Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

martiika
5. feb 2009

Katy,moc Ti drzim prsty a aj trosku zavidim.Nerozumiem,ked niekto napise,ze po 45 nie je vhodne mat dietatko.Kto sa o neho postara, ked budu rodicia mrtvi?No na druhom svete moze byt aj 20,30-rocny (nehoda,choroba,sebevrazda...a to je zodpovedne? Nap:Dieta caka v sollke,lebo jeho 20 roc. mamina sa niekde s niekym zabudla.To je v poriatku? Hlavne je,ze sa budeme snazit o to ,aby sa NASE DETI CITILI AKO VYTUZENE. 😵 😵 😵

ava
5. feb 2009

martiika - mluvíš mi z duše, vždyť nikde není záruka, že mladý rodič nezemře...každopádně by se mi nelíbilo, kdby um.oplodnění bylo dostupné pro ženy jakéhokoli věku...měl by tam zůstat limit. Ale když někdo po 45 neplánovaně otěhotní....proč ne.
BTW, co trend starých otců - to mi taky nepřipadá moc v pořádku...dítě nepotřebuje jen matku...dnes se nikdo nepozastavuje nad otci sedmdesátníky a mě to připadá velmi divné. Ale je to samozřejmě na zvážení té ženy, které se rozhodne s takovým dědečkem otěhotnět...

bihan
5. feb 2009

Katy, o tom, či budeš alebo nebudeš dobrá matka by som si nedovolila ani len polemizovať, určite budeš tá najlepšia mamina tvojmu miminku, s vekom to nemá nič spoločné... ja len hovorím, že to bude náročnejšie a ver, že bude. Moja teta s ujom sú užasní rodičia (sesterke a bratrancovi som v detstve tajne závidela 😅) ale ona sama mi povedala, že je to o dosť náročnejši, ako pri starších deťoch, ja to z vlastnej hlavy (ani skúseností 🙂) nemám... A navyše u nich sa nejednalo o prvé dieťa, takže to predsalen mali trošku jednoduchšie.

No a je zase rozdiel mať dieťa doma na deň a riešiť jeho každodenné starosti a radosti 😉

Maart, to som zase tak nemyslela, že niekto vedome čaká na to, aby mohol mať dieťa vo veku ako hviezdy 😀 len v tých bulvároch často vidieť len to pozitívne a ako nádherne to tie hviezdy zvládajú, len potom nevidieť, že majú permanentnú lekársku starostlivosť, možno opatrovateľky, osobných trénerov, ktorí ich udržujú vo forme a tak.

bihan
5. feb 2009

No a ešte k tým možným nehodám mladších rodičov a už končím 😉
Keby sa nám s MM niečo stalo, tak máme veľa príbuzných, ktorí majú deti zhruba vo veku našej malej, takže je tam väčšia pravdepodobnosť zabezpečenia kontinuálnej výchovy.. prípadne by sa na to možno ešte dali moji rodičia, aj keď no... ale keď sú starší rodičia, je pravdepodobné, že aj príbuzní sú starší.... možno súrodenci (rodičov) už majú odrastené deti a už by im veľmi nevyhovovalo starať sa o (malé) dieťa.. o starých rodičoch v dôchodkovom veku ani nehovoriac 😉

Ava, nad starými otcami sa ľudia tiež pozastavujú, ale v tom páre je aspoň jeden rodič, ktorý má relatívne vysokú šancu dožiť sa pokročilého veku svojho dieťaťa 😉 No a rodí žena.. tak ako žena nesie všetky zdravotné následky spojené s tehotenstvom (vo vyššom veku je väčšie riziko, že maminka mimi nedonosí), pôrodom.. väčšinou aj výchovou miminka... aj keď mať otca dieťaťa v dôchodkovom veku má zase tú výhodu, že mu neprekáža ostať s dieťaťom doma 😀

martiika
5. feb 2009

bihan,aaaale to je uplne jedno 😀 Je vela zien co sa roky pokusaju o mimi a doktori si ich pohadzuju ako horuci zemiak,na Najvyssieho sa uz nemozu spolahnut......a potom pride IVF.Zena ma zrazu 40.Ta co sa na to citi ide do toho,no a ta co nie...Ale poviem TI tuzba po mimi je riadna hnacia sila. 😉 No a ked uz budu deturence rast,treba dufat,ze maminu nezrazi auto.

