Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

monas
17. apr 2008

Jojo, už se tu sešlo pár hezkých názorů, souhlasím a mám radost, že už se tu tolik neútočí, jako z počátku 🙂

Vůbec nedokážu říct, jak se zachovám, až budu mít další mimi, protože před prvním těhu jsem kojit v životě nechtěla, během těhu jsem se rozhodla kojit půl roku, což si myslím, že je tak akorát, víc mi připadá celkem "zbytečné" a trochu divné (můj osobní pocit, aby se do mě zas hned někdo nepustil 😎 ), nakonec jsem plně kojila 3 týdny a v kombinaci s um do dvou měsíců (ale převažovala um). Nepokládám kojení pro dítě za tak důležité, um se mi zdá jako plnohodnotná náhrada, takže buď mě to při dalším mimi víc chytne, všechno půjde dobře a oběma nám to bude vyhovovat, nebo opět budeme na um a šťastní (akorát to tedy leze do peněz 😝 ). Každopádně se rozhodnu za konkrétní situace...

xena22
17. apr 2008

Mam dve deti a dojcenie u mna prebiehalo podobne ako u Monas... a ak by som mala nahodou tretie,tak sa nemienim tryznit ani tych par tyzdnov,moje dve deti odrastli na Um a dostavali ho az do 2-3 rokov...nebyvaju chori,mladsi syn co ma 4 roky ani ATB v zivote nebral,snazim sa im dat vsetku lasku,zdravu stravu,pohyb na cerstvom vzduchu - svoje deti nezachranime len tym,ze ich budeme rok kojit...a urcite je kojenie dobry zaklad do zivota,ale to iste podla mna plati o UM,kolko mamiciek poznam v svojom okoli,co ma bobmbardovali otazkami preco nekojim a same od pol roka davali KRABICOVE MLIEKO!!!A bohuzial vela mamiciek dava obycajne mlieko od narodenia...

nikka.vo
17. apr 2008

xena, to snad ne, že krabicové mléko 😲 😲 😲

ronie
17. apr 2008

rosinka víš co, já ti můžu akorát říct, že tě obdivuju, že si to vydržela, že si nebyla protivná na celej svět a na miminko, když to bolelo a že ti budu držet palce a také že neprosto chápu, že chceš kojit a že je pro tebe kojení jedna z nejdůležitějších věcí..je tak těžké být trochu empatická a trochu pochopit i jiný postoj a pocity.. 😕 Kolik lidí tolik povah..já vim 😉 Prostě někdo je z kojení na nervy 😀 😀 a než vynervovaná matka tak radši um 😝

nikka.vo
17. apr 2008

ronie 😵 😵 😵

rosinka
18. apr 2008

ja ale neodsudzujem tie mamičky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu kojiť, ale tie ktoré kojiť môžu ale nechcu, len pre nejaké maličkosti, ktoré by sa určite časom vyriešili.
ale napokon veď všetko závisí na matke, ona musí vedieť čo robí.

dankaa
18. apr 2008

ja jednoznacne podporujem kojenie.ja som musela zo zdravotných dovodov prestat kojit zo dna na den,resp.mi zastavili mliecko kvoli operacii.Sice to bolo po 11 mesiacoch,ale urcite by som este kojila až doteraz keby som mohla...je to najsilnejsie puto

nikka.vo
18. apr 2008

rosinka, jasné... chápu jak to myslíš ... 😉 já jen že tu naprosto souhlasíš s názorem, že pokud jde kojit a dítě chce -nechť žena kojí... přitom ty máš v plánu odstavit v půli roce a ne v roce, jak je tomu většinou 😉 a co když tvoje dítě ještě chce být kojené do roka 😅

dankaa, jak pro koho 😉

esci
18. apr 2008

kocky, ja by som este rada poznala vas nazor- silne, slabe materske mlieko? Existuje vobec taky rozdiel?

lalupa
18. apr 2008

vsade som o tom citala,ze takie nieco neexistuje...

