Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

briketa
8. feb 2012

@mimi nie, ja som mala tretie po 35 a vsetko bolo ako predtym, ziadne rozdiely. Iba klasickepreventivky - moc, tlak hmotnost kazdych 6 tyzdnov. v 8. mes. mi kontrolovali zelezo a tesne pred terminom
Streptokoka

eeffka
8. feb 2012

Ja mam teraz 35 a cakam 2. a uz teraz lutujem ze som nemala dieta v mladsom veku, lebo proste si myslim a tak to citim ze deti po 35 by sa od prirody nemali rodit. Telo na to nie je biologicky stavane. To ze niekto chce a nemoze je ina vec, ale ked to ide necakala by som uz 2x. Aka som teraz mudra 😀 Prve som mala v 27, a teraz 35 a citim sa jak starena, ledva zijem. Keby ze otehotniem nedajboze 3x tak muza ubijem 😎
A este ked ma niekto dieta po 45? to je uz uplne sialenstvo aby 50nicka mala skolkara.

mimi
9. feb 2012

@eeffka no niekedy si clovek nevyberie, stretnes partnera po 30, tak rodis neskor. Ty sa uz citis ako starena, ja mam blizko k 40 a citim sa ako 20 rocna mladica 😀 😉 Ale nie, zartujem, ale kto ma pozna nikto by mi neuhadol skutocny vek 🙂 JA by som mala aj tretie dieta, ale kedze ma opat caka cisarsky a tam treba urcity casovy odstup, tak si vystacime s dvoma detickami..
Inac, jedna moja znama mala deti po 40 a mozem povedat, ze mala tolko energie, ze ja vtedy 25 rocna som nevladala za jej detmi utekat 😀

eeffka
9. feb 2012

@mimi ved pisem ze chce a nemoze 😀 ( aj manzel, alebo partner ked chyba sa neda, nielen zdravotne ) A tie 40nicky s 1.vymi detmi vacsinou maju zdrav.problem tak verim ze su tak stastne ze aj keby sa mali za nimi plazit tak ziaria ako slniecka. Ked ma niekto 3,4 nebodaj 5 v takom veku to uz mi pride trosku hazard. ( 45r)

Este mam taku kolegynu co mala deti velmi skoro 19 a 21, teraz ma 44r, este pred 4r chcela 3. ale jej 2.manzel uz nechcel, dost bola z toho mrzuta a pred casom sme sa bavili ze este ze mal on tolko rozumu lebo si nevie predstavit ze na jednej strane mat dospelych synov a dospele problemy a sposom spoluzitia a do toho batola. Tiez by si jej este pred takymi 5r tipovala ze ma tak o 2r viac ako mam ja, ale teraz je ten nas 9r rozdiel uz vidiet, a ako sama vravi aj ona to citi, a to je zena co ma "v zadku vrtulu"

mimi
9. feb 2012

@eeffka 🙂

hanula11
9. feb 2012

@eeffka každej to má jinak, třeba to budeš vidět zase jinak až se ti bude blížit 40-ka 😉 🙂
Nějaká padesátiletá "babča" má mnohem víc energie a síly (a to fyzické i psychické) než nějaká "zdechlá" (sorry 😔 😝 )dvacítka 😠 😉 🙂

glascat
9. feb 2012

@eeffka 😀 Mám dvoch dospelých synov, 20 a 19. Teraz, v 45-tke, čakáme bábätko. Tehotenstvo mám úplne pohodové, o 100% lepšie všetko znášam ako zamlada 🙂 A celkom rada by som bola, keby sme mali ešte jedného drobčeka, samému je smutno. Myslím, že nie je šialenstvo mať v 50-tke škôlkára... Možno je to lepšie, ako v 18 - 19, keď človek ešte nemá predstavy, ako život funguje. Ale to je každého osobná vec. Takže... 😎

