Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

kitty68
10. apr 2008

no tak to vis ze jo, ale ono je to lepsi, pretocit se na bok, vrazit cecika, a spat...

zuzula28
10. apr 2008

To prečo sa tu porovnáva či je lepšie MM alebo UM? To je teda divné, nemyslíte? Matka, ktorá urobila pre kojenie všetko, čo bolo v jej silách a napriek tomu to nešlo, predsa nemá vôbec na výber...
MM mlieko má nenapodobiteľné zloženie, mnohé menej propagované látky v MM dokáže tvoriť len ľudské telo, telo matky... UM sa mu snažia čo najviac priblížiť a hoci to nie je na 100%, všetky UM sú kvalitné...rovnako ale súhlasím, že matku aspoň trošku uvedomelú v otázkach zdravej výživy MM nevyjde lacnejšie ako UM, lebo sa snaží papať dostatok všetkého dobrého pre bábo... 😉 Maminy, ktoré nekojíte, nemáte si vôbec čo vyčítať 😉

Hoci jednu skupinu matiek naozaj radikálne odsudzujem!!! A to tie, ktoré síce chcú byť matkou, ale len odtiaľ-potiaľ. Načo sa rozhodne byť matkou žena, ktorá napriek tomu, že by s kojením nemala absolútne žiadny problém, tak nekojí, lebo: bude mať škaredé prsia, nebude môcť chodiť žúrovať, lebo dieťa obmedzuje...to je teda zvláštna forma materskej lásky...pre mňa je to absolútny cit, bez kompromisov...U mňa neobstojí ani to, že na verejnosti sa hanbím, tak budem dávať UM, aby som nebola fixovaná na domáce prostredie kvoli kojeniu... 😲 😲 😲 No ja si myslím, že o tom je práve materstvo...uvedomiť si, že moje zlatko má svoje potreby...a ja sa mu veľmi rada prispôsobím a spokojne odídem z kávy o hodinu skôr, aby som si splnila svoju materskú povinnosť...teda pre mňa to povinnosť nikdy nebola, robím to s láskou a rada...keby som chcela žúrovať, nebudem mať dieťa...toto nikdy nepochopím 😖

bubba
10. apr 2008

hmmmmmmmm....zaujimave debatky baby....ja som tiez kojila a ked som prisla o mlieko tak som plakala od stresu aj od jedu ze co bude dalej....ale bolo to v poho i ked napr.HA Beba nam robila velmi zle tak obycajna bola v pohode...co sa tyka prostredia a hlavne potravin co jeme....to je fakt,maso,rychlo dopestovana zelenina,nafuknute kilove jablka a mega pomarance bez kostok....vlastne vsetko.....aj ked si myslim,ze telo matky dokaze vela "vyfiltrovat"takze s tym MM by to teoreticky nemalo byt az take hrozne....
baby a tiez som svedkom viacerych pripadov ze cim dlhsie kojene deti tym viac chore....dokonca sa zacinam domnievat ze tu uz nemoze ist o nahodu....neviem 😖

janka2121
10. apr 2008

zuzula absolútny súhlas. a teda úplne perfektne si to celé zhrnula. normálne by som to lepšie nenapísala

mucilienka
10. apr 2008

zuzula, aj ja suhlasim s tebou...
materske mliecko je materske, ved je od matky, je to prirodzene, zdrave, jedinecne, nenapodobitelne... umele mliecko je U M E L E... snazi sa to materske len napodobnit, co mu ide asi tazko...
verim, ze kazda maminka by rada urobila pre svoje dietatko vsetko, co je v jej silach, ale ked raz kojenie nejde, musi dat predsa svojmu dietatku nejaku alternativu, preto voli mliecko umele...
ja mam 17 mesacnu dcerku, kojime sa... som na to pysna a nehanbim sa ju nakojit kdekolvek, ak ma na moje mliecko chut...
je mi luto maminiek, ktore kojit nemozu z akychkolvek dovodov, viem vsak, ze priprava umeleho mliecka je niekolkonasobne dlhsia, drahsia, pracnejsia a pod. preto za kojenie dakujem, je to nenahraditelne nielen pre mna, ale hlavne pre moju dcerku...

