Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

peta28
16. apr 2008

Teda vlastne to malo asi patrit audreyd.

peta28
16. apr 2008

Teda v TV, v casopisoch su reklamy ale musi tam byt uvedene to o MM.

esci
16. apr 2008

tak tu v USA su reklamy aj na UM, pride mi to spravne pre zeny, ktore nekoja, nech si o tom spravia obraz. Ved nekojit nie je hriech. 😔

nikka.vo
16. apr 2008

aha, to je vlastně pravda, že to všude čtu, že MM je přes všechno nejlepší, máš recht 😕 ...

Tak jaká kampaň je pak agresivní??????????? 🙄 🙄 🙄

peta28
16. apr 2008

No to je tusim podla Svetovej zdravotnickej organizacia, ze su povinni to uvadzat. Takze to je blbost ze na UM je agresivna kampan. Podla mna to je tiez dobre ked uz nedojcim ake mlieka vlastne existuju, ake maju zlozenie a tak. Ale asi aj tak sa kazda zariadi podla svojho pediatra.

monas
16. apr 2008

souhlasím s nikkou, ať otevřu nějaký časopis, nedej bože pustím TV, nejlépe v době, kdy běží pořad Sama doma a hned na mě kouká nějaká baba z laktační ligy, mluví tam tím svým vemlouvavým přeslazeným hlasem a strašně mi leze na nervy, přijdou mi strašně úchylný, nemůžu si pomoct. Vím, že dělají záslužnou práci, když pomáhají maminká, které se na ně obrátí, protože potřebují pomoc a mají o ni zájem, ale v TV je pořád vidět nemusím. A na UM snad ani v ČR neběží žádná reklama.
A na tom, že nějaká maminka odstaví půlroční dítě (v půl roce mi připadá, že mu dala tedy dost, že ho kojila relativně dlouho, od té doby to mm zas ani nemá už takový význam) a odjela na dovolenou. Mohla k tomu mít i dost důvodů, posílili vztah s manželem, měla zase pár dní na sebe. Já jsem např. ráda, že celou dobu těhu i od porodu studuju, že se dostanu mezi jiné lidi, řeším jiné problémy, bavím se úplně o jiných věcech s lidmi, kteří ani nevědí, že nějaké dítě mám, oni sami ještě na hodně let dopředu o žádném ani neuvažují a je mi fajn, že nejse jen mamina a na chvíli jsem někým jiným, vypadnu z toho sterotipu a vrátím se s novou energií k milovanému synovi. Naopak jsem ráda, že je náš syn hodně samostatný, od narození jede klidně na x dnů k prarodičům, nepotřebuje uspávat, spí od 5 měsíců sám v pokoji atd.

marusch.mat
16. apr 2008

Já teď nevím, ale v Tv jsem tuším viděla vyrostli jsme na Sunaru a vždy tam bylo nějaké malé dítě , které představovalo třeba Jana Železného.

rosinka
16. apr 2008

no baby, to je teda téma, však každá sa sama musí rozhodnuť čo svoh´jmu dieťatku dá, či MM alebo UM, je to na každej matke, ona rozhoduje o zdraví svojho dieťatka.
no a tie reklamy, hádam nejakej veríte? veď tí čo to robia tam dajú hocičo, len aby ten tovar predali. radšej si nechám poradiť v lekárni alebo od doktorky.
inak ja stále kojím a sme spokojné obe( ja a dieťa)

esci
16. apr 2008

rosinka, ja tiez este kojim ( 7.5 mesiaca ),ale moje dieta uz az take spokojne nie je 😝 tvari sa asi tak-maminkaaa, co ti tak vadi, ze ta rezem zubkami, ved sranda,nie? 😉 Tak vlastne odsavam od tohto tyzdna..

rosinka
16. apr 2008

no neviem síce čo bude, ale po pol roku by som už kojiť nechcela 😒 , ak to ovšem pôjde
už som jej akurát dnes dala prvýkrát mrkvičku a celkom jej chutila, tak uvidím ako to pôjde ďalej

esci
16. apr 2008

rosi, ja som snivala, ze budem kojit rok a pozri...nevyzera to, ze to potiahnem viac ako 8 mes. Ale nevadi, mam pocit, ze som spravila vsetko, co som mohla. Inak so solids som zacala az od 6 mes a tusim odvtedy malicka menej javila zaujem o prsnik, ale dalo sa.

rosinka
16. apr 2008

čo je solids?

rosinka
16. apr 2008

no ale ja som to myslela tak, že či to pôjde ju odstaviť. ja mám mlieka habakuk, ja už nechcem potom kojiť po pol roku

esci
16. apr 2008

prikrmy- pevna strava. Zacala som s ryz. kasou, tu sa takto zacina, potom som po tyzdni pridala zeleninku, po 5 ich dnoch dalsiu a dalsiu ( testovanie kvoli alergii ). Moze sa stat, ze sa bude chciet odstavit sama, ale dost mozne, ze skor nie, postupne asi menej kojit , az prestat.

