Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

amrash
1. sep 2011

@lubikan Jééé, to bych potřebovala. Ale chápu, že máš z toho nervy ☹

mamice
14. okt 2011

Ahojky.Ja som tiez prvorodicka v 39.a sme v pohode.syncekovi su teraz dva roky.Az na niektore neprajne osoby. Ale v zivote to ma urcene kazdy inak.Prajeme Vam radost s dietaka.🙂

woman04
14. okt 2011

@michaela_2 ..ja som presne človek z opačnej strany,ja mám skoro 42 a dcéra 22 🙂..tiež som čakala,že budem skôr babička ,ale náhoda chcela a budem o pár týždňov mamička...a to som všade vyhlasovala,že som na deti stará,hoci mi každý vravel,že by sme mali mať...je pravda,že osud musel rozhodnúť 🙂

mamice
1. nov 2011

@mamice
@woman04 Ahoj.Blahozelam.Nikdy nie je neskoro,ak clovek ma este elan a silu.Dieta je slniecko a prinasa vzdy nieco nove a krasne. 🙂

luciebx
1. nov 2011

podle me kdyz se na to zena citi a je po zdravotni strance v poradku tak proc nemit dite klidne v 50 ze jo.. jooo otazka je neco jinyho ze az bude ditko dospele vy uz fakt budete babickami.. takze je to na kazde individualni osobe

lucifereeek
1. nov 2011

já osobně bych do toho po 35roce nešla, jsou nejen vysoká rizika poškození dítěte, ale taky zdraví matky. A pak mít dítě v 1.třídě, a mít 53? to je spíš jako by ho vychovávala babička a ne matka. Člověk už toho v tomto věku nevydrží, nemá nervy už na takové věci jako starání se o malé dítě. Navíc se třeba už ani nedočká toho, že se jejich dítě vdá či ožení, a o vnucích ani nemluvě.
Ale samozřejmě je to každého věc, ať si má děti kdy chce.

shira_
1. nov 2011

@lucifereeek 35 je tak strašne moc?? 😀 ja stým problém nemám, ani nijaké zdravotné dopady 😉 ak sa ti nepodarí otehotnieť do 35, budeš dúfať dalej, a zistíš, že takých žien je stále viac. tých akože babičiek bude na rodičovskom plno. cca 53 ročných mám bratrancov a sesternice, od predstavy typických "babičiek a dedkov" majú daleko.

berenika39
1. nov 2011

@lucifereeek no ono možná ted se ti zdá, že bys do toho nešla, ale člověk míní, život mění 😉 😉 . někdo děti mít nemůže, trvá to dlouho, než se zadaří. někdo děti dřív nechce, tak je má potom 😉 , někdo třeba začíná s novým partnerem, který zatím děti nemá...takže nikdy neříkej nikdy.....
Mám zkušenost z obou stran - těhu ve 20 a ve 39 - a ted je to nesrovnatelně větší zážitek 😉 😉 😉

jabluncanka
1. nov 2011

@lucifereeek po 35 věku matky neexistují žádná vysoká zdravotní rizika.Pokud je žena zdravotně v pořádku,tak je celkem jedno,kolik má let. Riziko to může být i pro nemocnou 28 letou... Je vidět,že jsi ještě hodně mladá a proto děláš unáhlené závěry,které se ale můžou kohokoliv tady dotknout... 😕

mamice
1. nov 2011

@michaela_2 Ahoj Michaela. Dakujem za odpoved. Je mile ze si napisala. Ono je to v zivote tak ,ze kazda zena tuzi stat sa matkou,je tak stvorena.Nie kazdy to musi stihnut do tridsiatky.A su pripady zeny ktore dlho cakali na dietatko a dietatko prislo trebars az v 40. Alebo jednoducho to nestihli.Moja babicka stvrte dieta mala v 40 a v pohode.Sesternica prve mimi v 41.Niekto zacina v 16 ,no a niekto v 40.Kazdy to ma v zivote nastvavene inak.A prajem zo Nezalezi na tom aka si stara ale na tom ako sa citis a ci mas chut ist do niecoho noveho. Ja sa citim vyborene. A vobec by som nikdy neodsudzovala, je to na rozhodnuti kazdej osoby. V nemecku su napriklad studie, ze vela zien rodi az po 35.A tam to nikto neodsudzuje a vobec sa tomu nedivi. A ze tam hrozi nejaka vada.To nie je pravidlo ze mlade zeny porodia zdrave dieta. Je to v genoch.A nakoniec moje heslo:Clovek je natolko stary ako sa citi.Nasa rodinka sa citi vyborne a sme stastni. PS.Prajem ti vela slobody a porozumenia. 🙂

lucifereeek
1. nov 2011

@jabluncanka
@jabluncanka
@shira_ psala jsem jen svůj názor, nemůžu za to, že ho mám jiný než třeba Vy, že jsou matky starší 45ti let je mi celkem jedno 😉 jak už jsem psala, každého věc, pokud bych dítě neměla, určitě bych byla spíš pro adopci. Toť vše, ale jestli vy budete mít dítě v 50 tak mějte!

