Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

lauritka
5. mar 2012

no a zase tu diskriminujeme zeny 😀 muzom nikto nic nevytyka, a maju deti aj davno po 50-ke. 😝

myslim, ze hranicu si ma urcit kazdy clovek sam podla svojho uvazenia a ako sa na to citi, nie ako sa na to pozera spolocnost 😉 ide o vas zivot a o vase osobne stastie.

bettypo
5. mar 2012

@lauritka už sa to tu načrtlo ale nikto nereagoval. Dnes som si prečítala názor, že prvé dieťa do 32 druhé do 35. A potom by mal byť asi zákaz 😉

lauritka
5. mar 2012

@bettypo 😀 😀 😀 super. tak mna uz mozu rovno popravit.

adetka
5. mar 2012

prestane do seba skakat 😠 ...kadza ma dieta ked uzna za vhodne... resp., ked jej to osud umozni...

aj ja som chcela mat deti do 35. rokov... no zial: roky som nemohla otehotniet, potom dva MA v 32-ke prva dcera... dalsiu som chcela tak s dvojrocnym rozdielom: opat sme dlho nemohli otehotniet... a druhu mam v 37-ke... a ak by sa nam s druhou nedarilo dlhsie - tak ju mam kludne aj ako 42-rocna...

mojaj mama ma 60... a o malu sa dokaze krasne postarat... s Mirkou bycikluje, lyzuje (aj moj otec 65-rocny)... som si ista, ze aj v 70-ke bude mojim detom dobrou spolocnickou (mame v rodine dlhovekost)... a to, ze sa dieta hambi za svojich rodicov? 😕 ... ja som sa ako tinejdzerka hambila za mamu, ktora ma mala ako 23-rocna - vsetci po 30-ke sa mi vtedy zdali stari, zo staromodnymi nazormi 😅 😉 ... a ako tu pisu dievcata: to, ze mate deti pred tridsiatkou vam nezaruci, ze v 40-ke nedostanete porazku, infarkt, ze vas nezrazi auto...

mne sa prave naopak (prednasam na univerzite) zdaju vsetky zeny do 25 rokov prilis mlade na to mat deti: nevyskakane, netrpezlive, s trosku naivnym pohladom na svet... niektore tehotne studentky posobia trosku nestastne, zaskocene z tehotenstva... ale akceptujem ich zivot a nezosmiesnujem ich 😠

hanula11
5. mar 2012

@bertica.h já měla první dcerku ve dvaceti, nikdo tě tu neodsuzuje, že jsi velmi mladá matka. Ani ti nikdo netvrdí, že jsi si to špatně naplánovala.
Ale toto je téma velmi osobní, nediv se, že jsi trochu píchla do vosího hnízda.
Je totiž osobní věcí každé ženy, kdy se rozhodne mít dítě, kdy to naplánuje a je jedno, jestli jí je osmnáct nebo čtyřicet.
Jde opravdu jen o její život, její odpovědnost a nikdo jiný za ni její dítě nevychová. Tak tu neříkej, kdy se k mateřství smíme rozhodnout my.
Jistě nikdo nemládneme, faktem ovšem je, že jak člověk stárne, mění se i jeho pohled na různé věci, možná budeš mít na toto "téma" také jiný názor za deset, patnáct let. Možná také ne, ale je to tvoje osobní věc, kterou ti nikdo nebere. A mít vlastní názor je právo každého, tvoje i naše.
Tady se měnil název diskuse, admini ho změnili, dříve byl trochu jiný, možná by tě to dříve nelákalo sem vůbec psát.
Nikdo tě nevyhání a nezakazuje ti napsat, co chceš, ale možná bys opravdu měla jít raději někam jinam, tam, kde budeš do příspěvků více "vidět", tady jsi se prerezentovala dosti nepřátelsky proti všem, co zde jsou, tak se nediv, že jsou tu takové reakce.
@alexis617 můžeme se tu chytat za slovíčka a stát si za "svým" stále dokola, ale o tom tahle diskuze opravdu není.
Máte na nás holt svůj názor, já tu také napsala, co si o vašich postojích myslím.
A HOVQ ...