berenika39
9. feb 2012

@briketa to mi děláš schválně🙂.
Už nějaký měsíc se doma zabýváme myšlenkou, jestli do toho jít. Mám dospěláka (letos 23) a tříleťáka. Otěhu jsem v 38, narodil se v mých 39 letech a všechno bylo úplně v pohodě, až jsem se divila. 😅 😅 . Porod byl trošku fraška, protože jsem si ve 37.tt zlomila komplikovaně kotník, tříštivá zlomenina, obyčejně jsem uklouzla na trávě na procházce s mm, takže fofr nemocnice, a současně noha a sekce v plné narkoze. Měla jsem z porodu strach, tak se to vyřešilo, ale dobře to dopadlo.
Ted na mě přišla nějaká druhá míza a nevím, jestli jo nebo ne. Ráda bych, aby měl petr sourozence, k sobě, přeci jen velký brácha je myšlenkově jinde🙂.
A ty tu založíš diskusi🙂
Každopádně - je to věc vždycky jen toho páru, nemyslím, že by bylo na někom jiném to schvalovat nebo odsuzovat, názory se různí, logicky. Ale u nás si to představit umím, jsme fakt fajn partička, straší bydlí s námi, podílí se na nákladech, takže nezávislý, a opravdu to klape, jsme zajištění, máme vlastní bydlení, nic nás netlačí.
No, svádí mě to🙂. Za týden mám 43.narozeniny. 😝 😝 😝

jakelina
10. feb 2012

@berenika39 to je vaše věc a já ti fandím

berenika39
10. feb 2012

@jakelina dík, je to tak moc naše věc, že si nevím rady a nikdo mi neporadí🙂)). ale: nechaváme tomu volný průběh, on ten nahoře ví, co dělá.. 😔

awalancha3
11. feb 2012

@astrane .......teraz som sa zchuti zasmiala....... ze v 40tke odsudzujes poridit si miminko planovane........na fotke som ja vo veku 40 rokov s 3 mesacnou dcerenkou, vytuzenou naplanovanou, po rozvode a po svadbe s novym 36 rocnym manzelom, dovtedy bezdetnym........ mam uz 19 rocneho syna a poviem ti, ze sa to neda porovnat... teraz mat dieta je ovela ovela lepsie........ citovo, materialne, casovo....... no proste nadhera a stastie velké...... 😵

jakelina
11. feb 2012

@berenika39 přesně tak, když přirozeně otěhotníš, tak to tak asi má být. 😉

lucinocka
11. feb 2012

hmm ja budem mat 25, moja babka ma 65 aj svokra a teda sme uplne myslienkovo, zaujmovo inde.. ina doba, ine nazory... so svokry mam depresiu ako na nic v zivote nema chut a odpocitava dni do smrti...a babka je plna zivota, chodim s nou aj nakupovat, ale proste o niektorych veciach- dolezitych veciach a sucasnych problemoch si s nou uz nepomozem.. proste to nechape a to je normalne..

amrash
11. feb 2012

Ja mam sice uz syna v pubertalnim veku, bylo mi v listopadu 40 ale ani me nenapadne pripadat si v tomto tehotenstvi (37.tt) nejak hloupe, nebo nedejboze stare 😀 Tohle tehu bylo daleko pohodovejsi nez prvni pred lety. A pokud to za nejake 2 -3 roky pujde, jdu do toho zase. Kazdy ma tolik let, na kolik se citi. Kolikrat vidim dost vybydlene maminy a jsou ve finale treba o mnoho let mladsi, nez ja🙂 🙂 🙂

amrash
11. feb 2012

@lucinocka Pripada mi, ze tk moc normalni neni. 65 let neni dnes zadny extra vek, aby musel byt clovek myslenkovo - generacne OUT. Zalezi.totiz i na tom, jakym zivotem clovek zije. Nejen fyzicky, ale hlavne psychicky!!!

