Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

nera
13. apr 2008

no neviem pripadá mi to trošku blbé uprednostniť prsia pred zdravím svojho dieťaťa...ale všetko je otázka priorít.....
pre mňa je najdôležitejšie, aby som urobila všetko v rámci svojich možností pre svoje dieťatko a nejaké prsia ma nemôžu rozčuľovať, popravde nikdy by ma to ani nenapadlo.....
A len tak mimochodom dievča aké budeš nešťastné v takej 50-60tke....keď postava už nebude ako teraz, to Ťa už teraz ľutujem. A ešte jedna vec - prečo si myslíš, že kojením sa prsia zničia, jasné sú zaťažované, no komu až tak záleží na postave vie, že správnym cvičením sa to dá dať do poriadku.Keď sa chce všetko sa dá.
A aj ja si myslím, že kojenie je jeden super pocit, nádherné prepojenie medzi matkou a dieťaťom....aj keď asi každá tiež prešla tým, že mala boľavé prsia, dokusané keď vyrastali zúbky.....ale čo človek nevydrží pre maličké a napokon otázka je čo si dávaš do popredia či sa budeš ľutovať, či si povieš- vydržím stojí to za to!
Znovu by som chcela upozorniť, že netýka sa to tých čo z nejakých zdravotných dôvodou ukončili kojenie, niekedy sa fakt nedá, aj keď neviem čo sa robí.Ale pre prsia a únavu...to sú pre mňa úbohé výhovorky....veď keď chcem niečo mať tak musím preto aj niečo urobiť....veď koľkokrát aj neskôr bude treba sa dieťaťu venovať tak, že budeme unavené a čo potom ......vzdáme to, lebo nechcem byť unavená?

audreyd
13. apr 2008

baby, ja neviem, čo tu riešite?!?!?! 😲 jasné, že materské mlieko! príroda nič dokonalejšie ešte nevymyslela - prsia sú na dojčenie, nie na okrasu! ak si to niektorá z vás myslí, tak ju ľutujem a tiež jej deti... samozrejme, je niečo iné, keď matka dojčiť chce a nemôže...
tak a teraz ma zožerte!!! 😀

johanda
13. apr 2008

Prsa jako sekundární pohlavní znak na "okrasu" jsou. 😉 Ke kojení stačí bradavky a mléčná žláza. Jiní savci je nemají vyvinuté jako člověk - mléčná žláza nemá takový ten obal 😉 . Ovšem - nějak se mi nezdá, že by mé kozenky kojením nějak trpěly, naopak, z velikosti 0 se zvětšily do velikosti 2 a nevšimla jsem si nějakého povisu. Chápu, že majitelky větších ňader problémy mít mohou - ale ty by přišly i později i bez kojení - stačí gravitace.
Pokud někdo nechce kojit kvůli předpokládaných problémů s postavou, je to jeho věc, jakýkoli, byť pofiderní důvod k nekojení, nehodnotím, je mi to fakt fuk. Hlavně, že je s tím srovnaná daná matka.
Ještě k medializaci a vnucování kojení. Medializuje a vnucuje se kdeco, reklamy je všude nechutné množství. Ale jsme dospělé ženy, které maji,povětšinou, uspořádané hodnoty, takže nějaké žvásty o krkavčích matkách apod. bychom měli pouštět jedním uchem dovnitř, druhým ven. Osobně mi kupříkladu přijdou úsměvné poznámky zpravidla nekojících nebo krátce kojících matek o nepřirozenoti a divnosti kojení 2 letého děcka, včetně ženských z rodiny. No co, v duchu si řeknu - holka, co ty víš a dál to neřeším. Já mám svou autentickou zkušenost a co je víc, ne?