lauritka
5. mar 2012

@adetka krasne si to napisala. mojej babky nebohej najmladsia sestra ma 80. jej muz o par rokov starsi a este v 80-ke hraval s kamaratmi tenis ;) boli aj na markize, vitalni seniori 😉 🙂

bubbly
5. mar 2012

@dadous pane boze, to je mi moc lito, uprimnou soustrast

biancaneve
5. mar 2012

@bertica.h na tu stuzkovu by som ti odpovedala asi tak, ze aj v 63. moze zena vyzerat velmi dobre a nie je nikde zarucene, ze v 40 bude ako hviezda. Tie casy su prec ( hlavne v mestach), ze zeny po 50 nosili na hlave len satky a dole zastery a na nohach mamusky. A myslim, ze to nie je otazka veku ale aj o zdravotnom stave a moznosti pocat. ty si bola ta stastnejsia, ktorej sa to podarilo a dala by si vsetko na svete za to, aby si mala dieta hoc aj v 43r. Ked niekto nezazije na vlastnej kozi, tazko sa mu bude posudzovat situacia ineho. Nechap to ako utok ale vec nazoru. Zazila som manzelsky par z Talianska, ktoremu sa nepodarilo mat dieta ani do zeninej 37 a muzovej 40, v ich krajine bola adopcia bez uspechu, tak sa rozhodli pre medzinarodnu adopciu a to aj napriek tomu, ze islo o romskeho chlapceka. Bola som za nimi 3 mesiace od ich navratu zo SR a boli uplne stastni, vyrovnani, nehovoriac o ich rodicoch a pŕibuznych. maly tam zapadol vynikajuco, je bledsi ako jeho kamarati a po 3 mesiacoch si na slovencinu ani nepsomenul. Minuli hrbu penazi na cely adopcny proces, zadlzili sa ale dostali novy zmysel zivota. To len na ukazku toho, coho je clovek schopny ked sa mu nesplni mat dieta aj neskorsie....

milankovazuzana
5. mar 2012

Nik nemá právo nikomu určovať , kedy môže mať dieťa.Je to každého privátna vec.Ako som už raz v tejto téme spomínala, som maximálne liberálny človek a preto nikoho v ničom neobmedzujem a dopredu nesúdim.Ani mladé mamičky, ani staršie, veď to nikomu neprináleží.Každý si žije svoj život tak, ako chce.V dnešnej spoločnosti sú ale ešte zakorenené určité statusy, alebo pravidlá, ktorých sa poniektorí držia ako modly.Napríklad otázka-aký vek je pre niektorých vysoký alebo nízky.Ale veď to je individuálne!Ja, 42 ročná sa cítim na omnoho menej, a naopak, niektoré dievčatá po 20 sa správajú ako dámy vo vyššom veku...Ja nemôžem posudzovať ľudí od dajme tomu 50 nahor, veď akoby som mohla, ja nežijem v ich veku a preto nemôžem byť objektívna.Preto ani mladšie kočky, ktoré píšu v tejto téme ako píšu... no nemajú ten vek odžitý a píšu iba o tom, ako to majú v sebe-hoc možno prezentujú nejaké všeobecne dané pravidlá , prevládajúce v našej spoločnosti.Som presvedčená, že keby písali k tejto téme niečo po 40-tke, už by to videli inak-lebo by to mali odžité.

losice
5. mar 2012

procetla jsem si zbezne tuto diskuzi, uvazujeme o druhem diteti a nejak jsem se zabloudila. Vekove sem jeste uplne nepatrim - jsem (aspon podle nazoru nekterych militantnich prispivajicich) jeste "legalni" adeptka na materstvi, letos mi bude 33. Ale nedalo mi to a musim se taky vyjadrit.
Ja proste nepochopim, jak nekdo muze "vedet", co je nejlepsi pro cizi deti. Jak si nekdo muze "byt jisty", ze ty "chudinky" deti "starych" matek budou trpet, stydet se za rodice, ztrati je v utlem mladi atd atd atd. To snad musi vedet ti rodice, na co se kdy citi a na co staci? Co si potom myslet o mladsich zenach, ktere kouri, nesportuji, maji nadvahu, zivi se naprosto nezdrave - ty jsou pro budouci miminko nejakym zpusobem lepsi? Jenom proto, ze jsou mladsi? Takova mlada matka-"gaucova brambora" prece muze svemu diteti ze sveta odejit mnohem drive, nez starsi matka, ktera o sebe dba a je v kondici...
Abych to shrnula: materstvi by melo byt vysadou zodpovednych lidi, kteri vedi, co to obnasi a jsou pripraveni dite milovat a starat se o nej. At uz jsou jakehokoliv veku!!!

