Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

milankovazuzana
15. feb 2012

@astrane Áno, aj to je pohľad na vec a je v ňom kus pravdy, ale to isté môže postihnúť dievča, ktoré má po 20-tke, 30-tke.Ale ako všetko, tak aj táto vec má 2 strany-môže sa stať a nemusí a preto mi zase iba z toho vychodí, že mať dieťatko vo vyššom veku je každého slobodné rozhodnutie, je to jeho intímna vec, o ktorej rozhoduje iba on sám a je to úplne prirodzené a netreba sa dnes na to pozerať pomedzi prsty.Patrím k liberálnym ľuďom, nikoho dopredu neodsudzujem, nekritizujem, ba naopak, fandím každému, kto sa dokáže postaviť voči predsudkom a nerieši, čo na to ľudia.Som šťastná, že dieťatko mám a teší ma, že takých nás je viac a fandím nám.

astrane
15. feb 2012

no však jooo,že bych do toho nešla já přece neznamená,že do toho nepůjde někdo jiný a nebude mu fajn a špuntovi taky 🙂 ,jen si to chce dobře promyslet.....já vám to všem přeju-hlavně pevné nervy a dlouhotrvající zdraví (samozřejmě taky u dětí)
ale upřímně-umělé oplodnění po 45 ti připadá v pořádku?mě už i po 40 se to zdá na hraně....

ale dítě po 60 z darovaného vajíčka? to teda opravdu považuju za extrém.....extrémě proti přírodě,nebo přirozenosti,či jak chcete...-reakce na příspěvek ob jedno výše

Já jsem prostě staromódní-s tím už nic nenadělám..... 😝

astrane
15. feb 2012

@milankovazuzana taky vám fandím....i když třeba 100procentně nesouhlasím 😉 🙂

bodka70
15. feb 2012

ahojte, mám 41. rokov a čakám svoje 3.dieťa, keď sa narodí, budem mať takmer 42 rokov. Predchádzajúce deti mám na cisársky, toto bude tretí. Medzitým som 2x potratila, 1x bola na operácii myómov.
Takže: odvaha? nerozvážnosť? hlúposť?
Neviem, bábo nebolo plánované, podrobnosti, prečo sa to stalo a kde bola ochrana, nechám bokom, sú to súkromné veci 😉 . Tak či tak, mala som len 2 možnosti: interupcia alebo ísť do toho. Doktor povedal, že bábo j zatiaľ vyzerá byť zdravé a že by som to mala zvládnuť. Takže.... 😉
Je to pre mňa taký malý zázrak, veď lekár povedal, že už deti nemôžem mať. Kedysi som túžila po 3.dieťati, ale ako sa blížila 40.-tka, tá túžba sa strácala, deti už mi odrastali a po 40-tke som to už nechcela riskovať. Ale asi si človek musí dávať pozor, aké želanie vyšle do vesmíru, nikdy neviete ako a kedy sa vám splní. 😉 😀 😀 😀

bodka70
15. feb 2012

Niektoré ženy tak nejako cítia v srdci, koľko im je detí súdené a keď sa im narodí to posledné, vtedy vedia že "už sme tu všetci" . Ja som vždy túžila po 3 deťoch, bohužiaľ to tretie sa už nepodarilo, ale som šťastná, že mám svoje dve krásne slniečka . Ale cítim, že, obrazne povedané, jedna stolička ostala u nás prázdna.
Aj keď viem, že mať deti súvisí aj s financiami, predsa ti radím: rozhoduj sa ty aj tvoj partner hlavne srdcom.
21. okt 2011 o 21:41 • 2 deti - čaká bábätko, termín má v auguste 2012 (15. tt) • 10 užívateľom sa to páči • •
toto som napísala do jednej diskusie pred pár mesiacmi 😉

berenika39
15. feb 2012

@bodka70 ten poslední - citovaný - příspěvek, to je úžasný...nemám slov. myslím, že se tomu u vás říká zimomravky? 😉
upřímně ti přeji klidné těhu a zdravý přírustek.