dididi30
13. apr 2008

autdreyd 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😉

nikka.vo
13. apr 2008

Nera - já zapomněla že ty jsi dokonalá matka, o tom jsem se mohla přesvědčit už v mnoha diskuzích 😉 Jak tu píšeš, že upřednostňuju prsa před zdravím svého dítěte, to už trochu přeháníš. za prvé jsem nepřestala kojit z rozmaru a už sem to tady psala a za druhé chci druhé dítě kojit! 😠 😠 😠 A s tím že kojené děti jsou zdravější - o tom bychom mohli sáhlodlouze debatovat 😝 😝 😝 🙄 Ale omlouvám se převelice, že že mi záleží na tom, jak budu vypadat 🙄 Tebe to evidentně nezajímá 😀 🤐
A to že litujete dítě ženy, která se mimo jiné bojí o svou postavu? Jděte někam 😔 😔 😔 ...
Samozřejmě že v 50 letech mi to už bude jedno, ale dámy, mě je 23 let a do 50i mi zbývá ještě sakra hodně 🙄 Naštěstí 😝

Já tu neříkám, že kojení je špatné, nebo že UM je lepší 😲 😲 😲 , ale říkám, že už podle mě neni kojení tak super úžasná věc, že dítě je pak zdravější a že budu kojit i za cenu toho, že je mi to nepříjemné, nebo to bolí ... 😔
Přemoc se? Když to bolí tak, že vám tečou slzy? Někdo to dokáže, někdo ne!

Přeju hezký den všem dokonalým matkám co rády odsuzují 😔

kardia
13. apr 2008

Úplne s Vami súhlasím! Ja som tá "nešťastná" s večšími prsiami a vôbec som neriešila, či sa zmenia, alebo nie. Nešlo to, nemala som mlieko, trápila som sa do troch mesiacov a bola som nešťastná. Ak to nejakému chlapovi vadí, tak je s prepáčením navyzretý "somár"! Poznám veľa inteligentných chlapov s deťmi aj slobodných a všetkým je to jasné. Ak milujú a chcú mať dieťatko, musia rátať s tým, že sa ich partnerka fyzicky po pôrode zmení a to nejde len on prsia.. čo tak poprskaná koža na bruchu, stehnách a chbte (strie)?

nikka.vo
13. apr 2008

prsa jsou na kojení ne na okrasu, to sice ano, ale zeptejte se svého muže jestli se rád podívá na svěšáky, nebo na pevnější prsa 😝 😝 😝
Ale tak co, tak se kdyžtak podívá na jiné 😝

pro ujasnění - to je jen a jen reakce na audreyd a neru ...

já se chci líbit i svému muži 😉 i sama sobě, protože od spojokejnosti mé, se bude odvíjet spokojenost mého dítěte 😝 a když zacházim do detailů, tak i partnerství 😅

nikka.vo
13. apr 2008

já neříkám že to vadí 😝 , ale do hlavy jim nevidíte ..mě stačí poslouchat řeči chlapů co tak zaslechnu, samozřejmě u toho nejsou jejich ženy 😝 ... 90% chlapů jsou tí pádem ,,somári,,

nikka.vo
13. apr 2008

jsme zašli úplně někam jinam, rády si najdete něco, s čím pak můžete proti někomu útočit 😔

kardia
13. apr 2008

🙂 Jasné aj ja sa chcem páčiť, a robí mi dobre pochvala aj od iných... ale musí to brať chlap na vedomie, že zmeny prídu 😅 , a vôbec myslela som, že sa bavíme o prsiach nahých, teda tých, čo vidí len.... a to za čím sa občas obzrú naši chlapi (mňa nevynímajúc 😎 ) je len obal - pozlátko. Veľa spraví dobrá podprsenka aj správne vybraté plavky a vôbec super oblečenie 😀 . ..
No, ale k podstate..ja tiež verím, že materské mlieko je to najlepšie, ale fakt mamičky, ktorým to nevyjde ako mne netrápte sa a neobviňujte, toľko nepraznivých faktorov, ktoré nám prináša táto doba, je zázrakom, že je medzi nami (si myslím) stále dosť mamičiek, ktoré dojčia a držím in palce! A určite to nevzdávajte! Aj keď len kúsok Vášho mliečka, ale určite prispeje k dobru ( 😅 teda mňa tak povzbudzovali moje lekárky a pediatričky) a ešte pridám je to super pocit, keď papá s pŕs, škoda, že som si to až tak nemohla vychutnať ☹ .