pepibubu
5. mar 2012

Fascinuje mě "tolerance" některých účastnic tady. Ne všichni mají cestu za děckem jednoduchou, znám jednu, která se snaží od dvaceti, je jí 38 a dítě nemá, nejde to, má za sebou spoustu samovolných potratů. Měl by někdo tu drzost jí říct, kdyby se jí podařilo otěhotnět až v pětačtyřiceti "dej to pryč, jsi stará, nevychováš to?"

Druhé je 49 a loni v červnu se jí na motorce zabil jediný, pětadvacetiletý syn. Chvíli i uvažovala o IVF, ale tělo zradilo a zahájilo přechod, takže adopce. Má někdo tu drzost posuzovat ji, že je to od ní sobectví????

kessinkaa
5. mar 2012

@bertica.h nemám k tobě slov!!!!!!!!!!!!!!!!!

poleva
5. mar 2012

@bertica.h túžba je niekedy silnejšia a hranice neexistujú.prečo?? prečo nemať to,po čo srdce pyští

hanula11
5. mar 2012

@pepibubu já to ještě napíšu jinak.
Když jsem byla před asi třemi lety těhotná s naší malulkou, šla jsem ke známé na "vlasy". Ta se tenkrát hrozně divila, že jsem do toho po třetí šla, docela jasně mi to dala najevo, prý si nemyslí, že bychom byly (my maminy čtyřicátnice) žádné hrdinky. Zrovna od ní jsem tento kategorický názor nečekala, ale tohle byl její pohled na moji situaci. Měla jednoho syna, byl stejně starý jako náš Pepík, když jsem měla loni pětačtyřicáté narozeniny, zrovna ten samý den, se jí zabil na motorce. Ona jiné dítě neměla, je o rok mladší než já a když jsem k ní loni došla zase na stříhání, řekla mi, že by teď ještě do dítěte šla. Ale už nemůže, z důvodů zdravotních a už prostě to pro ni nemá cenu. Jejího syna jsem znala odmalička, tohle je taky docela kontrast, ale myslím, že dnes už mi rozumí, ale do dalšího mimina jít nemůže (a možná by hrozně moc chtěla).
Tohle je život, o tomhle to je, střípky životů, je mi jí hrozně líto a hlavně toho kluka, co umřel v jednadvaceti, ale nic pro ni udělat nemůžu.
Nic se nedá zevšeobecňovat, všichni pankáči nejsou zralí na kriminál, některá mladá maminka se k dítěti chová tak že zavřít ji do kriminálu je málo (ale nikdo ji tam v našem státě nestrčí), někdo je vděčný za dítě ve čtyřiačtyřiceti, další ...
Zkrátka každý člověk je jiný, měli bychom si všichni užívat každého dne a žít pro ten okamžik, který právě máme 🙂 😵 .

pepibubu
5. mar 2012

@hanula11 přesně tak....

Přijde mi, že tady to některé maminky vidí hrozně černobíle, nedojde jim, že někdo může mít řadu důvodů, které jen třeba nevystavuje, a radši je za exota, co se mu třeba nechce makat.... Já si můžu v duchu myslet co chci, ale dokud neznám aspoň 90% příběhu, netroufám si soudit...

dai
5. mar 2012

chcem tu len napisat ze teda sa mozno pohybujem v divnom prostredi ale mam okolo seba vela ludi ktori su kondicne natom lepsie po 30-tke ako boli v 18-tke ... tam ratam aj seba 🙂 ja som mala dcerku pred 30-tkou ale mam pocit ze teraz malinkeho zvladam aj kondicne aj psychicky omnoho lepsie. takze vek a kondicia podla mna az tak moc nesuvisia - o vzhlade uz ani nehovorim... vaecsina naozaj krasnych zien ktore poznam ma po 30;tke ( napr. moja mama😀 ; keby mi dnes isla na stzkovu tak sa nemam zaco hambit - moze oistavou aj tvarou konkurovat 30;tnickam)

jabluncanka
5. mar 2012

I když je v názvu diskuze "co si o tom myslíte",jde tady především o skupinu PODPŮRNOU...podpůrnou pro ty,které mají jakýkoliv důvod mít děťátko v pozdějším věku...naše prababičky a některé babičky rodívaly do 45 let běžně.