danka5
5. feb 2009

Katy2, asi je to o tom, na čo si trúfaš Ty.
Vek sa nedá hodnotiť podľa r. narodenia, ale podľa toho ako sa cítiš, v akej si kondícii fyzickej i psychickej. Tento stav tela a duše sa odráža samozrejme aj na vzhľade. Nie každý, kto má 55 rokov musí byť unavený a bez energie plnohodnotne sa venovať rodine.
Schopnosť zvládnuť výchovu teenagera sa určite vekom neznižuje, ak existuje chuť to zvládnuť. Určite hrá úlohu súhra okolností, ale vek by som z toho vynechala. Poznám niekoľko príkladov, kde puberťáka nezvládajú 35 roční rodičia a naopak v rodinách so staršími rodičmi to funguje.

daska11
5. feb 2009

Ahojky všichni. Jsem ráda,že můj včerejší příběh velice živě rozvinul diskusi na tohle téma. Každá máte svým způsobem pravdu. Určitě se věková hranice rodičů posunula někam mnohem výš než před dvaceti lety. Dnes je průměrný věk prvorodiček 27-28 let. Bavíme se o prvo.A když se podíváme dál,tak dítě v 25-37 je běžná věc. Takže jestli se pak ve školce potkají rodiče zhruba s 3-5letým věkovým rozdílem,myslím si,že taková šokovka to není. Samozřejmě jsou tam i 20ti letí rodiče. No a dámi,co si budem povídat. Pokud si duchem připadáte pořád jako středoškolačka a jen to zrcadlo mele furt tu svou🙂,tak co bychom se nemnožili,když nám pánbůh dá 🙂
Kati2 moc ti to přeju jsme na tom podobně ,ale já mám dvy kluky. mooooc držím pěstičky.

astrane
5. feb 2009

Oběma vám blahopřeju.já myslím,že 40 je tak ten hraniční věk,ale to je můj názor a já už se budu snažit i po 35 děti nemít.ale já děti mám.A chápu ty,co je mít dlouho nemohly a vyšlo jim to akorát kolem té 40-nic proti tomu nemám a přeju jim to,ale pro mě to prostě není.Taky chápu,že třeba chtějí ještě sourozence,pak ale ať si raději pospíší 🙂

Jen bych nerada aby se tu nějak časem rozmohlo umělé navozování plodnosti u žen po menopauze(která nastala tak akorát,ne nějak předčasně z důvodu nemoci) a následně čerstvé matky přes 55.ale to je něco jiného.a je ni to velmi proti srsti,stejně jako třeba osmerčata ☹

Pokud vám příroda dovolila počít miminko a vy se na to cítíte a přejete si ho,tak proč ne?nezbývá než vám popřát hodně štěstí a upřímě pogratulovat. 🙂

daska11
5. feb 2009

Dávám za pravdu,že na umělé bych určitě nešla. Prostzě to tak má být a hotovo.Když to nezvládne-početí- tělo,tak bych proti přírodě nešla. Tak samo,kdyby se něco nedařilo,další pokus bych nedělal.My si to přáli a ono to šlo. Necháme to na matce přírodě. 😎

marci65
6. feb 2009

Ahoj 🙂 Nebudu tady obhajovat, proč mám děti po 40 a proč to tak chtějí ostatní a jestli je to dobře ...Je to každého jeho věc. Mám štěstí, že jsem mezi vyvolenými a počala jsem přirozeně. Ale je hodně starších žen, které to štěstí nemají a IVF je pro ně jediná šance a proč ne??? A mladší ženy, které mají děti díky IVF, šly přece také proti přírodě!, rozdíl nevidím. No holky, jen plánujte 😀 , stejně je nakonec všechno jinak! Taky jsem ve 20 neplánovala děti ve 40.Vzpomínám si, když jsem čekala svoje první dítě, sousedka v baráku čekala 4 dítě, bylo jí 36 a a v mých očích to byla BÁBA..., nechápala jsem... A jedno přísloví nakonec od K.Čapka: Nevěř tomu, čemu nerozumíš, ale nezavrhuj, cos neprozkoumal. 😉