jakelina
15. feb 2012

@bodka70 my máme stůl a šest židlí, ale pořád nějak máme pocit, že nám ještě dítě chybí, asi jsme divní. Obzvlášť v dnešní složité době.

bodka70
15. feb 2012

@jakelina , stolička sa vždy dá priložiť, hoci maličká 😉 .

mawiya
15. feb 2012

@bodka70 krásne, držím palčeky, aby ste boli zdravučký a aby tehotenstvo prebiehalo pokojne. Aj ja túžim po treťom bábatku. Dúfam, že sa nám toto želanie čoskoro splní. A nie som si istá, či ostaneme pri troch :D

bodka70
15. feb 2012

@berenika39 , ďakujem, si zlatá 😉 .
@mawiya , len kľudne vysielaj do vesmíru, želania sa niekedy plnia vtedy, keď to najmenej čakáme 😉

jakelina
15. feb 2012

@bodka70 jedna židle nám pořád stojí ladem, malý zatím sedí v krmící dětské židličce, tak asi proto 😀 😀

bodka70
15. feb 2012

@jakelina , no tak to určite kvôli tomu ťa láka ďalšie bábo 😀 😀 😀

hanula11
15. feb 2012

@jakelina, no ještě tu holčičku, ne 😉 🙂 ?
A pak budete komplet.
Holky já Vám řeknu, že kdyby mi bylo o pět let míň a kdybych věděla, že ten další milion máme 😉 😎 (jak konstatoval mimojiné můj muž, když jsem mu oznámila, že budeme mít třetí, tak prý další milion "obětujeme" dětem), tak do toho jdu ještě klidně počtvrté.
Ale ten milion nemáme a hlavně teď už se na to fakt necítím, 3 a dost 😀, já věděla hned že Aduška bude náš takový malý "jedináček" a vůbec mi to neva 🙂 😵 My jsme komplet v pěti a howg ... 😵 😀

hanula11
15. feb 2012

@bodka70 - zdravím a hodně štěstí a držím pěsti s malinkým drobečkem, uteče to a za chvilku tu bude mezi námi 😉 🙂 😵

bodka70
15. feb 2012

@hanula11 , ďakujem ti veľmi pekne. Vôbec som na toto nebola pripravená, bol to pre mňa šok, a spočiatku vôbec nie príjemný, bola som nepríjemne zaskočená touto situáciou. Dokonca som si priala, aby sa to nestalo, keby som tak mohla vrátiť čas....
A teraz, sama seba nechápem, ako som tak mohla zmýšľať, veľmi sa na neho teším a záleží mi na tom drobčekovi a veľmi sa bojím, aby sa mu nič nestalo. Tak som sa ešte pri žiadnom tehotenstve netešila. Niežeby som svoje dievčatká nemilovala, to vôbec nie, len pri prvom som netušila, čo ma čaká - takže radosť bola, ale nevedela som, že mať dieťa je AŽ TAK krásne. A pri druhom som zase s pupkom behala okolo 2-ročného šidla, takže som akosi nemala čas si to vychutnať. 😉

jakelina
17. feb 2012

@amrash vidím, že už máš malého v profilu, tak jak se máte. Pořád hodné miminko???

woman04
17. feb 2012

@amrash jeeej..táto správa ma veľmi potešila..ako to ubehlo..gratulujem .krásne miery,my sme boli trošku ťažší 🙂...nech ste zdraví,sťastní a spokojní .. 🙂

amrash
17. feb 2012

@jakelina
@woman04
Vsechno probehlo rychle a pohodove. K tomu take nemalou merou prispela dokonala pece a ochota personalu nasi porodnice.
Ted mi na pokoj privezou pani po akutni sekci, tak budu "zvenku" pozorovat, jak probiha stav po operaci a v duchu se budu rozhodovat, jestli do toho jeste jednou prasknu - ja bych totiz moc rada 🙂
Miminko je porad neskutecne hodne, akorat malo saje, tak to resim odsavackou. Bohuzel zatim ani moc mlika nemam ☹