monas
11. apr 2008

Tak já tedy zase nesouhlasím, já věřím tomu, že mateřské mléko je mateřské mléko, ale prostě nevěřím tomu, že je to pro dítě až takový rozdíl od um, jak se snaží všude přesvědčit, prostě osobně tomu nevěřím, takže jsem prostě od začátku věděla, že kojit nechci dlouho. kdybych věřila, že to dá mému synovi o tolik víc, než um a přitom to vyváží všechny ostatní výhody pro nás oba, které nám um dalo, tak bych kojila, ale prostě si myslím, že pro nás oba bylo lepší přestat kojit. Rozhodně to neznamená, že bych ho milovala míň, než kterákoliv z kojících matek!!!!

akvi
11. apr 2008

Preboha baby neblaznite. Ten clanok bol uverejneny na babetku 1. aprila a bol mysleny ako ZART... Ze tu vobec o tom diskutujete, ved to je uplna hovadina...(sorry za vyraz).
A jasne, ze taketo debaty su absolutne o nicom... Kto moze a chce kojit, nech koji, kto nemoze, ci nechce, nech nekoji... Kazdeho osobna vec.... 😉

sorscha
autor
11. apr 2008

akvi tak to bol potom nechutný žart a dosť smutný ☹ . Mimochodom nikde za tým článkom nebolo písané že ha ha 1. apríl. Ak by si nejaký redaktor robil srandu z tohto tak potom sorry. Nemám na to slov.

marusch.mat
11. apr 2008

Ahoj holky. Já jsem zastánkyní kojení, ale né kojení za každou cenu. Pokud to opravdu nejde, je lepší dát UM. Pro děťátko je totiž nejdůležitější spokojená a vyrovnaná maminka. Veškerý neklid se na dítě přenáši. Tak pokud kojit můžete, kojte. Když to nejde, nevyčítejte si to, Um jsou dnes již hodně kvalitní a tu tělesnou blízkost můžete přece dát miminku i při krmení z láhve 😉 Jinak k tomu mateřskému mlíčku, pokud máma holduje alkoholu , cigaretám a bůhví čemu ještě, pak je to Um opravdu lepší.

akvi
11. apr 2008

sorscha - bol tam za tym clankom podpis uz neviem presne meno redaktorky a za menom Prvoaprilova 🙂)

sorscha
autor
11. apr 2008

akvi tak to som si teda nevšimla. Sorry 😀 Ale aspoň tu boli celkom zaujímavé názory 😀

monas
11. apr 2008

Ať apríl nebo ne, podle mě je to pro zdravé dítě srovnatelná výživa. Je to naprosto každého rozhodnutí a nejen, když hold kojit maminka nemůže, i když by chtěla, ale i když se jí prostě nechce (a myslím, že se za to, že to nešlo, spousta maminek i pro svůj lepší pocit spíš schovává, protože současný mediální tlak na podporu kojení je naprosto brutální a neregulérní). Já tedy neholduji cigaretám ani nijak zvlášť alkoholu, ale prostě mi kojení nic neříká, ze spousty důvodů mi vadí a nevyhovuje a nemyslím si, že bych svému synovi dala byť jen o krapátek míň, než jiná maminka. Nepíšu to pro svůj lepší pocit, já už jsem dávno za vodou, ale je spousta žen, které se tím třeba zrovna trápí, nebo je to trochu hlodá a zbytečně!!!

vikvik
11. apr 2008

zuzula28 to jsi napsala krasne a 100% s tebpi tvuj nazor na matky "odtial potial" sdilim... ja jsem nikdy nepochopila ty matky, ktere by kojit mohly, ale berou to jako jejich obtezovani. na co si teda mimco porizovaly? cas s nim budou muset travit i kdyz povyrostou a uz nebudou potrebovat byt kojene 8hodin denne...
miminku do pusinky patri prso a ne dudlik prece.