martiika
6. feb 2009

marci 😵

ankonco
autor
6. feb 2009

Chtela bych podekovat vsem, které jste se k tematu vyjadriliy. Je opravdu velice individualni a zalezi na mnoha faktorech, proc mit miminko v pozdejsim veku ci nikoli. Bylo to tu zmineno, jsou to faktory socialni, spolecneske, zdravotni aj. A ono se ani spouste zenam nepodari dlouho najit toho praveho, ze? Je jasne, ze nejlepsi prevenci proti neplodnosti je ve vetsine pripadů materstvi neoddalovat na dobu neurcitou.Snazila jsem se vypatrat, zda je nejaka hranice pro umele oplodneni. V zakone 226/2007 Sb. se pise, ze AR lze provest u zeny v plodnem veku, pokud ji v tom nezabrani jeji zdravotni stav. To znamena, ze pokud by zena ovulovala dejme tomu ve 48 a nebyly by tam nejake zrejme velke zdravotni problemy, neni problem AR podstoupit. To si ji bude muset ale hradit ze sve kapsy, protoze zdravotni pojistovny proplaci umele oplodneni pouze do 40 let 🙂

emjee
9. feb 2009

spika • 1d • Dnes o 14:43
Ahojte mamičky,
chcela by som vedieť, či sú tu nejaké mamičky, čo majú detičky po 40 a ako vám to ide.....Ja mám 2 veľké deti a v 43 sa mi narodila malá Emily - plánované a chcené dieťa oboma rodičmi...Pre okolie to bol ale dosť veľký šok a zažívame s tým kopu humorných situácií Potešilo by ma, keby som tu našla kamarátky...

mirka414 • 1d • Dnes o 17:32
preco mas v pase iba jedno dieta?pises ze mas tri

jenna7082 • 3d • Dnes o 17:57
tie dve su uz dospelé

mirka414 • 1d • Dnes o 18:23
ale stale deti mna len zaujimalo ako su stare,len preto som pisala.

laculik • 1d • Dnes o 18:35
ja síce nemám po 40-ke ale moje dve tety rodili obe v 43ke. Dnes má jedna moja sesterka 23 a druhá 16 rokov. Takže to bolo pekne dávno. Boli to obidvoch tiet tretie deti. A vôbec nám to neprišlo nikomu divné, a aj dnes mi to príde úplne v pohode, aspoň sú tety stále mladé!

jenna7082 • 3d • Dnes o 18:35
spika ma v albume jednu tú veľkú dcéru s malou Emily a ma tam napisane , že by mohla byť jej mamina spika, ze si sa ty na to dala, ja by som asi nemala uz odvahu....tehotenstvo si mala v pohode?

jenna7082 • 3d • Dnes o 18:46
ozaj, ved aj moja teta mala tak neskorsie syna...segranka ma tusim 38 a jej bracho 24

vikykiss • 2d • Dnes o 19:19
Tak to obdivujem ja mám síce 31 žiadna sláva ale ešte by som jedno bábo brala keď bude mať Alexko také 3,4rôčky

spika
9. feb 2009

Tak už som tu, keďže moja horeuvedená téma bola uzamknutá a ako vidím, asi jediná mamička po 40. Zdá sa, že tu prevládajú samé negatívne názory na takéto neskoré tehotenstvo, ale väčšinou sú sociálne......kto to dieťa vychová, ak sa rodičom niečo stane, že budú mať 60, keď ich dieťa 20 a pod.....Myslím, že to závisí od konkrétnej situácie....My máme dcéru, ktorá má 21 a keby sa nám niečo stalo, vychová ju ona. Sme obaja zdraví, cítime sa mlado a dieťa sme si úprimne želali. Podstúpili sme všetky vyšetrenia v tehotenstve, vrátane amniocentézy. A keďže vo vyššom veku nie sú iné zdravotné riziká v tehotenstve, okrem genetických, nevidím dôvod, prečo nie.....a mimochodom - bolo to moje najpohodovejšie tehotenstvo! A teraz s dieťatkom je to nádhera!

mima07
9. feb 2009

spika som ti poslala ip pod k nam do temy 😉

spika
9. feb 2009

jééj marci, prepáč - teba som si nevšimla....ako si ty užívaš materstvo po 40?.....idem ešte čítať ďalej, či tu nájdem ďalšie staršie maminky alebo sa tu robí len prieskum.... 😒

marci65
10. feb 2009

Spiko, užívám a hodně! 🙂 Přijď za námi na mnohonásobné maminky(Matka, otec, rodina) 😉

zdenallicka
10. feb 2009

Ja s tim teda nesouhlasim.. Muj otec se znovu ozenil, on skoro 50, ona skoro 40... Chteli deti, ona se lecila s neplodnosti, sli xkrat na umele a dnes maji opravdu hodne postizenou holcicku... SLi na umele podruhe a opet postizena holcicka... Dne, kdy je jim 46 a 56 to sice jeste zvladaji, ale holkam je 7 a 4 a tu starsi sotva odnesou k autu a zpet.. Des bes..