mamice
1. nov 2011

@lucifereeek Dobry den.je to Vas nazor.A nie je pravda, ze matky v tomto veku nevydrzia,alebo zeby to bola nejaka hanba. Ano zalezi na postoji cloveka, je mozne ze niekto sa uz na to neciti.Zalezi na dobrej kondicii rodicov.Kazde dobre vychovane dieta si svoju matku bude vazit aj keby mala 80.A nebude to prenho babicka, ale vzdy mamicka.Moja svokra mala mojho manzela velmi skoro.Este pracuje a pre nasaho syna je babickou.Ak by sa tomu jeho spoluziaci divili, tak to je zla vychova rodicov.Jasne ze sa vzdy najdu posmievaci, ale nastastie viac prevladaju ti rozumni. 🙂 Prajem Vam do zivota porozumenia a tolerancie 🙂

mamice
1. nov 2011

@katy2 Blahozelam srdecne.Prajem vela sily,nech to vsetko dobre zvladnete. 🙂

titkovamiriam
1. nov 2011

Nikdy nehovorme nikdy...
Nik nezaruci ze ,,mlada,,25r porodi zdrave dieta a vychovaho ako ani ze 45r.porodi chore dieta a nezvladne vychovu-ved nase babicky a prebabicky tak bezne rodili...
Mne zomrela pri porode 30r kamaratka zdrava sportovkina...Ja som Mareka rodila ako 35r a bola to uplna pohodicka a kludne by som to toho sla zasa 😉 a dnes sa na rodicku stretnu uz pomali aj dve generacie-sice vacsinou u chlapov ,no poznam zeny co maju dieta po 40 a dokonca boli prvorodicky...

brisalek
1. nov 2011

@lucifereeek docela souhlasim , prestoze jsem byla prvne tehu v 33 letech a rodila v 34. Kdyby to nebylo tak, ze clovek mini a zivot je pak jinak jak pise berenika urcite bych mela deti do 28 let. Prave to, ze mi bude 64 az dceri bude 30 se nejvic hrozim. Vidim to na rodicich a tchanovcich. Kazdych 5 let uz je hrozne znat. Kdyz si uvedomim, ze moji mamce bylo 34 a me bylo 12, tak uz pak mela tezkou pohodu. A to, ze je nekdo cily a cinorody v 70 je sice hezke , ale kolik takovych je doopravdy??? Tchanovci jsou o 13 let starsi nez nasi a i kdyz jsou zdravi, cinorodi tak je ten rozdil hrozne znat. A to mela tchyne prvni dite v 28 a druhe v 31 letech🙂.

Ale rozhodne je to kazdeho vec, kdyz se na to citi🙂.

lucifereeek
1. nov 2011

@brisalek tak ten tvůj věkový rozdíl je ještě ok, ale některým bude 75 a jejich dceři 30, což je dost rozdíl 🙂 jinak souhlasím s tím cos napsala 😉

lucifereeek
1. nov 2011

@titkovamiriam ano i mladé ženy mohou mít postižené dítě, ale vě věku 25let je riziko 1:950, ale v 44 je to již 1:20 což je dost rozdíl.