sorscha
autor
11. apr 2008

jj monas súhlasím s tebou. 🙂

cmulinko
11. apr 2008

Ja som rodila v Irsku.Tu sa sestricky este pred porodom pytaju ci chcete kojit alebo nie.Asi tak 98% irskych zien nekoji-na celom oddeleni vtedy kojili len 2 irky a ostatne sme boli zahraniciarky.Ked som sa rozpravala s Irkami o tom preco si vyberaju nekojit,tak na mna zizali,ze ci som na hlavu spadla sa tolko babrat s kojenim ked to ide ovela jednoduchsie.Dokonca sa aj sestricky viac krat pytali ci som si ista,ze chcem kojit-pre nich je to nieco vzacne,ked sa mamicka rozhodne kojit.Napriek mojim snazeniam som dokazala plne kojit len 2 tyzdne a potom som to musela kombinovat s UM.Neskor sme presli uplne na umele.Mam 2 svagrine,ktore nemali ziadny problem s kojenim a snazili sa ma presvedcit o tom,ze som nezodpovedna voci svojmu dietatu a nerobim vsetko pre jeho dobro.Bola som psychicky dost zle na tom a mala som vycitky svedomia,ale manzel ma povzbudil a povedal mi,ze ma nas syncek bude milovat i ked mu budem davat umele mlieko a postara sa o to,aby mi to moj syn nikdi nevycital..... 😉

monas
11. apr 2008

Je to naprosto každého věc, já proti kojícím vůbec nic nemám, jen mi vadí ta masová propagace atd. Nevím, jak můžete říct o někom, kdo si třeba i vybral nekojit od začátku (a ačkoliv já chvíli kojila, tak to úplně chápu), ať už z jakéhokoliv důvodu, že je matka "odtial potial"! Neznamená to, že by s dítětem nechtěli trávit čas. Myslím, že je spousta jiných věcí, které dítěti můžu dát a které pro něho můžu udělat a které mu dají mnohem víc než nějaké mateřské mléko a možná na to nějaká maminka v zápalu všeho kojení třeba zapomíná. Ještě jsem nepotkala dítě, které by tedy nekojením jakkoliv strádalo. Navíc tím, že se ze mě stane maminka neznamená, že už nic okolo neexistuje, zůstávám dál ženou, která má svoje potřeby, svoje zájmy a částečně i svůj život

peta28
11. apr 2008

Tiez si myslim ze nikto nema pravo odsudzovat matku preto ze si vybrala ze dojcit nebude. Zuzula mas to stastie ze dojcis, krasne si to napisala, skoro ako z knizky, ale aj tak si myslim ze to je kazdeho osobna vec a ani jedna matka nie je horsia alebo lepsia. Kazda z nas milujeme svoje deti a chceme pre ne to najlepsie. A to najlepsie co moze matka dietatu dat je byt spokojna a vyrovnana. A ak niektra aj mlieko ma, ale proste ma psychicky blok dojcit, pripadne ma strach zo zmeny tvaru prsnikov a davala by to za vinu dojceniu, tak preco ju za to odsudzovat??? Su zeny ktore miluju svoje deti, ale napriek tomu nevidia zmysel materstva v dojceni..

smary
11. apr 2008

ano kojenie je pre matku do istej miery obmedzenie,takisto,to nie je vzdy prijemna cinnost,takisto hrozi (vraj) ze jej prsia uz nikdy nebudu take pevne ako pred tym...takze preco sa vobec snazit kojit,ked existuje UM,ze?
a vobec naco byt tehotna?!? ked moje dieta za mna moze vynosit aj ina zena (uz bezna praktika v niektorych krajinach) aj tehotenstvo je obmedzenie,nici postavu a teda rozhodne to nie je nic prijemne (nevolnosti,zavrate,opuchnute koncatiny,palenie zahy)...teda nemusim byt tehotna ked nechcem,nemusim kojit ked nechcem...pekny trend...

a ano zeny,ktore nekoja,lebo nemozu kojit mozu byt spokojne,v dnesnej dobe je UM naozaj vysoko kvalitne ,ale to je aj tak slaba vyhovorka pre zeny,ktore kojit nechcu,hoci by bez problemov mohli,pretoze MM je nenahraditelne,ale to asi len tazko pochopi niekto,kto nema ponatia o rozdieloch v zlozeni mlieka materskeho a umeleho 😉

pekny vecer prajem 😉

peta28
11. apr 2008

Tak to potom rovnako mozme odsudzovat matky ktore daju dietatu cokoladku namiesto jablcka.. je to diskusia o nicom.