Proste si myslim, ze je na to pozde.. Nejde o to, ze josu holky postizene, ale o to, ze ted to sice jeste tak nejak zvladaji, ale co bude za 5, 10 let????

pajdulka
10. feb 2009

spika-marci a další starší maminy držím vám palečky a tak trochu závidím,já jsem 35 a další mimi si moc přeji a snažit se budu dokud to nevijde a budu zdravá.Ano mám už dva starší syny ale takhle jsem to vždy chtěla.Takže myslím si že věk opravdu není překážkou,když je můžete mít a cítite se na to 🙂

marlene
10. feb 2009

moj otec sa narodil babicke ako posledne dieta (11 -te)ked mala 44 rokov,dozila sa uctyhodnych 89,cize este aj vnucat a do konca zivota to bola vitalna a velmi pekna zena.moj najmaldsi brat sa narodil mojim rodicom,ked mala mama 38 a otec 53 ,otec isiel do dochodku,ked bracho zacal chodit do skoly,mal krasne detstvo,otec s nim vsade chodil,brat ho udrziaval mladym aj mamu.teraz ma otec 89 ,cize dozil sa este aj synovych deti.
ja asi pokracujem v tradicii,prve dve deti sa mi narodili pred 30-kou ,neplanovane ,tretia dcera sa ohlasila ked som mala 38,teraz ma 3 roky a my planujeme este jedno .ja som objavila radosti materstva az teraz.pri synovi som sa nedokazala tak tesit,mala som onho velky strach(prvy syn mi zomrel),nedokzala som ten strach prekonat,az teraz s dcerou je to tak ako som si to vzdy predstavovala,a to hoci ma ds 🙂 citim sa dobre,zdravo zijem,a dieta si zelam.moj vek mi vobec neprekaza,nezeniem sa uz za karierou,nemam pocit zeby mi nieco v zivote utieklo,s manzelom sme dost cestovali este pred dcerou,financne sme zabezpeceni a take myslienky ako ze bude mat moje diwta starych rodicov vobec neriesim.ochoriet albo zomriet moze zena v akomkolvek veku.ak sa zena na dieta citi,tak nevidim dovod nemat ho aj po 40-ke.

pajdulka
10. feb 2009

marlene-máš krásné děti,malá je roztomilá 🙂

daska11
10. feb 2009

Ahojky mamulky. Další zralá mamča do diskuse. V červenci mi bude 41 a v září čekáme mimi. Jak tady padlo,je vše úplně jiné. Cítím se skvěle ,na malé mimiško se všichni moc těšíme a i já si to konečně užiju. Neřešíme žádné bytové a jiné problémy,synové jsou starší15a20let a dokonce se prý těší na vožení kočárku 😎 Babičky(naši rodiče )jsou konečně doma v důchodě a prvních vnoučat si vůbec neužili,protože museli do práce. Takže spokojenost a těšeníčko na všech stranách. Já v tom problém nevidím-ba naopak. Není nic krásnějšího,než dítě toužené,chtěné a "dělané s láskou" A jestli se dožijeme my svých vnoučat?? To se rozhoduje někde úplně jinde. Zemřela mi teď kamarádka. Bylo jí 33let.Dvě malé děti3 a8let. A nemyslím,že někdo kladl otázku kolik máme každý času na tomhle světě. Takže pokud zdraví a vše ostatní funguje je mimíšek velkým darem!! 😵

wsmoulinkaa
10. feb 2009

zdeni - nevím ale asi není vhodné tu psát takovéto smutné věci....maminky si sem přišly připomenout a zavzpomínat na své mateřství a také ho za pár měsíců uskutečnit!!
přeji vám mamky at máte mimíska zdravé a at si to užíváte co nejvíc!!! Já čekám po 9letech a kamarádka taky otěhotněla...bude jí 40let!!! 😉

astrane
10. feb 2009

Já myslím,že to sem patří-zakladatlka se ptala na názory-zda ano,do kdy, a proč třeba ne...
A zdenallicka napsala svůj názor a jeho důvod,nevidím v tom nic špatného.
Samozřejmě by si všichni přáli,aby to u každé starší maminky dopadlo jako v rodině u Marlene 🙂

zdenallicka
10. feb 2009

wsmoulinkaa: Nemyslim, ze by to tu nekoho pobourilo. POkud se nekdo rozhode mit po ctyricitce dite, pak musi pocitat s vyssim rizikem, ze se mu narodi postizene ditko.. bohuzel, tak to je... A ja mam postrehy z prvni ruky...