kukulik30
13. apr 2008

Kardia suhlasim 😉 Jasne, ze aj zeny , ktore dojcia chcu vyzerat pritazlivo a prsia menia tvar aj bez toho, ci zena dojci alebo nie, ale da sa to pekne cvicenim vylepsit a to naozaj nie ja take tazke, tak neviem o com sa tu bavime. Preco by zena nemala vyuzit to, ze priroda to takto zariadila a my mame / zeny / tu uzasnu moznost takto nakrmit nase miminka- ved to je skvele 🙂 samopzrejme, ked to nejde, tak sa nic nedeje, aj to sa stava
a baby preco sa vlaste takto durdite ☹ ..... 😉

nera
13. apr 2008

nikka - už som aj zabudla, že si to Ty....tak potom sa už nečudujem, že Ti na prsiach tak záleží.... 😝
ináč to, že kojené sú zdravšie - to tvrdia "len" lekári a všetci čo sa tomu rozumejú, ale asi fakt toho menej vedia ako Ty.... 🤐 😵
A tu aj dievčatá a napokon aj ja som poznamenala, že aj keď kojíš môžeš dobre vyzerať a keď skončíš s kojením môžeš predsa cvičiť a máš ich ako predtým...nechápem odkiaľ berieš, že mi nezáleží na tom ako vyzerám....ale už so si na to od Teba zvykla 🙂 A ešte jedna vec....prekvapuje ma, že už v 50-tke Ti nebude záležať na tom ako budeš vyzerať....veď 50rokov nie je tak veľa, záležať na tom by Ti malo stále.....
A ešte jedna vec - tu nikto nikoho neobviňuje, len argumentuje....že vzhľad je niečo čo je meniteľné kedykoľvek, ale kojiť môžeš len vtedy keď je dieťatko maličké a keď to najviac potrebuje.....
To je môj názor

monas
13. apr 2008

Mně třeba ani nejvíc nevadí, že prsa změní tvar ( a že je tedy uvidí jen ten jediný- kdo vám zaručí, že s vámi zrovna zůstane až do smrti a pak to pro vás třeba důležitější bude, budete hledat někoho nového, budete se chtít líbit... navíc do porodu jsem se mohla opalovat nahoře bez, teď už bych se za prsa styděla, ale tím nemyslím, že je to pro mě až tak důležitý, to jen na doplnění). Ale já se celkově při kojení cítila tak strašně nepřitažlivá, prostě doslova jen mlíkárna, ne ženská. Na kojení na veřejnosti mi vadilo ne to, že bych se styděla, stydlivá zrovna nejsem, ale to, že já osobně být chlapem, tak mi pohled na kojící ženu vezme chuť na cokoliv, připadá mi to strašně antisexuální. Já vím, že to tak ve skutečnosti asi chlapi nevnímají (aspoň většina), někomu to naopak může připadat sexy, ale tento pocit je ve mně, já to tak vnímám a cítím a prostě mi to vadí, já bych z toho byla rozhozená, protože pocit přitažlivosti i ve vztahu s manželem je pro mě velice důležitý, nakonec by to nepřineslo nic dobrého ani synovi, určitě je pro něj lepší vyrovnaná spokojená máma. Díky um jsme tak nemuseli trávit čas neustále doma, nebo poblíž, ale trávit ho jinak, efektivněji, příjemněji...Navíc to, že kojící maminky věří, že ten vztah mezi nimi a jejich dětmi je díky kojení je nesmysl, jsou to prostě jejich děti, které milují a je jedno, jestli je kojí, nebo je drží v náručí a dávají jim pít z láhve (i když je mi jasný, že to většina z nich nepojme a opět mi rychle odsmečuje). Navíc takhle si může s dítětem pořádně užít vztah i tatínek a nejen on. Náš syn jezdí od takřka narození klidně na několik dní sám k prarodičům atd.
Navíc podotýkám, že v mém případě by bylo kojení opravdu lámání přes koleno ze spousty důvodů a těch málo výhod, které bych na kojení uznala nemohlo tu pro nás spoustu výhod na um převážit! Studuju právnickou fakultu v Brně, bydlíme v Hradci Králové, což je přes půl republiky, nikdy jsem studium nepřerušila, chyběla jsem ve škole vlastně jen dva týdny po porodu atd...