strihalka
11. feb 2012

@awalancha3 kks, ale hlavne na ctyricet nevypadas🙂 vypadas super

katusska1
11. feb 2012

zaujímavá téma. ja som zástanca toho, že radšej mať dieťa skôr ako neskôr. ale určite je to každého osobná vec. každý musí vedieť, na čo sa cíti. ja to beriem z tej zdravotnej stránky, keďže máme veľa odstrašujúcich príkladov v škole, či už sa to týka z oblasti genetiky, teda s tým súvisia aj poruchy plodu staršej matky, kde ako určite viete, je riziko niekt. chorôb omnoho vyššie. ja chcem mať dieťa počas vš - aj keď viem, že fin. na tom najlepšie nebudeme, ale pevne verím, že to bude ten správny vek na dieťa. moje niektoré kamarátky sú neuveriteľné kariéristky. viem, že je dôležité mať dať čo ho úst dieťaťu, ale zas nemusí mať to najdrahšie a najlepšie, aj keď každý rodič by to rád zabezpečil. ja radšej budem, keď prežije tak možno prvé 3 roky v skromnosti, kedy to ani nevníma (myslím tým, že nebude mať drahé oblečenie ani luxusný kočík), a potom už sa o neho budem schopná postarať aj viac čo sa týka peňazí. ale nikdy by som nedovolila samej sebe odsúvať dieťa kvôli kariére, pretože radšej budem mať zdravé dieťa ako choré okolo 35, tituly aj za menom a postihnuté dieťa. veľmi sa toho bojím, že budem mať postihnuté dieťa, nič viac si neželám, len aby bolo zdravé... školu nejako dobojujem aj s ním 🙂 ale zas obdivujem ženy, ktoré aj v staršom veku majú kopec energie, moja mama má 40 a teda je jak strela 😀 ju si viem predstaviť ešte ako mamu, pretože na to vôbec nevyzerá 🙂 presne je to tak ako vy vravíte - o tom, aký má človek postoj k životu. ale napr. poznám ženu, ktorá má tak ako mama a myslím, že to jej dieťa trpí. nikdy som ju nevidela s kočíkom na prechádzke, nikdy sa s ním nebláznila v snehu, proste sa sťažuje že už na neho tak nemá síl a možno ani náladu. takže čučia stále doma a chlapec sa musí zahrať aj sám. kočíkovať jej ho párkrát chodí švagriná.

lucinocka
11. feb 2012

@amrash to sa ti zda teraz 🙂 a o 25 rokov sa vsetko tak zmeni, a jednak clovek na dochodku nema taky pristup k informaciam ako pracujuci..to vidim na svojej babke ako upadla odkedy je an dochodku doma..

zujanka
11. feb 2012

@katusska1 moja ale nie každá, ktorá má alebo chce mať dieťa vo vyššom veku je karieristka/napr. ja nemám titul za menom 🙂 / A nie každé dieťa narodené staršej mamičke je postihnuté, nestraš nás tu 😉 o rizikách vieme a aj si ich uvedomujeme ale túžba po dieťatku vyhrala 😉 a tiež si úprimne z celého srdca želáme zdravé detičky

zujanka
11. feb 2012

@eeffka V 35 sa cítiš ako starena? Nežartuj! 😉

eeffka
11. feb 2012

@zujanka starena v zmysle rodenia deti. Do skoku mi rozhodne nie je, od 5t mi je zle, nie ze tehotenske nevolnosti ale proste telo to nezvlada, najprv tlak 50/80 tehotna !!!! po vybehnuti po schodoch, to trvalo taky 1,5mesiaca, potom sa asi az 2m dalo, potom nizko polozena placenta, v kuse bolave brucho, skrateny krcok, ..... do toho praca a rodina a to mi pomahaju ako sa da a nie co padavka. Ked to porovnam s 1.tehotenstvom ked som ani nevedela ze som vobec tehotna, behala som jak lasicka, tak dakujem pekne, toto si zabsolvovat o dalsich 7r??? Ani nahodou. Nehovoriac o tom ze v 35ke mam uplne iny zivotny styl ako v 25, chcem chodit za kulturou, cvicit, venovat sa tomu co ma bavi, pricom starsia dcera mi je uz partacka ( ma skoro7r.) proste zit ako clovek nie sa motat okolo batolata. No a za 10r , 😖 ani omylom. Tak este teraz zatinam zuby, snad uz konecne dnes porodim, a mozem si dat do kolonky "plodenie" odfajknute 🙂

zujanka
11. feb 2012

@eeffka tak ale to je asi individuálne Mám kamošku, ktorá prvé dieťa porodila v 21 v kuse jej bolo zle a takmer zomrela, lebo nikto si neráčil všimnúť, že má chronickú vážnu diagnózu /zápal obličiek/ Potom sa bála mať druhé dieťa ale predsa len sa odhodlala ked mala už 37 rokov a nebolo jej nič, vyzerala krásne, synček je zdravučký a ona šťastná prešťastná Tak sa drž. Ale aj tak mi to nedá neopýtať sa Prečo si sa teda rozhodla mať druhé bábo?