smary
11. apr 2008

ja nikoho neodsuzujem ...
a inak paci sa mi,ze aspon existuju cestne zeny,ktore si rovno priznaju,ze kojit nechceli (sice ich nechapem),ale je mi to blizsie,ako ked sa zena tvari,ze kojit strasne chce,ale v skutocnosti pre to neurobi nic 😉

nikka.vo
11. apr 2008

smary 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

nikka.vo
11. apr 2008

makellele, to sice neni prso, nebo teda bradavka vidět přes hlavičku, ale v určitým věku už děti rádi pozorují okolí a už se tolik sání nevěnují, času dost, že 😀 ...cecek neuteče 😀 ... tak to pak stříkající mléko nejde přehlédnout 😀 ... Záleží na dítěti asi 😕

nikka.vo
11. apr 2008

Teď jsem si to přečetla celý a nemám slov... 😔 😔 😔
Já jsem kojila dva měsíce, pak jsem mléko začala ztrácet a do měsíce jsme byli na UM, můžete se do mě pustit s tím, že jsem se málo snažila rozkojit, protože už jsem četla mnoho názorů, že všechny ženy můžou kojit, když chtějí, rozkojit se údajně může každá 🙄 Vykřikovat tu, že to si rovnou nekojící matky můžou nechat odnosit svoje dítě u cizí ženy je směšný, nebo spíš smutný ☹ , jak to může někdo říct a halvně srovnávat! To je už fanatismus podle mě! Nekojíš , protože si nechtěla = nejsi dobrá matka, dáváš přednost vlastnímu blahu, zábavě, postavě!
Ano, třeba mě jde hodně o to, abych neměla zničená prsa, jde mi o to!!! U druhého dítěte se budu bát, abych neměla zničená prsa, protože s nimi budu žít do konce života a já se ráda cítím ženou a mám ráda hezké ženské tvary a nechci si v pětadvaceti připadat jak vysloužilá, vycucnutá mlíkárna... Tohle třeba ze židle zvedá asi vás!!!
Já chci druhé miminko kojit rozhodně déle, kojit chci,ale ne za každou cenu. Poznala jsem velkou změnu chování jak u syna, tak u mě, když jsme přešli na UM! Oba mnohem klidnější, já se nenervovala z toho co můžu a nemůžu jíst, co si obléknout, kolik vypil, nalitá prsa, bolavé bradavky, kam se uchýlit před zraky ostatních. Třeba i rodiny, protože mému tátovi nebylo rozhodně úplně příjemné koukat na kojící dceru, minimálně byl nesvůj! Ale to je jen drobnost...syn od té doby neměl nadýmání, protože jsem přeci jen snědla něco nevhodného. Je to každého věc jestli kojí nebo ne, nikdo nemá právo tu říkat, že nekojící matka je špatná! Tedy ta,která se rovnou rozhodne, že kojit nebude! Já chápu obě strany, jak kojící, tak nekojící! Ale ta kojící už mě začíná rozčilovat svými řečmi a moralizováním a vnucováním toho, že ONA dává dítěti TO NEJLEPŠÍ!!!

jett
12. apr 2008

😲 😲 😲 Ahojte

...veď to je predsa každého vec či kojí, alebo nie 😔 . A dávno by som s tým praštila nebiť rakoviny v rodine 😒 . To že MM je pre dieťa najlepšie je veľmi ale veľmi irelevantný pojem 😒 .Čo tie bolesti bruška???? nech zjem čokolvek, malá ide z toho zošalieť 😒 _Neprespí mi viac ako 4hodiny v noci potom sa každú hodinu kojí 😒 🙄 a tie 4ry hodiny nie sú pravidlo, skôr výnimka 😢 . Čakám na doporučenie lekárky na 2injekcie na imunitu - čo bude do 5teho mesiaca, na prvú ideme v pondelok (hurá) a svoje dieťa ktoré nadovšetko milujem, budem priúčať UM, nech sa aspoň v noci vyspím. Lebo neviem čo je lepšie - či vyčerpaná, zničená, hanbiaca sa za to ako vyzerá (mne sa nedá vďaka kojeniu ani ku kaderníčke ani zubárovi ísť) mama????? Alebo uplne vyrovnaná mama??? 😒
Určite tá druhá, lebo aj dieťaťu je lepšie. A pokial nepcháme deťom uharok s rezňom do ruky, ale len UM, ktoré je už veľmi kvalitné, tak určite nerobíme zle 😔