stenli
18. apr 2008

esci, asi naozaj nie, skôr by mohlo ísť o predné a zadné mlieko- predné si bábo vytiahne ako prvé, to obsahuje hlavne tekutiny- teda vodu, zahasí smäd, a keď pije dlhšie, vytiahne si zadné- teda možno povedať "silnejšie"mlieko, ktoré obsahuje potrebné živiny a zasýti na dlhšie, preto sa všade píše, že treba nechať bábo dopiť prsník až do dna 😉 ,

krajcoanka
18. apr 2008

babenky, poradte! dnes som si po dlhej dobe odsala mlieko a mala som len 40ml. ☹ čo mam robiť?
Mám nasadiť umelé?ale tým sa úplne odstavím!lebo ked ho vypije, nebude chcieť moje!Alebo mu stačí prevarená voda ked je smädný?
????????? ☹

audreyd
18. apr 2008

krajcoanka, to že si si odsala tak málo, neznamená, že viac nemáš... deti majú inú techniku sania než ako fungujú odsávačky! ja keby mám aj prsník nabombovaný doo prasknutia, odsávačkou nevyžmýkam ani kvapku! proste mi to nejde 😝

stenli
19. apr 2008

krajčoanka, a myslíš že mu nestačí tvoje mlieko z prsníka, keď je smädný? Načo si chceš kvôli tomu odsávať? Audreyd má pravdu, nič neznamená, že si si odsala len 40ml, ja si odsávam mlieko každý deň kvôli tomu, že kupujem kaše ktoré sa zarábajú do mlieka a chcem si tým aj trochu zvýšiť tvorbu mlieka, keďže malý už cez deň toľko nechce dudkať ako kedysi, ale tiež na jeden raz niekedy odsajem len 30-40ml, veľa závisí aj od pohody pri odsávaní, keď mi malý stepuje za chrbtom a musím naňho dávať pozor, tak mi to veľmi nejde 🙂 , ale keď napríklad zaspí tak v pohode odsajem aj 100ml, treba sa len uvoľniť a nestresovať 😉

akvi
19. apr 2008

krajcoanka - to, ze si nevies viac odsat fakt neznamena, ze mliecko nemas. Ja som si nedokazala odsat ani kvapku! A to som maleho kojila 20 mesiacov. Ked som chcela odsat mliecko, lebo som potrebovala byt cely den z domu, nedalo sa.... 😒 Potom som malemu skusila dat z flase UM a nemal problem nastastie. Tak som si par krat aj ja mohla "vyrazit". 🙂

kitty68
19. apr 2008

krajcoanka v prsu po kojeni zustane az70%mleka,psali to v reklame na nejake um, a na druhou stranu nevidim duvod proc by nechtel tvoje mleko kdyz mu das um, ja elle taky sem tam dam um a je uplne v pohode 🙂

sue
19. apr 2008

Presne tak... mne malý vypije cca 120g na jedno kojenie - keď ho vážim pred a po kojení a odsajem ledva 30ml ☹ a inak sem tam aj dokrmujem - keď bezprostredne po kojení vypije viac ako 60ml vody, zarobím mu Nutrilon 🙂 a zatiaľ nemáme žiadny problém s tým, že by odmietal prsník alebo mliečko, ale je pravda, že dokrmujem max 2x denne...

nera
20. apr 2008

Myslím, že tu niektoré veľa čítajú reklamy a neradia sa s lekárom....myslím, že ten najlepšie vie čo je pre babätko najlepšie, lebo pozná Vás a aj Vaše babätko.
A len tak mimochodom - to vážne niektoré odstavujete/či ste už odstavili svoje dieťatko kvôli tomu, že Vášmu partnerovi sa páčite s takými prsiami?Tak Vás ľutujem, lebo asi to je vo Vašom vzťahu najdôležitejšie a ak ste sa len kvôli tomu brali.....hmmmm....no neskôr to budete mať ťažké, keď budete staršie.Myslím, že každý normálny chlap to pochopí a určite podporuje kojenie.A každý normálny vie, že to čo sa zmení je pre Vaše dieťatko a aj tak Vás bude ľúbiť, aj keby sa to nedalo do pôvodného stavu 😉
A ešte to ste nevedeli, že ak budete mať dieťatko tak budete mať prsia pre svoje bábätko? To predsa ste aj Vy aj Vaši partneri s tým mali rátať.....