katschka
5. mar 2012

Tak já teda osobně bych dítě po 45.letech nechtěla. Ale taky je to tím, že už děti mám a další ani neplánuju. Nicméně člověk míní, osud mění. Takže nemůžu říct, že se nám třeba v 47 nenarodí další miminko. Ale nechtěla bych to z několika důvodů. Čím je člověk starší, tím hůř prožívá "osamostatňování se" dítěte. A to už od nízkého věku. Neříkám, že je to tak vždy, ale ve většině případech ano. Maminky jsou zkrátka háklivější. I když taky je to jiný u prvorodičky a u několikanásobné matky. Taky nechci být "stará", až bude dítě mít děti. Chci si užívat vnoučat naplno. A taky si chci žít svůj život a ne se zase vrhnout na plínky. 🙂 Takže i sobecký důvody. 🙂 Ale neodsuzuju to. Je to každého věc. Nikdo neví, co za tím stojí a nikdo nemá právo na to, aby víc jak 45.letou matku odsoudil. Je fakt, že jak byl ten případ, kdy šla 66.letá žena na umělé oplodnění a porodila dvojčata - tak to už odsuzuju. Protože to už beru jako neuvěřitelné ubližování těm dětem. Po citové stránce.
Na druhou stranu jsem tu četla názor, kdy si pisatelka myslí, že některé "holčiny", které mají děti do 25.let, vypadají nešťastně. A neumějí se s tou situací vyrovnat. Nejsem si tim uplně jistá. Každá vypadá někdy nešťastně a víme, co dokáží udělat hormony. Ale myslím, že v 25 letech je dost žen dost zralých na dítě. Některé i kolem dvacítky. Každopádně zdravotně je to prý ideální do dvaceti let. Pak už je - prý - tělo staré. 🙂) Neodsuzovala bych ani 17ti-leté matky stejně tak ani 45ti leté. Když je schopna se o dítě postarat, zajistit mu vše, co potřebuje a hlavně ho milovat... Proč ne?

veve39
5. mar 2012

@bertica.h tym co si napisala o 70 -80r.ludoch, ze ich kvalita zivota je o nicom, si potvrdila svoju "empatiu", ktoru spominas....
kazdy vek je vzacny - snad sa raz aj ty dozijes tej 70ky a zrelsieho pohladu na zivot a hodnotenie druhych, aby si si uvedomila, ako nevhodne si okomentovala ludi v zrelom veku - moji rodicia maju 70r., skvelu kvalitu zivota a moj otec by ta opravnene po takomto vyjadreni niekam poslal 😝

bertica.h
5. mar 2012

vieš si predstavit,že by tvoji rodičia mali pred 10rokmi doma 15ročnu pubertačku?a myslíš,že by si to vedeli predstavit ony?
Ja nemám prečo obhajovat sa tu,ja viema ká som a vie to aj moje okolie.
Napísala som že kvalita je o ničom?Ja píšem o tom,že sa častokrát nedokážu postart o seba!!!či už finančne alebo inak.
skopíruj mi prosím kde som písala,že ich kvalita života je o ničom?To,že jeden je v 70tke uplne fit,neznamená,že je aj druhý.
Fakt ste sa do mna pustili neuveritelným sposobom.Snad vám je z toho lahšie.
skopírované z netu:
Slovensko
Průměrná délka života: 75.17 let(2008 odhad)
Muži: 71.23 let
Ženy: 79.32 let

camelinka
5. mar 2012

Samozrejme je to na kazdym,ale ja bych nechtela dite po 40ce, natozpak jeste pozdeji, to je muj nazor

veve39
5. mar 2012

@bertica.h no neviem, asi nie som jedina - sudiac aj podla ostatnych reakcii na tvoje vyjadrenia, ktorej tvoje slova
"ale aká je kvlaita 70-alebo 80ročného človeka?to,že žije neznamená,že je zdravý a schopný postarat sa o seba plne" .....vo volnom preklade zneju tak, ze kvalita zivota 70r.cloveka je o nicom

