Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

amrash
26. aug 2011

@vika34 Věkově jsme tak nějak stejně, tak mě překvapuje, že máš teď v těhu problémy! Já měla syna ve 27 letech a bylo to příšerné těhotenství. Ze začátku mi bylo zle a potom to dokonce vygradovalo k neustálým ztrátám vědomí. Brrr. Ale teď... ani nevím, že jsem těhotná 😀 😀 😀

@dvojbottka Nepochopila jsem, proč by sis měla dávat děťátko pryč? Jen kvůli lidem v okolí a jejich řečem??? To je přece nesmysl!!!

@matilde111 Jasné, určitě člověk musím mít po boku správného partnera. I když stává se, že ženská intuice v tomto směru nezapracuje a i ten někdy selže!

vika34
26. aug 2011

@amrash
ja som pri prvom nemala žiadne problémy ,len som jedla a priberala ,zle mi nebolo
ale teraz mi tiež nebývalo zle ,ale už som pribrala
16 kg,som ako sud ,od začiatku tehotenstva nemôžem spať a z toho som totálne zúfala a ešte som asi vystresovaná,lebo som na začiatku tehotenstva zase krvácala,vyzeralo to na další potrat a ked som to prekonala ,tak sa obávam o seba a veľmi sa pozorujem a to tiež nie je veľmi dobré,do 12tt som sa bála ,že potratím ,potom dokiaľ som necítila pohyby,že bábu prestane byť srdiečko a teraz zase ,ked necítim pol dňa pohyby ,zase mám chmurné myšlienky,že sa niečo stalo,ale to asi nesúvisí z vekom,ale s tým ,že toto je moje 8 tehotenstvo a mám doma iba jedno dieťa ,tak asi preto.

vika34
26. aug 2011

@jakelina
tak ako som odpisovala pred tým ,ja to zle znášam kvôli nespavosti a aj preto,že som si už toho veľa prežila a asi sa zbytiočne stresujem,ale neviem to ovládať

amrash
26. aug 2011

@vika34 8. těhotenství??? Tak to sis musela prožít svoje!!! ☹ Určitě jsi potom přirozeně úzkostlivější na jakékoliv ohrožení miminka. To je jasné. Ale na nic zlého nemysli! Všechno bude v pořádku. Mimčo přece také spí a nevrtí se v bříšku non-stop. Chmurné myšlenky hoď za hlavu, jsi už ve 28 tt takže se mimi může maximálně předčasně narodit, ale to je tak vše, co mu ev. hrozí.
Já jsem taky jako koule i přesto, že skoro nejím. Dnes jsem měla např. 1 chlebíček v práci, hrstku crackerů, hrnek mléka a termix. Ale asi je to rodinná dispozice 😠 😠 😠

vika34
26. aug 2011

@dvojbottka
ja nemám vo svojom okolí problém s tým ,že čakám dieťa po 40,tke aj 41 je v pohode ,prajem ti ,môj manžel je tiež bezdetný,toto bude jeho prvé dieťa a vyzerá,že aj posledné

ale 51 rokov a prvé dieťa,to je už aj na mňa veľa-predpokladám ,že sa ušmyklo totálne neplánovane,tak čo už možno mala morálne zábrany dať si to vziať,ale ak to tá ,žena plánovala,tak to sa mi zdá ozaj veľmi nezodpovedné,to je môj názor,ved ked dieťa začne chodiť do školy ,bude mať matka pomaly 60 a nech by vyzerala akokoľvek dobre,predsa 60 je 60 a nehovorím ,ako by pomaly 70-tnička zvládala pubertu svojho dieťaťa,to je môj názor a mať dieťa,ktoré ma bude celé detstvo zatajovať ,to by som nechcela,možno aj to moje dieťa bude mať poznámku o mojom veku,ale predsa to nie je teraz až taký extrem ako 50-tnička v porodnici

vika34
26. aug 2011

@amrash
no ved preto to asi tak zle znášam ,lebo pred 5 rokmi som mala mimomaternicove a odvtedy som už nemohla prirodzene otehotnieť a toto tehotenstvo je 6 a predposledný pokus umelého oplodnenia/ešte mám 2 embria zamrazené/a preto sme si povedali ,že máme ešte dva pokusy a ked sa to nezadarí končím,už ma to strašne zaťažovalo ,psychicky ,fyzicky a aj finančne

little_miracle
26. aug 2011

@dvojbottka dieťa je dar - ja by som sa ho za žiadnych okolností nevzdávala..............My sa tiež snažíme a podstúpime pre to úplne všetko čo len dnešná medicína dokáže !!! A to aj napriek tomu, že vlastne geneticky manželovo vôbec nebude 😢 šancu máme len s darcom ...
...Nikdy sa neriaď tým čo by povedali ľudia - počúvaj len hlas svojho srdca. Prajem všetko dobré !!!