melory
16. apr 2008

esci prave pre toto prestala moja segra kojit rocnu dcerku. kusla jej tak, ze jej vysela na vlasku.
ja som za kojenie ale nie za mucenie, ked to zena nezvlada...je tu UM.

nikka.vo
16. apr 2008

rosinka, to tady raději neříkej 🤐 😀

marusch.mat
16. apr 2008

nikka.vo proč by to neměla říkat. Jednou ze zásad kojení je, že nesmí bolet. 😉

melory
16. apr 2008

rosinka to uvidis sama ci to pojde, su deti co si didu nedaju za nic na svete...ked bude plakat od hladu das zas didu ak chyti UM nieje o com. ja som velmi za kojenie, ale respektujem mamicky, ktore sa chcu kojenia zbavit. mna osobne kojenie velmi vycerpavalo fyzycky, ked som prestala, akoby som ozila a dostala do zivota iskru.

esci
16. apr 2008

mel, ja uz dobre viem, co to znamena. To je strasna bolest, strasna...niekedy som bola rano este ospala, vybalila som na nu prsnik a zavrela oci, ze este si akoze oddychnem a ona sa zarezala ( ma len dva spodne, tak nemozem pisat o hryzeni ), od unavy som nezareagovala, ze uz to nespravi a ona aj 4x po sebe namiesto pitia. 😔 Prosim pekne, zuby ma od 5 mesiacov a nie je pravda, ze kazde dieta sa nauci, ze to nesmie,lebo ona to robila treti mesiac a coraz horsie. A to sa ozaj neda takto kojit, ved to som bola v strehu a casto som potom revala a ona na mna pozerala a viac a viac zacala prsnik odmietat, ked mi nieco akoze vadi, co princezna predvadza...proste tak sa neda, bojujem este do ukonc. 8 mes ( odsavam, skusam ponuknut prsnik,nejavi uz zaujem ) a potom s mierom na dusi s najvacsou pravdepodobnostou koncime. Podla mna je inak super, ked detom vyjdu zubky neskor...

audreyd
16. apr 2008

len tak námatkovo som siahla po časopisoch, čo mám doma... časopis Dieťa má 5 reklám na dojčenské mlieko a Mama a ja 4...
tiež som si s dojčením užila svoje, s trojtýždňovým bábom sme skončili v nemocnici... ja neodsudzujem nedojčiace mamičky, je to ich dieťa... len im jednoducho nerozumiem 😖
asi som divná, keď je podľa mňa dojčenie oveľa jednoduchšie...

ronie
17. apr 2008

😀 😀 tak si to tu stále čtu a musim se smát, už mě tyhle diskuze jen baví.. Oliho sem kojila do 2 měsíců, pak přešla na odsávání a pak na nutrilon. NIkdo jiný kromě mě nedokáže pochopit, jaká to pro mě byla úleva..KOjení mi bylo nepříjemný, Oli se naučil všelijaké zlozvyky, bolelo to, jeho bolelo bříško...když sem kojit přestala, měla sem špatné svědomí, chviličku mě to mrzelo, ale pak už sme byli jen oba šťastní. Těším se na další miminko, ale kojit se mi vůbec nechce a jediné čeho se bojim je porodnice, kde mě budou nutit kojit a stresovat, že dokud nenakojim, tak mě nepustí domů 🙄

Ty řeči, že matka která nekojí není ta nejlepší 😀 🙄 ho ono to je někdy naopak, ono záleží na něčem úplně jiným..Já své velké miminko miluju strašně moc a chci být pro něj ta nejlepší máma a proto sem kojit paradoxně přestala-ono už hrozilo, že se z toho zbláznim 😀 A dokážu pochopit jakýkoliv důvod pro to nekojit-i třeba ty hezký prsa..je to každého věc a pokud se ženská bude cítit pod psa, že vypadá blbě, tak opět nebude moci dát svému dítěti to nejlepší..Přesto že sem kojila jen 2 měsíce, prsa se mi o číslo zmenšili a mám o jedno číslo rozdílnou velikost mezi pravým a levým 😀 😀 štve mě to, ale zase ne nijak extrémě 😉 Nekojit pro mě bylo vysvobození a je mi šumák, co si o tom kdo myslí 😝 😀

POkud jde o ty reklamy-vim jen o té sunarové-pokud jde o tv- v časopisech je to spíš o mm-pár reklam na um, ale sáhodlouhé články o významu kojení, ale nemám s tím žádný problém, proti kojení nejsem, je bezesporu dobře kojit, ale ne za každou cenu 😉