nikka.vo
13. apr 2008

kukuli, souhlasím, že příroda to zařídila skvěle a kojení je super věc 😉 , ale já tu třeba řeším jen to, jak se tu do nekojících něktreré pouští 😉

nera - to ty si tady začala s tím, že mi záleží na mě samotné a na zdraví dítěte ne 😉 a že tuhle otázku (postava) neřešíš, že je pro tebe přednější kojení 😉 Takže proto ta věta, že tebe to evidentně nezajímá, nebylo to myšleno tak, jak si to jistě pochopila, že o sebe nedbáš, nebo tak 😉 . Stačí se podívat do alba a vidim, ne? 😉 Takže spíš já nechápu tvou větu, že jsem to vlatně já, tak v tom případě se nedivíš, že mi záleží na postavě 😲 😲 😲 . Bavili jsme se spolu jednou, když si měla řeči na někoho jiného a pak podruhé co se týkalo registrovaného partnerství a ty podle toho soudíš, že mi jde jen o sebe 😀 , ach jo 😔

S tou padesátkou to bylo zase myšleno tak, že v padesáti už nemůžu očekávat hezká prsa a pevnou postavu, to je asi nemožné, nebo jen těžko teda 😅 ... tak to nepřekrucuj. A nedělám se chytřejší než lékař, to bych si taky vyprošovala, psala sem tu, že já takový názor nezdílím, soudim podle okolí 😉 sebe 😉 a svých blízkých 😉 a to je pro mě důležitější... Takových lékařských a laboratorních studií tu bylo, že? Třeba, že špenát je zdravý a pak se zjistí že se sekli o desetinu 😝 Do MM jdou všechny škodliviny, které dýcháš a požíváš , nebo ne? 😕 Se ptám, ne že to oznamuju

No vidim že jsem neměla přispívat, protože to teď vypadá ,že mi jde jen o sebe, soudě podle vašich reakcí 😔
😉 😉

nikka.vo
13. apr 2008

monas, to tě obdivuju, že stále studuješ 😵 😵 😵 a jezdíš takovou dálku 😎

kukulik30
13. apr 2008

Monas suhlasim s tebou, ze vztah medzi matkou a jej dietatom nie je postaveny len na tom, ze je dojcene, je jasne, ze ci matka dojci alebo nie, dieta nemiluje preto menej alebo viac, to som uz raz tusim pisala. samozrejme nemusi byt kazdemu pohlad na dojciacu matku prijemny, ale nikto nevravi, ze dojciaca matka musi krmit dieta pred zrakmi ludi, da sa vsak najst vsade nejake miestecko, kde moze byt matka v tejto intimnej chvili s dietatom sama/ nemusi travit cas doma pretoze musi dietatko nakrmit/Je to naozaj vec individualneho nazoru- ja som napr. mala velky pocit volnosti, prave preto, ze som dojcila, nemusela som vsade so sebou vlacit, kopec veci/ flase, sterilizator, UM, .../, jednoducho vsetko, co som potrebovala som mala na sebe 😀 😵 a bolo to vzdy teple 😵
Chapem ta, ze s tym studiom t asi nie je jednoduche, ak za nim musis cestovat- ja som mala nastastie skolu priamo v meste, tak so s tymto nemala problem a vobec ma dojcenie nemuselo obmedzovat, jednoducho som si odskocila 😉