poninka
20. apr 2008

Tak já sem asi vyjímka, ale teď už kojím jen tak jednou v noci a mám prsa hezčí než před poroden 😀 a myslím , že i když už kojit nebudu, že už takové zůstanou, tedy doufám. já myslím, že když to jde kojit, tak ano, ale pokud ne, tak je to snad hlavně o tom, že když je spokojená matka , tak i dítě. takže bych nikoho neodsuzovala za to, že nekojí. 🙂

nikka.vo
20. apr 2008

nera .... 😵 😵 😵 přečti si pořádně celou diskuzi a najdi mi příspěvek, kde někdo zmiňuje, že odstavil, nebo odstaví dítě kvůli prsům 😵 😵 😵 A moc ti přeju, aby se ti mléko tvořilo neustále a koj svou dceru třeba do 18 let 😵 Protože pro ní budeš dělat jéééééééééééééééén to nejlepší a na to přeci prsa máš 😵

hodně štěstí ... 😀

nikka.vo
20. apr 2008

poninka,já mám třeba taky prsa hezčí 😉 ... ale kdo ví při druhém 😖

nera
20. apr 2008

nikka - tak prečítaj si čo si napísala na začiatku 😝 už nepamätáš??? 😵 tak sa ukľudni ....
Všimla som si, že na každú, ktorá sa ozve proti tak zaútočíte...tu je demokracia, každý si môže povedať svoj názor 😵
A dokedy budem svoje slniečko kojiť to nechaj na mňa, neboj bude to v súlade so zdravím rozumom (neviem či si pochopila 😉 )
Tak a teraz už dúfam, že koooonečne ma necháš na pokoji a zasa nebudeš reagovať na môj príspevok.
Maj sa! 😵

poninka
20. apr 2008

už se perou? 😀 😀 😀 😀

audreyd
20. apr 2008

nera, súhlas!!!

poninka
20. apr 2008

jo, taky souhlasím s nerou 🙂

ingrid78
20. apr 2008

Nera a Audreyd, plne s vami suhlasim. Nikka to je sice fajn, ze si spokojna matka, ale nechapem naco si mala babo, ked je pre teba dolezitejsie to ako budu vyzerat tvoje prsia. A tiet by si mohla vediet, ze vyzor prs sa nemeni dojcenim ale tehotenstvom.
Takze prajemvela zdaru a spokojne a stastne dietatko 🙂

kitty68
20. apr 2008

baby prestante me tu srat ☹
prsa se zmeni at kojite nebo ne
ne pro kazde mimi je mm vyhovujici
me doktor rekl ze od 6m to dite uz tak z toho kojeni nebenefituje
a kazdemu chlapovi zalezi na tom jak zenska vypada i kdyby 100x tvrdil ze ne

a jestli je vam jedno jak vypadate tak kecate taky

btw mate krasne decka i kojene i nekojene 🙂
nera jestli se jen muzu zeptat kolik ti vazila mala ve 3m a kolik mela jak se narodila, propomina mi moji ellu taky takovy cvalicek, muzes mi to poslat do ip jestli to nechces psat tady

alcatko.j
20. apr 2008

ja chapu proc mela Nika syna, proto, ze je pro nej ta nej mamka a je uplne jedno co si mysli o svych kozach a ted si vas jdu detailneji precist a pak se asi budu zlobit dal 😠 😅

nikka.vo
20. apr 2008

ingrid... ??? 😠 Já jsem někde napsala, že jsem nekojila dítě kvůli prsům? Napsala jsem, že druhé kojit chci stejně jako jsem chtěla kojit to první, ale jen že se obávám jak budou moje prsa vypadat. Ne že nebudu kojit, abych neměla zničená prsa. Sakra práce, takhle přesně vznikají drby, protože ženské jako vy, dokáží překroutit větu někoho úplně jinak něž to bylo myšleno...

morusa
20. apr 2008

nera, ingrid: Přeháníte to ,dámy, přeháníte....