amrash
26. aug 2011

@vika34 Tak to je smutné. Pokud ale mimčo vydrželo, tak je to silný jedinec a všechno bude v pořádku. Teď už se jen soustřeď na pohodový porod.

vika34
27. aug 2011

@amrash snažím sa to nejako vydržať,len predstava,že to bude trvať až do novembra je hrozna,dnes v noci som spala necelú hodinu,som vyčerpaná a sama na seba nahnevaná ,že som taká nervozna,lebo to nie je prospešné ani pre mňa ani pre bábo

amrash
27. aug 2011

@vika34 A můžu se zeptat, proč vlastně v noci nespíš? Máš bolesti, nebo je to psychika???

vika34
27. aug 2011

@amrash
som strašne nekludná a miká mi nohami,nedokážem ležať ani minutu v klude ,musím sa prechádzať ,alebo si sadnem ,určite že je to psychicky ,ja aj ked som nebola tehotná som mala syndrom nepokojných nôh a teraz sa to totálne vyostrilo

lucinocka
27. aug 2011

osobne si nemyslim,. ze je to dobry napad.. kym je babatko, tak je to jedno a potom su len generacne probelym medzi, kedze v takom velkom vekovom rozdiele tam akoby chybala jedna generacia.. to je ako ja /25/ a svokra /65/ a nemame nic spolocne ,pre mna je to uz stara baba, ktora uprednostnuje len pozeranie telenoviel a svoj klud.. co moze mat take 25 dieta spolocne so svojou 65 rocnou matkou.. zase netreba ist do extremov-..

janinah
28. aug 2011

@lucinocka,keď budem mať 60 - môj najmladší syn 18,vzťah sa buduje od detstva,predstav si,že ty by si mala tak "starú mamku",to by si ju ľúbila,len kým by bola mladá? a úderom 50tky,60tky by si ju ľúbiť prestala,lebo nie je mladá?to hádam nie.....vek rodičov je len číslo,oveľa podstatnejšie sú vzťahy v rodine,láska,pokora,ak je toto pevné a u nás dúfam je,tak nie sa čoho "báť"...jasné,že si so svokrou nemáš čo povedať,nevyrastala si s ňou,je pre teba v podstate cudzia....

neu.sona
28. aug 2011

@janinah
@lucinocka Já teda musím souhlasit s lucinockou, taky mi nepřijde jako dobrý nápad mít děti takhle pozdě. Sice to neodsuzuji, je to každého věc, ale ani s tím nesouhlasím.
Měla jsem dvě spolužačky. Jedna byla nejmladší ze 7 sourozenců. V jejich deseti měli rodiče 55 let. Byla hodně nešťastná, protože prostě jak psychicky tak fyzicky to na rodičích bylo vidět.
Druhá teď dodělala vysokou školu a její tatínek má 68 let. Sotva chodí, už moc nepřemýšlí a je z toho taky nešťastná. Nikdy jsem jí jako malou neviděla, že by s ní rodiče dělali to, co mladší rodiče.
Samozřejmě, že je to o lásce a jak dítě vychováš, ale i tak si myslím, že pro to dítě to nejlepší fakt není. Dítě vychováváme téměř celý život. Chodí si k nám pro rady, pro útěchu atd. A když bude mít člověk 18, tak rodiče, kteří mají 60 jsou fakt úplně jinde.
Takže fakt promiňte, ale já bych to taky nikdy nechtěla. Toť můj názor a každý ať žije, jak si chce.

henikav
28. aug 2011

@dvojbottka drzim Vam palce, deticky su radost a naplnaju nas zivot, aj ja mam 41, mam jedneho synceka a o niekolko deti som prisla, ale este by som velmi chcela dalsie. Ale je to individualne, niekto sa uz v 30tke citi stary na vsetko, ale pre mna 40tka nie je ziaden vysoky vek, ber ohlad len na to co chces a ako to citis, pretoze je to len tvoj zivot

lji
28. aug 2011

zaujímavé. myslím že vek nad 40 je už na pomýšlanie či ísť ešte do tehotenstva alebo nie.osobne by som do toho nešla ale skôr zo strachu. ale nie je to zlé,všetko závisí na osobnosti matky,ženy.