kukulik30
13. apr 2008

nikka.vo kazdy nazor sa ceni, nic sa nedeje, kolko ludi, tolko chuti, sa vravi 😉 😉 😉 jednoducho kazdy bojuje za to svoje, ale myslim, ze nikto tu nikoho nechce zhadzovat, len to obcas presvihneme, ked s niecim celkom nesuhlasime 😵

sue
13. apr 2008

...vzťah medzi matkou a dieťaťom sa určite nevytvára vďaka kojeniu 🙄 naopak poznám veľmi veľa otcov, ktorí sa veľmi tešia, keď aj oni môžu nakŕmiť svoje deti - oni majú z toho radosť a zároveň odbremenia svoje partnerky napríklad cez víkend, alebo si maminy môžu odskočiť cvičiť, alebo na kávičku s kamoškami, nakúpiť alebo proste len ľahnúť a poležať si chvíľu...
Svoje dieťa milujem najviac na svete a dám mu to najlepšie čo viem... a myslím, že tým sa riadi aždá z nás... dieťa potrebuje najmä spokojnú matku... a ak by mamina nebola spokojná kvôli tomu, že kojí, radšej nech nekojí...
My sme plne kojení, aj napriek tomu, že mám bolesti a aj obavy z toho, ako budú prsia vyzerať potom - však som ešte mladá baba, nechcem mať prsia na to, aby som "mohla kojiť vodníka z mosta" 😀 a plánujem kojiť do cca 8.mesiacov. Dlhšie nie... a to z toho dôvodu, že aj v prírode sú mláďatká kojené dovtedy kým sa sami nezačnú hýbať...akonáhle sa sami začnú hýbať, sami si "zaobstarávajú potravu" a prestávajú prijímať MM... a tak to bude aj s mojím mláďatkom 😅
Neviem prečo sa tu niektoré maminy rozčuľujú... deti potrebujú spokojných rodičov...

monas
13. apr 2008

jj, je to o tom, že každý jsme jiný a každému vyhovuje víc něco jiného, jednomu přijde jednodušší mít s sebou láhev s mlíčkem, druhému, že má mléko "pořád s sebou" a kojí. Jde jen o to, že děti nekojících matek nejsou nijak ošizené, mají stejně milující maminky, které prostě jen mají na určité věci odlišný názor a náhled, upřednostňují třeba i trochu jiný životní styl a ritmus atd. a že minimálně v téhle době, s těmito um. mléky (když generace vyrůstaly úspěšně i na um. výživách jistě dosti odlišné kvality) a vůbec v dnešním živ. prostředí atd atd. v tom prostě osobně téměř!!! žádný rozdíl nevidím. Nehledě na to, že každá doba s sebou přináší nějaké výzkumy a zaručená tvrzení a rady. Jen moje maminka za svůj život, jak tvrdí zažila, jak se u spousty věcí tato tvrzení a výzkumy několikrát otočily o 180 stupňů, dnes se tvrdí, že je něco hrozně zdravé, za dva roky přijdou na to, že je to úplně jinak atd. (tím ovšem netvrdím, že se zjistí, že je mm nezdravé!!!, ale taky nelze vyloučit, že za pár let se zjistí, že děti vyrůstající na um. výživě jsou na tom třeba v nějaké věci lépe apod. (ale to už jsou čisté spekulace). Jen prostě nemám ráda takové radikální názory, "mravokárce", co snědli všechnu moudrost světa a taky takové to dnešní přehánění všeho (např. to, jak se dnes hrozně řeší, co může dítě v takovém a takovém věku jíst atd atd.)

sorscha
autor
13. apr 2008

jj sue, monas súhlasím. 🙂 🙂

hedunecka
13. apr 2008

no moja mala je taka zavisla na mojix flastickax ze keby som stratila teraz mliecko tak ona prestane papat..mne osobne to uz trosku lezie na nervy lebo mala je stale na mne zavesena a hlavne v noci posledny tyzden neviem co sa stalo inak sa budievala iba 1x..
je to zle nikam nemozem ist na dlhsie a to xodim na skusky tak musim vzdy letiet domov 😔 ale na druhej strane ked pridem a zbadam ten jej usmev a jak nacahuje ruky ku mne ze konecne prisli flasticky-to je fakt krasny pocit a tatinko si vzdy vydyxne a povie ako to len robis 😀 😀 😀