janettka
1. nov 2011

musím se přidat,je mi 42 a letos v prosinci se nám narodí miminko.Mám už dospělé děti a jsem dvojnásobnou babičkou.Měla jsem je brzo,jedno v 18 a druhé v 21.Jsem babička a nejsem babička...teda nejsem taková ta pravá babička,nemám čepec a bačkory,jsem sportovně aktivní,mám svoji firmu,doma ještě 13letou puberťačku a druhého manžela se kterým teprve teď poznávám co to je dělat všechno společně a být šťastná.Ve 40 jsme se učili lyžovat a postavili jsme dům.Moji rodiče umřeli brzo,mladí a mě bylo teprv 27,sestře 17 let...takže záruka toho že tu budem dlouho nikde není.A když koukám na svoje děti tak vím,že jsem je vychovala dobře,jsou samostatní,kluk má svoji firmu a svou rodinu uživí sám bez mé pomoci,dcera má krásnou dcerku a zvládá všechno kolem ní sama a já si ji chodím opravdu jenom pochovat,pomazlit a užít si je .Určitě ani jeden z nich ode mě neočekává,že se budu o ně starat do 60ti nebo je nějak finančně podporovat.Prostě dala jsem jim výchovu,vzdělání a zbytek je na nich...tak jako můj život byl na mě.A tak chci vychovat i tuhle vymodlenou dcerku,která k nám přišla když už jsme to všechno vzdali a přez všechny překážky,které jsme už zažili při dřívějším snažení.A když si vzpomenu jaký byl život dřívějších 40tnic a dnešních....vždyť se chystaly pomalu do důchodu,já půjdu podle posledních prognoz v 68...no tak to už moje dítko bude fakt dospělé a bude mít svůj život.Jo a asi by se mým dětem nelíbilo,kdybych seděla doma u telky,štrykovala a věčně jim vyvolávala že je nevidím každý den a měla přehled jen o seriálech...asi by mě poslali někam,protože jsou taky akční a nemají čas. 🙂 jo a jinak můj plán ve 20ti byl na mladé kolena si pořídit děti abych ve 40ti si jen mohla užívat života (lázně,výlety)protože to už budu přece stará 😀 😀 jo člověk míní a život tak krááásně mění...a my se měníme s ním,jen je na každém jakým směrem to veme. 😉

jakelina
1. nov 2011

Holky nebudeme se tady hádat, já bych už asi taky nechtěla v 45 rodit, ale rodila jsem ve 40 a je to v pohodě. Cítím se fajn, malého kojím a je zdravý, tak jsem ráda, že to takhle dopadlo.
Můj otec zemřel, když mi bylo 22 let a mamka 29 a to mě měla v 18, tak asi proto chci velkou rodinu a nebála jsem se jít i do pozdního těhotenství, protože jinou rodinu nemám.
Každá má nějaký svůj důvod a nikdo nevíme kam nás osud a život zanese a co odsuzujem teď, tak po tom možná někdy budeme hrozně toužit a už se nám to nesplní.
Buďme tolerantní. 😉

jakelina
1. nov 2011

@janettka souhlasím 😉

tea333
1. nov 2011

Ja mamicky ktore sa rozhodnu mat dieta po 40 neodsudzujem, ale podla toho, co som u takychto rodin videla, je vacsinou pravda, ze rodicia su starsi a tym padom menej aktivni, menej ochotni napriklad chodit na dovolenky a pod.Dalsia vec je, ze ja by som do toho nesla, pretoze sa zvysuje sanca na rozne zdravotne problemy dietatka aj mamicky pocas tehotenstva, ako aj roznych postihnuti.Tiez by som sa bala ze umriem "mlada" a moje dieta ostane bez rodiny.
Napisem to z druhej strany: rozhodla som sa byt mlada mamicka, pretoze mam pocit ze mam na to elan, energiu, a ze sa budem moct naplno venovat mojim detom, sportovo aj dovolenkovo sa s nimi vyzit a ze ich budem moct lepsie pochopit v ich problemoch a najdeme si aj spolocne konicky 😵

jakelina
1. nov 2011

@tea333 já mám taky starší děti, které se mi narodily ve 22 a 24 letech a tehdy jsem si myslela, že jich víc mít nebudu. Je to jiné, taky vím, že jsme byli s manželem mladší a měli víc sil. Ale teď taky jedeme každý rok k moři, byli jsme letos v září na týden, sportujeme v létě, v zimě lyžujeme, chodíme na tůry a všechno co jsme dělali i dřív. Možná jsme večer víc unavení, to ano, ale zvládáme to. Až bude nejmladší v pubertě, tak to asi bude horší než když to prožívali ti starší, ale já pevně věřím, že to zvládneme a děti se za nás stydět nebudou. 😉

janettka
1. nov 2011

jo a někde jsem tu četla že ve 40ti už nemá člověk takové nervy na malé dítě jako ve 20ti...no když si na sebe vzpomenu jak jsem ječela v 25 kdy mě dítě neposlechlo nebo když jsem někam spěchla a nestíhala...no tak myslím,že dcera která má dneska 13 je vychovávaná v daleko větším klidu a s větším nadhledem než ti dva starší...holt jsem ji měla skoro ve 30ti...jo a tehdy už jsem byla podle norem stará matka 😉
jo a dnešní těhu?Úplně v pohodě,kdyby mě nestresovali právě s miliony vyšetřeními pro můj pokročilý věk tak si ho užívám.Doteď pracuju,zvládám domácnost i firmu a to můj manžel jezdí po turnusech to znamená,že je 10dní pryč a 3dny doma,takže jsem na všechno fakt sama...ale nestěžuju si,ty 3dny si pak děsně užíváme....a znám 25leté těhulky, které jen sedí doma a brečí jak je všechno bolí a nemůžou se narovnat a chodit a ohnout.....třeba jo,ale s věkem to určitě nesouvisí.