toto je skôr pre kočky ktoré sú zásadne proti-zažili ste to? @lucinocka moja mamina má 61 a ja 25 @neu.sona k mame som si chodila vždy po rady i ked ona sama sa bála že mi nebude vedieť dobre poradiť tak ma posielala za jej nevestami mojimi švagrinami. kočky moja mama bola podla mna mimo ked som bola puberťáčka a trochu mi to aj vadilo.ale zistila som že to nie je nou a jej vekom ale mnou 😀 a mojim vekom. v puberte mali aj ine kočky pocit že ich rodičia sú mimo 😀 moja mama je kus zastaralej a konzervatívnej výchovy, a napriek tomu čím viac som ja dospievala,tým ona mladla 😉 čo sa týka štýlu obliekania, názorov, života, bývania a celkovej existencie. a ja som mala možnosť sa radiť so ženou ktorá to už mala v hlave všetko v poriadku,urovnané a bolo to pre mna lepšie. (viem to lebo moje rovesníčky chodili za mnou po radu,názor lebo ich rodičia im nechceli rozumieť). názor že vaša svokra má tolko a vy tolko s tým nič nemá 😀 moja svokra je len o pár rokov staršia od môjho najstaršieho brata a vôbec si s nou nerozumiem ale preto že to je odlišná výchova,mentalita,psychika-vo vzťahu mama a dieťa je to úúúúplne o inom. ale je to váš názor, každý máme svoj a máme naň právo, len som vám chcela priblížiť našu situáciu a vzťahy pretože som to zažila priamo mama a dieťa.pokial s tým nemáte osobné celoživotné skúsenosti tak máte iba skreslenú predstavu.

Opakujem-sama by som do materstva v takom veku nešla zo strachu, ale názory ako neblahý vplyv na odlišnosť názorov kvôli "obgenerácii" sú neopodstatnené a prepáčte ale hlúpe 😅 moja mama mi je najlepšou priatelkou a jediné negatívum ktorého sa ja desím je že s nou nebudem môcť byť tak dlho ako ostatné moje rovesníčky so svojimi maminami 😢

nikus5
28. aug 2011

@dvojbottka veeľmi Ti držím prsty, aby všetko dobre dopadlo - je to Tvoje dieťa a je to veľký dar /je jedno či príde v 20 alebo v 40,hlavne, že je chcené a milované, teš sa z neho/. 🙂

sariss
28. aug 2011

ahoj holky, ja si myslim ze to zalezi na mnoha okolnostech,nejde rict ze do 40 ok a po 40 uz to neni ok. Ja mam 1dite-dceru,10 mes a narodila se mi 14 dni pred 30tymi narozeninami. Byla planovana a jsem moc stastna ze to tak vyslo,ale vim ze ne kazda ma podminky jake by si prala. Nekdo ma zdrav problemy,nekdo nema partnera,nebo nema praci...chci tim rict ze si myslim ze mnohe 40ti lete novopecene mamky si to vylozene nevybraly,ale proste to neslo jonak. Po 45ti mi to prijde uz ulet kor na prvni dite ale dokazu to ve vyjmecnych situacich pochopit,pak zalezi hlavne na povaze a na tom jal je dotycna fit aby mimcu stacila.
Vubec ale nechapu jak nekdo muze podstoupit umele oplodneni po 40ti kvuli druhemu diteti,to je podle me hazard se zdravim. Sama chci dve deti ale kdyby to neslo prirozene,sla bych max do inseminace a to bez hormon.stimulace,nic vic. Mejte se

jakelina
28. aug 2011

@lji krásně napsané. Nikdy nevíme, kdy nás naši nejbližší opustí. Já jsem o svoji maminku přišla ve 29 letech a to mě měla v 19, takže užívejme si svých nejbližších dokud je máme.

amrash
28. aug 2011

@vika34 No to musí být hrozné a taky nepříjemné pro vás pro oba, když se pořádně nevyspíš! Myslím, že je to určitě nervového původu - ze stresu. Nedá se s tím nic udělat?

@lucinocka Nesouhlasím. Osobně je každý tak starý, na kolik se cítí. I mnoho 25 letých "mladic" je psychicky totálně "out". Takže je to jen o lidech, ne o věku!!!!!!!

@neu.sona No... můj otec mě měl ve 47 letech, byl to nesmírně inteligentní a sečtělý muž a nikdy - hlavně v dospělosti - mě nenapadlo se za něj po této stránce stydět!!!! Takto může smýšlet opravdu jen velmi citově zaostalý potomek (dle mého názoru). Mojí mámě bylo teď 70 let, je šíleně aktivní, inteligentní, pracovitá, je to výtvarnice, jezdí autem jako drak, stará se o vnuka... prostě moderní ženská, která svou energií pumpne i mnohé mladší. Navíc... starším lidem se prý rodí geniální děti (stejně jako třeba já 😅 😀 😎