pokial mam MM nikdy by som jej nedala UM a to ked jej robim aj kase alebo nejaky prikrm dam moje mliecko-zatial ani xora nebola iba 2x mala zadny soplik, ale to pravdepodobne zo zubkov

jedneho sa bojim ako ju odo mna a od mojim didiek odnaucim 😔

cumacek
13. apr 2008

Ahoj, nevím, proč se tu pořád řeší, jestli je MM lepší než UM. O tom snad není pochyb...Myslím, že hlavně záleží na tom, aby bylo mimčo i mamina spokojení oba. Alůe vůbec se mi nelíbí, jak se obě starny dohadují...Já - nekojící matka jsem si vyslechla plno rad a keců, proč nekojím a vlastně strašně ubližuji prckovi...Copak jsem špatná matka, že nekojím?Prostě to nešlo a tak je lepší řešení UM.
Tím neobhajuji Um, ale takový názory, že prostě buď kojit nebo jsi špatná...To mi připadá trochu uhozený...
A myslím si , že děti na UM rozhodně nepřichází o nic, mateřská láska se dá projevit i jiným způsobem, než kojením...

morusa
13. apr 2008

Nera: Opravdu si nemyslím, že prsa zničená kojením by se daladohromady cvičením, když se to tam jednou pokazí, svěsí se dolů, dítě prsa vycucá, tak se můžeš stavět na hlavu klidně každé ráno a s tím člověk nic neudělá...Tady to zachrání už jenom plastika..

Jinak mně osobně na mojí postavě teda taky hodně záleží, myslím, že to je naprosto v pořádku, naopak když se člověk ohlédne do minulosti, tak cca před třiceti rokama, přijde mi ,že byl jakýsi ,, trend´´, maminky před dítětem byly krásné štíhlé, pak přišlo první dítko, druhé dítko a mamince zůstalo nahoře pěkně přes 20kg a ji ani nenapadlo, že by s tím něco dělala, takže si jen spíchla větší oblečení a bylo. Prostě jednou byla matka, tak je přece jasné, že nebude mít postavu jako zamlada....Smutný. Mně se líbí, jak dneska člověk vidí upravený jak těhulky, tak maminky od dětí, dřív to tak opravdu moc nebylo...

Ad umělý mlíko versus kojení - at si každý dělá, co chce a nikdo nikomu nic nevyčítat, si myslím, že nejdůležitější je spokojená matka a spokojené dítě. 😉

bejbypd
13. apr 2008

Takze rada by som sa pridala baby...na zaciatok skladam velku poklonu mamickam ktore cez zapaly prsnikov a ine bolestive zalezitosti stale koja baby ste super...ja mam dvadsat rokov,ked sa malicka narodila prislo mi uplne prirodzene ju kojit...no bolesti pri kojeni boli neznesitelne,kazde kojenie som preplakala a casom bola moja malicka stale hladna malo priberala napriek mojej snahe kojila som plne styri mesiace potom som o mliecko prisla asi na zaklade stresov kedze este aj studujem no sme na umelom a ja som spokojna mam krasne zdrave sedemmesacne babatko este ani raz nemala ani len sopliky chvalabohu...um je velka pomoc a skvela vec pre maminky ktore nekoja...a nera ako som uz spominala mam dvadsat a po kojeni celkom slusne znicene prsia avies co nezabera ani to cvicenie a som z toho smutna lebo som mlada a je pre mna dolezite ako vyzeram no nie dolezitejsie ako moje dietatko a prepac kazdy ma svoj nazor ale ty 😝

nensy
13. apr 2008

holky já mám taky velký prsa jsme už od začátku na UM beba a vůbec mi to nevadí že nekojím.já jsem vporodnici přikládala a nic a strašně mě to bolelo tak jsem se na to vybodla abych se u toho svíjela bolestí tak to né.já měla na dvorcích šílený modřiny až jsem brečela bolestí já si myslím že ti UM sou dneska na takové urovni co mateřské