a ano, dokazem si predstavit to, ze by moji rodicia vychovavali v 60ke 15rocnu pubertiacku (dokonca sa nieco take v nasej rodine aj dialo, kde u vnucky suplovali vychovu otca nezijuceho s rodinou)
moj otec je aj v 70ke aktivny, stale pracovne cinny - a nepovazujem to za ziadnu vynimku, kedze poznam mnohoch priatelov rodicov - ich rovesnikov

len ty mas asi istotu, ze 30,40-50rocnemu rodicovi sa nemoze v zivote nic pritrafit (vazna choroba, nehoda)

pepibubu
5. mar 2012

@bertica.h Berti, já si taky neumím představit, že bych měla rodit v pětačtyřiceti, ale umím si představit, že může nastat situace, že někdo to tak zvolí - a ani to nemusí být pohnutý osud, může to být prostě i "živý přechod" a někdo, kdo neuznává přerušení těhotenství....

pepibubu
5. mar 2012

@veve39 to se musím Bertice trochu zastat, opravdu si neumím taky nějak moc představit, že by 60 nebo víceletá matka měla snášet výpady pubertálních děcek, v tomhle věku je asi přirozenější si poňufat vnoučátka a s klidem je vrátit rodičům, ale na druhou stranu, malé děti nedovolí rodičům "ustrnout," a leckterý "starý," který má malé děti, je duševně čipernější než někdo, kdo je podle občanky mladý...

zitaje
5. mar 2012

och joj.
Ja si myslim, ze nazor na to, ci mat alebo nemat dieta po 40-ke zavisi hlavne od aktualnej rodinnej a zdravotnej situacie kazdej zeny.
Za mlada mi pripadalo nemyslitelne rodit po 30-ke 😀 akoze taka stara korcula a ma deti, prislo mi to divne. 😅
Potom som si dlho myslela, ze treba vsetky deti porodit do 35 - alebo minimalne ze ja chcem mat vsetky svoje deti do 35.
Teraz mi taha na 36 a este jedno by som veeeelmi chcela. Aktualne si myslim, ze by som po 40-ke uz asi nechcela rodit (lenze uz teraz mam dve deti), ale rozhodne to nijak neodsudzujem. Podla mna ked ma zena prve dieta po styridsiatke, dovtedy ma uz zivot zariadeny, je zabezpecena, tak by som sa o osud toho dietata nebala - ked sa na to styridsiatnicka da, hadam este nebude do stareho zeleza. A zas posledne deti styridsiatniciek - tie zas maju starsich surodencov, casto ovela starsich a niekolko - cim nechcem povedat, ze ked rodicia nebudu moct, maju sa postarat surodenci, ale kazdopadne mat za sebou rodinu je vzdy velka vyhoda.
Takze zaver 🙂
Je to kazdeho osobna vec, a tento nazor sa pocas zivota moze menit 😉 .
Zi a nechaj zit 🙂 aj po styridsiatke 😀

katschka
5. mar 2012

@pepibubu "živý přechod" - to mě fakt pobavilo.. . 😀 fakt pěkně řečený.. 🙂

bodka70
5. mar 2012

pozerám, že ste tu toho dosť popísali dievčatá 😉 .