vika34
31. aug 2011

@amrash
neviem čo mám s tým urobiť,hovorila som to dr. a povedal,že je to normálne,ja mám už strašne veľké brucho vyzerám ako deň pred pôrodom a to ma čaká ešte minim.10tt,pribrala som už 18 kg ,som ako slon,doma sa mi spí najlepšie aj ked tiež to neni najlepšie,už nikam nejdeme ,tak už iba vydržať do novembra

lenka_da
31. aug 2011

Ja som sa narodila, ked mali obaja rodicia po 40-ke a nikdy som nemala problem tykajuci sa ich veku. Podla mna je to absolutny pseudo problem, ved priemerny vek stale stupa, dnesna 45-ka je porovnatelna s omnoho mladsou predchodkynou. Ludia si odjakziva vymyslali problemy, ked ich mali malo... Podla mna nie je problem to, aky vek (alebo cokolvek ine) ma zena, ktora dieta CHCE, problemom je, ked dieta caka zena, ktora ho NECHCE!

amrash
31. aug 2011

@vika34 Nic si z toho nedelej. Ja u prvniho tehu vazila snad 110kg a preslo to i kdyz to stalo usili a cas. A ted zase - jsem jak Misa Kulicka 🙂

adunka73
31. aug 2011

@jakelina souhlasim,manza se narodil mamince v 17 letech a kdyz mel 26 tak zemrela.Naopak moje babicka porodila moji mamu az ve 40letech,coz byla na tu dobu velika odvaha a uzily se pak obe dlouhy zivot az do 96 roku babky.O veku to neni,jen o okolnostech,kazda se nachazime v jine zivotni situaci,ktera nam bud nahrava pocit dite nebo ne.

lubikan
31. aug 2011

@amrash ....mozno prave preto je vaha taka aka je..ze nejes...telo ked nema pravidelnu stravu,si robi zasoby aj z toho mala,co mu pride....takze treba pravidelne papat -5 x denne a telo zisti,ze nebude hladne,tak nebude robit zasoby....a aj pri jedeni a traveni telo spotrebovava energiu 😉

amrash
1. sep 2011

@lubikan Hmmm, tak já tedy zkusím do sebe něco nasoukat, i když nevím nevím, chuť na nic moc není, tak se aspoň odbudu tím mlékem s rohlíkem. Super bašta 🙂

lubikan
1. sep 2011

@amrash ja som momentalne vo faze chudnutia..a cez to horko mi tiez nechuti jest a pribudlo mi 600gr...tak sa nasilu pcham 5x denne-sice male dietne mnozstva,tak dufam,ze vaha zas pojde dole-ako 2 tt dozadu 🙂

lumah
1. sep 2011

@daska11 toto je presne aj moj prípad - muž je perfektný, máme už 3-ročných chlapcov a všetko je stále krásne, dokonca moja dospelá dcera má s nimi perfektný vzťah- miluje ich a oni ju zbožňujú. 🙂 Čo sa týka aktivity, ja chodím pravidelne cvičiť, proste je to moj životný štýl, takže kondičku mám dobrú, choroby ma zatiaľ obchádzaju, nemám ani nejaké vrodené dedičné choroby, tak snáď to budem zvládať aj vo vyššom veku.
Čo sa týka psychiky a myslenia, myslím že som nikdy nemala myslenie staršieho človeka, skor naopak, všetko je to v hlave, vobec sa necítim na 47 a vraj ani na ten vek nevyzerám, to mi povedalo nezávisle viac ľudí, ale ajt ak mi je to jedno, proste ten vek nevnímam a už vobec verkový rozdiel medzi mnou a manželom.

lumah
1. sep 2011

@lubikan presne ako píšeš, treba jesť v malých dávkach a 5 x denne, funguje to. 🙂 Len treba vydržať.

michaela_2
1. sep 2011

Ahoj,
zaujal mě název diskuze - mojí mamince je 42let, jsem v pátém měsíci těhotenství, takže v lednu bude babičkou 🙂 Mě osobně je 22 a upřímně - nedovedu si moc představit, mít miminko ve věku, kdy bych byla víc jak jednou tak stará než jsem teď. Troufám si o sobě tvrdit, že jsem optimista, ale i tak člověk nemůže nikdy vědět jaké zdravotní komplikace ho mohou postihnout třeba po 60 - a aby v tomto věku bylo mému dítěti ,,teprve'' 14-15? Ano, měla jsem dvě velmi aktivní prababičky, které se dožily velmi vysokého věku - a těšily se z vnoučat a pravnoučat, čehož bych se já osobně chtěla také jednou dožít 🙂.
Nechci se v žádném případě nikoho dotknout, je to pouze můj názor. Já bych se mít miminko po 45 roku nerozhodla..........něco jiného tedy je, pokud se to prostě stane neplánovaně, ale to jsou spíš výjimečné případy.