eeffka
11. feb 2012

@zujanka lebo som si myslela ze som mladica 😀 , ta vidis, keby som vedela co viem dnes rozmyslela by som si 10x. Ja som povodne chcela len 1kus, ale rokmi, som si uvedomila, ze mat surodenca je dobre( mam fajn vztah so sestrou, ktory prisiel az teraz vo vyssom veku, tiez o 7r mladsou, aj dcery budem mat take tak snad si budu rozumiet) a tiez som si zratala ze mam najvyssi cas zacat robit na 2.hom a ono sa zadarilo na prvu ranu 😀 sme skoro s muzom odpadli, nejak sme s tym neratali ze takoj.

berenika39
11. feb 2012

@eeffka a už jsi v termínu? kdy je plán? 😉 😉

eeffka
11. feb 2012

@berenika39 no ako pisem ja dufam ze vcera 🙂, uz som 40TT a picha ma kade tade, krize bolia, a nic, sak toto je ta najvacsia absurdita ze od 7m sa mi vyhrazali predcasnym porodom, bola som vdacna za kazdy jeden den navyse a teraz ked je cas ist von nedaj boze.... 😕

zujanka
11. feb 2012

@eeffka tak už vydrž a všetko bude fajn ked budeš držať v náručí zdravučkého súrodenca pre svoju dcérenku Prajem veľa zdravíčka a nech to príde čím skôr A aj tak si mladica, ked chceš vedieť 😉

amrash
11. feb 2012

@lucinocka No ja fakt nemuzu souhlasit. Uz jsem tu v teto diskusi nekde psala o me rodine, o me mame, ktera ma 71 let, jezdi autem jak camrda, pomaha mi se synem, je naprosto intelektualne fit - vytvarnice, jeste i manualne pracuje a nazorove si v nicem nezada s mnohem mladsimi zenami. Ani ja nepredpokladam, ze se za 25 let nejak rapidne snizi ma schopnost zdraveho usudku, vytrati se mi IQ a budu kvokat hlouposti, aby se za mne musely me deti stydet. Ale jak rikam, je to na kazdem z nas + zivotni styl + take jiste genetika. Ja pracuji hlavou a svuj potencial si hodlam udrzet!!! 😀 😀 😀

katusska1
11. feb 2012

@zujanka no, to som zabudla dopísať 😀 že okrem takých, čo nie sú, ja som myslela konkrétne príklady z okolia 🙂 a ďakujem, podobne 🙂 a s tým postihnutím som určite nechcela strašiť, nie som doktor 😀 bolo to mienené v tom zmysle, že keby si vyberiem tú kariéru, a potom dieťa by bolo postihnuté, vždy by som si to vyčítala... a keby som mohla vrátiť čas, tak určite inak to spravím...

amrash
11. feb 2012

@katusska1 Vypovidaci hodnota statistik neni vzdy uplne presna. Napr. percentualne je "starsich" rodicek +35 mnohem mene, nez zen do tohoto vekoveho limitu. Logicky potom vychazi vse v neprospech pro starsi rodicky, vzhledem k nepomeru v poctu.
A pak... co ty chudery MLADE maminky (kterych je bohuzel i na MK spousta) a jejich smutne osudy s postizenymi narozenymi, nebo jeste nenarozenymi miminky??? ☹ Je to proste vec nahody, osudu, vyssi moci...

zujanka
11. feb 2012

@katusska1 ibaže pre nás je teraz ten čas tak sa pekne držme mladučké, mladé aj staršie 🙂