nikka.vo
13. apr 2008

bejbypd a morusa 😵 😵 😵 - děkuju za vaše připomínky k postavě po těhotenství a kojení, alepoň někdo mě chápe 😎

janina77
13. apr 2008

necitala som celu diskusiu, ale napisem svoj nazor a popisem svoju situaciu.
Nas maly sa narodil predcasne, bol v inkubatore, ja som sa snazila rozbehnut laktaciu odsavackou. Kupila som tu najviac odporucanu, a na 3. den konecne vytiahla nejakych 5 ml!To bola radost. Horsie to uz bolo pri dalsich pokusoch, ked som skusala odsavat min. kazde 3 h, tlacila sa homeopatikami, cajikmi, presviedcala samu seba, ze mlieko musi prist, nahrievala prsia, skusala aj nemozne, ale uz nikdy som neodsala ani tych 5 ml, len tak max. 5 kvapiek. Popri tom vsetkom strach o nedonosene dietatko, tlak zo vsetkych stran - "mas uz mlieko?" neskutocny madialny tlak - otvorte si ktory kolvek casopis pre mamicky a vsade budete citat len o nevyhnutnosti dojcenia. Len ta co to zazila, vie do akej depky vas to vie dostat. A mozno keby som nebola pod takym tlakom - "musis kojit" - tak by som to mlieko aj celkom prirodzene mala.
Takze - nie som proti kojeniu, ale som proti tomu neskutocnemu tlaku, ktoremu su mamicky vystavene! Je to chore, aka vaha sa kladie na kojenie!

kitty68
13. apr 2008

jak se muze prso zpevnit cvicenim??? 😕

je tvoreno zz tuku a mlecnych zlaz, muzete cvicit jak blazni, jedine co posilite je prsni sval pod prsem, ktery se vam zvetsi a na nem budou viset dva prazdne sacky -prsa, ktere ztrati uplne tvar diky ubytku tukove tkane

ja osobne si pripadam po porodu odpudive, i kdyz si muz preje abych nehubla, ze js byla moc chuda pred tehotenstvim, uz se tesim az prestanu kojit (v 6m) a zase se dam trochu do kupy

uz js i uvazovala ze po materske nastoupim jako nosic nebo dojna krava 😀

duskaf
13. apr 2008

Kočky , janina presne viem o čom hovoríš a rozumiem Ti. Môj malý sa narodil predčasne v 31. týždni a presne s tým odsávaním to bolo rovnaké- sestrička mi žmýkala prsník a zbierala kvapky, ale rozbehlo sa to, no malý sa sať nikdy nenaučil, tri mesiace som mu deň noc odsávala mliečko až prišiel deň, keď som mu musela dať prvú fľašu s umelým mliečkom, slzy mi tiekli po tvári, že ja detská sestra, tvrdá zástankyňa dojčenia dávam svojmu milovanému vytúženému dieťatku a zvlášť nedonosenému, ktoré o to viac potrebuje imunoglobulínmi nabité materské mliečko dávam môjmu malému" také mlieko", ale môj malý ho vypil s radosťou, stiahol tú fľašu a rástol a bol zdravý a krásny a život išiel ďalej.
Potom sa nám narodil Filipko a ten ako prvýkrát zdrapil prsník, pustil sa ho až keď mal 2 roky a3 mesiace . Teraz dojčím našu princeznú a som rada, že mám mliečko, ale všetkým chcem povedať, že sú situácie, keď napriek všemožnému chceniu a úsiliu sa to nedá a dieťatko nemôže byť dojčené. Mamka urobí všetko pre svoje dieťa, ale keď sa nedá, tak treba nájsť vhodnú alternatívu a život naozaj pôjde ďalej.

marusch.mat
14. apr 2008

Holky na prsách se podepíše i samo těhotenství. Během něj, se přece prsa zvětšují , protože se zvětšuje prsní žláza.