K napísanému len dodám. Ja osobne si myslím, že vek rodiča je len jeden z mnohých faktorov, ktoré vplývajú na život a výchovu detí a zdaleka nie je ten najdôležitejší. Rovnako by sme mohli polemizovať o všetkých ostatných faktoroch - či je zodpovedné, aby dieťa mala žena, ktorá je na materskej s 10. dieťaťom a spolu s otcom detí žijú len na sociálnych dávkach, či je zodpovedné, alebo prijateľné - aby dieťa mala matka diabetička, reamatička, po rakovine, na vozíku, po transplantácii orgánov, matka, kt. je síce zdravá, ale je slobodná, bez podpory rodičov, má muža alkoholika, matka-lesbička, matka majúca už postihnuté dieťa, matka taká či onaká....
Kto vlastne potom má morálne právo mať deti? Len žena v presne vymedzenom veku, fyzicky a psychicky úplne zdravá, s dostačnými firnančnými zdrojmi, podporou partnera a rodiny? Toto je jediná záruka, že dieťa dostane všetko čo potrebuje? A potrebuje vlastne to všetko.
Niečo iné je povedať - "ja by som za takých a takých okolností už dieťa nechcela" a niečo iné "odsudzujem ženy, kt. by napriek týmto okolonostiam chceli a mali dieťa". Niečo iné je povedať: "odsudzujem túto a túto ženu, lebo vidím, že sa o dieťa nestará, nezvláda ho a jej dieťa je nešťastné". A niečo iné myslieť si, že toto dieťa je nešťastné práve pre túto jedinú okolnosť (napr. vek matky) a všetky deti s touto okolnosťou dopadnú presne tak isto.
add hanbenie sa za rodičov: spomenula som si na svojho otca: ako veľmi som sa za neho v puberte hanbila a vždy keď som ho v meste uvidela, prešla som na druhú stranu ulice. Nie, môj otec nebol pristarý, bol naopak mladý a fešák - bol však alkoholik a pravidelne sa vracal tackajúci domov, s mútnymi očami. O tom, ako mi bol celé detstvo aj v dospelosti "oporou" radšej pomlčím 😒.
Oporou mi nie je ani moja mama, hoci je tiež "mladá" , napokon babkou prvého vnúčaťa sa stala presne vo veku, kedy ja čakám svoje tretie dieťa.
A spomínam aj na svoju svokru, ktorú som volala "mama" lebo presne taký vzťah som k nej cítila. Mojho muža porodila presne na svoje 45.narodeniny, bolo to neplánované dieťa. Môj muž vyrastal ako miláčik rodiny, obkolesený láskou 5tich dospelých ľudí - rodičia plus traja dospelí súrodenci. Napriek tomu mal aj detskú spoločnosť - synovcov a netere vo svojom veku. Jeho mama zomrela v 75. rokoch na infarkt, môj muž mal 30-rokov. Vtedy som ho videla 1x plakať. Svoju mamu miloval a nikdy sa za ňu nehanbil, bola mu celý život oporou a on jej.

bodka70
5. mar 2012

@pepibubu , no tak ten "živý prechod" mala v 45.rokoch moja svokra. Lekárka jej tvrdila, že to bude prechod a to čo svokra cíti, že to bude cysta. Lenže tá "cysta" začala v 5. mesiaci kopať a o pár mesiacov bol na svete zdravý chlapec 😉 😀 😀 😀.

leiladelly
5. mar 2012

@bodka70 Krásně jsi to napsala. To je život, široké spektrum možností a voleb, neustálé křižovatky, zda jít tím , či jiným směrem. Každý máme svobodu a moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Mohu mít na věc jiný názor, to je v pořádku, ale je třeba ho vyjádřit slušně, asertivně. Tak , aby nebolel, neurážel, neshazoval.
Kdyby se jisto jistě dalo zaručit, že mladší věk rodiče je jistotou pro to, že rodič s dítětem bude hodně dlouho, bude ho provázet životem moc let, to by pro mne byl jediný důvod mít děti dřív. Ale ani toto nikdo nezaručí, tatínek mne neměl pozdě a přesto jsem už deset let bez něho. Mít děti , kdy a v jakém počtu je každého soukromé a intimní rozhodnutí, natolik složité a mnohovrstevné, neexistuje jediný platný a správný model, kdy mít děti, za jakých podmínek, kolik dětí, atd.... 🙂

vejula
5. mar 2012

@bodka70 presne to som chcela napisať, že to by sme sa tu potom mohli baviť o tom či je zodpovedne mať dieťa ked maš nejaky zdravotny problem. Mna osobne dojimalo ked som videla videjko ako sa o male dieťatko starala mama bez ruk, ako prebalovala a krmila nohami, alebo si pamatam pribeh ženy ktora mala silno chore srdce, bola na nejakom pristroji na batersky ktory potrebovala aby jej srdce fungovalo. KEd sa lekari dozvedeli že je tehotna tak krutili hlavami, a ma zdrave dieťatko. Proste ta tužba je silna i ked možno rozum vravi opak. Podla mna je to krasne ked niekto napriek vlastnemu handicapu dokaže vychovať deti, i ked ho to stoji 10x viac namahy ako zdraveho človeka