majka35
12. apr 2008

jett ... 😉 úplne s tebou súhlasím ... 😉

monas
12. apr 2008

jett, hezky jsi to napsala.
Vůbec nechápu, jak může někdo srovnávat to, že někdo nechce kojit s tím, že by mu dítě odnosila cizí žena a i kdyby to tady šlo a byly by ženy, které by do toho šly, tak proč sakra NE? Je to každého věc!
Já vyrostla na Sunaru, jsem zdravá, šťastná, nic mi v životě nechybělo, natož MM! Myslím, že bylo mnohem důležitější to, že se nám s bratrem rodiče věnovali na 1000%, že s námi denně něco podnikali, brali nás na výlety, ža nám maminka četla, zpívala, že nás podporovali v různých aktivitách, že nás vedli k tomu, abychom byli pro sebe s bráchou navzájem těmi nejdůležitějšími lidmi, že z nás vychovali slušný lidi, vedli nás ke vzdělání¨, že se nám snažili dát první poslední a všechno v životě dělali pro nás a rodinu atd. A to jestli mě máma kojila nebo nekojila mi teda bylo celý život naprosto šumák!!! Můžete dítě kojit třeba dva roky, ale na to si nikdy nevzpomene a nemyslím, že by to pro něj něco extra znamenalo, ale na určitý věci, který mu do života dáte, bude vzpomínat celý život a bude z nich celý život těžit

kitty68
12. apr 2008

monas 😉 😉

me se segrou mati taky nekojila a nejak ochuzene se necitime

ja planuju kojit do konce 3m a pak zacit pres den davat umele, jinak doma nic neudelam a uklizet a varit po nocich me uz fakt nebavi, musim se ji venovat cely den, protoze mi pres den moc nespi, manzel ji neuklidni protoze nema ciciinko ☹ moc ho to mrzi a myslim si ze budem spokojeni vsichni

nera
12. apr 2008

Jednoznačne súhlasím s zuzulou, mucilienkou, smary....keď sme už mamky(žiaľ nie každej je to dopriate, tak si to vážme a zodpovedne k tomu pristupujme a nie si len vyberať...to sa mi páči to budem robiť, toto sa mi nepáči to nebudem robiť....iné je keď sa to nedarí)
Ináč tým, že sa hovorí...kojené dieťa má lepšiu imunitu....to sa neberie, že v detstve má lepšiu imunitu, ale celkovo neskôr....totiž to ako sa správame k svojmu dieťatku v brušku a neskôr pri kojení TO sa môže odraziť neskôr.
Myslím, že každá mamička chce urobiť pre svoje dieťa maximum. A len kvôli tomu nekojiť, že som unavená....ale veď žijete s manželom, nech je s maličkou a Vy si za ten čas oddýchnite....ak sa chce riešenie sa stále nájde....

ronit
12. apr 2008

Neda mi nenapisat, som mama aj lekar, pokial neikto nemoze kojit neda sa nic robit ale ked mlieko mam tak aspon do ukonceneho 6 mesiaca je to podla mna velmi potrebne, nariklad kojene dieta nedostane kiahne pretoze ma protilatky v mlieku od matky, a s mnohymi inymi virusmi dokaze vybojovat vdaka protilatkam v mlieku-imunita proti vacsine viroz co matka za cely zivot prekonala. Tie teda v UM nie su. Ak mamicka zo zdrav.. dovodov kojit nemoze, neda sa nic robit a babatko to zvladne. Ale ked moze, a viem ze ho tym chranim tak nekojit len aby som bola vyspata, v pohode a ucesana od kadernocky mi pripada blbe. Ale je to len moj nazor.

ronit
12. apr 2008

dietatu vyzrieva imunitny system az po 6 mesiacoch