává za mě elekt.odsávačka 🙂

Kloboučky jsem měla už v porodce a dokonce uklízečka se tam na mě dívala jak na exota cože to na tom prsu mám 🙄

kitty68
10. apr 2008

monas mas pravdu

makellele01
10. apr 2008

Ja som zastancom kojenia a nemenila by som za nic na svete,lebo viem ze svojmu dietatku davam to najlepsie.Mam 9 mesacne dievcatko a este ani raz sme nemarodily coz je urcite tym ze MM obsahuje vela obrannych latok.Nehanbym sa kojit na verejnosti,lebo mi to pride ako uplne normalna vec.(ved cica nie je ani vidiet lebo mala mi ho zakrije hlavickou)Nie som prva a ani posledna a je mi jedno ako budu moje prsia vyzerat az prestanem kojit.Tu ide predovsetkym o to puto ktore sa medzy mnou a dietatkom vytvori. 😀Aj ja som mala zo zaciatku problem sa rozkojit.Casom sa prsia prisposobia potrebam dietatka a zacnu sa nalievat tak ako si male vytiahne.Pre istotu som chodila na vazenia kazdy tyzden aby som mala istotu,ze prospieva.Fu Janicka.ziv ani ja nemam v poslednej dobe rada ked na mna svokra pozera pri kojeni neviem preco ale zacalo mi to hrozne vadit a hlavne ma to znervoznuje

kitty68
10. apr 2008

tak to vas litujem

ja js pred tchyni kojila jen jednou a ta se teda taktne divala na stranu

jnak vam jeste musim rict, co mi rekla zdravotni sestra, co mi chodi malou kontrolovat a vazit, chtela abycj ji vyplnila nejaky test jestli nemam postnatal depku a ona mezitim drzela ellu, a ta spustila kraval na cele kolo no a draha zdravotnice mi doporucila odstrikat a at aspon jednou denne krmi dite tatinek, coz js teda cumela

ja se priznam, ja kojim, protoze js lina 🙂, proste by se mi nechtelo delat ty flasky, cekat az to vychladne, a uz ani odstrikat se mi nechce, vzdycky si rikam, ze pred spanim a prd

aponchie
10. apr 2008

jj lenost nade vse zvlast v noci teda 😀 😝 ale kdybych musela tak jdu to je jasne ..