jakelina
17. feb 2012

@amrash vždyť je ještě malinký, já jsem měla mléko až doma a kojím ještě teď. To půjde neboj. 😉

hanula11
17. feb 2012

@amrash chvíli to trvá, než se mlíko začne pořádně dělat a taky mimčo než se rozpije 😉 🙂 , ještě horší je to po císaři 🙂 , ale to bude dobrý, uvidíš 🙂 😵
My se taky nakonec rozkojili a kojíme dosud 😔 😝 😀

amrash
17. feb 2012

@jakelina
@hanula11
No jo, tady zensky odevzdavaji hromady odstrikaneho mlika a ja tady trapasim s kapkama :-\

jakelina
18. feb 2012

@amrash buď v klidu, já jsem nikdy neodstříkala víc než pár mililitrů a měla jsem z toho depku a malý si vypil kolik potřeboval. V půl roce měl skoro 9 kilo a byl jenom kojený do 7 měsíců. 😀 😉

amrash
18. feb 2012

Dekuji za zpravu! Velice jsi mne povzbudila 🙂 Tak mam mozna jeste sanci 😎 S temi mililitry to mam totiz stejne ☹

hanula11
18. feb 2012

@amrash po císařském řezu prý trvá ještě dýl než normálně než se začne mlíko pořádně dělat. Jinak říkají tak 3. - 4. den že se rozběhne pořádně laktace. To bude dobrý, uvidíš 🙂 😵

jakelina
18. feb 2012

@amrash bude to dobré, věř tomu a pořád přikládat k prsu. 😉 to je nejdůležitější.

vivusika
18. feb 2012

@amrash blahoželám k malému drobčekovi a prajem veľa zdravíčka 🙂 mne sa mlieko rozbehlo po týždni, dovtedy to bolo hrozné... a nakoniec som malého kojila 20 mesiacov 😝 treba veľa tekutín a fajn sú aj homeopatiká na tvorbu mliečka...

zujanka
19. feb 2012

@bodka70 super blahoželám A nedá mi nespomenúť že mám jednu kámošku a tá mi vždy vravieva: Daj pozor na to, čo si želáš, lebo vesmír ťa vypočuje a splní sa ti 🙂 Tak nech celý vesmír počuje: Prosíme si bábatko 🙂

eficka
20. feb 2012

Ahoj holky..pokud muzu tak se tady pridám..jsem teda razantne proti maminkam po 45 roku.. 😖 ok..pokud se stane a ty se ne to citis..ale i tak primhourim oko...ale tem planovanym tak pozde?! 😠 no nevim nevim..

jabluncanka
20. feb 2012

@eficka přišla jsem o svoje mimčo ve 26tt.,bude to 14 dní..měla jsem k tomu ještě nějaké komplikace a přesto doufám,že se do těch 45 mimča ještě dočkám...taky mě odsoudíš?? 🙄

leiladelly
20. feb 2012

@eficka A proč posuzuješ něco, co se Tě netýká? Tak Ty se rozhodla mít děti v mladším věku, někdo jiný to má jinak a důvody mohou být různé (můj případ to není, ale nevidím důvod , proč být netolerantní k těm ženám, které se tak rozhodly). Chce to trochu pokory a nechat svobodu volby každému, protože je to soukromá věc. Dovedu si představit situaci různé, někdo může o dítě přijít a rozhodne se mít ještě další, byť v pozdním věku. Někomu nebylo dopřáno a pak třeba příroda "povolila", až se psychika odblokovala a žena na to už nemyslela. Asi ta debata není o tom, že všechny budeme vědomě plánovat děti po 45 roku života.... To určitě ne, biologické optimum je jinde. Ale také není o zatracování těch, co se tak rozhodly. Ano, souhlasím, že po 45 roku věku to po stránce fyziologické už není optimum. Ale pokud se tak někdo rozhodne, dítě počne, donosí a porodí , tak je asi natolik silný, že to zvládne. 🙂