jakelina
1. nov 2011

@janettka máš super datum porodu, snad si malá pospíší nebo budeš večeřet kapra v porodnici 😀

tea333
1. nov 2011

@jakelina ja verim tomu ze vladzete, ved nie ste stari 😀 ja som sa len zamyslela nad vekom, kedy tie deti uz budu starsie, a vy tiez. moja svokra rodila v 36 sestru mojho muza, co vobec nie je strasne, a jej muz ma len o par rokov viac.Teraz ma mlada 18 rokov, a oni obaja maju zdravotne problemy, s kolenami, s chrbticou, svokor s pecenou, odpadava a pod.povedala by si si, ze su to zdravi ludia, ale casto vidim ako svokra ani nemoze chodit a musi si ist vylozit nohy.a o 9 vecer uz spia 😀 na dovolenky sice chodia, ale len na take, kde netreba vela chodit a tak.a moja svagrina by rada na turu, na bycikel, na rozne akcie,ale holt..neda sa s rodicmi 😒
taktiez vidim ten rozdiel, svagrina na nete, sleduje hudbu, modu, a rodicia uz su v tychto veciach lahucko pozadu..nevedia ovladat internet a tak..
moja mama rodila v 23, a vie co sa nosi, skype aj net aj vsetko ovlada, posiela mi vtipy cez mail, kecame o hudbe a pod..

stastenka42
1. nov 2011

@lucifereeek ahojte,ja by som len chcela povedat že mám 42 a už desať rokov sa snažím o mimino ☹ je to naozaj asi tak ,že človek mieni a pán boh mení.Nikdy by ma nenapadlo že budem mať takýto problém ,ale stále to nevzdávam a nevzdám pokial to finančne utiahneme,pretože nádej skutočne zomiera posledná 😉 Neviem či máš detičky,a preto by som ti popriala aby si nikdy nepocítila aké to je ked "to nejde" a tak velmi by si chcela 😒 Vtedy určite nebudeš premýšlať nad tým kolko máš rokov,ale či niekedy aj ty budeš maminkou ☹
všetkým maminkám a tehulkám prajem zdravé detičky 😀

janettka
1. nov 2011

no doufám,že jo,že bude dřív i když po dnešní návštěvě v poradně nevím nevím,prý se nechystám,tak spíš aby jsme ji netlačili ven po novém roce 😀 Ta starší už řeší co když budu rodit na štědrý den jestli dostane dárky a kde bude.Museli jsme ji uklidnit,že ji zavezem k její sestře a dárky budou nachystané od 23 pod stromkem...

janettka
1. nov 2011

@stastenka42 přeju ti aby se ti tvoje snaženíčko podařilo,určitě tam někde ten mimísek čeká....tak jak na nás 🙂

jakelina
1. nov 2011

@tea333 no tak já doufám, že Skype, Facebok, telefon a všechno ostatní nepřestanu časem ovládat. Řeknu ti, že moje tchýně měla minulý víkend 70 let a píše mi maily, upravuje si fotky ve Photo editoru, volá přes Skype a ovládá mobil bravurně. Určitě to není jenom o věku, ale i o inteligenci a chuti se učit něco nového. 😀

stastenka42
1. nov 2011

@tea333 ako sa tu už písalo-aj mladé mamičky môžu mať choré detičky,aj mladí rodičia môžu zomrieť,ako to píšu dievčatá,o tom nikto z nás sám nerozhoduje.Moja svokra mala mm v 36 a tiež sa bála že ho nedochová ,a dnes má 80 a je plná zdravia a energie,okrem zvýšeného cukru je úplne zdravá....je to asi skôr v genetike a v životnom štýle a nie v rokoch...Máš 30 ročné ženy,ktoré vizážou aj životným štýlom pripomínajú babičky a presne naopak..babičky na korčuliach,na bicykli,a pod....