Jen mě teda dostávaj ty radikální názory kojících, že oni jsou matky a nekojící jen trošku-hahahaha

rosinka
17. apr 2008

to sa čudujem niektorým babám, že to tak s kojením rýchlo vzdali len kôli tomu, že sa cítili zle. mňa tiež nehorázne boleli bradavky tri týždne vkuse,mala som ich brontové a zapálené, ale potom to nejako prešlo a všetko bolo v normále. mi čo kojíme sme tiež unavené a zaspávame hoci kedy od únavy, ale to mlieko v prsníkoch sa predsa tvorí pre bábätko a nie len tak, veď si to už uvedomte. a prestať kojiť preto, lebo nejakej matke sa neľúbi postava alebo aké veľké(malé) má prsníky ja blbosť a sebeckosť.
tie mamičky čo nemajú MM a musia dokrmovať UM vôbec neodsudzujem, ale tie ktorým sa len nechce alebo majú potrebu fajčiť a preto prestanú, by som povedala svoje 😠

sue
17. apr 2008

Rosinka, podľa mňa nechať po určitom čase (ja by som povedala že po pol roku napríklad) kojenie kvôli prsníkom, resp. kvôli vzhľadu, nie je sebecké... ani jedna z nás nie je len matka, všetky sme aj partnerky... a pokiaľ nemám na plastickú operáciu pŕs, prípadne mi ich vzhľad narušuje sebavedomie (alebo ako to inteligentne nazvať) a mám mať ešte 50 rokov svojho života komplexy a nervy, tak radšej milované dieťa odstavím a začnem mu dávať, v dnešnej dobe už vysoko kvalitné UM... nevidím na tom nič zlé ani rozmarné...

bihan
17. apr 2008

Neviem ako vy, ale ja mám niekedy pocit, že niektoré maminy majú radosť z toho, že si svoje pri dojčení vytrpeli a rady sa s tým chvália, čo všetko pre miminko obetovali.... Mám pocit, že v niektorých prípadoch to hraničí s masochizmom 😅

Prešla som si všetkými laktačnými krízami, po pôrode som mala tak isto "dohryzené" bradavky, ale keby to trvalo viac než pár dní a pridali by sa k tomu iné problémy, tak s tým praštím... tak isto odmietam riskovať, že mi moje dieťa jedného pekného dňa bradavku odhryzne, ak náhodou nepochopí, že sa to robiť nemá....

Ja sa tu už tiež pekne bavím 😀

Len ešte chcem povedať, že v Čechách a na Slovensku mi príde laktačná kampaň poriadne agresívna - tu sú plagátiky o tom, aké je dojčenie skvelé možno u gynekológov, lekárov, pôrodných asistentiek atď.. nič nie je v telke, veľmi málo v detských časopisoch.. zato reklamy na UM je tu požehnane 😉

peta28
17. apr 2008

audreyd reklamy v casopisoch su, ale ako som pisala ak by si si ich precitala poriadne je tam napisane ze MM je najlepsie.

rosinka
17. apr 2008

kojiť aspoň štyri mesiace je podľa mňa úspech. je chcem tiež dieťa odstaviť po pol roku od MM, lebo si myslím že pol roka je dosť. ja chápem baby čo odstavia po štyroch mesiacoch ale nie hneď po týždni. myslím si že to treba skúsiť a nevzdávať sa

sorscha
autor
17. apr 2008

peta28 to je fakt. Asi by im bez toho tú reklamu neuznali.

alexandra
17. apr 2008

Ja si myslim, ze to treba nechat na prirodu. Ked MM je a babo ho chce, tak preco nasilu odstavovat? Ked nie je, alebo ked babo odmieta, tak UM je naozaj skvela nahrada MM. My sme kojili 6 mesiacov, potom sa Michael rozhodol ze staci, ma 15 mesiacov, 12kg, 85cm a naozaj nic mu nechyba 🙂

rosinka
17. apr 2008

veľmi výstižné alexandra 😉

nikka.vo
17. apr 2008

rosinka, ale ty tady souhlásíš s něčím co odporuje tvému vlatnímu rozhodnutí 😉 ... ty chceš dítě odstavit v půli roce 😉

Stejně tak tebe nemusí pochopit zase jiná kojící maminka, proč chceš dítě odstavit ,,tak brzo,, 😲 😅 , tak ty se snaž pochopit zase maminky, co ani začít kojit nechtějí 😉

mě přijde, že se málokdo umí vcítit do pocitu někoho jiného 😔 ... Stejně jako ty máš vlastní přesvědčení, že kojit půl roku stačí, tak někdo jiný ten tvůj názor nesdílí 😉 a kojí ještě další rok a půl třeba!!! 😉