Tohle je zivot a ne kazde mimi se narodi zdrave.. A nad 35 let je to riziko, jak uz jsem rekla, zvysene...

Preju zdrava miminka...

A navic - jde i o to, jak to pak ta mamina zvlada... Zdrave a prospivajici ditko zvladne jiste mnohem lepe nez lezacka, ktery nevidi a sam se o sebe nepostara v nicem - nenaji se, nenapije, je plenovany.... Ve 40 jsi treba jeste plna sily, ale za 10, 15, 20 let je vse jinak...

Tot me duvody proc ne...

Kazdy ale at se zaridi dle sveho a znova opakuju, ze vsem preju zdrava miminka... 🙂 Hodne stesti... 😉

marci65
10. feb 2009

Zdeno,a říká Ti něco prenatální (předporodní) diagnostika? Analýza chromozomů dokáže s jistotou určit chromozomové anomálie, proto se od 35 let věku matky doporučuje punkce plodové vody nebo odběr tkáně. Více postižených dětí s DS se rodí mladším matkám, protože u nich se toto vyšetření běžně neprovádí, jen na základě špatných testů AFP, nebo při pozitivním screeninku v 1. trimestru - ale toto jsou jen krevní testy, které bývají často falešně pozitivní či negativní. Ukážou pouze statistické riziko genetických vad a rozštěp páteře. Nejčastější jsou postižení, které vzniknou teprve v průběhu těhotenství. Např.způsobená: vrozenými vadami po zarděnkách, toxoplazmóze, předčasnými porody, či komplikacemi při porodu- např. nedostatek kyslíku,nebo komplikacemi po narození v prvních dnech a týdnech života. Novorozenci starších maminek nejsou nemocní, narušení nebo postižení ve vyšší míře než děti mladších matek!!!!!!!!! Pouze se to týká GENETICKYCH vad!!!! a právě ty se dají objevit dávno před porodem, díky prenatální medicíně. 🙂 Toť mé důvody, proč ano....

zdenallicka
11. feb 2009

Nekdo nema srdce jit na potrat...

Mne to rika hodne.. Po zkusenosti s holkama bych si s nejvetsi pravdepodobnosti nenechala postizene dite.. Ale to uz je jina diskuze... 😉

Ja jen rikam, Marci, ze riziko je vetsi, ze nekdo nema to srdce se postizeneho ditete vzdat a ze tech sil je posleze mnohem mene...

A zapomela jsem dodat, ze obe holky jsou vyrazne predcasne narozene... Dalsi aspekt...

Mne je to jedno, jestli ma nekdo decko po 40 nebo dokonce 45, jen rikam svuj nazor na vec.. Vy jste tu maminy po 40, tak s nim jasne nesouhlasite.. A ja to beru...

Nikomu nic nevytykam ani nevnucuju... 😉

marci65
11. feb 2009

No právě, byly předčasně narozené!, ale to se stává mladým maminkám zrovna tak jako starým. Já jsem ve 30 letech porodila ve 31 tt, naštěstí je syn úplně v pořádku, vážil necelý 2 kg a šli jsme po 14 dnech z porodnice domů. A po čtyřicítce jsem si dovolila rodit normálně v termínu. 😉 Nezlob se, ale ty přece nemůžeš vědět, kolik síly máme.. 😀

zdenallicka
11. feb 2009

Nepochopilas...

bihan
11. feb 2009

To koľko má mamina individuálne sily nič nemení na fakte, že štatisticky má žena po 40-ke menšiu šancu počať a donosiť zdravé dieťa...(preto sa tie amnio od 35r tak veľmi odporúčajú). Tým, ktorým sa to podarilo, blahoželám, patria do tej menšej skupiny zdravých a bezproblémových tehotenstiev 😉